Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделей

Чавунні радіатори опалення добре відомі мешканцям квартир пострадянського простору. Багатьом вони не подобалися з-за великої ваги. Однак чавун за багатьма якостями переважає металу. До того ж сучасні батареї придбали новий дизайн, що сприяло відродженню хвилі популярності.

Переваги і недоліки чавунних радіаторів опалення

Класичні батареї з чавуну масово стали міняти в квартирах не тільки з-за великої ваги. Приївся протягом десятиліть їх непоказний вигляд неабияк набрид. Секції від численних фарбувань обросли товстими шарами і патьоками фарби. Для сучасного інтер’єру житла такий атрибут недоречний.

5437ff3413a8a43bea5ea4cc0d71d6bf Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейСтарі моделі не відрізнялися гарним дизайном

Однак за експлуатаційними характеристиками чавунні вироби багато в чому виграють у металевих аналогів. Виробники врахували цей нюанс, запустили випуск радіаторів для опалення в оновленому дизайні. Сучасні вироби стильно виглядають, не псують інтер’єр квартири, навіть якщо в ній зроблений євроремонт.

З переваг виділяють наступні:

 1. Чавун володіє стійкістю до корозії. Коли відбувається контакт з рідиною, на його поверхні утворюється захисний шар у вигляді тонкої плівки іржі. Цей наліт не дає проникати корозії всередину чавуну, виключаючи його руйнування.
 2. Теплоносієм в опаленні виступає не тільки вода, але і інші агресивні рідини, наприклад, антифриз. Чавунні радіатори здатні працювати з будь-яким з них, що не скажеш про металевих, алюмінієвих або біметалічних батареях. Тут для кожного опалювального приладу доводиться підбирати певний за складом теплоносій, який не буде його руйнувати.
 3. Чавун повільно накопичує тепло, але довго його зберігає. Після відключення опалення охолодження відбувається не відразу.
 4. Літній сезон використовується комунальними службами для ремонту. З систем централізованого опалення на кілька місяців зливають воду. Коли на метал впливає кисень, він починає швидко іржавіти. Однак цей недолік не стосується чавуну. Радіатори здатні безболісно тривалий період перебувати без теплоносія.
 5. Чавунні секції з’єднані між собою різьбовими ніпелями. Особливість конструкції свідчить про ремонтопридатності радіатора. При виході з ладу секції, її легко замінити або просто викинути. За бажанням користувач може самостійно подовжити або вкоротити радіатор, домагаючись оптимальних параметрів прогрівання приміщення.
 6. Термін експлуатації чавунних батарей досягає 40 років. У старих багатоповерхових будинках залишилися раритети, яким вже більше 50 років, і вони продовжують стабільно функціонувати в опаленні. Такими якостями не можуть похвалитися сучасні радіатори з інших матеріалів.

Вартість чавунних моделей доступна більшості споживачів, і це ще один плюс на користь радіаторів.

93f8859c2ce556fecf61c45f7e871009 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейСучасні моделі виробляють в оновленому дизайні

Щоб мати повне уявлення про чавунних моделях, варто розглянути їх недоліки:

 1. Величезним мінусом вважається велику вагу. Одна чавунна секція радянського стандарту важить більше 7 кг Маса заповненого теплоносієм радіатора на 7 секцій досягає 60 кг. Потрібно його надійне кріплення на стіні. Моделі старого зразка громіздкі. З-за великої товщини частина батареї виступає за межі вильоту підвіконня.
 2. Тривале збереження тепла не завжди є перевагою. З цієї причини радіатори можна використовувати в опаленні з автоматичною терморегуляцією.
 3. З-за меншою теплопровідності порівняно з алюмінієм і металом, батареї з чавуну повільніше прогрівають приміщення. До того ж у них менша площа поверхні тепловіддачі.
 4. З причини великої ваги радіатори неможливо кріпити на полегшені стіни стандартними кронштейнами. Потрібно під кожен прилад обігріву споруджувати підставку.
 5. Чавунна поверхню злегка шорстка. На ній швидше накопичується пил, яку складніше видалити, ніж з гладкої поверхні металевого або алюмінієвого радіатора.

Знаючи всі плюси і мінуси, вже простіше визначитися з вибором батарей при облаштуванні опалення.

Рада! Щоб старі радянські радіатори не псували інтер’єр приміщення, їх можна сховати за декоративним екраном.

Які радіатори краще: чавунні чи сталеві

Сучасні батареї для опалення випускають із сплавів кольорових металів, що збільшує тепловіддачу, термін експлуатації і поліпшує інші параметри. Однак така продукція коштує дорого. Частіше при облаштуванні опалення людина стоїть перед вибором одного з двох видів доступних радіаторів – з чавуну і сталі.

c00ae99f5e7b69dc8614b1884a0169d4 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейЧавунні та сталеві радіатори – найбільш доступні за вартістю для домашнього опалення

Щоб вибрати оптимальну модель, потрібно порівняти батареї з цих матеріалів. Сталь і чавун відрізняються своїми властивостями, що впливає на експлуатаційні характеристики готового виробу.

В першу чергу розглядають такі параметри:

 • габарити і маса;
 • дизайн, можливість вибору різних форм виконання;
 • простота монтажу;
 • тривалість експлуатації в конкретній системі опалення;
 • швидкість нагріву, віддачі і тривалість збереження тепла;
 • механічна міцність.

По першому параметру чавунні вироби програють. Радіатори важче і більше в розмірах. По ідеї сталеве виріб повинен бути важче, так як матеріал володіє більшою щільністю. Однак від цього додатково збільшується його міцність. Щоб домогтися рівноцінних показників, чавунні секції відливають більшої товщини. Природно, вони збільшуються в розмірі і вазі.

Якщо не враховувати старі радянські зразки, то дизайн сучасних радіаторів з чавуну не поступається металевим аналогам. Однак вибір форм все ж менший. Проблема пов’язана зі складністю виробництва чавунних виробів для опалення.

По простоті монтажу теж є недоліки. З-за великої ваги для чавунних приладів обігріву потрібен посилений кріплення. Якщо в квартирі фальш-стіна з гіпсокартону, то монтаж опалення принесе більше проблем. Під радіатори з чавуну доведеться споруджувати підставки, які не естетично виглядають.

Рада! Якщо стіни не дозволяють кронштейнами виконувати кріплення, для опалення оптимально вибрати радіатори чавунного типу з ніжками імпортного виробництва. Їх встановлюють на підлогу, як звичайний обігрівач.

55475daa1b28fc425ae4b35a49d4d359 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейЧавунну батарею складніше закріпити на стіну, до того ж часто залишається на увазі некрасивий кронштейн

Що стосується тривалості експлуатації, то потрібно розглядати конкретні умови і параметри опалення. Чавун стійкий до агресивного впливу будь-якого з складу теплоносія, не руйнується від контакту з киснем. Сталь в цьому плані програє, але виграє в міцності. Чавунні секції руйнуються від механічного впливу, наприклад, випадкового удару або під час падіння радіатора. Тріщини можуть з’явитися, коли в опаленні відбувається гідроудар. При нормальних умовах роботи сталеві радіатори прослужать до 25 років, а чавунні – до 40 років.

Швидкість нагріву, віддачі і тривалість збереження тепла радіатором визначає ефективність опалення. Тут треба розглядати конкретний випадок. У сучасних квартирах встановлюють опалення з регулюванням температури для кожної кімнати. Тут важливо, щоб радіатори швидко нагрівалися, віддавали тепло і холоднішими. У цьому плані для автоматизованого опалення виграють металеві моделі. Чавун нагрівається повільніше сталі, що вимагає більшої витрати енергоресурсів, але довше тримає тепло. Такі батареї краще ставити на дачній опаленні, де його рідко включають. Після однократної «прогонки» системи чавун збереже тепло тривалий час.

Роблячи конкретні висновки за розглянутими параметрами, то для сучасного опалення оптимально вибрати сталеві радіатори. Вони швидше прогрівають приміщення, за рахунок чого йде менший витрата енергоресурсів. Плюсом є невелика вага, простота монтажу, привабливий дизайн, стійкість до гідроудару та механічного впливу.

На відео показано порівняння нагріву чавунного і сталевого радіатора:

Кращі виробники чавунних радіаторів

На ринку обладнання для опалення доступні батареї вітчизняних і зарубіжних виробників. По доступності оптимально розглядати перший варіант.

bfaccefa9877f3325353ee7ae0c91c4e Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейКласичні вітчизняні радіатори МС-140 досі випускає нижньотагільський завод

Серед вітчизняних виробників можна виділити наступні фірми:

 1. Чебоксарский завод випускає свою продукцію під назвою CHE.RAD. Батареї виробляють з двома і трьома каналами глибиною 102-120 мм. Популярність обумовлена сучасним дизайном, відсутністю недоступних ділянок, де збирається пил. За зовнішнім виглядом вироби схожі на сучасні алюмінієві радіатори.
 2. Любохонский завод випускає батареї з уточенной стінкою глибиною 85 мм. Вони здатні працювати в опаленні, де тиск теплоносія не перевищує 12 атмосфер. За зовнішнім виглядом продукція гідно конкурує з імпортними аналогами.
 3. Нижньотагільський завод задовольнить запити любителів класики. Виробник випускає продукцію марки МС-140 за радянським стандартом, але є і нові моделі вдосконаленого дизайну Т-90.

b11adf30f3d95f9b01e32808a6846935 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейСправжня німецька якість, що відображено в радіаторах Guratec Apollo

Продукція для систем опалення зарубіжних виробників завищена в ціні до 4 разів, але попит на неї збільшується. Серед популярних брендів виділяють:

 1. Продукція турецької фірми Demir Dokum володіє вишуканим дизайном в стилі «ретро». Опалення з турецькими радіаторами елегантно виглядає навіть в шикарних особняках.
 2. Німецький виробник Guratec випускає дорогу продукцію, але якість і дизайн на висоті. Чавунна поверхня батарей покрита шаром спеціальної фарби, на якій складно поставити навіть подряпину.

Опалення з імпортних батарей обійдеться дорого. Вартість одного виробу здатна змінюватись від 36 до 130 тис. рублів.

Як вибрати чавунні радіатори опалення для квартири

Дизайн є не основним критерієм вибору. Тут складності не виникне. Господар для свого опалення без сторонньої допомоги підбере відповідний по красі і ціною радіатор. Єдиним важливим параметром, що вимагає уваги, є потужність. Розрахунок виконують за такими правилами:

 • для кімнати зі стандартною висотою стелі, де на вулицю виходить одна стіна, вікно, необхідна потужність 120 Вт/м2;
 • якщо вікно обладнане енергозберігаючим склопакетом, показник зменшують на 15%;
 • для системи опалення, що працює з теплоносієм температурою до 70 оС, на кожен 10 оС різниці додають від 10 до 15% потужності;
 • для кутової кімнати з двома виходять на вулицю стінами до розрахованої загальної потужності плюсують 10%.

Знаючи параметр певної моделі радіатора і розрахункову потужність приміщення, вибирають відповідні прилади обігріву для свого опалення.

Рейтинг кращих чавунних радіаторів опалення для квартири

Правильно здійснити вибір найкращої моделі часто допомагають рейтинги. Їх складають з урахуванням відгуків споживачів. Нижче представлений рейтинг за якістю чавунних радіаторів опалення, куди увійшли моделі різної цінової категорії.

VIADRUS STYL 500/130

Модель відрізняється сучасним дизайном. Витримує нагрівання теплоносія в системі опалення до 115 оС. Максимальний робочий тиск – 12 бар, а допустиме при опрессовке – 18 бар. Секція вміщує 800 мл теплоносія.

a3260470b7b26526bd135cae5ad9e74e Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейМодель чеського виробництва коштує близько 27 тис. рублів

KONNER MODERN 500

Радіатор здатний працювати в системі опалення зі стандартними параметрами. Чавунні стінки витримують тиск: 12 бар. Одна секція вміщує 900 мл теплоносія. За рахунок тонких стінок відбувається швидкий прогрів і віддача тепла. Прилад з 12 секціями здатний обігріти кімнату площею до 27 м2.

875c1591c91ba00bd056ae38117752ee Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейНімецька модель зроблена на китайському заводі, коштує близько 4 тис. рублів

STI НОВА 500

Радіатор здатний працювати в системі опалення, де температура теплоносія досягає 150 оС, а короткочасне тиск 18 бар. Теплова потужність досягає 1200 Вт, що дозволяє обігріти кімнату площею до 20 м2.

e35ec8b673e6ecc8ed4bad2ff7ed8c73 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейПопулярна модель коштує 7,5 тис. рублів, вважається хітом продажів

GuRaTec Apollo 765/05

Стильне рішення для любителів раритету. Радіатори оснащені ніжками, що дозволяє їх встановлювати на підлогу без необхідності обов’язкового підвішування. Варіант зручний для приміщень зі слабкими стінами. Виріб складається з 5 секцій, кожна з яких вміщує 210 мл теплоносія. Максимальна потужність – 725 Вт.

79cd418a086f2af1bc867d0ff3953c20 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейМоделі є копією французької продукції

МЗОО МС-140М-05

Стандартна модель складається з 7 секцій, але за бажанням їх можна набрати будь-яку кількість. Дизайн залишився ще радянського зразка. З-за бюджетною вартості радіатор можна встановити в нежитловому приміщенні або закрити декоративним екраном.

a23b35c1a5d7c6a117197a87f6f21b58 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейЗвичайна батарея за радянським стандартом ще залишається затребуваною

Поради та рекомендації

Від ефективності опалення залежить комфорт у домі, а також менші витрати за оплату енергоресурсів. Пара корисних порад допоможе вирішити гострі питання:

 1. Якщо в будинку вже стоять чавунні батареї, і вони стали гірше гріти, не варто заради цього їх міняти. Можливо, система опалення засмічена. Всередині секцій мул осів, що перешкоджає нормальній циркуляції теплоносія. Прилади обігріву можна просто помити, і вони будуть відмінно працювати.
 2. При монтажі нового опалення для приватного будинку або дачі чавунні прилади обігріву будуть непоганим вибором. Вони довго підтримують тепло, навіть якщо паливо в котлі згасло.

16faec6efa1c7ad90ddd3936fef3d546 Чавунні радіатори опалення: які краще вибрати, рейтинг виробників і моделейПеред покупкою радіаторів потрібно впевнитися, що це єдино вірне рішення

Наостанок варто відзначити, що небажано часто займатися фарбуванням. З кожним шаром фарби знижується тепловіддача, так як вона є своєрідним ізолятором.

Висновок

Чавунні радіатори опалення в деяких ситуаціях можуть бути єдино вірним вибором для власного будинку або квартири. Конкретно все залежить від параметрів системи. Щоб знайти правильне рішення, оптимально порадитися з фахівцями.

Відгуки про кращих чавунних радіаторах опалення

Валерій Семенович Кужель, 65 років, Новосибірськ Радянські чавунні «монстри» служать ще з моменту отримання квартири. Минуло майже 40 років. Двічі їх промивав, так як централізоване опалення чистотою теплоносія не славиться. Мулу багато. З-за неубиваемости батареї мені подобаються. Для естетичності закрив їх декоративним екраном. Сергій Владиславович Данченко, 30 років, Тула Після придбання квартири зайнявся ремонтом опалення. Старі чавунні радіатори здав в металобрухт. На їх місце купив біметалічні моделі. Вони мені більше подобаються з-за швидкості нагріву і кращої віддачі тепла.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради