Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Квітникарі, які серйозно займаються розведенням кімнатних рослин, відмінно розуміють, яку роль відіграє правильно підібране штучне освітлення. Успішний ріст зелених пагонів залежить не тільки від поливу та грунту, але і від світу, який допомагає їм повноцінно розвиватися.

У природному середовищі одні рослини добре ростуть у затемнених місцях, іншим потрібен постійний сонячне світло. В квартирних умовах ситуація така ж. Лампа для кімнатних квітів створює постійне освітлення і відмінно допомагає рослинам, особливо в зимовий період.

147a462b9311d0fe10e54d93c84d86bd Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Для чого потрібна підсвічування кімнатних рослин

Підсвічування для квітів у квартирі — прекрасна можливість продовжити сонячний день. Світло — основна умова для процесу фотосинтезу, який є харчуванням для рослин. Листя містить пігмент — хлорофіл, який поглинає з атмосфери вуглекислий газ і воду і під впливом сонячного ультрафіолету трансформує їх в кисень і вуглеводи. Вони потрібні для правильного росту і розвитку.

При недостатній кількості світла процес починає рухатися у зворотному напрямку, і квітка слабшає і гине. Для забезпечення достатнього харчування, розвитку і росту пагонів досвідчені квітникарі створюють додаткове освітлення для кімнатних рослин .

Ознаки нестачі світла у рослин

При недостатній кількості світла квітка починає швидко змінювати зовнішній вигляд. Існує ряд ознак, за якими можна визначити брак освітлення, при цьому полив, вологість і температура повітря залишаються незмінними.

Симптоми по листю:

 • черешки листя викривляються і витягуються в бік будь-якого джерела світла, який вони намагаються зловити;
 • слідом за живцями викривляється стебло;
 • листя стають тьмяними, насиченість забарвлення зменшується, іноді починають обсипатися;
 • у деяких випадках на поверхні листків з’являються круглі плями;
 • листова пластина змінює форму, стає зігнутою, краї її можуть загорнутися;
 • стебло рослини стає тонким і неживим, а воно саме уповільнює зростання;
 • ряди листя рідшають, нові листя мають менший розмір і формуються на великій відстані один від одного;
 • нижня листя відмирає.

Квіти також можуть сигналізувати про те, що їм не вистачає освітлення.

Симптоми по квіткам:

 • під час цвітіння утворюється менше суцвіть;
 • бутони можуть облітати;
 • розпустилася квітка не буде таким же яскравим, як зазвичай, суцвіття стане меншого розміру і, можливо, швидко облетить.

При наявності таких симптомів необхідно поміняти розташування квітки на підвіконні, а для його швидкого відновлення поставити додаткове джерело світла.

45c7135102d9b318bc468953ae2a2142 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Спектр світла

Світ має дві важливі характеристики — спектр і світлова потужність, або потужність світлового потоку. Підбирати освітлення рекомендують, спираючись на ці критерії та враховуючи етапи розвитку зелених пагонів.

Світло впливає на процеси поділу, розтягування і формування клітин. Для пророщування насіння або молодої розсади беруть джерело освітлення з синім спектром. Тільки він здатний забезпечити активний фотосинтез і якісне зростання. Червоний спектр прискорює цвітіння та зміцнює пагони.

Для розуміння того, наскільки неоднорідний світло виходить від сонця і різних штучних джерел, беруть до уваги спектральний аналіз. Спектральна характеристика — залежність інтенсивного випромінювання від довжини хвилі. Випромінювання сонця відбувається у всьому видимому діапазоні зі зниженням в УФ та ІЧ областях.

Для успішного розвитку рослини беруть не повний спектр, а лише частину.

Найбільш життєво важливі довжини хвиль:

 • 640-660 нм — червоний оксамитовий колір — необхідний дорослим рослинам для репродуктивного розвитку і зміцнення коренів;
 • 595-610 нм — помаранчевий колір — для дозрівання плодів і цвітіння;
 • 440-445 нм — фіолетовий колір — для вегетативного розвитку;
 • 380-400 нм — ближній ультрафіолетовий діапазон — для регулювання швидкості росту і утворення білків;
 • 280-315 нм — середній ультрафіолетовий діапазон — для підвищення стійкості в морози.

Дане освітлення підходить не для всіх насаджень. Кожен зелений паросток унікальний за своїм уподобанням хвиль, тому повноцінно замінити енергію сонця за допомогою ламп не вийде. Однак такий варіант значно поліпшить життя зелених вихованців у ранкові і вечірні години.

ce09b28fad532e3e6c48a91a37b5044c Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Види ламп

Для продовження світлового дня використовуються різні штучні джерела освітлення. Розглянемо детальніше кожен з них і визначимося з найбільш підходящим варіантом.

Люмінесцентні

Трубчасті люмінесцентні або енергозберігаючі лампи денного світла повного спектру — оптимальний варіант для підсвічування кімнатних рослин. Вони користуються популярністю завдяки тому, що мають виборчий спектр, низьку тепловіддачу і економічність, а також низьку вартість.

Лампи створюють холодне світло, підтримують привабливий вигляд кольорів і з їх допомогою можна виростити розсаду. Вони не потужні, тому їх встановлюють по кілька штук в спеціальний відбивач, який підсилює потік світла і не дозволяє мерехтінню потрапити в приміщення.

Такі лампи дають багато синього в своєму спектрі, з цієї причини їх комбінують з іншими джерелами освітлення.

Фитолюминесцентные лампи — покращений варіант з виборчим спектром випромінювання, які працюють в синьому та червоному діапазоні. Вони ефективні в процесі фотосинтезу, створюють рівномірне світіння і практично не нагріваються — це дає можливість встановлювати їх близько до квітів.

Призначення люмінесцентних ламп підсвічування полиць з квітами і додавання світла рослинам на вікні. Повноцінно вирощувати вимогливі до освітлення рослини за допомогою таких лампочок не вийде.

4b1cf418dc328f90305d79709ab97d62 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Газорозрядні і ДНаТ

Газорозрядні лампи використовують професіонали у великих приміщеннях: теплицях, оранжереях, зимових садах. Їх призначення — створення потужного світлового потоку. Вдома можна використовувати тільки в нежитловому приміщенні, так як сильна яскравість б’є в очі.

Газорозрядні лампи бувають металогалогенні, ртутні і ДНаТ — дугові натрієві.

Розглянемо їх докладніше:

 1. Металогалогенні. Такі лампи вважаються оптимальним варіантом, так як володіють якісним збалансованим спектром випромінювання, потужністю і ресурсом використання. Переважання червоного світіння корисно в період формування бутонів. Недолік — висока ціна.
 2. Ртутні. Прилади мають спеціальне покриття, яке максимально наближає випромінювання до необхідного для рослин спектру. Стимулює процес фотосинтезу, збільшує зростання і цвітіння. Недолік — низька світловіддача.
 3. Натрієві (ДНаТ) — ефективний джерело світла для великих площ. З робочого ресурсу та світлової віддачі їх порівнюють зі світлодіодами. Однак за надмірної яскравості для домашнього використання непридатні. В спектрі випромінювання багато червоного світла, який стимулює кореневу систему, тому рекомендується чергувати їх використання з металогалогенними і ртутними приладами.

a02ee252f403bba2283a871d36e1f7b3 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Лампи розжарювання

Лампа розжарювання з вольфрамовою ниткою — найпоширеніший тип освітлення, який знаходиться в кожній квартирі.

Мінус таких приладів: відсутній синій спектр, велика кількість червоного випромінювання, дуже низька світловіддача. Таке освітлення — не кращий варіант для рослин: лампа сильно нагрівається, і, якщо її ставити над квітами на висоті одного метра, можна обпалити рослина.

9c3b0d9d1ea47ac19ddd9728b715b629 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Світлодіодні

Світлодіодні лампи — напівпровідникові прилади, в конструкції яких немає газового наповнення, скляної оболонки або ниток розжарювання. Робота тут забезпечується штучними кристалами, через які проходить електричний струм.

Фитосветильники на світлодіодах поділяються на три групи:

 1. Биколорные. Двоколірні прилади базуються на синіх і червоних світлодіодах: світло вважається оптимальним для підсвічування рослин у вегетативний період і призводить до прискореного зростання зеленої маси.
 2. Лампи з мультиспектром. Тут червоний діапазон розширений в області інфрачервоного і жовтого світла. Даний прилад затребуваний для підсвічування дорослих пагонів, стимулюючи цвітіння і дозрівання плодів. В домашніх умовах використовувати світлодіодний мультиспектр краще для зелені з густою кроною.
 3. Фитосветильник з повним спектром. Універсальний джерело штучного світла з випромінюванням в широкому діапазоні з максимумом у синьою і червоною зонах. Підсвічування можна робити незалежно від виду квітів і їх місця розташування.

У спеціалізованих магазинах можна придбати готові варіанти, які випромінюють потік потрібного спектру.

Розглянемо ще ряд переваг таких світильників:

 • світло виділяється без тепловіддачі;
 • можливість використання для акваріумних рослин;
 • економно витрачають енергію;
 • можуть працювати без перерви до 100 годин;
 • тривалий термін служби;
 • екологічні.

Тим не менш, масовий перехід на фитосветильники не відбувається з двох причин: висока вартість на якісні прилади і велика кількість підробок.

9e4f832b4bf9a14f6868983e057f09f2 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Як розрахувати кількість ламп і рівень освітленості

Підсвічування і кількість обраних лампочок залежить від потреби зелених насаджень в освітленості. Освітлення розраховується в пропорції потужності до площі квітки.

На 100 кв. дм. необхідно:

 • 2,5 Вт — для світлолюбних;
 • 1,5-2,5 Вт — для віддають перевагу помірний світло;
 • 0,5-1,5 Вт — для тіньолюбних.

За ступенем світлового потоку 1 Ват потужності люминисцентной лампи створює 70 Лм, лампа розжарювання — в чотири рази менше. З урахуванням цієї величини розраховується кількість і потужність приладів. Наприклад, для підвіконня площею 100 кв. дм необхідна така потужність: 2,5 Вт х 100 кв. дм = 250 Вт. Для такої площі потрібно 2-3 лампочки на 70 Вт.

Однак даний розрахунок приблизний, на який можна орієнтуватися при виборі приладів. Використовувати краще довгасті і потужні лампи: у них висока світловіддача, і купувати краще два прилади по 34 Вт, ніж чотири з 17 Вт.

Рослини по сприйнятливості світу поділяються на три групи:

 • пагони, люблячі затишні затемнені куточки;
 • квіти, які комфортно знаходяться і в тіні, і на сонці;
 • зелень, яка воліє рости на відкритих сонячних просторах.

Світлолюбні

Вимоги до освітленості — 4000-6000 люкс — одиниця виміру потужності освітлення. До цієї групи відносяться: азалія, каланхое, амариліс, абутилон. Тіньовитривалі квіти з строкатим забарвленням потребують в такому самому освітленні, як і світлолюбні, так як в природі ростуть на відкритих сонячних місцях.

Тіньовитривалі

Вимога — 1000-3000 люкс. До цього виду відносять: плющ, антуріум, диффенбахія, філодендрон та багато інших. Вони не вимагають досвета, якщо розташовані на підвіконні, але в глибині приміщення в зимовий сезон підсвічування їм необхідна.

Тіньолюбні

Вимога — 500-800 люкс. Невибагливі рослини, яким для нормального розвитку досить розсіяного освітлення. Але при його дефіциті можуть втратити привабливий зовнішній вигляд. До даного виду відносяться: маранта, калатея, строманта. Світло для таких видів потрібен м’який і розсіяний, інакше вони постраждають.

5f666bfbf3ada5804973dc43c70c09ee Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Що краще: купити готову лампу або зробити самому

При виборі освітлювального приладу для домашніх рослин перед досвідченими квітникарями постає дилема: придбати готове рішення або зробити підсвітку для рослин своїми руками. Слід розібратися в цьому питанні і подивитися на плюси і мінуси таких варіантів.

Готовий прилад відрізняється великим вибором продукції за спектральними характеристиками, ціною та конструкції.

Переваги:

 • потужність приладу підбирається в залежності від площі насаджень;
 • якісний виробник пропонує безпечне у використанні і зручний у підключенні продукцію;
 • можна вибрати оптимальний варіант розташування конструкції: на штативі, підвісний тип пристрою;
 • зручність в експлуатації: регулюється висота і кут нахилу, а також вироби гармонійно вписуються в будь-який інтер’єр;
 • більшість приладів забезпечені світлоповертачем, який полегшує сприйняття незвичного випромінювання;
 • в офіційних супровідних документах приладу вказані спектри;
 • пристрої можна доповнити таймером для контролю часу роботи.

Мінус даних виробів — висока ціна. Дешеві аналоги можуть не відповідати заявленим характеристикам.

Звернемо увагу на саморобні варіанти і розглянемо їх переваги і недоліки.

Плюси:

 • можливість підібрати кілька недорогих виробів, які доповнюють один одного в колірному спектрі;
 • застосовуються більш економні та енергозберігаючі пристрої;
 • таймер можна підключити самостійно;
 • самостійна збірка економить фінанси.

Мінуси:

 • потрібна наявність інструментів: паяльник, тестер, шуруповерт та інші, а також уміння ними користуватися;
 • необхідні знання в електроніці.

a9c4acbe26414d2805acdf27da2e42b8 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Як зробити світлодіодну лампу своїми руками

Зробити своїми руками світлодіодний прилад нескладно.

Для цього потрібно:

 1. Підготовлене місце для розміщення зелених насаджень і підсвічування.
 2. Встановити кріплення.
 3. Провести проводку до світильників.

Led елементи часто використовують в якості освітлення. Причина такої популярності проста: такий тип поєднує два спектра — червоний і синій. Дані світильники споживають мало електроенергії, легко встановлюються і експлуатуються, при цьому їх собівартість швидко окупається. Світлодіодна стрічка легко кріпиться до меблів, стелажу або стіни за допомогою клею.

Для виготовлення приладу потрібно:

 1. Led елементи двох спектрів випромінювання.
 2. Термоклей або термопаста.
 3. Матеріал для основи виробу.
 4. Блок живлення.
 5. Шнур, вилка і вимикач.

При створенні такої конструкції вибирайте варіант збірки, орієнтуючись на рівень розвитку рослин.

Правильне співвідношення і розміщення елементів:

 1. Кожен діод випромінює світло у вигляді конуса. Щоб вся площа висвітлювалася під світильником рівномірно, конуси повинні перекривати один одного.
 2. На першому етапі для молодих пагонів роблять співвідношення елементів два до одного: на два синіх діода береться один червоний. Такий варіант розміщення допомагає розвитку кореневої системи. Рослина отримує невисоким з товстим стеблом і добре розвиненим листям.
 3. Другий етап — рослинам потрібен спокій: потрібне співвідношення — один до одного.

При формуванні світлодіодного приладу елементи в обраній послідовності закріплюються на основі за допомогою термоклея або болтів. Готову стрічку з’єднують з блоком живлення, шнуром, виделкою і вимикачем.

5c36e216789b8667004b3591ff4dbb1b Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Правила установки лампи

Встановлюючи світильники, слід дотримуватися деякі правила, які допоможуть виростити здорові зелені насадження і не заподіяти їм шкоду.

Рекомендації при розміщенні прилад ов :

 1. Направляти світло потрібно зверху вниз: так рослини освітлює сонце — це активізує вегетативні процеси.
 2. Лампа розташовується на висоті найбільш наближеною до паросткам , але слід пам’ятати про можливі теплові опіки.
 3. Слід уникати потрапляння крапель на джерело світла при обприскуванні: прилад може швидко вийти з ладу.
 4. Не можна робити бічне освітлення: пагони будуть тягнутися до джерела і деформуються.
 5. Використання дзеркальних екранів направляє на рослину максимальний світловий потік і при цьому захищає очі квітникаря.

Чим більше відстань від лампи до квітки, тим менше інтенсивність світлового потоку. Перевищення відстані в два рази знижує потужність в чотири.

Оптимальний варіант приладу — конструкція, яку можна рухати. Таким чином, лампу можна наближати і віддаляти в залежності від потреби рослини.

54973104d6af742e871c95c2010345f7 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Як правильно досвічувати

Правильна підсвічування залежить від зеленого вихованця. Прилад для нього підбирається після вивчення інформації. Кожна квітка має свої особливості. Потрібно знати сезонні норми рослини, щоб компенсувати недолік сонця.

Нюанси висвітлення взимку

В зимовий період практично всім зеленим насадженням не вистачає природного освітлення у зв’язку з скороченням сонячного світла . Дорослим рослинам необхідно 12 годин природного освітлення, молодий розсаді — близько 16 годин. Тому домашні пристрої регулюються в залежності від природного світлового дня.

Вранці і ввечері прилади слід включати на три-чотири години. Головна умова для нормального росту зелені — регулярна підсвічування, тимчасове включення не принесе користі.

Також не можна перевищувати норми досвічування: кожна рослина має своїми біоритмами і цілодобовий світловий потік може порушити природні процеси. Багато квіти взимку перебувають у стані спокою.

Для виключення ризику надлишком світла слід придбати таймер, який буде відключати прилад.

9fcaebd79397d537dc4e2b984b79ffa2 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Корисні поради

У будь-який час року зелені вихованці будуть себе добре почувати, якщо дати їм можливість уловлювати світло.

Ділимося корисними порадами досвідчених квітникарів:

 1. Звичайні дзеркала збільшують інтенсивність штучного освіження. Їх встановлюють на бічних укосах вікон, що дозволяє додатково відображати сонячні промені.
 2. Фольга, біла глянцева тканину і відбивачі — також дають додаткове світлове випромінювання. Їх розташовують так, щоб світло відображався в бік кімнатних квітів.
 3. Тюлеві фіранки, які розташовані між зеленню і кімнатою, сприяють відображенню розсіяного світла. Але якщо повісити тюль між вікном і рослинами, то інтенсивність природного освітлення зменшиться.
 4. Кожна квітка має свої природні біоритми, і, щоб не порушити природний процес, потрібно скласти графік.
 5. Універсальне світіння для зелених вихованців можна створити, поставивши матовий екран.
 6. Підсвічування драцени та інших деревоподібних теплим світлом додасть їм компактну форму.
 7. Правильне чергування дня і ночі дозволить рослинам бути здоровими. З цієї причини лампу слід включати за 1-2 години до світанку і вимикати через 2 години після настання сутінків.

27519ae65503548b6e5a30a6b2e9b5f0 Лампа для кімнатних квітів: підсвічування в квартирі, додаткове освітлення своїми руками, світлодіодні і люмінесцентні лампи

Відео

В даному відео розповідається про правильної підсвічуванню зелених насаджень і про те, де потрібно розмістити великі рослини на зимівлю.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради