Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Автоматичні теплиці є мрією будь-якого огородника, выращивающего овочі або квіти. Адже деякі культури дуже чутливі до будь-яких негативних умов і можуть загинути при надмірному нагріванні або протязі, і стежити за теплицями доводиться щодня. Особливо важливо провітрювати приміщення в літню пору року, коли повітря нагрівається більше 30 градусів, інакше рослини не зможуть винести високих температур і просто «зваряться». Приміром, серед овочевих культур сильний перегрів найгірше переносять томати – вони перестають нормально рости і швидко засихають.

До того ж, дуже теплий, але при цьому вологе повітря створює максимально комфортні умови для розмноження грибків, саме тому в теплиці доведеться періодично відкривати кватирку, щоб забезпечити надходження повітря. Автоматична теплиця робить все це за садівника, і нижче ми докладніше розповімо про це «диво техніки».

531e3bd9525086911bfb8983adc90fdb Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Автоматичні теплиці

Для чого потрібна автоматична теплиця?

Основною метою побудови «розумної» теплиці є установка автоматизованої системи вентиляції, тому що інші функції поступаються за ступенем важливості. Більшості рослин навіть не потрібно щоденний полив, а неправильна терморегуляція призводить до їх швидкої загибелі.

При бажанні можна передбачити в теплиці та інші сучасні технології:

 • краплинна система поливу;
 • обігрівачі (знадобляться в зимовий час року);
 • освітлення.

81ddae3084f124be83b83c8e72cdc4c7 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Котел в теплиці

Основні конструкції автоматичної вентиляції

Будь-які пристрої, призначенням яких є провітрювання теплиці, підрозділяють на наступні види:

 • автономні (механізми, які не залежать від електрики);
 • автоматичні (залежні від електроживлення).

В основному, всі автоматизовані системи живляться енергією від електрики, але джерелом може стати і сонячна батарея. Головним елементом такого механізму є электротепловое реле з певними параметрами. За рахунок нього приводиться в дію система включення вентиляції — застійний тепле повітря видувається назовні, а в приміщення надходить свіже.

7dd941ef7c13d3cd6eb7f09e1f55a564 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Теплична вентиляція

Позитивні сторони автоматичних систем, що залежать від електроживлення:

 • потужний механізм призначений для використання в конструкціях будь-яких габаритів;
 • завдяки встановленим датчикам повітря надходить у теплицю тільки в потрібний момент;
 • високотехнологічне обладнання компактно, не займає зайвого простору.

Негативні сторони, залежних від електроенергії систем:

 1. Будь-які збої роботи електричної мережі можуть стати причиною втрати великої кількості рослин. Уникнути таких неприємностей допоможе установка допоміжного джерела живлення на випадок аварійної ситуації.
 2. Поломка деяких деталей системи найчастіше припускає заміну цілісного блоку.
 3. Постійне використання електрики несе за собою великі фінансові вкладення.

a7c8c1526ab148702919e2a374cf01ea Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Використання електричних систем вентиляції не рентабельно для більшості дачників

Крім того, існують і більш прості вентиляційні системи автономного типу, для роботи яких не потрібно електрику. Кватирки в цьому випадку відкриваються під впливом пневматичного приводу, гідравлічного циліндра або біметалічних пластин.

Використання автономних систем вентиляції особливо актуально серед садівників, які не можуть постійно відвідувати свою дачну ділянку. При цьому пристрій буде постійно регулювати оптимальний мікроклімат, який потрібно рослинам.

896aed971066d3d921d7728b8a701808 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Провітрювання теплиці на гідроциліндрі

Створення простих систем автоматичної вентиляції

Багато городників воліють вибирати прості системи вентиляції, тому що вони мають цілий ряд переваг:

 • простота виготовлення;
 • ефективність;
 • відсутність складнощів в регулюванні;
 • доступність для більшості населення.

Використання гідроциліндра

Систему провітрювання може спорудити будь-який бажаючий за допомогою підручних засобів. Найбільш поширеним варіантом є гідравлічний механізм, основою якого служать пластикові посудини з водою.

df51f0d565b892ab09d4dd73ddc8884a Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Принцип роботи системи, зробленої з пластикової тари

Принцип роботи заснований на тому, що під впливом тепла відбувається розширення рідини. Це означає, що коли температура повітря підвищується, відбувається витіснення води з однієї ємності в іншу (меншого обсягу), завдяки чому відкривається фрамуга. Через деякий час, коли температура знижується, посудину з зовнішньої сторони стає легкими і фрамуга знову закривається.

Для виготовлення такої конструкції потрібно підготувати:

 • дві пластикові пляшки різного об’єму, перша – 5 літрів, друга – 2 літри (можна взяти будь-які інші ємності);
 • з’єднувальний шланг;
 • металева трубка, відповідна розмірами шланга (штуцер);
 • герметик.

Таблиця 1. Покрокова інструкція по виготовленню простого гідроциліндра

Ілюстрація Опис
1b24e6a3e0fa678ca83a7d091b19282c Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок перший: вибираємо ємності потрібного розміру. Залежатиме це від габаритів самої кватирки.
0dcc5ecfbb49bb356e6ec957b974f17a Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок другий: беремо будь-тонкий шланг. В крайньому разі навіть підійде трубка крапельниці.
2dc212ca2268718eecb611ccf9c5b2cf Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок третій: наливаємо рідина (на 1/3 частину) у велику ємність і ретельно закручуємо кришку. Пляшка буде виконувати функцію розширювального бака.
6ac23ea4ff230f496a2937625b87f8ac Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок четвертий: робимо отвір в кришці великий пляшки – воно повинно відповідати розміру металевої трубки, яка і буде туди вставлятися. Після чого на неї надягають з’єднувальний шланг.
498879e19ffe1335f09a715fc019cf13 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок п’ятий: наливаємо воду в ємність меншого розміру і закриваємо кришку. Після чого за таким же принципом робимо в кришці отвір для трубки.
01af84f1f3494b5e660173332cad105c Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок шостий: використовуємо герметик для обробки конструкції.
065a5e40626016ddcef82e3b988f437b Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції Крок сьомий: велику пляшку закріплюємо під підставою даху теплиці, поруч з кватиркою. Пляшку меншого обсягу (яка виконує функцію противаги) закріплюємо у верхній частині фрамуги.

Оскільки розширювальний бак встановлюється зверху, з-за сильного підвищення температури вода буде виштовхуватися повітрям в іншу ємність, тим самим перевантажуючи її. Такий процес сприяє відкриттю кватирки. При цьому не у всіх випадках механізм спрацьовує, тому що ваги маленької пляшки буває недостатньо. Тому на неї часто закріплюють додатковий вантаж.

Крім того, можна передбачити спеціальні обмежувачі, які будуть фіксувати кватирку в одному положенні.

Існує пара способів контролю роботи такої системи:

 1. При виборі місця розташування великої ємності слід враховувати ступінь нагрівання теплиці в різних частинах.
 2. Збільшити навантаження можна завдяки установці відразу декількох маленьких пляшок або додаткового противаги.

a783aa3648b639c863caec7827d8b491 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Інший варіант установки гідроциліндра з метою провітрювання теплиці

У разі необхідності подібну конструкцію можна вдосконалити – ємність меншого розміру закріплюється на щільному мотузці, яку попередньо перекидають через блок. Залишився кінець мотузки закріплюється в нижній частині кватирки. Таким способом вдається створити механізм, що працює на підйом рами. Додатковий противагу можна додати зверху. Завдяки чому подібна конструкція дозволить з легкістю відкривати навіть велике вікно.

Головна перевага такої системи полягає в її довговічності. Оскільки пластик – це міцний матеріал, подібна конструкція буде служити кілька років поспіль.

Відео – Автоматичне провітрювання теплиці

Пристрій для провітрювання теплиці з пневматичним приводом

Система передбачає використання енергії тепла з метою провітрювання парника, тому що всім відома здатність повітря до розширення при впливі високих температур. Для кого-то створення подібної конструкції може здатися занадто трудомістким процесом, але це лише на перший погляд. При наявності бажання і вільного часу з такими діями впорається навіть новачок.

73b1a795e73b17f9c43bfafe733bb3f5 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Приклад використання пневматичної системи для провітрювання парника

Необхідно підготувати всі матеріали та інструменти, які знадобляться в процесі:

 • каністра з металу
 • надувну кулю;
 • циліндр;
 • шток;
 • пінопласт;
 • шланг;
 • мотузка для тятиви;
 • коромисло;
 • шків;
 • герметик;
 • клей;
 • клейка стрічка.

6579c75c49ddd7df96052c41501f455b Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Саморобний пневморегулятор

Виготовлення конструкції включає наступні етапи:

 1. Виготовлення ресивера. Для того щоб притягнути більше променів сонця необхідно взяти каністру темного кольору або зафарбувати її самостійно. Після чого в її кришці слід зробити отвір по діаметру шланга і вставити його туди, а потім обробити герметиком для більшої міцності.
 2. Виготовлення циліндра. Для таких цілей можна використовувати навіть полікарбонат. Його краї обробляють клеєм, формують з нього конструкцію, що нагадує склянку з денцем. В його середній частині також передбачається отвір, куди і буде поміщатися шланг. Як і в попередньому випадку, необхідно використовувати герметик для більшої міцності. У верхній частині циліндра знову ж роблять отвір, де буде закріплюватися напрямна штока. При цьому кришка повинна бути знімною, що дозволить зробити цей механізм більш практичним.
 3. Створення пневматичного поршня. Внутрішній кінець трубки слід замотати клейкою стрічкою. Потім на нього надягають кульку і ретельно закріплюють. Герметичність в цьому випадку відіграє ключову роль, в іншому випадку система не будуть нормально функціонувати. Потім за розміром внутрішньої частини склянки з полікарбонату вирізають прямокутну пластину з пінопласту, яка буде підніматися і опускатися. Після чого її закріплюють на шток, а стінки «склянки» обробляють вазеліном (для кращого ковзання).

  71697a776d8309493e4a58a90e06a783 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

  Для виготовлення системи треба використовувати щільні міцні кулі, які важко луснути

 4. Завершальна складання конструкції. Замість коромисла використовують звичайну металеву пластину, в якій є бічні отвори. «Коромисло» закріплюють на осі, як корою слід взяти цвях. Ресивер кріплять безпосередньо біля стелі парника (в цьому місці найвища температура), а ближче до фрамуги встановлюють циліндр. На стінці теплиці повинен знаходитися шків, через який від коромисла проводять тятиву до вікна. Завдяки такій системі кватирка буде відкриватися самостійно.

Принцип заснований на тому, що коли каністра сильно перегріється, повітря з неї перейде в циліндр і надує кульку. Такий тиск спровокує підняття поршня і штока, з-за чого тятива натягнеться і підніме кватирку.

Відео — Автоматичне провітрювання для теплиці своїми руками для двох кватирок

Використання біметалевих пластин

Таку конструкцію споруджують із металевих пластин, які мають різну ступінь розширення після нагрівання. Завдяки чому при впливі високих температур пластина сильно розжариться, трохи збільшиться і зігнеться, що сприятиме відкриттю вікна. В результаті охолодження металу все повертається у вихідне положення.

Далі потрібно виконати наступні дії:

 1. Для виготовлення подібної конструкції слід підготувати смуги з металу і дерев’яну дошку.
 2. Обидві деталі закріплюються в нижній частині парника, але при цьому між пластиною і дошкою вставляється брусок. Всю цю конструкцію необхідно надійно закріпити. Для з’єднання кватирки з пластиною використовують шарніри.

8dc128a74689cab8347ab0175248b3b7 Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Принцип функціонування біметалевої системи

Явним плюсом такої конструкції є швидкість виготовлення і низька вартість. Варто враховувати, що подібним способом можна відкрити лише невелику кватирку, в інших випадках потрібно вибрати більш надійну систему.

Створення механізму з клапаном

Існує ще один дуже простий спосіб виготовлення механізму для провітрювання теплиці — для його створення часто використовують старі непотрібні речі. Підготувати доведеться лише невеликий фрагмент труби і клапан (головне, щоб він був міцним).

Необхідно відрізати трубу потрібного розміру, а потім помістити туди сам клапан. На цьому етапі завершується виготовлення механізму.

Провітрювання буде здійснюватися за рахунок різної температури всередині і зовні. Розташування фрамуги не чинить впливу на цей процес.

Створити оптимальну температуру можна завдяки використанню двох або трьох таких пристроїв. Технологія заснована на тому, що коли всередині теплиці температура досягне свого піку, клапани відкриються по черзі. Після охолодження повітря усередині парника, відбудеться зворотний процес.

de8cbabb1428833e3eea9a3c7af2107e Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Механізм для провітрювання теплиці з клапаном

Простота цього пристрою дозволяє впоратися з виготовленням системи навіть новачкові. Все що потрібно для цієї справи – це бажання і зайві півгодини вільного часу.

Вибір системи провітрювання за розмірами теплиці

Таблиця 2. Різновиди вентиляції для теплиць різних типів

Конструкція Застосування
Фрамуги в стіні або стелі конструкції, які відкриваються автоматизованими пристроями Підходять подібні системи лише для малогабаритних парників. При цьому навіть у такому випадку бажано передбачити наявність двох фрамуг, одна з яких буде внизу
Провітрювання через 2 кватирки, які розташовані в одному ряду і відкриваються автоматичною системою Подібну систему встановлюють вже в більш простору теплицю
Продування теплиці за рахунок установки двох автоматичних дверей, які знаходяться навпроти один одного Використовують таку систему в довгих, вузьких теплицях, куди складно забезпечити надходження кисню іншим способом

3aaefa31834fdb252230ad966270ea8c Автоматичні теплиці: принцип роботи, інструкції

Важливо, щоб у теплиці була хороша вентиляція

Резюмуємо

Конструкції будь-якого типу має свої очевидні плюси і мінуси, тому на вибір того чи іншого варіанту впливають як особисті уподобання садівника, так і особливості самої теплиці. Головне враховувати те, що будь-яка вентиляційна система повинна бути безпечною. Бажаємо удачі в виборі і автоматизації теплиці!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради