Дезінфекція в стоматології

Як і в будь-якому іншому медичному закладі, у кабінеті зубного лікаря повинна підтримуватися стерильна чистота. Це важлива складова клієнтського бізнесу, за допомогою якої формується сприятлива санітарно-епідеміологічна обстановка і запобігає поширення інфекцій. Дезінфекція в стоматології – ряд профілактичних заходів, спрямованих на знищення хвороботворних бактерій, вірусів і спір цвілевого грибка.

Як провести дезінфекцію стоматологічного кабінету

c2dd268f9875fea3f7fbbfa5a85bba39 Дезінфекція в стоматологіїПісля кожного пацієнта інструменти та обладнання повинні бути продезінфіковані

Існує великий перелік послуг, які пропонують стоматологи: видалення зубів, їх лікування, відбілювання, протезування, терапія ясен. Всі операції пов’язані з ризиком внутрішньолікарняного інфікування. За даними санітарно-епідеміологічної служби Росії постійно фіксується сплеск ВІЛ-інфікування, зараження гепатитами В і С у хворих, які відвідують стоматологів, які працюють в установах з сумнівною санітарною обстановкою. Безпека клієнтів забезпечує тільки регулярна, професійно виконана дезінфекція та стерилізація – у стоматології вона може проводитись кількома способами.

 • Профілактичне знезараження. Проводиться планово, згідно із затвердженим графіком, розробленим у відповідності з існуючими санітарними нормами. Його мета – захистити кабінет лікаря від потенційно можливого розвитку найбільш поширених видів вірусних, грибкових і бактеріальних інфекцій.
 • Поточне знезараження. Проводиться поза графіка, коли виявляється вогнище поширення інфекції. Мета – сформувати умови, при яких лікар може безпечно обслуговувати своїх пацієнтів.
 • Контрольне знезараження – завершальний етап поточної дезінфекції. Здійснюється для контролю виконання поточної дезінфекції.
 • 4e9b5c95435165089db7fe342b748582 Дезінфекція в стоматологіїКомплекс перелічених заходів проводиться у два етапи: здійснюється обробка всіх наявних поверхонь у кабінеті, проводиться дезінфекція і стерилізація стоматологічного інструментарію. Такий комплекс дозволяє здійснювати профілактику внутрішньолікарняного інфікування.

  В процесі експлуатації стоматологічного обладнання утворюється суспензія, що складається з мікроскопічних крапель води і патогенних мікроорганізмів. Вона утримується в повітрі ще тридцять хвилин після відключення високооборотних установок і бормашин. Швидко поширюється. Обхват хмари досягає двох метрів. Далі суспензія осідає на всіх поверхнях і на інструментарії. Тому в закладі, в якому ретельно стежать за дотриманням існуючих норм, профілактична дезінфекція поверхонь проводиться після кожного прийнятого пацієнта.

  Дезінфікуючими розчинами обов’язково протираються всі предмети, що потрапляють в зону лікування: крісло, в яке вмощується клієнт, підлокітники, чаша, в яку сплевывается слина. Для кожного пацієнта готуються стерильні стоматологічні інструменти, комплект одноразових предметів. Лікар зобов’язаний надіти на руки перед оглядом чергового пацієнта нові гумові рукавички.

  Поверхні, які не входять в зону лікування, дезінфікуються раз в день. Меблі, двері, ручки дверей, крани, протирають підлогу в кінці робочого дня ввечері або вранці перед прийомом людей з використанням дезінфікуючих розчинів.

  Поїльники (індивідуальні стакани), чашки для замісів, шпателі, пустеры дезінфікуються після кожного забруднення. Після кожного пацієнта знезаражується зуболікарська установка.

  Безпечна хімія

  e2d1e5d819b11b52eab41739c989a2a9 Дезінфекція в стоматологіїДезінфекція стоматологічних інструментів здійснюється фізичними методами або хімічними розчинами.

  Вибір перших передбачає застосування кип’ятіння. Предмети занурюються в гарячу дистильовану воду і кип’ятити протягом тридцяти хвилин. Для посилення ефекту може бути доданий в киплячу рідину 2% натрій двовуглекислий. Іноді використовується метод впливу насиченого пара, температура якого становить 110 градусів за Цельсієм. Щоб знищити всі хвороботворні організми, час впливу має становити не менше 20 хвилин. Багато великі клініки набувають повітряний стерилізатор. У ньому дезінфекція здійснюється методом впливу сухим гарячим повітрям, температура якого складає 120 градусів за Цельсієм. Час одного сеансу 45 хвилин.

  Вибір фізичних методів дезінфекції має ряд обмежень. Така обробка інструментів провокує розвиток корозії металів, гострі частини швидко тупляться, дзеркальні елементи тьмяніють. В повітряний стерилізатор можна завантажувати тільки чистий інструмент без білкових і жирових забруднень. Тому попередньо доводиться використовувати ручний спосіб обробки. Це збільшує трудомісткість процесу і тимчасові витрати.

  5a2d8900144ba01907efa1e4f7ee44ea Дезінфекція в стоматологіїХімічна дезінфекція в стоматології – це знезараження, яке здійснюється за допомогою дезінфектанту (хімічного розчину). Цей метод активно використовується стоматологічними клініками. Існує список дозволених Департаментом Держсанепіднагляду Моз РФ коштів. Їх застосування суворо регламентовано. Розроблено та впроваджено методичні вказівки. Використовуючи їх, медичні працівники готують розчини та їх застосовують для дезінфекції робочих поверхонь та інструментарію.

  Вибираються хімічні розчини з широким спектром дії, нетоксичні. Дезінфектант повинен володіти швидкою дією, демонструвати стійкість до впливу зовнішніх факторів, мати залишковий антимікробний ефект. Важлива складова вибору – відсутність запаху, хороша розчинність, стабільність формули і простота застосування.

  У хімічної дезінфекції є один суттєвий недолік. Завжди зберігається ризик можливих отруєнь, розвитку у пацієнтів і медичного персоналу, що виконує знезараження, алергічних реакцій. Останнім часом фіксується резистентності у мікроорганізмів. Тому пошук нових можливостей завжди актуальне.

  Останнє слово у сфері дезінфекції – застосування автоклавування – температурної обробки при підвищеному тиску. Здійснюється за допомогою встановлення спеціальних приладів. Вони генерують пар, який вбиває все: в тому числі і грибкові спори. Для збільшення знезаражуючого ефекту виробники випускають автоклави, обладнані системою видалення повітря і кисню – компонентів, здатних справити захист деяких бактерій. Откаченный повністю повітря надає гарячого пару велику проникаючу силу.

  У будь стоматології є апарат для дезінфекції відбитків стоматологічних виробів. Він використовується для знезараження предметів, що використовуються в протезуванні. Вони занурюються в замкнуту систему. На початковому етапі здійснюється попереднє очищення м’яким зрошенням, потім проводиться інтенсивна очистка, при якій дезінфікуючий розчин розпорошується під високим тиском повітря. Такий метод дозволяє обробити будь-які, навіть самі важкодоступні місця. На завершальному етапі завантажений матеріал промивається і висушується за допомогою повітряного розпилення. Якісний сучасний апарат для дезінфекції відбитків стоматологічних виробів та інструментів проводить описувану процедуру всього за 12 хвилин.

  Як запобігти появі інфекційних збудників надалі

  7dfa858ea7b24c3ea11b51fa248193e9 Дезінфекція в стоматологіїДля якісного знезараження важливо правильно підібрати тип обробки. У всіх лікувальних установах, в тому числі і в стоматології, щодня повинна проводитися вологе прибирання. За допомогою дезінфікуючих розчинів обробляються всі поверхні, в тому числі стіни, підвіконня, обладнання, двері та підлога. Раз на місяць проводиться генеральне прибирання. Вона здійснюється зверху вниз. Обробці підлягають всі предмети, що знаходяться в стоматологічному кабінеті. У тому числі світильники стельові карнизи.

  Після кожного пацієнта здійснюється обробка першої гігієнічної зони. Для обслуговування кожного пацієнта використовується комплект стерильного інструменту. Знезаражуються вони допомогою кип’ятіння або автоклавування. Стоматологічні вироби дезінфікуються в спеціальних апаратах методом повітряного зрошення і розпилення. Така послідовність дозволяє запобігти інфікування пацієнта і попередити появу збудників небезпечних хвороб.

  Карпульные шприци двічі протирають ватним тампоном, змоченим в медичному спирті або в 3% розчині хлораміну після кожного пацієнта. Для обробки отсасывающих систем використовуються склади з Німеччини «Шюльке і Майр-Матік» або «Оротол Ультра». Вони розводяться водою, потім готовий розчин протягом двох хвилин пропускають через установку і залишають там на тридцять хвилин.

  Всі одноразові елементи повторно не використовуються, утилізуються відповідно до чинних інструкцій.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради