Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

kogda sazhat baklazhany na rassadu v domashnikh usloviyakh249 Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

Баклажани – рослини з коротким періодом вегетації з сімейства пасльонових. Тому – це перша культура, яку висівають городники на розсаду. Не всім вдається виростити хороший урожай. Велику роль тут відіграє правильна і своєчасна посадка розсади і догляд за підростаючими сіянцями. Коли садити баклажани на розсаду і як правильно доглядати за нею, докладніше в статті.

Зміст

 • 1 Як визначити термін посадки насіння на розсаду
 • 2 Посадка баклажан за Місячним календарем
 • 3 Підготовка насіння
 • 4 Посів насіння на розсаду
 • 5 Безземельний спосіб пророщування розсади з насіння
 • 6 Коли проводять пікірування розсади
 • 7 Пікіровка за Місячним календарем
 • 8 Як правильно проводити пікіровку
 • 9 Догляд ха розсадою баклажан
  • 9.1 Температурний режим
  • 9.2 Освітлення
  • 9.3 Полив
  • 9.4 Підживлення

Як визначити термін посадки насіння на розсаду

Щоб догодити цієї теплолюбної і норовливої культури, потрібно спочатку розрахувати терміни посадки насіння, що обов’язково відгукнеться хорошим і дружним урожаєм.

Оптимальний вік для висадки розсади у відкритий грунт або теплицю – 60-70 днів + 10 днів на появу сходів. Виходячи з цих даних визначаємо оптимальні терміни, застосовні до вашого регіону. Вирішальним фактором пересадки в грунт є відповідні погодні умови. Розсаду висаджують, коли грунт прогрівся до 20?С. Виходить, оптимальним часом для висадки розсади є середина травня – початок червня. Тоді точно мине загроза поворотних заморозків і різких нічних перепадів температур.

До речі, згідно з народною прикметою, якщо зацвів кульбаба, значить земля прогрілася і можна висаджувати більшість городніх культур і навіть саджати картоплю.

Отже, розраховуючи час посадки насіння, віднімаємо 60-70 днів + 10 днів на появу сходів від передбачуваної дати висадки в грунт. І отримуємо, що в центральних і південних регіонах нашої країни термін посадки насіння на розсаду припаде на період з середини лютого до початку березня. У більш північних районах, на Уралі, в Сибіру – в другій декаді березня з тієї причини, що в регіонах заморозки зберігаються аж до червня.

Зробивши нескладний математичний розрахунок, почавши з зворотної точки відліку від кліматичних умов вашого регіону, враховуючи особисті переконання (прикмети, місячний календар), ви легко визначите дату посіву.

Посадка баклажан за Місячним календарем

Місячний календар посіву культур давно є предметом спору. Одні дачники стверджують, що сіяти необхідно тільки за нього, інші в це не вірять. Тим, хто орієнтується на нього, треба врахувати, що посів проводиться тільки при зростаючому Місяці.

В новолуння і повнолуння посів, пікіровку і пересадку культур, плоди яких утворюються над землею, краще не робити.

Отже, сприятливими днями для посіву баклажан є:

 • 8-12, 16, 17, 23-25 лютого;
 • 10-12, 13, 14, 16 березня.

Є така прикмета: садити чоловічі рослини (перець, баклажан) в чоловічі дні – у понеділок, вівторок, четвер. А жіночі рослини (капуста, редиска, помідори) у жіночі дні – у середу, п’ятницю. Бабусі наші рекомендують сіяти перець і баклажани в чоловіче свято – 23 лютого, а помідору – 8 березня.

Підготовка насіння

Насамперед необхідно відзначити наступне. Для посіву вибирають насіння, які мають раннім терміном дозрівання, тобто не більше 120 днів і середнім розміром рослини і плодів. Це особливо важливо при їх вирощуванні в середній смузі.

Перш посівний матеріал піддають знезараженню. Існує 3 способу, ви можете вибрати один. Знезаражуючи, насіння проростає швидше, сприяє появі ранніх і дружних сходів.

 • Знезараження в 1% розчині марганцівки (1 г на 100 мл води) на 20 хвилин, потім промивають у чистій воді;
 • 3% перекис водню (1 ст. л. на 0,5 л води), крім знезараження, насіння збагачуються киснем. Оскільки насіння баклажанів покриті щільною оболонкою, то їх попередньо замочують у воді, а потім замочити в 3% перекису на добу;
 • Ошпарювання насіння, але не окропом, а гарячою водою з температурою 50-70?С. Залишають до повного остигання, потім просушують і висівають.
 • Для покращення подальшого зростання насіння можна замочити в стимуляторах росту (Епін, Циркон, натуральні стимулятори – дріжджі, зола, мед, алое тощо).

  kogda sazhat baklazhany na rassadu v domashnikh usloviyakh250 Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

  Посів насіння на розсаду

  Для вирощування вибирають касетні контейнери. Краще всього вибирати тару для розсади, в яку можна посадити відразу по одному насіння. Справа в тому, що баклажани, як і перці, не люблять пересадку. Корінці рослин особливо чутливі. Причому віддайте перевагу таким контейнерів, у яких висота не менше 10-12 див.

  Контейнери наповняють поживним ґрунтом, можна купити магазинний грунт або змішати садову землю з перегноєм 3:1. Заповнюють Грунтом ємності до верху, злегка утрамбуйте. У центрі роблять невелике заглиблення в 1-2 см і кладуть в нього насіннячко. Ямку зарівнюють, а потім грунт поливають теплою землею.

  Для швидкого пророщування розсади, контейнери поміщають в найтепліше місце, наприклад, на шафу, батарею опалення, рушникосушка у ванні, задня стінка холодильника.

  kogda sazhat baklazhany na rassadu v domashnikh usloviyakh251 Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

  Безземельний спосіб пророщування розсади з насіння

  Деякі дачники використовують подібний спосіб. Він зручний тим, що пікірувати розсаду на ранніх стадіях за окремим стаканчики дуже зручно.

 • На туалетному папері. Шматок туалетного паперу розкладають на поліетиленовій плівці (розрізаний пакет), змочують її водою з пульверизатора. На змочену папір оброблене насіння розкладають на відстані 3-4 см один від одного. Папір разом з плівкою і насінням згортають рулончиком і ставлять у вертикальному положенні в прозору ємність, наприклад, покришку з-під торта. Періодично в ємність підливають невелику кількість води, яку буде вбирати папір, а з неї і насіння. Через деякий час у верхній частині рулону з’являться зелені сходи, які потім пікірують в контейнери з грунтом.
 • На марлі в прозорій коробці. На дно її кладуть вологу марлю, а поверх знезаражені насіння. Через 10-12 днів насіння проростуть, з’являться невеликі корінці. Пророслі насіння пізніше зручно розсадити у вже підготовлений контейнерний ящик з грунтом.
 • У торф’яних таблетках. Таблетки спочатку розмочують у воді, потім в серединку висівають насіннячко і ставлять у касети, накривають плівкою. З’явилися сходи разом з таблеткою пересаджують в горщик більшого об’єму з грунтом.
 • kogda sazhat baklazhany na rassadu v domashnikh usloviyakh252 Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

  Коли проводять пікірування розсади

  Пікірування рослин проводять, коли на рослині утворилися 2-3 справжніх листочки. Можна пересадити раніше, у фазі сім’ядолей, можна і пізніше. Але пам’ятайте, що чим старше сіянці, тим вони гірше і важче переносять пересадку.

  Пікіровка має свої переваги і недоліки.

  • Якщо об’єм грунту для живлення рослин збільшується поступово, то розсада росте більш сильною. Вирощування відразу у великих ємностях ускладнює доступ кисню до коренів. Посіявши насіння спочатку в невеликі ємності, забезпечуються найкращі умови для засвоєння кисню, це важливо молодому рослині.
  • Головний недолік пікірування – затримка росту. Молоді корінці дуже ніжні, тендітні. При пікіровці вони в якійсь мірі все одно пошкоджуються. Чим пізніше проводиться пікіровка, тим сильніше страждають коріння, тим більше затримується ріст рослини. На відновлення розсади баклажанів часом іде 2-4 тижні, залежно від кількості пересадок і віку рослини.

  Пікіровка за Місячним календарем

  Віддають перевагу пересаджувати розсаду, орієнтуючись на цей календар, кілька порад.

  • Щоб краще і швидше зміцнилися корінці при пікіровці, пересаджуйте рослини на зростаючому Місяці.
  • У період повного місяця і молодика пікіровку краще відкласти.
  • Щербатий Місяць – нейтральний період, ризики для коренів мінімальні.
  • Бажано, але не обов’язково, щоб Місяць перебувала в сузір’ї Діви.

  Як правильно проводити пікіровку

  Вирощуючи розсадним способом, об’єм контейнерів збільшуйте поступово. Спочатку сіянці пересаджують в ємності обсягом 200 мл, потім – у пів-літрові, пізніше – в літрові горщики.

  Сама процедура пересадки проводиться наступним чином.

  • За 2 години грунт у контейнері поливають водою.
  • Тим часом готують нові ємності, заповнюючи їх наполовину обсягу поживним ґрунтом, за складом схожим на попередній. Роблять невеликі заглиблення в центрі.
  • Сіянець дістають з старої ємності шляхом перевалки. Контейнер зверху закривають долонею руки, стебло рослини розташовується між пальцями руки. Різко перевертаємо ємність донизу. Злегка постукавши по дну контейнера, звільняємо від нього земляний ком з рослиною. Земляний ком повинен залишитися у вас на долоні. Невеликий сіянець можна дістати чайною ложкою.

  kogda sazhat baklazhany na rassadu v domashnikh usloviyakh253 Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

  • Не травмуючи корінці, рослина перевертаємо стеблом догори і опускають вертикально в лунку, контролюючи, щоб корінець не загнувся в бік. Грунт біля кореня злегка притискують пальцями. Додають грунт до шийки кореня. Рослина не так реагує на заглиблення, як перець, однак заглиблювати стебло вище шийки зростання не варто.
  • Поруч з рослиною встромляють паличку для подальшого підв’язування баклажана.
  • Поливають теплою водою тільки що посаджену рослину.

  Рослини після пересадки ставимо в тепле і добре освітлене місце.

  Догляд ха розсадою баклажан

  Баклажани – рослина теплолюбна, світлолюбна і любляче помірний полив і підгодівлю. У чому догляд за баклажанами такою, як і за розсадою перців. Правильний догляд полягає у підтримці цих необхідних факторів.

  Температурний режим

  Пересаджену розсаду необхідно поставити в тепле місце. Оптимальна температура – 22-25ОС. Розсада не любить холодні підвіконня і відкриті кватирки.

  Освітлення

  У лютому – березні світловий день короткий, всього 9-9,5 годин. Для нормального розвитку баклажан необхідний 10-12 годинний день. Тому розсаду досвічують з допомогою люмінесцентних або фитоламп. На ніч вимикають лампи.

  Через кожні 1-2 дні контейнери з розсадою необхідно перевертати на бік світла (сонця), щоб вони не витягувалися в одну сторону.

  kogda sazhat baklazhany na rassadu v domashnikh usloviyakh254 Коли садити баклажани на розсаду в домашніх умовах

  Полив

  Баклажани не люблять сухий грунт, також, як і переувлажненную. Враховуйте, у великих ємностях грунт пересихає швидше, а коріння важливо постійно поглинати вологу для розвитку. Поливають рослини теплою водою, коли підсихає верхній шар ґрунту, приблизно через 1-2 дні.

  Підгодівля

  Підтримувати розсаду у хорошому стані допомагають прості, але ефективні засоби.

  • Азотна підгодівля – нашатирний спирт (1 ст. л. на 5 л води);
  • Калійні добрива – настій деревної золи (1 ст. л. на 1 склянку води);
  • гумат калія з мікроелементами (розводиться по інструкції, що додається).

  Щоб підвищити імунітет до несприятливих квартирних умов (перепади температур, погане освітлення, нестача сонячного світла) користуються розчином янтарної кислоти.

  Янтарна кислота – не добриво і не замінює підживлення. Вона лише допомагає рослині краще засвоювати корисні речовини і перешкоджає накопиченню азотистих речовин.

  Для антистресової обробки застосовують 0,2% розчин. Для цього 2 г речовини (в таблетці або порошку) розводять спочатку в невеликій кількості води кімнатної температури, а потім доводять розчин до 1 л. Обробляють рослину поливом під корінь або обприскування.

  Обробки, чергуючи, проводять 1 раз у 2-3 тижні.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради