Керамзитобетону стяжка підлоги своїми руками

У старих квартирах або будинках після видалення дерев’яних підлог, відстань від перекриття до рівня чистового статі виходить дуже великим. Набирати його за рахунок цементно-піщаної або бетонної стяжки не дозволяє несуча здатність перекриття. В такому випадку є два варіанти — листовий матеріал по лагах чи стяжка з керамзитобетону. Аналогічна ситуація буває в приватному будинку, коли дерев’яні підлоги хочуть замінити бетонними.

Стяжка з керамзитобетону: що це і коли варто використовувати

Керамзитобетон — це так званий легкий бетон, в якому в якості заповнювача використаний керамзит. Застосовується зазвичай там, де шар стяжки виходить великим. Це означає, що навантаження на перекриття буде значною. Керамзит — легкий заповнювач і бетон з таким заповнювачем має меншу масу. Але варто врахувати, що стяжка з керамзитобетону має сенс при товщині від 6 див. Тоді різниця в масі буде близько 40-60 кг на квадратний метр. Чим більше товщина, тим більше виграш по масі.
Мінуси керамзитобетону:

 • Ціна керамзитобетону в порівнянні з цементно-піщаною стяжкою (ЦПС), вище приблизно на 30%.
 • Він складніше у виготовленні.
 • Більш проблематичний при укладанні.

І це ще не все. Ідеально рівну поверхню ви не отримаєте. Під плитку буде нормально, а ось під лінолеум, ламінат та інші покриття, зверху потрібна буде вирівнююча стяжка. Це додатковий час, а ще це треба враховувати при розрахунку товщини шару керамзитобетону.

keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami32 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиПоверх керамзитобетону, під багато підлогові покриття треба буде обов’язково заливати вирівнюючий шар

Що таке керамзит і його види

Керамзит — це спеціальним чином обпалена суміш глини і сланцю. Є два типи цього матеріалу — керамзитовий гравій і щебінь. Гравій має округлу і овальну форму, щебінь з гострими гранями. Обидва матеріали мають розподіл по щільності. Вона може бути від 150 до 800 кг/м3, а іноді і вище. В якості заповнювача для бетону беруть марки М250 (щільність 200-250 кг/м3) або М300 (від 250 до 300 кг/м3).

keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami33 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиСтяжка з керамзитобетону застосовується якщо треба добрати висоту

Є також різні фракції (зерна різного розміру):

 • менше 5 мм — керамзитовий пісок;
 • 5 — 10 мм — дрібна;
 • 10 — 20 мм — середня;
 • 20 — 40/50 мм — велика.

В стяжку керамзит додають в основному середньої фракції. Можна і дрібний, але він значно дорожче, а сильної потреби в дрібному заповнювачі немає. Великий застосовують в напівсухий стяжки.

Види стяжки з керамзиту та їх особливості

Є чотири технології по яким роблять стяжку з керамзитобетону:

 • Змішалась розчин з цементу, піску і керамзиту і заливається/укладається з урахуванням того, що зверху буде цементно-піщана стяжка товщиною не менше 3 див. Як вже, напевно, зрозуміло, після того як керамзитобетон затвердіє, зверху, вирівнювання, заливається ЦПС.
 • Все те ж, але шар бетону з керамзитом більше, а вирівнюючого — менше. Тут використовують ровнители. Це спеціальні склади, які можна наливати невеликим шаром. За ціною виграшу не буде, скоріше, навпаки. Буде різниця по вазі. Так як шар полегшеного бетону більше, сумарна навантаження на перекриття менше. І ще один момент: без досвіду роботи з ЦПС, домогтися рівної поверхні складніше, ніж з самовирівнюються складами.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami34 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиСтяжка підлоги з керамзитом — технологія заливки залежить від типу

 • На підставу викладається шар керамзиту середньої або великої фракції. Його проливають рідким бетонним розчином. Це треба, щоб зв’язати сипкий матеріал. Після того як поверхня трохи затвердіє (якщо поспішайте — через 4-5 годин, якщо час є — через 1-2 дні) зверху кладуть армуючу сітку і заливають цементно-піщаний розчин. Мінімальна товщина — 3 див. Менше не варто, так як міцності буде недостатньо. Для підвищення міцності, можна додати фібру, як армуючі добавку.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami35 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиРідким розчином проливають керамзит — так виходить хоч якусь підставу по якому можна ходити і на яке можна встановити маяки

 • Суха стяжка на керамзиті. Це інша технологія. Тут теж використовують керамзит, але «на суху» і самої дрібної фракції (керамзитовий пісок), і спеціальні гіпсоволокнисті листи (ГВЛ). Пісок насипають на основу, вирівнюють за рівнем, а зверху кладуть плити. Виходить плаваюча стяжка на керамзитовом піску. Іноді засипають великий керамзит, але його вирівняти на рівень нереально — він не трамбується. І, до речі, заважати фракції не варто. Так як вони з часом поділяються, що призводить до появи порожнеч і провалів в підлозі.
 • keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami36 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиСуха стяжка на основі керамзитового піску і ГВЛ

  Про суху стяжку детально говорити не будемо — це окрема тема. Мова йде про керамзитобетону і стягування з нього. Всі три варіанти можна використовувати як в будинку, так і в квартирі. Перші два більш «важкі» по вазі. Вони ж і більш надійні. В тому плані, що при дотриманні технології, немає обмежень по навантаженню. Третій варіант — з шаром розчину по насыпному керамзиту — більш проблематичний. Утрамбувати керамзит все одно не вийде і можуть виникнути ситуації, коли під шаром стяжки утворюється порожнина. Верхній шар, зрозуміло, просяде. Усунути це можна лише заново все переробивши. Загалом… проблема. Тим не менш, якщо підлога треба піднімати на велику висоту, можна зробити і так.

  Керамзитобетон для стяжки підлоги: пропорції і розрахунок матеріалів

  Керамзитобетон складається з цементу, піску, керамзиту. Як і в будь-якому бетоні, співвідношення компонентів залежить від необхідної міцності і від якості цементу. Цемент використовують марки М400 або вище. І дуже бажано бути впевненими в якості. Пісок кар’єрний, митий. І це теж не просто так. Інакше стяжка з керамзитобетону буде мати недостатню міцність.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami37 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиФракції керамзиту. Щоб міцність була достатньою, краще змішувати кілька розмірів

  Пропорції для стяжки з керамзитобетону

  Якщо склад керамзитобетону відомий, то його пропорції залежать від необхідної міцності. Стяжка з керамзитобетону для квартир та будинку потрібна не надто високої марки. Досить М100-М150. Більш високі будуть дорожче, а міцність не буде затребувана. Щоб замішати керамзитобетон для стяжки підлоги, пропорції будуть такі (цемент/пісок/керамзит):

  • М150: 1*3,5*5,7
  • М300 1*1,9*3,7

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami38 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиВитрата матеріалів на кубометр керамзитобетону

  Вода додається в залежності від того, який тип стяжки ви збираєтеся робити. Якщо класичний «мокрий» розчин, то води беруть приблизно стільки ж, скільки і бетону. Якщо роблять напівсуху, то води йде приблизно половина.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami39 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиСтяжка з керамзитобетону: пропорції і витрата матеріалів на кубометр

  Особливість керамзитобетонной суміші в тому, що заповнювач, обпалена глина (керамзит), швидко вбирає вологу. Тому щоб розчин не пересихав, замішувати треба невеликі порції і відразу викладати. В ідеалі, поки замішують наступну порцію, треба викласти/розрівняти попередню. Другий варіант — замішати відразу весь обсяг і розрівняти до схоплювання.

  Розрахунок кількості матеріалів

  Якщо стяжка з керамзитобетону буде робитися самостійно, доведеться самому закуповувати матеріали. Розрахувати їх кількість можна знаючи середню товщину стяжки і площа, на яку вона буде укладена. Перемноживши ці дані, отримаєте обсяг керамзитобетону, який вам необхідний. А за обсягом і марці можна знайти витрату кожного з компонентів.

  Давайте розглянемо на прикладі. Нехай планується стяжка з керамзитобетону товщиною 7 см на площі 56 квадратних метрів. Спочатку 7 сантиметрів переводимо в метри: 7 см — це 0,07 метра. Далі можна шукати обсяг необхідної керамзитобетону: 56 кв. м. * 0,07 м = 3,92 м3. Тобто, потрібно майже 4 кубометри.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami40 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиКерамзитобетон: витрата матеріалів на кубометр

  Дані по складу на один кубометр можна взяти з таблиці вище. Клас керамзитобетону для стяжки — В7,5 (марка приблизно М100) або В10 (М150). За даними з таблиці, на один кубометр марки М150 піде 430 кг цементу, 0,8 кубометра керамзиту щільністю 700 кг/м3 і 420 кг піску. Щоб зробити чотири кубометри розчину, матеріалів треба в чотири рази більше — 1720 кг цементу, 3,2 куба керамзиту щільністю 700 кг/м3, піску 1680 кг

  Як бачите, керамзит вказують в об’ємною мірою. Це тому що він може бути різної вологості. Тому вимірюють його не кілограмами, а кубічними метрами. До речі, вологість керамзиту і піску треба враховувати при визначенні кількості води.

  Замішувати самостійно або замовляти?

  Якщо робити стяжку з керамзитобетону збираєтеся в квартирі, доведеться все це піднімати на поверх, а потім замішувати. Повірте, це зовсім непросто. А потім ще треба укладати. Далеко не райдужна перспектива. Тому багато хто воліє замовити готовий склад на заводі. Ви можете порахувати, у що вам виллється закупівля матеріалу і порівняти з цінами, які запитують заводи. Різниця часто виходить не настільки великий, щоб варто було мучитися. Звичайно, при малому обсязі — на одну кімнату — знайти готовий матеріал важко. А ось кілька кубометрів замовити вже реально.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami41 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиЦіни за кубометр готового керамзитобетону виготовленого за Гостом 25820-2014

  Якщо вам потрібні якісь додаткові характеристики (необхідно продовжити термін до схоплювання, підвищити еластичність і т. д.), це можна обговорити. Але ціна від цього підвищиться. Варто також обговорити вартість доставки. Іноді вона входить в ціну, іноді треба доплачувати окремо. Також обговоріть, куди треба буде розчин подавати. Від висоти теж ціна змінюється.

  Як заливати стяжку з керамзитобетону (мокру/рідку/звичайну)

  Є дві технології замісу керамзитобетону:

 • Всі сухі компоненти перемішується, потім заливається водою. Спочатку перемішується пісок c цементом, потім додається керамзит, і лише потім — вода. Коли розчин стане однорідним, до нього додаються пластифікатори або інші добавки, і ще кілька хвилин перемішують.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami42 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиЗамішувати розчин з керамзитом важко

 • Спочатку заважають розчин з цементу, піску і води, потім додають керамзит.
 • Обидві технологій замісу нормальні, просто спробуйте, яка для вас зручніша. До речі, розмішувати перфоратором або дрилем з насадкою не виходить. Занадто велике навантаження, техніка просто «не тягне». Бетономішалка і то не кожна справляється. Керамзитний бетон можуть потягнути лише «професійні» бетономішалки з потужним приводом.

  Підготовка

  Спочатку прибираємо підстава, видаляємо сміття, пил, закладаємо великі ями, знімаємо виступи. На підготовлену очищену основу розстеляється поліетиленова плівка (міцна і товста). Її краї повинні заходити на стіни, на висоту стяжки + 5-8 див. Там їх фіксують (планкою). Якщо одного полотнища по ширині не вистачає, кладуть другу з перекриттям не менш 10-15 див Місце з’єднання проклеюють двостороннім скотчем або промащують силіконом.

  Плівка потрібна для двох цілей. Перша — щоб вода, яка міститься в бетоні, не просочилася до сусідів знизу. Навіть якщо будете класти розчин напівсухий (як мокрий пісок по консистенції), води буде достатньо, щоб вона з’явилася у сусідів. Якщо знизу поки нікого немає — ваше щастя. Але залишається ще друга функція. Керамзит дуже добре вбирає воду, а бетону для визрівання потрібна достатня вологість. Плівка не дає вбиратися воді перекриття, що покращує умови дозрівання стяжки. Вона виходить потрібної міцності, у ній рідко з’являються тріщини.

  Замість плівки використовують стеклохолст (він зварюється), руберойд, інші гідроізоляційні матеріали. Склохолст ще кілька покращує звукоізоляцію, руберойд може здаватися більш надійним. Можна використовувати й інші матеріали, яких зараз багато. Треба тільки враховувати їх сумісність з бетоном. Чого не варто робити, так це сподіватися на просочення, навіть якщо це просочення глибокого проникнення. Вона знизить водопоглинання, але нульовим воно не стане. І, швидше за все, у сусідів знизу таки з’явиться вода.

  Поверх гідроізоляції виставляються маяки — за ним вирівнюють керамзитобетонне стяжку. Якщо зверху планується укласти ще ЦПС, маяки виставляються з урахуванням ЦПС, а керамзит дорівнює «на око». Можна зробити шаблон, по висоті рівний планованої стяжки, але з врахуванням товщини маяка. Тобто, товщина маяка + ширина планки = планованої товщині ЦПС. Таким шаблоном, можна буде вирівнювати керамзитобетон, проводячи межу під планками маяка і використовуючи їх як основу.

  Укладання і вирівнювання

  Викладати поверхню починають з далекого від входу кута, поступово просуваючись до виходу. Плануйте заливку так, щоб прохід у двері залишався вільним до останнього. Можна зробити смугу ліворуч — від стіни до дверей, потім праворуч — також до дверей. Потім заповнити середину, рухатися до виходу.

  Ретельно рівняти має сенс, тільки якщо зверху робити вирівнюючий шар не будете. Треба, звичайно, намагатися вирівняти, але ідеалу все одно не вийде. Для рідкого розчину є, до речі, дуже непоганий прийом — вібрування бетону при укладанні. Є спеціальні пристрої, які можна взяти в оренду. Заглибний вібратор створює коливання, які видаляють бульбашки повітря, бетон стає, як ніби більш текучим, заповнює порожнини і порожнини, які іншим способом ніяк не заповнити. У випадку з керамзитобетоном, це особливо актуально, так як повітряні бульбашки з’являються у великих кількостях, ніж у звичайному (тяжкий) бетоні. При такій обробці він, до речі, сам вирівнюється, перепади усуваються. Але це працює, тільки якщо викладається бетон швидко. Укладання по частинах не дає такого ефекту.

  Догляд до визрівання

  Після заливки, стяжка з керамзитобетону потребує збереження вологи. Як уже говорили, керамзит швидко вбирає вологу, а цементу для набору міцності потрібна волога. Так от, щоб вона не випаровувалася, поверхню застеляють плівкою. На другий день, стяжку можна/потрібно пролити водою. Калюжі стояти не повинні, але поверхня повинна значно потемніти. За добу бетон стане досить щільною, щоб можна було по ньому ходити, а можна поливати з лійки.

  Плівку тримають приблизно тиждень, потім її можна прибирати. За цей час, при температурі не нижче 17°C, стяжка набере 50% міцності. Можна далі класти плитку або заливати вирівнюючий шар, викладати ЦПС.

  Особливості напівсухий стяжки з керамзиту

  Напівсуха стяжка з керамзитобетону, відрізняється тільки укладанням. Розчин напівсухий не тече — він по консистенції як мокрий пісок. Приблизно такий, коли води вже немає, але він ще не висох. З нього можна ліпити фігурки. Ось цей склад укладається невеликими ділянками — щоб можна було дотягнутися рукою до краю. Він укладається, розрівнюється і трамбується. Для підвищення пластичності, в розчин додають миючий засіб для посуду. Треба його зовсім небагато — пару крапель на відро цементу. Це найдешевша добавка, а значно полегшує укладання.

  Напівсуха стяжка з керамзитобетону попередньо розрівнюється граблями, потім її треба ущільнити. Для вирівнювання використовувати можна правило, а потім загладжувати трамбуванням. Утрамбувавши, правило використовують щоб зрізати зайву висоту. Його притискають до напрямних і тягнуть на себе. Якщо є ями, їх заповнюють, ущільнюють, знову вирівнюють правилом. Так до тих пір, поки не отримаєте рівну поверхню.

  Особливу увагу приділяємо місцях з’єднання зон укладання — тут трамбуем особливо ретельно. Намагаємося, щоб наступний шматок був укладений до того, як край почне схоплюватися. Якщо таке все-таки відбулося, краще промазати грунтовкою.

  Стяжка по керамзиту

  Стяжку з цементно-піщаної суміші, за насыпному керамзиту роблять, якщо підлога треба підняти на значну висоту — 9 см і вище. Велику і середню фракцію керамзиту розподіляють рівномірно, приблизно вирівнюють. Потім її проливають цементом, розведеним водою (цементним молоком). Треба змочити зовнішній шар. Проливати до підстави немає необхідності. Цей крок необхідний для того, щоб насипаний керамзит «схопився» і був нормальною основою для переміщення. Інших функцій у цього кроку немає.

  Після вирівнювання керамзиту, на нього укладають дошки — по них можна ходити і поливати керамзит. Через день можна ставити маяки і лити або укладати ЦПС. Звичайну або напівсуху. Товщина — не менше 3 см, марка вище — М200 хоча б. Для підвищення надійності і перерозподілу навантажень, незайве укласти армуючу сітку, а в розчин підмішати армуючі добавки (фібру). Сітку беремо металеву з кроком 50*50 мм Сітки стягаємо між собою, щоб вони передавали одна одній навантаження. В даному типі стяжки, це зайвим не буде.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami43 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиЯк залити стяжку на керамзит: проливаємо шар керамзиту рідким цементним розчином, чекаємо поки схопиться. Через добу-двоє кладемо армуючу сітку, виставляємо маяки. Заливаємо розчин

  Вирівнюючий шар

  Як уже говорили, рівної поверхні стяжка з керамзитобетону не дає. Вірніше, досить рівну поверхню можуть зробити майстри, які займаються саме цим типом стяжок. Та й то не всі. Тому зазвичай радять, зверху викласти шар розчину або залити самовирівнюється суміш (на цементній основі, а не на гіпсовій).

  З ЦПС все зрозуміло, а от щодо вирівнюючих сумішей є кілька моментів по укладанню.

  • Зовсім дешеві склади краще не застосовувати. Дивіться на міцність. Для підлоги вона повинна бути явно більше 150 кг/см2.
  • Основа — цементна, а тип вибирайте за необхідної товщини шару.
  • Води лити строго по інструкції. Ні більше, ні менше. Якщо перелити — буде нижче міцність.

   keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami44 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиГрубе вирівнювання великим шаром

  • Під ровнители поверхню ґрунтують мінімум в два шари. Так як поверхня горбиста, працювати доводиться пензлем. Треба не занадто лити — щоб не було калюж, але і не допускати пропусків. Вони ведуть до швидкого вбирання води в керамзит, що знижує міцність стяжки. На місці ж калюж, утворюється щільна кірка, яка погіршує зчеплення складів, що теж недобре і загрожує відслоненнями.
  • Відразу замішайте весь обсяг ровнителя. Розрахувати можна по площі і товщині шару (приклад є вище). Краще приготувати трохи більше, ніж менше. Залишки можна десь вилити в іншому місці, в крайньому випадку викинути. А недостатній рівень «добрати» складно. Тільки тонкими ровнителями, а вартість у них висока.

   keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami45 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиПри подачі великого обсягу працювати доведеться швидко

  • Суміш розкладають по приміщенню. Не в одному місці, а так,щоб зручно було її розподіляти. Не варто думати, що «воно саме розтечеться». Потрібен голчастий валик, позначки у вигляді маяків/шурупів, виставлених за рівнем і ліній по стінах. До початку схоплювання, активно працюємо голчастим валиком, розподіляючи складу.
  • Після схоплювання накриваємо плівкою і залишаємо хоча б на 3-4 дні. Краще — на тиждень або дві.

  Ще кілька моментів. При заливці ровнителя, пересуватися краще у взутті з шипованою підошвою. Звичайно, спеціально купувати її ніхто не стане, але зробити щось схоже можна з підручних матеріалів (дошки з шурупами). Ще. Вирівнювати по маяках правилом не має сенсу. Буде гірше, ніж при роботі з валиком. Правилом можна розігнати спочатку, коли вилили весь склад. Так простіше його розподілити. Далі вже «закатувати» голчастим валиком.

  Що робити, якщо стяжка з керамзитобетону дала тріщини

  Тріщини в стяжці, навіть маленькі — це недобре. З’являються вони через порушення технології, неякісних компонентів. Ще одна з можливих причин — висихання стяжки, при якому її розміри зменшуються (в середньому усадка 1 мм на 1 метр). Але для того щоб не з’являлися тріщини, по периметру приміщень укладають демпферну стрічку. Вона ще і знижує рівень шумів, що передаються через перекриття. Тобто в квартирі будуть не так чути удари, так і інші шуми будуть не такими гучними.

  keramzitobetonnaya styazhka pola svoimi rukami46 Керамзитобетону стяжка підлоги своїми рукамиЩоб уникнути тріщин в стяжці з керамзитобетону, не порушуйте рецептури і технології

  Якщо тріщини все-таки з’явилися, їх треба закрити, навіть якщо зверху планується лити ровнитель або класти плитку. Якщо залишити як є, висока ймовірність того, що у верхньому шарі теж з’являться тріщини в тому ж місці. Навіть якщо все буде зроблено ідеально. Порожнеча внизу створює передумови для утворення тріщин, тому їх треба закладати.

  Отже, тріщини розшивають, зачищають наскільки це можливо. Прибирають пил, а потім заливають ремонтним складом для бетонних підлог або епоксидним клеєм. Під ремонтний склад тріщини можна змочити, під епоксидку цього робити не варто. От і все. Стяжка з керамзиту готова, можна стелити підлогове покриття.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради