Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Розлад особистості – це стан, який раніше називали психопатією. Характеризується хронічним перебігом, зберігається протягом усього життя. За різними даними, розвивається у 1-10% жителів Землі.

Точна поширеність невідома, тому що багато людей не звертаються за допомогою до фахівців. Діагноз часто виставляється при проходженні медогляду, при психіатричному огляді або при госпіталізації у зв’язку з розвитком ускладнень.

Що називають розладом особистості

Розлад особистості – комплекс стійких особистісних особливостей, які суттєво відхиляються від загальноприйнятої норми і погіршують адаптацію людини у важливих сферах життя. Пацієнти відчувають труднощі в роботі, при побудові особистих і соціальних відносин. Їх неадаптивні риси характеру практично не змінюються з плином часу.

Види, симптоми і ознаки

У різних класифікаціях виділяють більше 20 видів розладів. Буває, що ознаки декількох варіантів патології поєднуються між собою, в цьому випадку різновид розлади визначають з урахуванням того, які переважають симптоми у хворого. Якщо прояви різних типів розладів виражені приблизно однаково, говорять про змішану форми хвороби.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa90 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Американський психолог Карл Роджерс про розладах особистості

Тривожне (що уникає)

Тривожний розлад проявляється незрозумілими страхами, постійною напругою і передчуттям нещастя. Пацієнти страждають від стійкого комплексу меншовартості і підвищеної ранимости. Вони за всяку ціну намагаються не потрапляти у ситуації, в яких можуть бути відкинуті, осміяні або негативно оцінені.

Уникаючу поведінка тягне за собою звуження кола спілкування, обмеження різних сторін життя.

Параноїдне (параноїдна)

Параноїдна поведінка передбачає скритність, підозрілість і недовірливість. Зарозумілість і самозакоханість поєднуються з вразливістю і підвищеною чутливістю до невдач. Параноїдні особистості схильні розглядати нейтральні або дружні наміри оточуючих як ворожі. Не прощають образи. Болісно ревниві. З-за недостатньої гнучкості і нездатності переглянути позицію нерідко ведуть затяжні війни з близькими або стають ініціаторами тривалих судових розглядів.

Ананкастное (обсесивно-компульсивний)

Ананкастное, або обсесивно-компульсивний розлад особистості характеризується надмірною сумлінністю, обережністю і перфекціонізмом в поєднанні з ригідністю і педантичністю. Такі люди вимагають, щоб інші виконували різні дії точно тим же чином, що і вони, не дозволяють оточуючим виходити за встановлені ними рамки. Надмірні вимоги до себе та інших обертаються періодичним появою нав’язливих «заборонених» думок або потягів.

Диссоціативний

Дисоціація – це розрив між частинами особистості, які знаходять високу ступінь автономності, можуть вважати себе людьми різного віку та статі, мають свої унікальні здібності, звички і уподобання. Перехід від однієї частини особистості до іншого супроводжується зміною поведінки та епізодом амнезії для основної частини. Ступінь контакту між собою може змінюватися, іноді не знають про існування один одного, іноді співпрацюють або вступають у конфлікти.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa91 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Диссоціативний розлад – це цілий комплекс психічних порушень особистості

Депресивний

Основними проявами вважаються постійно знижений настрій, схильність до похмурості, смутку, туги і печалі. Люди з депресивним розладом переконані у власній неадекватності, схильні до самозвинувачення і самознищенню. Вони критично налаштовані по відношенню до оточуючих і подвійно критичні до себе. Песимістичні, неспокійні. Занадто серйозні, постійно думають про неприємні речі, погано сприймають жарти.

З когнітивними порушеннями, у тому числі асоціативного мислення

Проявляється когнітивними розладами, тобто порушеннями пізнавальної діяльності. Можливе зниження розумової працездатності, труднощі при запам’ятовуванні і переробки нової інформації. Мислення може бути уповільненим або прискореним. У першому випадку спостерігаються поверховість асоціацій і підвищена отвлекаемость, у другому – в’язкість, труднощі при переключенні з однієї теми на іншу, бідність асоціативних рядів, зниження здатності до умовиводів.

Істеричне (гистрионное, демонстративне)

Істеричним особистостям властива театральність, демонстративна поведінка, потреба постійно бути в центрі уваги. Емоції яскраві й буйні, але неглибокі. У відносинах з оточуючими помітний егоцентризм. Хворі гистрионным розладом легко брешуть і прикидаються, схильні до маніпулятивній поведінці і перебільшення своїх страждань. Можуть «йти в хворобу». Володіють підвищеною здатністю до витіснення, спотворюють події, щиро забувають про своїх словах і вчинках.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa92 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Істеричний розлад особистості

Імпульсивне

Імпульсивність, схильність до необдуманих вчинків, раптовим змінам поведінки. Імпульсивні люди можуть здійснювати незаплановані покупки, вступати у випадкові статеві зв’язки, безпричинно переглядати свої рішення. У одних імпульсивність виявляється в певній сфері, в інших стає стилем життя. В останньому випадку можливі труднощі при роботі за графіком, проблеми при підтримці тривалих відносин.

Садистическое

Основні тенденції садистичних особистостей – потреба в домінуванні, жорсткість поведінки, підвищена потреба в контролі і віра в те, що мета виправдовує засоби. З таких людей нерідко виходять хороші керівники, але працювати під їх початком або бути з ними в близьких відносинах важко із-за схильності до деспотизму.

Залежне

Залежні пацієнти відрізняються боязкістю і пасивністю. Вони переконані, що не зможуть прожити самостійно, вважають себе некомпетентними, дурними, ні до чого нездатними, легко потрапляють в принизливу позицію. Свої досягнення приписують іншим людям. Відзначаються серйозні труднощі при виборі та прийнятті самостійних рішень. Можливо тривале перебування в деструктивних відносинах.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa93 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Про залежному розладі

Емоційно нестійкий (прикордонне)

Емоційно нестійкі особи імпульсивні, мінливі і непередбачувані. Різкі коливання настрою відображаються на світосприйнятті – світ то розцвічується райдужними фарбами, то здається похмурим і безнадійним. Ті ж тенденції виявляються у відносинах: партнер досконалості перетворюється в негідника і назад.

Нездатність контролювати емоції посилюється відчуттям внутрішньої порожнечі, що спонукає людину з прикордонним розладом до «наповнення ззовні» шляхом вчинення алогічних ризикованих вчинків.

Маніакальне, біполярні

Маніакальний розлад проявляється повторюваними епізодами підвищеної активності й енергійності, надмірно піднесеного настрою, збудження і занепокоєння. Ейфорія чергується з дратівливістю. У такі періоди пацієнти надзвичайно продуктивні, але не завжди адекватні. Вони роблять необдумані вчинки, вступають у випадкові сексуальні зв’язки, вживають наркотики або алкоголь. Біполярним розладом називають тому, що епізоди манії зазвичай змінюються депресіями.

Замкнутий (шизоїдний)

Шизоид – людина, замкнутий на самого себе. Багатство і розмаїття внутрішнього світу сусідять з ізольованістю від оточуючих. Він заперечує або применшує важливість емоцій, важко переносить чужі яскраві емоційні реакції. На рівні розлади особистості шизоїдність виявляється непотрібним мудруванням, зайвими сумнівами, створенням марних і непотрібних інтелектуальних конструкцій.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa94 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Шизоїди уникають емоційності оточуючих і не прагнуть до контактів

Шизотипическое

Особистості з шизотипическим розладом ексцентричні в думках, вчинках і поведінці, схильні до містицизму. Вони вірять у магію і пророцтва або незвично трактують традиційні релігійні вчення, вважають себе чаклунами і провісниками. Їх ідеї непросто зрозуміти, пацієнти погано вбудовуються в звичайний соціум, але нерідко знаходять власну нішу серед соратників. Можливі ілюзії і надцінні ідеї. Зрідка спостерігаються галюцинації.

Нарциссическое

Нарциссические особистості переконані у власній перевазі, схильні до самозамилування і переоцінки своїх досягнень. Мірилом всього для них є успіх, в невдачах вони звинувачують оточуючих, приписуючи їм заздрість і недоброзичливість. Нездатність до емпатії робить їх відносини поверхневими і маніпулятивними. Пацієнти знецінюють почуття інших людей, схильні до використання оточуючих.

Диссоциальное (антисоціальна)

Для дисоціального розлади характерна груба експлуатація оточуючих. Такі особи нехтують соціальними і особистими нормами спілкування, порушують чужі права, ворожі, агресивні, не визнають свою провину і відповідальність, легко виправдовують себе і звинувачують інших. Антисоціальна поведінка нерідко стає причиною проблем із законом. Існує підвищена ймовірність розвитку алкоголізму і наркоманії.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa95 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Про диссоциальном розладі

Деструктивне

Деструктивна поведінка проявляється усвідомленим або неусвідомленим заподіянням шкоди собі та оточуючим. Можливо моральне самобичування, фізичні самоушкодження, зловживання алкоголем та наркотичними препаратами. Пацієнт прагне зруйнувати не тільки себе, але і зовнішній світ. Він заперечує цінність чужих досягнень або соціальних засад, але не може обійтися без соціуму, тому що знаходить опору в протистоянні.

Інфантильне

Інфантильним називають дитяче поведінку, що включає несамостійність, безвідповідальність, потребу покладатися на інших і уникати прийняття самостійних рішень. Можлива надмірна слухняність, так і бунтарство. Ступінь емоційного і поведінкового контролю знижена, хворі важко переносять власні страх, агресію і тривогу, прагнуть перекласти» емоційну саморегулировку на оточуючих.

Психопатическое

Психопатическое поведінка характеризується відсутністю моральних і етичних норм, потребою використовувати інших для задоволення своїх потреб. Маніпулятивність і нездатність регулювати афекти роблять відносини психопатів нестабільними, не комфортними і занадто важкими для партнера. Схильність сприймати людей як речі маскується поверхневим чарівністю. Пацієнти нерідко розумні і успішні в обраних сферах діяльності, але руйнівні для колег, підлеглих і близьких.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa96 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Психопатична особистість в найближчому оточенні – привід завжди бути насторожі

Пасивно-агресивне

Пасивно-агресивні люди протистоять оточуючих з допомогою саботажу. Вони не висловлюють свої негативні почуття відкрито, замість цього зволікають, «забувають» про домовленості, погано виконують взяті на себе зобов’язання. Вважають, що інші їх недооцінюють і занадто багато вимагають. Образливі, схильні займати позицію жертви. Про розладі особистості можна говорити, якщо перераховані риси протягом усього життя перешкоджають досягненню цілей, створюють проблеми на роботі і в близьких відносинах.

Невротичний

Невротичний розлад особистості характеризується підвищеною тривогою, астенією, зниженням концентрації уваги і «нетриманням афекту» (плаксивістю, примхливістю, дратівливістю, емоційною виснаженістю). Типові надмірні вегетативні прояви, що відображають фізичну реакцію організму на емоційний стрес. На відміну від звичайних неврозів, виявляється формування особливого характеру: схильність до невротичних реакцій не зникає на тлі корекції, а зберігається протягом усього життя.

Змішане

Симптоми і ознаки різних розладів особистості іноді виявляються в однієї людини. Прояви зазвичай комбінуються між собою за принципом подібності і взаємного доповнення. Наприклад, истероидные риси поєднуються з нарциссическими або невротичними, параноїдальні – з обсессивными або садистичними.

Діагноз змішаного розладу виставляється, якщо прояви різних патологій мають однаково стійкий характер, а не виникають тільки в період стресу.

Органічний розлад особистості

Проявляється стійкими змінами мислення і поведінки на тлі травм, інтоксикацій, інфекційних або судинних захворювань. Симптоматика органічних розладів збігається з аналогічними неорганічними, характер порушень визначається зоною поразки в головному мозку і причиною патології. Найбільш загальними ознаками є зниження здатності до пізнавальної діяльності, погіршення пам’яті, імпульсивність і нездатність контролювати емоції.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa97 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Визначення вогнищ органічного ураження головного мозку на МРТ

Транзиторний характер синдрому

Для абсолютної більшості розладів особистості типово стабільний протягом і відсутність значущих змін протягом життя хворого. Транзиторне розлад особистості є винятком – при ньому неузгодженість компонентів психічної діяльності і дезадаптація настають лише за потрясіннях і важких стресах.

Патологія може проявлятися нічними кошмарами, загальмованістю, ступором, дезорієнтацією, надмірним збудженням, маренням і галюцинаціями. Симптоми зберігаються протягом 1-30 діб, повністю зникають після відпочинку і нормалізації ситуації. При появі ознак гострого психозу потрібна невідкладна госпіталізація.

Які тести використовують для діагностики

Для попередньої оцінки можна використовувати тест IDR Labs International, який виявляє ознаки всіх основних розладів. Існує також тест на акцентуації по Леонгарду, виявляє демонстративні, маніакальні (гипертимные), тривожні та деякі інші типи характеру. Опитувальник MMPI застосовується при визначенні виразності депресивних, істероїдних, імпульсивних, шизоїдних і маніакальних рис характеру.

При проходженні тесту слід пам’ятати, що розлад особистості виставляється на підставі результатів комплексного психологічного обстеження. Мета тестування – виявити ті чи інші особистісні особливості, але не діагностувати розлад. Для визначення вираженості цих особливостей та їх негативного впливу на життя людини необхідно участь психолога або психіатра.

vidy rasstrojjstv lichnosti: trevozhnoe, dissocialnoe, istericheskoe, paranoidnoe, smeshannogo tipa98 Види розладів особистості: тривожне, диссоциальное, істеричне, параноїдне, змішаного типу

Особистісний опитувальник MMPI

Чи беруть в армію

В армію не беруть юнаків з розладами особистості, внесеними МКБ. Якщо хвороба не діагностується на етапі призову і виявляється лише під час служби в армії – солдата демобилизуют достроково. Розлади, які не відображені в МКБ, не є підставою для звільнення від несення служби.

Як лікувати

Фахівці вважають, що лікувати розлади особистості необхідно з допомогою психотерапії та заходів щодо соціальної адаптації. Техніки визначаються видом розлади, передбачають вдосконалення навичок саморегуляції і способів соціальної адаптації. Найбільш продуктивними визнані когнітивно-поведінкові методики, наприклад когнітивне реструктурування і діалектична поведінкова терапія.

Для стійкої корекції перераховані методи доповнюють медитацією, аутогенными тренуваннями і іншими способами стабілізації психологічного стану. Проводять індивідуальні заняття та групові тренінги для вдосконалення соціальних навичок. У період декомпенсації (загострень) можуть бути показані антидепресанти або антипсихотики.

Висновок

  1. Розлад особистості – це особливість психіки, яку неможливо повністю виправити, тому що симптоми не обумовлені минущими життєвими обставинами, а лежать в основі характеру людини. Тим не менш, правильний підхід до лікування і корекції поведінки істотно покращує якість життя пацієнтів.
  2. Людям з таким діагнозом необхідно уникати зайвих стресів, підвищувати рівень своєї соціальної компетентності і навчатися навичкам саморегуляції за допомогою фахівця.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради