Освітлення в дерев’яному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Останнім часом дерев’яні будинки з бруса переживають своє друге народження. Їх висока популярність обумовлюється багатьма факторами, серед яких переважають максимально комфортний для людини мікроклімат і дуже висока екологічність даних будівель.

Як правило, освітлення в дерев’яному будинку грає роль своєрідної чарівної палички, допомагає значно перетворити інтер’єр з усіма його практичними і декоративними складовими.

f89deb136e3fd6c70e5d120008500540 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Особливості освітлення будинку

Як правило, світлове облаштування дерев’яних будинків має безліч тонкощів і нюансів. При проектуванні світлової схеми необхідно враховувати не тільки розміри та архітектурні особливості приміщення, але і певні властивості деревини (наприклад, високу схильність матеріалу до поглинання світла).

При нерівномірному або неправильне розміщення світлових приладів замість красивого і затишного інтер’єру можна отримати досить гнітючу обстановку з середньовічною атмосферою.

Вимоги до організації освітлення

Так як будь-яка деревина є легкозаймистим матеріалом, то при організації системи освітлення необхідно враховувати цілий спектр важливих нюансів.

Щоб уникнути випадкового загоряння і пожежі, при електрифікації дерев’яних будівель необхідно суворо дотримуватися наступних правил:

 1. При організації проведення використовувати тільки високоякісні мідні дроти і кабелі з надійною оболонкою, виготовленою з негорючих матеріалів.
 2. Для додаткового захисту проводів застосовувати спеціальні металеві короби і бронешланги, вироблені з вогнетривких матеріалів.
 3. Щоб захистити кабелі і електроприлади від різких стрибків напруги, потрібно обов’язково встановити пристрій захисту від імпульсних перенапруг.

Також не слід забувати про те, що місця з’єднання захисних труб і коробів повинні бути обов’язково ретельно загерметизовані.

be7f02500d6fbdfcabc3d634b552fe2c Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Електропроводка дерев’яного будинку

В залежності від способу монтажу, проводка у дерев’яних будівлях може бути внутрішньою або зовнішньою. Згідно встановленим стандартам, найбільш кращим є другий варіант, оскільки відкрита проводка вважається більш пожежобезпечною і практичною.

Як правило, зовнішній, або відкритий спосіб монтажу передбачає фіксацію електричних кабелів спеціальними електромонтажними скобами прямо до поверхні стін або стелі.

Інша варіація відкритої проводки — це розміщення кабелів в гнучких гофрованих трубах або в спеціалізованих електротехнічних коробах.

За умови правильно підібраною ізоляції, даний спосіб розводки кабелів має безліч плюсів. Самий головний з них — можливість в максимально стислі терміни і з мінімальними фінансовими втратами зробити ремонт або повну заміну несправного дроти.

З естетичної точки зору, прихована, або внутрішня електропроводка більш приваблива, оскільки вона дозволяє надійно приховати практично всі електричні комунікації всередині дерев’яних стін. Однак такий спосіб має і безліч мінусів. Особливо можна відзначити повну недоступність для проведення профілактичних оглядів та дорожнечу проведення будь-яких ремонтно-монтажних робіт.

f188a1ce8fbf16917400f593b283d808 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Освітлення всередині будинку

Внутрішнє освітлення в будинках з клеєного бруса або оциліндрованного колоди має не тільки чисто функціональне значення, але і виконує дуже важливу декоративну функцію. Сценарії освітлення можуть бути самими різними, однак при виборі світлових приладів необхідно враховувати не тільки розміри приміщення, але і спільне функціональне призначення кімнати.

Грамотний підбір і розміщення світлових приладів здатна зробити будь-який інтер’єр максимально затишним і комфортним.

Мансарда

Як правило, освітлення мансарди багато в чому залежить від конструктивних особливостей даху. Вузькі мансарди зі скошеним дахами краще не перевантажувати об’ємними кришталевими люстрами, оскільки занадто активна загальна підсвічування візуально звузить й без того маленький простір.

Щоб візуально розширити приміщення і підняти наполовину скошені стелі, дизайнери рекомендують використовувати лаконічні настінні софіти і бра. При невеликій кількості вікон можна також задіяти активну неонову або світлодіодне підсвічування.

855862384c50393b921a85d93c54dd51 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Веранда

Освітлення для відкритої веранди слід підбирати особливо ретельно, так як дане приміщення зазвичай розташовується зовні будинку. В цілях безпеки, на верандах відкритого типу дозволяється встановлювати тільки спеціалізовані електричні прилади, призначені для експлуатації на відкритому повітрі.

Як правило, такі світлові пристрої мають підвищений рівень вологостійкості, що дозволяє запобігти ризик короткого замикання навіть при попаданні всередину світильника вологи (наприклад, дощових крапель).

Найчастіше для освітлення відкритих веранд вибирають практичні і функціональні світлові прилади, виготовлені з натурального дерева або металу.

a48ffac5e9b0c1b93c77206685e75e00 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Передпокій

Вибираючи світильники для передпокою, в першу чергу, слід орієнтуватися на функціональне призначення даної кімнати. Як правило, рівень штучного світла в даному приміщенні повинен бути таким, щоб можна було чітко бачити своє відображення в дзеркалі без будь-яких розпливчастих тіней. При цьому освітлення не повинне бути занадто яскравим, так як, в іншому випадку, дзеркало буде викликати досить сильні відблиски.

В якості центрального освітлювального приладу можна використовувати невелику лаконічну люстру з матовими плафонами і нечисленним кількістю ріжків. Для зручності пересування не слід встановлювати занадто низько звисають плафони в передпокоях з невисокими стелями.

У просторих вітальнях дизайнери рекомендують зробити зональну підсвічування, створивши додаткові світлові акценти на різних дзеркальних елементах і вхідній зоні.

ea2c9c55a0ad1e5eab7ff0b6493b7d02 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Кухня

Освітлення в інтер’єрі кухні повинно бути досить яскравим і функціональним. Маленькі точкові світильники з розсіяним денним світлом зазвичай використовуються для виділення робочої зони кухні.

У зоні прийому їжі краще всього встановити стельову люстру з можливістю регулювання загальної інтенсивності світла. Таким чином, під час романтичного сімейного вечері освітлення в кухні буде більш м’яким і приглушеним, а під час приготування страв і звичайної рутинної прибирання значно збільшиться загальна інтенсивність світлового потоку.

Також слід подбати про те, щоб в інтер’єрі кухні не було засліплюючих поверхневих відблисків і занадто темних, неосвітлених кутів.

У зоні прийому їжі краще не використовувати дешеві люмінесцентні лампи, оскільки вони досить сильно спотворюють колір будь приготовленої їжі.

2459c63828f28ff2d92ffec4137eb39a Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Спальня

Основне призначення спальні — це сон, тому занадто яскравий і інтенсивний світло тут буде недоречним. У такому приміщенні не рекомендується встановлювати лампи денного світла, так як у більшості випадків вони створюють дуже яскраву і не розташовує до відпочинку атмосферу.

Найбільш оптимальне рішення — це установка традиційних стельових люстр, доповнених окремо регульованою локальної підсвічуванням. В якості додаткових джерел світла можуть виступати настінні торшери, бра і лаконічні нічні світильники зі спокійним і злегка розсіяним світлом.

Як правило, локальна підсвічування дуже м’яко освітлює лише одну частину кімнати, при цьому інша її частина залишається в таємничому і затишному напівтемряві. Щоб створити ефект розсіювання світлового потоку, локальні світильники слід направляти на стіни або вгору на стелю.

5fff1976c24384cef0f14cb865350e72 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Дитяча

До питання організації штучного освітлення в дитячій кімнаті необхідно підходити особливо уважно, оскільки вона для дитини часто є і спальним місцем, і ігровою зоною, і навчальним кабінетом.

Для створення найбільш якісного освітлення, вкрай бажано слідувати наступним радам:

 1. Щоб зберегти зір дитини, при світловому облаштуванні дитячої кімнати не варто використовувати лампи денного світла, оскільки вони створюють шкідливе для очей мерехтіння.
 2. Лампи з металевими плафонами необхідно розташовувати поза зоною досяжності маленьких дітей, оскільки у включеному стані вони досить сильно нагріваються, і недосвідчений малюк може про них сильно обпектися.
 3. Для дітей шкільного і передшкілької віку необхідно обов’язково передбачити робочу зону. В якості локального світла рекомендується встановити настільний світильник зі світлодіодною лампою потужністю приблизно 6-8 Вт.

При світловому облаштуванні дитячої кімнати не потрібно забувати про основні вимоги до безпеки, згідно з яким всі вимикачі і розетки повинні розташовуватися поза зоною досяжності маленьких дітей. Всі електричні дроти також необхідно підняти вгору і закрити спеціальними захисними накладками.

fc1421f17ab1e814121fa2dabef2ec78 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Освітлення при низьких стелях

Правильне освітлення кімнат з невисокими стелями є досить складним завданням. При виборі світильників необхідно враховувати, що деякі моделі в подібних приміщеннях будуть категорично недоречні. Наприклад, дизайнери радять відмовитися від застосування занадто об’ємних класичних люстр з довгими кришталевими підвісами.

Краще всього зупинити вибір на лаконічних накладних світлових приладах, що кріпляться безпосередньо до поверхні стелі. При бажанні можна також використовувати класичні трьох – або пятірожковой люстри з напівпрозорими плафонами, спрямованими вгору.

9674c733048c3692f63cd50d3fc62bab Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Освітлення ділянки біля будинку

Майже кожен заміський будинок, розташований на дачі, обов’язково має свій приватний двір або сад, який в темний час доби також потребує правильно організованому освітленні.

Залежно від призначення, виділяють кілька різновидів зовнішньої підсвічування:

 1. Загальна або функціональна підсвічування. Вона багато в чому сприяє безпечному пересуванню по прибудинкової території. Для підсвічування садових доріжок в нічний час в основному використовуються різні вуличні світильники, виготовлені переважно з природних матеріалів, наприклад, скла, дерева або металу. При бажанні, для підсвічування садових доріжок можна також використовувати новомодні світильники-слоти, які монтуються прямо у садовий грунт або бруківку.
 2. Приватне охоронне освітлення. Зазвичай встановлюється по периметру будинку або земельної ділянки. В якості освітлювальних приладів часто виступають потужні прожектори, які вмикаються автоматично, коли в їх зоні дії з’являється який-небудь об’єкт, що рухається. Як правило, охоронні світильники мають досить високу яскравість і встановлюються таким чином, щоб датчики руху охоплювали всі найбільш уразливі для зловмисників місця території.
 3. Декоративне підсвічування. Як правило, декоративне освітлення дачної ділянки дозволяє домогтися дуже цікавих візуальних ефектів, особливо при використанні оригінальних світильників, виготовлених своїми руками.

Таким чином, освітлення ділянки заміського будинку може бути реалізовано різними способами. Головне, вибрати найбільш відповідний варіант саме для свого землеволодіння.

9c6394c311034e8e24a021d56f62c927 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Освітлення фасаду

Якісна підсвічування фасаду заміського будинку являє собою ще один з найпотужніших інструментів світлового дизайну. Як правило, професійно виконана декоративна підсвітка не тільки надає заміській будові особливу солідність і респектабельність, але і багато в чому робить його більш безпечним для пересування по прибудинкової території в темний час доби.

При правильній реалізації фасадного освітлення можна найбільш виграшно підкреслити оригінальні архітектурні особливості будинку, а також надати додаткову декоративну естетику всього навколишнього ландшафту.

571081e0bcb6531ad7d005f0da2c8e93 Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Як правильно підбирати освітлювальні прилади

Світлові пристрої, що використовуються для внутрішнього і зовнішнього освітлення заміського будинку, можуть бути найрізноманітнішими. Залежно від призначення їх підрозділяють на декоративні та функціональні.

Функціональні світлові прилади, в першу чергу, виконують певні практичні завдання, наприклад, освітлюють дорогу до будинку або майданчик для автомобіля.

При виборі світлового пристрою насамперед слід визначитися, для яких цілей встановлюється даний джерело світла. Також необхідно зрозуміти, наскільки гармонійно поєднується дизайн світильника з навколишньою його обстановкою.

Як правило, найбільш органічно в обстановку дерев’яних будинків вписуються:

 • світильники з елементами з дерева або кераміки;
 • ковані люстри, торшери, бра;
 • настільні лампи з тканинними абажурами;
 • точкові світильники.

При виборі вуличних світильників насамперед потрібно звернути увагу на те, з яких матеріалів виготовлені дані прилади. Бажано купувати вироби з плафонами, виготовленими з антивандального ударостійкого пластику або скла. Основний корпус повинен бути виготовлений з нержавіючої сталі або якісних алюмінієвих сплавів.

a884821bd87cae3b421a0a5eee40ab4f Освітлення в деревяному будинку: підсвічування кімнат, фасаду і ділянки своїми руками

Відео

В даному відео розповідається про особливості електропроводки в дерев’яному будинку.

З наступного відео можна дізнатися про основні особливості вуличного освітлення заміського будинку.

У відеоролику розповідається про зовнішньої електропроводки в будинку з оциліндрованої колоди.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради