Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

Диссоціативний розлад особистості (або ідентичності) – стан, при якому мислення поділяється на окремі складові, між ними втрачаються зв’язки, присутні в нормі.

Це проявляється тим, що людина веде себе так, як ніби в ньому співіснують одночасно 2 і більше різних особистостей. Провокує активізацію іншої ідентичності стресова ситуація або просто спогад про перенесеної трагедії.

Особистості не пов’язані один з одним, у кожної з них своя пам’ять і індивідуальність. Поки одна з них домінує, інша при цьому не усвідомлюється. При зміні провідної особистості людина не пам’ятає, що робив в ролі іншого. Змінюються звички, погляди, почерк, фізичні і розумові здібності, голос, навіть гострота зору.

Це хвороба чи ні

Дисоціація – один з вроджених механізмів захисту свідомості від стресу. Мозок фрагментує пам’ять і закриває доступ до найбільш болючими спогадами. З різних фрагментів спогадів беруть початок різні особистості.

За допомогою МРТ фіксують активність у різних зонах гіпокампа (структури мозку, що відповідає за пам’ять) в періоди домінування різних особистостей.

prichiny, simptomy i lechenie dissociativnogo rasstrojjstva lichnosti24 Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

Це парна частина головного мозку, розташована в скроневих областях

Але дисоціація не веде до вирішення проблеми, а погіршує ситуацію. Людина не може будувати нормальні міжособистісні відносини, непостійність самоідентифікації заважає роботі.

Диссоціативний розлад – це хвороба, і її треба лікувати. У більшості випадків вона з часом прогресує.

Людина, не знаючи, як впоратися зі складними життєвими ситуаціями, створює в себе все більше нових особистостей. Життя для нього і оточуючих людей все ускладнюється.

Симптоми і ознаки

Симптоми дисоціації з’являються при дії сильного стресового фактора. Включається внутрішня захист: людина хоче забути важкі моменти. Він починає жити, як ніби він – інша особистість: з іншим характером, уподобаннями, можливо, іншої статі і віку. На час справжня особистість відходить на задній план, вона не запам’ятовує події, що відбуваються з людиною, поки він ідентифікує себе кимось іншим.

Частою ознакою дисоціації є те, що людина прокидається в незнайомому місці, з невідомими людьми, не може зрозуміти, чому він там знаходиться, що він там робив. Це сильно порушує адаптацію людини в суспільстві.

У стані, коли людина не контролює себе, він може вчинити злочин, узяти кредит, виїхати в невідомому напрямку, вчинити суїцид.

Приклади поведінки з життя

У житті це може виглядати так: доросла людина раптом починає говорити і вести себе, як дитина, змінюються манера розмови, судження. Інший приклад: людина може не розуміти, де він, хто його оточує, в домашній обстановці знаходить нові речі, появу яких він пояснити не може.

У гіршому випадку людина може вчинити злочин (вбити, пограбувати, завдати тілесні ушкодження) в період активності однією з особистостей, а потім не розуміти, що сталося, заперечувати свою причетність.

prichiny, simptomy i lechenie dissociativnogo rasstrojjstva lichnosti25 Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

Фільм «Скло» (Glass, 2019)

Відомий приклад з життя, коли 2 особи всередині однієї людини змагалися за любов дівчини. Якщо одна особа жадає смерті іншої, все може закінчитися суїцидом, якщо вчасно не втрутитися.

Фільми про психічну дисоціацію

Відомий фільм про дисоціацію: «Три обличчя Єви» (1957, режисер – Наннели Джонсон), заснований на реальних подіях. У жінці співіснують 3 особи, її чоловік і психіатр намагаються допомогти їй впоратися з різними «я» всередині себе. Серіал «Сібіл» (1976 рік, Деніел Пітрі) – також про реальну жінку, яка пережила в дитинстві сексуальне насильство, протягом життя відчуває себе поперемінно абсолютно різними людьми. Також можна назвати «Френкі і Еліс» (2009, Джеффрі Сакс), «Психо» (1960, Альфред Хічкок).

Існують тести для діагностики в домашніх умовах

Якихось спеціальних клінічних тестів на виявлення дисоціації не існує. Важливе значення мають спостереження близьких, які першими помічають дивацтва в поведінці, висловлюваннях хворої людини.

Остаточно може поставити діагноз тільки кваліфікований фахівець, який ретельно аналізує кожен випадок, виключає інші психічні хвороби (шизофренію, деменцію), органічну патологію головного мозку та інтоксикації.

Причини розладу

Найбільш частою причиною є сильна або тривала психологічна травма в дитинстві: випадки сексуального або фізичного насильства, смерть близької людини, стихійні лиха. У дорослих поштовхом може стати стрес на роботі, засудження за злочин, потрапляння до в’язниці, армію. Має значення генетична схильність.

Поширеність серед населення становить 0,5–5%. Жінки страждають в 3 рази частіше за чоловіків. Перші прояви зазвичай спостерігаються в підлітковому і молодому віці. Надалі симптоми і ознаки захворювання можуть зменшуватися або прогресувати.

prichiny, simptomy i lechenie dissociativnogo rasstrojjstva lichnosti26 Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

Відбувається відокремлення свого внутрішнього “Я” на кілька самостійних частин

Лікування

Основне лікування – психотерапія. Людину треба переконати, що проблеми, що відбуваються з ним, мають не зовнішні, а внутрішні корені. Коли хворий погодиться, що причина саме в ньому, йому можна допомогти наступними способами:

  1. Навчити, як, не завдаючи шкоди і дискомфорту, можуть співіснувати в межах його «я» кілька особистостей.
  2. Навчитися розпізнавати ситуації, які найчастіше провокують зміну цих ідентичностей.
  3. Дати відчуття підтримки і захищеності, від цього може зменшитися частота і вираженість епізодів дисоціації.

Важливо залучити родичів і близьких друзів до адаптації хворого: вони повинні правильно реагувати і допомагати впоратися з собою людині, яка страждає дисоціацією особистості.

Медикаментозна терапія зменшує тривожність, агресію, депресію та інші стани, що супутні цьому психічного відхилення.

Інші неорганічні розлади особистості

Зустрічаються й інші розлади особистості. Їх причиною не є структурні зміни мозку. Важлива спадкова схильність в поєднанні зі стресовим впливом. При цьому змінюється нормальне сприйняття себе та інших людей, поведінка стає не адекватним ситуації. Псуються міжособистісні відносини, втрачається професійна придатність, втрачається емоційна стійкість. Людям складно вписатися в суспільство без кваліфікованої допомоги психотерапевта.

Шизоїдний

Характеризується незацікавленістю людини в соціальному житті, відстороненістю від інших людей. Він не прагне до спілкування, віддає перевагу усамітнення, слабо виражає емоції як позитивні, так і негативні, не реагує на похвалу і критику з боку інших людей. Причиною може стати спадкова схильність, а також емоційно холодне виховання в дитинстві. Лікування направлено на навчання пацієнта спілкування, інтеграцію в суспільство.

prichiny, simptomy i lechenie dissociativnogo rasstrojjstva lichnosti27 Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

Шизоидный тип особистості

Шизотипическое

Це стан між нормою і шизофренією. Людина веде себе дивно, ексцентрично, відірваний від реальності. Образливий, нелогічно висловлюється, розмова уповільнений або прискорений. Характерні емоційна бідність, виражена сором’язливість, тривожність, розгубленість. Людина схильний до різких змін настрою, спалахів гніву, іноді турбують короткочасні марення і галюцинації. Такі люди схильні вірити в магію, в присутність померлих людей. Їх часто турбують нав’язливі думки.

Лікування комплексне: ліки, психотерапія, в тому числі з допомогою мистецтва, соціальна адаптація.

Нарциссическое

Людина переоцінює свою роль та успіхи в житті, часто за рахунок приниження ролі інших. Вважає себе талановитим, обраним, гідним поклоніння. Гарний настрій залежить від похвали, захоплення з боку оточуючих. У відповідь на критику, при невдачах настрій різко змінюється, можливі напади гніву.

Завдання психотерапевта – змістити центр уваги з «его» у бік оточення, навчити думати про інших людей без пихи і погорди, співвідносити інтереси і бажання свої і близьких людей.

prichiny, simptomy i lechenie dissociativnogo rasstrojjstva lichnosti28 Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

Нарцисизм

Прикордонне

Виникає при спадкової схильності і стресовій навантаженні в дитинстві. Такі люди бояться залишитися одні, привертають до себе увагу оточуючих, потребують турботи. Відносини з людьми починаються з ідеалізації партнера, потім слід розчарування. Своїх близьких вони постійно звинувачують, що їх недостатньо цінують, відкидають. Вони часто впадають у гнів, дратівливі, імпульсивні, погрози самогубства з метою привернути увагу рідних і утримати їх поруч.

На зміну гнівним спалахів приходить відчуття порожнечі, провини, сорому. Зміни настрою найчастіше пов’язані з проблемами в міжособистісних стосунках. Лікування – психотерапія з метою навчитися розуміти себе та інших, вести себе більш передбачувано і адекватно в стресових ситуаціях.

Біполярні

По-іншому це розлад називають «маніакально-депресивний психоз». У виникненні відіграють роль спадкові фактори, порушення обміну серотоніну і норадреналіну. Провокувати можуть вживання алкоголю, наркотиків, деяких ліків, стресовий стан. Характерні чергування епізодів манії і депресій. У кожного пацієнта переважає якийсь один зі станів, інша менш виражено. Частота, тривалість і вираженість нападів сильно варіюється.

Під час підвищеної активності людина може кричати, співати, виконувати дії, які становлять небезпеку для нього самого і оточуючих людей. Характерні також неуважність, занижена потреба у відпочинку, відсутність самокритики. Потім настає період пригніченого настрою, зниження фізичної активності та інтересу до життя, підвищена схильність до самогубств. Людина не може займатися професійною діяльністю.

Допомогти хворому може індивідуальна та групова психотерапія. Близьким корисно контролювати такої людини в небезпечні періоди, щоб запобігти суїциду, напад на людей, витрати великих сум грошей, випадки насильства. Іноді потрібна ізоляція від суспільства.

prichiny, simptomy i lechenie dissociativnogo rasstrojjstva lichnosti29 Причини, симптоми і лікування диссоциативного розлади особистості

У людей з розладом спостерігається спотворене самосприйняття

Органічний розлад особистості

Для цього розладу є причина: анатомічні зміни в головному мозку, які можна зареєструвати за допомогою КТ, МРТ, ЕЕГ та інших методів дослідження. Це може бути черепно-мозкова травма, інфекційні та неінфекційні запальні процеси в мозку, ДЦП (дитячий церебральний параліч), хвороба Паркінсона, порушення кровообігу в мозку, епілепсія, хронічне отруєння марганцем.

Проявляється порушеннями характеру – посиленням окремих рис. Так, ощадливість і раціональність можуть перерости в скнарість, обережність – у лякливість і недовіру.

Характерні емоційні розлади: апатія, ейфорія, емоційна нестійкість. Незначна причина може спровокувати напад гніву, люті. Також розвивається підозрілість, порушується сексуальну поведінку. Це завдає незручностей близьким людям.

Без лікування основного захворювання допомогти не вийде. Застосовують симптоматичні засоби для зменшення тривожності, депресії, поліпшення пізнавальних функцій. По мірі зменшення вогнища ураження порушення особистості проходять.

Корисне відео

Ще кілька слів про диссоциативном розладі особистості:

Висновок

  1. Людина, що має диссоціативний розлад особистості, стикається з великими складнощами. Ступінь вираженості захворювання буває дуже різна: від практично непомітною до необхідності ізолювати хворого від суспільства.
  2. Завданням близьких є співпраця з психотерапевтом, метою якого буде покращення самопочуття хворого, адаптація до життя, вміння з найменшою шкодою для себе і суспільства примирити в собі різні ідентичності.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради