Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фото

Закрити батареї опалення гіпсокартоном – є першою ідеєю, яка приходить власнику квартири під час ремонту. Особливо гостро питання стоїть, коли на стінах висять ще старі радянські радіатори, не відрізняються гарним дизайном і порослі товстими шарами фарби. Щоб втілити ідею з мінімумом тепловтрат, треба правильно спорудити короб.

Можна закривати батареї гіпсокартоном

У власній квартирі власник має право сам вирішувати, ховати чи не ховати радіатори опалення всередині короба з гіпсокартону. З законодавчої сторони ніяких порушень тут немає. Просто всі мінуси цієї конструкції отримає сам господар житла. По-перше, зменшиться конвекція повітряних мас, що призведе до зниження обігріву приміщення. По-друге, при ремонті опалення короби з батарей доведеться демонтувати. Якщо труба випадково прорве, то гіпсокартон покоробиться від гарячої води.

2e7e295b02e39667573833c2ed752669 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоЗакривати можна батарею так, щоб вільно відбувалася конвекція повітряних мас

Відразу треба відзначити, що повністю батарею опалення закривати не можна, так як її наявність в квартирі стає марним. Тепле повітря крізь гіпсокартон не проникне в приміщення. Закривають тільки бічні частини. З гіпсокартону споруджують своєрідний короб, утворює нішу для батареї. За спорудою ховають підведення труб опалення, ділянка стіни, недоступний для нормальної фарбування або іншої обробки.

Рада! Якщо встановлена батарея старого радянського зразка, яку повністю хочеться приховати з вигляду, лицьову частину ніші можна закрити декоративним екраном.

При вирішенні частково під гіпсокартоном заховати батарею, потрібно дотримувати два правила:

 1. Бічні стінки короба не повинні щільно прилягати до торців батареї. Зазори потрібні для вільної конвекції повітря.
 2. Габарити ніші повинні дозволяти здійснювати доступ до вузлів керування. Сюди відноситься запірна арматура, крани для стравлювання повітря з системи опалення та інші елементи.

Короб з гіпсокартону зводять після ретельної перевірки батареї і підвідних труб опалення на відсутність протікання.

Увага! Навіть при частковому закриття батареї з дотриманням всіх зазорів конвекція повітря все одно буде обмежена. Температура в приміщенні знизиться на 4-6 оС.

Плюси і мінуси оздоблення гіпсокартоном батарей

Щоб остаточно з’ясувати, чи варто закривати радіатори опалення, варто розглянути всі позитивні і негативні сторони цієї ідеї.

289a0fa9a87f6df7993a2ccdd6c93fb1 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоКраса – єдиний плюс обшивки батареї

З переваг можна виділити тільки один момент – краса. Гіпсокартон дешевий, екологічно чистий матеріал, що легко піддається монтажу. З ГКЛ можна самостійно спорудити класичну прямокутну або незвичайну фігурну нішу. В цьому плані доступна воля фантазії. Під коробом сховається підводка труб опалення. На увазі залишиться тільки лицьова частина батареї, але і її при бажанні закривають декоративним екраном.

Що стосується мінусів, то їх багато:

 1. Навіть вологостійкий гіпсокартон не вистоїть перед струменем гарячої води, якщо прорве опалення. Короб доведеться заново споруджувати.
 2. За обшивкою неможливо побачити ділянки труб опалення, на яких тільки починає з’являтися ознака течі. Відпадає можливість заздалегідь запобігти аварійну ситуацію.
 3. Під час планового ремонту опалення для заміни всіх труб короб доведеться демонтувати.
 4. Після обшивки батарей температура в кімнаті знизиться на 4-6 оС.

Остаточне рішення залишається за господарем. Тут він сам має право вирішувати, що важливіше – краса чи ефективність опалення.

Що потрібно, щоб приховати батареї гіпсокартоном

Робота з ГКЛ проста і не вимагає наявність дорогих інструментів. Потрібні ножиці для різання профілю, рівень, лінійка, простий олівець і ніж для розкрою гіпсокартону. Саморізи оптимально вганяти шуруповертом. При його відсутності купувати на один раз для роботи немає сенсу. Обсяг робіт невеликий. Саморізи можна вкрутити викруткою вручну.

f4c2a20619a34ccece89c633cb14b745 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоДля роботи з гіпсокартоном знадобиться найпростіший набір інструментів

З матеріалів знадобляться гіпсокартон, профіль для створення каркаса і саморізи. Обов’язково потрібна грунтовка, серпятка, перфорований металевий куточок, шпаклівка. Вибір матеріалів для обробки короби на розсуд господаря. Можна просто пофарбувати водоемульсійною фарбою або обклеїти шпалерами, пластиковими панелями.

Як вибрати гіпсокартон для закриття батарей

У продаж гіпсокартон надходить різних розмірів. Щоб вибрати матеріал по цьому параметру, заміряють габарити короби. По товщині краще брати стіновий ГКЛ. Він товщі і міцніше.

59fffb2813820692b19e92e48da649cb Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоГіпсокартон різного призначення відрізняється забарвленням

По призначенню гіпсокартон буває стандартним, вологостійким, вогнестійким і з комбінованим захистом від вогню і вологи. Чим більше просочень, тим дорожче матеріал. Вогнестійкість тут не важлива. Навіть на вологостійкості можна заощадити, придбавши для обшивки радіатора опалення стандартний ГКЛ. Якщо батарею прорве, захисна вологостійка просочення не врятує гіпсокартон. З іншого боку, у ніші при охолодженні і нагріванні радіатора присутня перепад температур, чого здатний утворюватися конденсат. З цієї причини вологостійкий гіпсокартон краще всього вибрати для обшивки.

Види коробів з гіпсокартону

Перед тим як зашити батарею ГКЛ, потрібно зробити аналіз її розташування на стіні, особливість підведення труб опалення. Від цього залежить вибір типу короби. Існує два види обшивальної конструкції:

 1. Коли батарея підвішена на глухій стіні без вікна, то єдино правильним варіантом є спорудження короби. Конструкція вимагає мало матеріалів, але відрізняється складністю. Додатково доведеться споруджувати маленькі короби уздовж всієї стіни, щоб заховати розводку труб опалення.
  03664e4b9663393f4977593a8a0ec7c1 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоКороб зручніше створювати, якщо батарея опалення підвішена на глуху стіну без вікна
 2. Простір під підвіконням, де підвішена батарея, не грає особливої ролі для простору приміщення. Ця ділянка простіше зашити фальшстеной. Її можна так задекорувати, що буде взагалі непомітна в інтер’єрі.
  50bfe695e381046efe3537c9c9d38aa1 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоПри розташуванні батареї опалення під вікном, вигідніше спорудити фальшстені

Так як більшість батарей опалення розташоване під підвіконнями, найчастіше вибирають фальшстені.

Як зашити батарею гіпсокартоном

Роботи починають з проектування. Насамперед визначаються, що це буде: короб або фальшстена. В першому випадку є теж два варіанти виконання. Короб можна зробити ширяє, не стосується нижньою частиною підлогового покриття, або встановлений на підлогу.

a7039e67fa9f676217e378878ea3dbf4 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоРозмітку меж майбутнього короба під батарею опалення наносять на стіну

Визначившись з конструкцією, починають на стіну наносити розмітку під кріплення каркаса. Першим ділом окреслюють межі ніші. Вона повинна бути більше від батареї опалення на 15 см у всі сторони. Зазор забезпечить нормальні умови для конвекції повітря.

Якщо робити короб, то від розмічених внутрішніх кордонів ніші відступають довільну відстань і наносять ще одну розмітку з паралельних ліній. Вони будуть вказувати зовнішню кордон.

4f45053c6c74d1f04ae061adce695260 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоДля фальшстени розмітку наносять на всю ділянку під підвіконням

Фальшстена передбачає зашивання гіпсокартоном всієї стіни під підвіконням, крім ніші під батарею опалення. Для цього роблять відповідну розмітку під вертикальні направляючі і горизонтальні перемички з профілю. При бажанні заховати підводять до батареї стояки опалення, розмічають кордону вертикальних напрямних по всій довжині пролягання труб до стелі.

Після нанесення розмітки починають збирати каркас. Металевий профіль нарізають потрібної довжини. Заготовки кріплять на стіну пластиковими дюбелями і саморізами. Оптимальний крок фіксації 20 див.

5dd3afc8ec63e2bcb0d3476e6ce4c217 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоДля утворення ніші необхідно збирати дворівневий каркас

Коли всі профілі по розмітці будуть закріплені це каркас першого рівня. До стінових профілів перпендикулярно кріплять перемички для установки напрямних каркаса другого рівня. Деталі аналогічно вирізують з профілю. Фіксують елементи саморізами, называющимися «клопами». Ширина перемичок визначає товщину короби або фальшстени. Зазвичай вона врівень з лицьовою частиною батареї або трохи виступає. Напрямні другого рівня аналогічно до перемичках кріплять «клопами».

Важливо! Після складання другого рівня каркаса потрібно перевірити, щоб всі напрямні розташовувалися в одній площині.

Коли каркас готовий, виконується зашивання батареї гіпсокартоном, а починають її знову з розмітки. Лист ГКЛ укладають на підлогу, малюють точну проекцію всіх фрагментів каркаса. Деталі вирізають електролобзиком. Рівні ділянки можна просто надрізати вістрям ножа. Після згинання гіпсокартон легко на цьому місці розламається.

Фрагменти кріплять до профілю каркаса саморезами. Оптимальний крок – 15 див. Капелюшки повинні трохи потопати в тілі гіпсокартону, але не сильно. Інакше на цьому місці лист трісне або саморіз повністю провалиться в отвір.

Обробка короба з гіпсокартону

Додання споруді презентабельного вигляду починають з чорнової обробки. Стики гіпсокартону зачищають під кутом 45 о. Канавки зашпаровують шпаклівкою, наклеюють серпянку. Кути короби окантовують перфорованим куточком. Всі капелюшки саморезов аналогічно приховують під шпаклівкою. У чорновому вигляді конструкцію покривають грунтовкою, дають час висохнути. Підготовлену поверхню шпаклюють мінімум 2 шарами. Після повного висихання шліфувальними сітками роблять затірку, поки поверхня придбає ідеальну гладкість.

1f5c2106febcc612765536d2707d14d8 Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоНайчастіше оздоблення короби передбачає його фарбування або обклеювання шпалерами

Незалежно від того, короб це або фальшстена, при фінальної обробці використовують ті ж матеріали, що й для основних стін кімнати. Зазвичай це фарбування водоемульсійною фарбою, чи обклеювання шпалерами. Щоб повністю приховати з вигляду радіатор опалення, нішу закривають декоративним екраном.

Корисні поради

Щоб не погіршити якість опалення і максимально красиво замаскувати батарею, не зайвим буде прислухатися до кількох корисних порад:

 1. Декоративний екран краще ставити з пластику або металу. Матеріал має гарну теплопровідність. Красиво виглядає дерев’яна решітка. Однак такий екран громіздкий, важкий, має низьку теплопровідність.
 2. При працюючому опаленні тепле повітря від батареї за законами фізики прямує вгору, де зустрічає перешкоду у вигляді підвіконня або верхнього ребра короби. Для кращої конвекції під вікном оптимально зробити фальшстені, де у ніші буде закритий нижній і бічні торці. Верхній торець не закривають, щоб тепле повітря прямував до підвіконня, а на ньому врізають вентиляційні декоративну решітку. Лицьову частину ніші аналогічно закривають екраном.
 3. Для поліпшення тепловіддачі поверхню ніші обклеюють фольгованим матеріалом.

1cca6b41f95fb191cf9b93b73811a8af Батареї опалення: як закрити гіпсокартоном своїми руками, плюси і мінуси, фотоРешітка на підвіконні поліпшить конвекцію повітряних мас

Оптимально розробити найбільш просту конструкцію обшивки, щоб до батареї при необхідності ремонту легко було дістатися.

На відео приклад обшивки батарей:

Висновок

Закрити батареї опалення гіпсокартоном під силу самостійно без виклику майстра. Робота проста, що не вимагає особливих навичок. Головне – не перестаратися, щоб краса не дісталася в збиток якості опалення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради