Поєднання кольорів в інтер’єрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

При оформленні житлового простору кожен стикається з проблемою вибору і співвідношення кольорів в інтер’єрі. Щоб отримати затишне і комфортне приміщення, необхідно правильно підібрати відтінки. Таблиця поєднання кольорів в інтер’єрі стає незамінним помічником у вирішенні даного питання.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Як впливають на людину кольору в інтер’єрі

Велика частина інформації про зовнішній світ сприймається візуально. Важливу роль тут грають кольору. У багатьох людей йде підсвідома реакція: природні фарби викликають відчуття спокою, а яскраві змушують турбуватися.

У створенні гармонійного інтер’єру колірна палітра поєднання кольорів стає незамінним путівником. Для зручності тони поділяють на категорії за характеристиками: темні і світлі, яскраві й приглушені, пастельні і насичені. Також виділяють теплі, холодні і нейтральні фарби.

Білий, чорний і сірий — ахроматичные тону, інші — хроматичные. Серед останніх існує три основні фарби — червона, зелена і синя, і безліч варіантів, які вийшли при їх змішуванні між собою або з чорно-білою гамою.

Розглядаючи психологічний вплив кольору на стан людини, варто відзначити той факт, що мова йде про чистих тонах. Будь-яке додавання нового відтінку змінює сприйняття.

Тонізуючі вважаються червоний, помаранчевий і жовтий: вони покращують апетит, прискорюють серцебиття, підвищують увагу. Холодні відтінки синього і блакитного знижують тиск, уповільнюють рухи і розслаблюють.

Велика кількість світлих і пастельних відтінків організм сприймає як сонячний день і автоматично підвищує рівень енергії. Сірий, фіолетовий і темно-синій налаштовують людину на відпочинок і сон.

При виборі палітри для інтер’єру необхідно врахувати те, що тони мають оптичними ефектами.

Наприклад, якщо поставити поруч два однакових за розміром предмета, то яскравий візуально буде здаватися більше. Темні приглушені відтінки візуально зменшують обсяг, а глянцеві і світлі — збільшують.

Така особливість дозволяє грати з простором: регулювати висоту стелі і ширину стін, розділяти зони і ставити необхідні акценти.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola1 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Для чого потрібна таблиця поєднання кольорів

У природі існує величезна кількість фарб, однак не завжди вдається гармонійно сполучати їх між собою. Буває, що сполучуваність тонів заворожує, а іноді зустрічається така комбінація, від якої ріже очі.

Для створення затишного і комфортного простору необхідно дотримуватися певні правила і принципи.

Колірне коло

Колірний круг Иттена — інструмент, який допомагає не помилитися при комбінуванні тонів в інтер’єрі. Структура складається з 12 секторів, кожен з яких містить в собі всі відтінки одного кольору. Градуювання йде від світлого кольору в центрі до темного краю.

Спектр починається з трьох основних: жовтого, червоного і синього. При їхньому змішуванні виходять вторинні: помаранчевий, зелений і фіолетовий. При комбінації першого і другого колера створюються третинні поєднання. На підставі цих тонів підбирається палітра для оформлення будинку або квартири.

Білий, чорний і сірий варіанти тут не представлені, так як в чистому вигляді в природі не існують і використовуються як основні або додаткові.

Колірний круг Иттена.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola2 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Варіанти поєднання кольорів в інтер’єрі

Розберемося з кількістю кольорів для гармонійного поєднання. В інтер’єрі можна використовувати два, три або чотири відтінки, а також додати до них універсальні — білий, чорний і сірий. Так роблять художники та декоратори.

Для простору два колера — нудно і монотонно. Кімнати оформлені трьома і більше тонами, виглядають привабливіше. Неправильно брати їх в однакових пропорціях. Один-два вибираються основними: в такі фарбують стелю і підлогу, додають в оббивку меблів і текстиль. Наступні — додаткові, теж повинні бути помітні, а решта відтінки присутні в предметах декору, подушках тощо

Комплексне

Універсальний варіант, в якому поєднуються класичні відтінки: білий, бежевий та сірий. Комбінуючи дані тони з іншими, можна створити класичний варіант, який буде виглядати стильно і сучасно. При купівлі інший меблів, заміни підлогового покриття або інших елементів не потрібно буде міняти інтер’єр.

Комплексне поєднання сірого і бежевого.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola3 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Тріада

Тріада — три колера в композиції. В окружності вони повинні розташовуватися на вершинах рівнобедреного трикутника. У триколірні композиції можуть входити і ахроматичные кольори — сірий, білий і чорний.

Класична тріада:

 • червоний, жовтий і синій;
 • помаранчевий, зелений і фіолетовий.

Для кращого оформлення будинку один тон з тріади роблять домінантним, який доповнюють інші.

Поєднання червоного, синього і жовтого викликає прилив бадьорості і емоцій. Використання в чистому вигляді створює яскраве і насичене простір, при цьому відтінки таких кольорів прибирають агресію і роблять інтер’єр комфортним і затишним.

Тріада наповнює приміщення енергією, тому вона актуальна для вітальні, дитячої та спортивних приміщень. Для кухні та спальні таке оформлення не рекомендується.

Використання тріади в інтер’єрі.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola4 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Аналогічне поєднання

Аналогічне поєднання — у колірній композиції так називають аналогову тріаду. Принцип полягає в виборі фарб, що знаходяться по сусідству один з одним. Наприклад, вибирається відтінок, в якому оформляється кімната, а праворуч і ліворуч від нього беруться варіанти доповнення. Такий підбір створює затишну і спокійну атмосферу.

Приклад аналогової тріади: червоний, червоно-оранжевий, оранжевий або синій, синьо-фіолетовий і фіолетовий.

Існує ще акцент-аналогія, яка поєднує три аналогічних колера і один контрастний їм. Знизити напруженість композиції можна, приглушивши фарбу. Наприклад, акцент-аналогія виходить при додаванні синього тону до помаранчевого, червоно-помаранчевому і жовто-помаранчевого.

Аналогічне поєднання в оформленні приміщення.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola5 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Роздільно-комплементарне

При комплементарній поєднанні використовуються контрастні варіанти, які розташовані один навпроти одного в таблиці. Контраст прийнято називати полярної композицією. Полярність створюють лише двома тонами.

Контрастні пари:

 • червоний і зелений;
 • помаранчевий і синій;
 • жовтий і фіолетовий.

При роздільно-комплементарній співвідношенні замість тону, розташованого навпроти, беруть відтінок, який знаходиться поруч. Такий спосіб дозволяє створювати контрастні рішення, при цьому оформлення кімнати виходить не таким напруженим.

В інтер’єрі використовувати контраст потрібно з обережністю. Незважаючи на те, що дана палітра бадьорить і підвищує життєвий тонус, довго її сприймати візуально складно.

Роздільно-комплементарне поєднання.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola6 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Тетрада

Тетрада або різнобарв’я — з’єднання чотирьох монохромних тонів. В даному варіанті схема складається з одного основного колера і двох доповнюють, а четвертий виділяє акценти. Така композиція створює оригінальний ефект, який підвищує настрій.

Класична тетрада — жовтий, синій, червоний і зелений. В основному дані забарвлення обирає молодь і люди, які знаходяться в постійному русі і ритмі, тому що тетрада дає відчуття повноти життя і свята для душі.

При підборі тонів за Иттену легко помилитися, тому створили таблиці поєднання тонів. У них зазначено п’ять-шість відтінків, які потрібно використовувати з наступним правилом: перший — основний, другий і третій — додаткові, а решта — акценти.

Тетрада в оформленні приміщення.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola7 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Таблиця поєднання кольорів.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola8 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Як правильно комбінувати кольори

Використовуючи таблицю, можна підібрати кілька різних варіантів панелі інтер’єру.

Фахівці виділяють три напрями:

 1. Однотонний тип.
 2. Комплементарне поєднання.
 3. Гармонійний тип.

Однотонний тип передбачає використання відтінків певного сегмента. Поєднання тонів відбувається від світлого до темного відтінку одного кольору. Такий монохромний підхід застосовується рідко, так як важко обійтися без яскравих вкраплень.

Комплементарний тип дає якісний і насичений інтер’єр. Використання діаметрально протилежних відтінків дозволяє створювати невеликі композиції з ефектно розставленими акцентами.

За таким принципом створюють такі пари:

 • поєднання бірюзового з червоним;
 • фіолетовий з жовтим;
 • синій з жовтогарячим.

Гармонійний тип грунтується на застосуванні одного базового кольору, двох підтримують і одного додаткового — білого або чорного. Варіанти цього підходу — тріада і тетрада.

Ніжні поєднання пастельних відтінків.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola9 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Поєднання кольорів для різних кімнат

Кожна кімната несе своє призначення. Забарвлення впливає на людину на різних рівнях сприйняття, тому потрібно вибрати основний фон у відповідності з функціями приміщення.

Кухня

Якісний і продуманий інтер’єр кухні несе в собі важливі складові: обробку стелі і стін, підлогові покриття, а також меблі. Головний критерій відбору для створення гармонії — колір. Професіонали часто роблять таку комбінацію: при яскравих і викликають стінах вибирають меблі в спокійних пастельних тонах і навпаки.

Популярний оформлення кухонних гарнітурів «під дерево» поєднують з кремовим, рожевим, яскраво-блакитним і бежевим тоном. Спираючись на вибір такої палітри, розподіляють відтінки між обробкою різних частин простору.

У створенні інтер’єру потрібно пам’ятати наступне:

 • на різних поверхнях основний відтінок і доповнюють виглядають по-різному;
 • контраст зонує приміщення;
 • у однотонне оформлення рух приносять малюнки, лінії, геометричні фігури.

Для вибору палітри беруть важлива теза: меблі завжди темніше стін, але світліше підлоги.

Також слід пам’ятати про наступні відповідності:

 • оранжевий поєднують з сірим і синім;
 • червоний — з білим, чорним і сірим;
 • жовтий — з фіолетовим;
 • блакитний — з персиковим.

В обробці кухні краще не використовувати холодні фарби, так як вони знижують апетит. Якщо холодний відтінок все-таки був обраний, то рекомендується розбавити його теплим тоном.

Відмінним рішенням для кухні будуть нейтральні або стримані фарби з помірною яскравістю, при цьому неприпустимо застосовувати більше трьох контрастів.

Професіонали радять брати коричнево-зеленувату палітру для такого приміщення: вона створює відчуття затишку і єднання з природою, що благодійно впливає на апетит і настрій.

Кухня в соковитих фарбах.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola10 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Гармонійне і живе простір кухні.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola11 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Вітальня

При виборі оформлення вітальні потрібно звернути увагу на особливості планування, розміщення меблів і стиль інтер’єру. Важливо враховувати розмір кімнати.

Невелику вітальню рекомендується обставити так, щоб у ній було світло. Для цього підійдуть пастельні тони: бежевий, молочний, рожевий, жовтий, ніжно-блакитний та інші. Такий вибір візуально розширить приміщення.

Велику кімнату пастельна гама зробить нудною і бляклої, тому для неї краще вибрати більш насичені і яскраві фарби.

Бажано уникати в інтер’єрі чистих кольорів: білого, червоного, чорного, яскраво-блакитного. Варто віддати перевагу складеним відтінкам: бірюзовому, бежевому, цегельній, оливковому. Такі тони зроблять обстановку цікавою і гармонійною.

Розглянемо відповідні комбінації при базовому кольорі:

 1. Червоний — створить радісний настрій і зарядить енергією, якщо його поєднати з бежевим, коричневим і золотим.
 2. Помаранчевий — енергійний колір, надлишок якого може викликати пригнічений стан. При його поєднанні з бежевим, синім, коричневим і білим вітальня стане радісною і живий. Помаранчевими акцентами можуть стати текстиль, подушки і предмети декору.
 3. Жовтий — символ радості. Правильніше його з’єднувати з кавовим або персиковим кольором. У тріаді можна комбінувати з білим, бузковим та помаранчевим. Жовтий також добре виглядає в компанії сірого, молочного і коричневого.
 4. Зелений — гармонія. Відмінно виглядає з відтінками дерева, темно-вишневим, білим, світло-жовтим. Змішувати можна з синім, блакитним і бежевим. Світлі відтінки піднімуть настрій, а темні заспокоять нервову систему.
 5. Синій — холодний колір, що нагадує водну гладь. У поєднанні з білим викликає асоціації морського узбережжя. Доповнити інтер’єр рекомендується блакитними акцентами, вибираючи стримані і нейтральні тони.
 6. Коричневий — благородство. Універсальний варіант для вітальні: добре поєднується з іншими фарбами. Коричнево-білий інтер’єр підійде для класики, коричнево-жовтий — для сучасного стилю. Мікс коричневого і фіолетового надає кімнаті таємничість.
 7. Сірий — відмінна нейтральна основа для комбінування з іншими яскравими тонами. Білий або чорний будуть виглядати нудно, якщо тільки вітальня не створена в стилі мінімалізм або хай-тек.

Вітальня в яскравому стилі поп-арт.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola12 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Вітальня в ніжній пастельній гамі.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola13 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Насичене і енергійне поєднання відтінків.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola14 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Спальня

Спальня — місце відпочинку, тому інтер’єр тут повинен бути приємним і комфортним. В залежності від уподобань вибирають холодні або теплі тони, часто вдаючись до допомоги вибілення фарби. Такий хід робить помітний відтінок підходить для кімнати відпочинку.

При виборі слід пам’ятати про те, що в інтер’єрі спальні не використовують більше семи кольорів, при цьому береться до уваги все: оздоблення, меблі, аксесуари. Потрібно зупинитися на тих тонах, які допомагають розслабитися, комфортно відпочити і швидко заснути.

Розглянемо цікаві комбінації:

 1. Блакитний ідеально підходить для відпочинку. Ідеально поєднується з природними відтінками дерева і бежевим.
 2. Зелений колір дає прилив бадьорості. У комбінації з білим і світло-бежевим кімната придбає легкість і весняний настрій.
 3. Коричневий в міксі з бежевим, рожевим і зеленим надає спальні таємничість. У кімнаті буде затишно і спокійно. Тут коричневий — пріоритетний тон, інші — допоміжні.
 4. Бежевий, кремовий і абрикосовий несуть позитивну енергетику і взаємно доповнюють один одного. Добре відтіняються іншими квітами, які виступають в якості яскравих акцентів.
 5. У стилі хай-тек добре звучать сірий та червоний кольори. Популярно поєднання сірого і бузкового. Такий варіант змішування відмінно доповнює темно-коричневий або білий меблевий гарнітур.
 6. Сірий тон у будь-якому оформленні грає двояку роль. В одному стилі він підкреслює яскравість кольору, в іншому — приглушує його. Для створення спокійної атмосфери сірий доповнюється синім, рожевим або бежевим.

Фахівці не радять в такому просторі використовувати контрастні тони, так як вони не дадуть відпочити.

Морське настрій спальні.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola15 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Ніжна і повітряна спальня в світлих тонах.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola16 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Дитяча

При оформленні інтер’єру в дитячій кімнаті потрібно розуміти, що атмосфера впливає на стан дитини.

Для новонародженого рекомендується вибирати палітру за психологічним визначенням кольору, щоб позитивно впливати на малюка. Потім в обробку можна додати акценти, спираючись на характер дитини.

Розберемо кольору основного спектру і відтінки:

 1. Синій і блакитний позитивно впливають на нервову систему, однак для цієї мети беруть тільки світлі тони. З’єднують блакитний з пісочним, персиковим і жовтим. Таке поєднання заспокоює нервову систему, що актуально для активних малюків.
 2. Червоний, оранжевий і жовтий не радять брати за базовий тон. Однак акценти таких квітів прикрашають інтер’єр і дарують активність спокійному малюкові.
 3. Зелений часто беруть за основу: він покращує гостроту зору, підвищує настрій, нормалізує сон і позитивно впливає на організм.
 4. Фіолетовий допомагає сконцентрувати увагу та розкрити творчий потенціал дитини. Відтінки такого кольору відмінно підходять для допитливих малюків, які пізнають навколишній світ.
 5. Для створення спокійної атмосфери і захищеності беруть сірий колір. Він вважається сірим і тьмяним для дизайну дитячої кімнати, однак робить благотворний вплив на малюка. Відмінним рішенням буде оформлення стін або предметів меблів в даному відтінку.

Створювати інтер’єр, використовуючи тільки яскраві фарби не рекомендується, так як це завадить дітям заснути і розслабитися. Краще комбінувати спокійні і барвисті відтінки.

Дитяча кімната для принцеси.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola17 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Динамічний дизайн в кімнаті для підлітка.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola18 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Порядок підбору кольорів для меблів, текстилю

Часто текстиль купують, коли в квартирі зроблений ремонт і розставлені меблі. У такому варіанті при підборі тканин виникає безліч труднощів. Відмінний варіант: текстиль, шпалери та меблі набувати одночасно.

При виборі меблів, текстилю необхідно визначити базовий колір, який буде переважати в інтер’єрі.

Порядок підбору буде наступний:

 1. Визначають перший і другий основні тони.
 2. Шпалери набувають у світлому відтінку першого кольору.
 3. Меблі в двох різних тонах другого.
 4. На текстилі — візерунок, що складається з першого і другого тону.
 5. На декоративних подушках така ж тканина.
 6. Подушки рекомендують робити з тканини насиченого першого відтінку.

Даний алгоритм — умовний, і професіонали підлаштовують під себе. Однак для новачків такий варіант допоможе грамотно створити гармонійну колірну палітру.

Варто звернути увагу не тільки на меблі і текстиль, а також на оформлення підлоги, стін і стелі.

Розглянемо основні варіанти:

 • темний підлогу і світлі стіни в інтер’єрі, а також білий стеля візуально зроблять кімнати більше;
 • темні підлога, стеля і світлі стіни приберуть висоту і розтягнутий приміщення;
 • світле підлогове покриття, шпалери і білий стеля піднімуть висоту кімнати.

Благородно виглядає біла меблі в приміщенні з темним підлогою та стінами, світлим стелею. Популярністю користується і чорну підлогу, однак потрібно грамотно підбирати відповідність решти оформлення, щоб у кімнаті не було темно. Важкий чорний розбавить білий, такий варіант підходить для робочого кабінету.

Кімната в класичному стилі.

sochetanie cvetov v interere: tablica i palitra sochetaniya cvetov v dizajjne, vybor cveta potolka, sten i pola19 Поєднання кольорів в інтерєрі: таблиця і палітра поєднання кольорів в дизайні, вибір кольору стелі, стін і підлоги

Відео про актуальні колірні тренди в інтер’єрі

У цьому відео розглядаються актуальні колірні тренди в дизайні інтер’єру.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради