Молочниця при вагітності: симптоми і лікування у всі триместри

У разі захворювання вагітної жінки молочницею необхідно вчасно почати лікування. Воно прибере симптоми і не допустить серйозних наслідків молочниці під час вагітності. Грибок, що викликає кандидоз, в нормальних умовах не є патогенним і входить до складу нормальної мікрофлори людини. Але під впливом несприятливих факторів відбувається посилене розмноження грибка, що викликає запалення.

Причини

Збудником захворювання є грибок роду Candida, саме тому молочницю називають кандидоз. Прояв молочниці — білі творожистие виділення з кислим запахом. Причини виникнення молочниці під час вагітності:

 • Гормональні зміни під час вагітності найбільше виробляється прогестинів (гормонів жовтого тіла), які сприяють виникнення молочниці.
 • Імунна перебудова. Імунітет під час вагітності стає нижче, з-за чого підвищується сприйнятливість жінки до всіх мікроорганізмів, у тому числі і до збудників кандидозу.
 • Інші причини, сприяючі розвитку молочниці: неправильний раціон, хронічні і гострі захворювання (гіпо – та гіпертиреоз, діабет, простудні захворювання, хвороби травного тракту та інші).
 • Хронічний вагініт.
 • Неконтрольований прийом антибактеріальних препаратів (вони пригнічують нормальну мікрофлору, сприяючи розмноженню патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів).

Низький імунітет може спровокувати молочницю у вагітної жінки.

У чому небезпека

Небезпека молочниці у тому, що вона ускладнює перебіг вагітності та пологів, знижуючи еластичність піхви. Це підвищує ризик виникнення розривів при пологах (як зовнішніх, так і внутрішніх). Крім того, мати, яка є носієм даного захворювання, здатна заразити цією хворобою і дитини, як внутрішньоутробно, так і при народженні.

fd577eb9fc8d89dff682c8c1296db7cd Молочниця при вагітності: симптоми і лікування у всі триместриУ малюка молочниця проявляється у вигляді стоматиту, при якому порушується цілісність слизових оболонок ротової порожнини.

Такий стоматит викликає болючість при годуванні, в результаті чого дитина може відмовитися від грудей, стане дратівливим, погіршиться сон немовляти. Відомі випадки навіть летального результату, коли інфекція вражає органи, необхідні для забезпечення життєвих функцій організму новонародженого.

Симптоми

Молочниця у вагітних може проявлятися такою симптоматикою:

 • Велика кількість білих виділень сирнистого характеру з кислим запахом.
 • Свербіння в області геніталій, особливо у вечірній час доби і при сексуальних контактах.
 • Дискомфорт під час сечовипускання.

Важливо! Під час гінекологічного огляду виявляються такі симптоми молочниці при вагітності, як гіперемія і набряк слизових. У запущених ситуаціях можливе виникнення ерозій і тріщин на стінках піхви. На шкірних покривах генітальної області відзначаються екскоріаціі (расчеси).

Крім огляду, гінеколог повинен призначити аналізи. Зазвичай проводиться мікроскопічне дослідження мазків з піхви, при якому є збудник. Також можливе виведення культури грибка та визначення його чутливості до медикаментів.

Лікування

Перед початком лікування необхідно виключити інші захворювання і довести, що неприємні симптоми викликав саме кандидоз.

Ніж лікувати молочницю при вагітності — повинен вирішувати акушер-гінеколог, так як деякі протигрибкові ліки заборонені під час вагітності.

Однак, існують місцеві вагінальні препарати, які можуть допомогти в даному випадку: Пімафуцин, Бетадин. Крім того, в цей час молочниця — досить рідкісне явище порівняно з другим і третім триместрами.

Лікування молочниці при вагітності у 2 триместрі і в 3 триместрі приблизно однакова, так як в цей час вже дозволений більший спектр препаратів. До препаратів, що призначаються в 1 триместрі, можна додати Гинофорт, Клотримазол та інші. Однак навіть у цей час можна не всі ліки.

fbeb8ad27e3bd4a9892a696c263ebb09 Молочниця при вагітності: симптоми і лікування у всі триместриНайскладніше призначити лікування молочниці на ранніх термінах вагітності. У період, коли плід тільки починає розвиватися і з’являються зачатки його органів, вкрай не рекомендовано застосування медикаментів. Тому лікування молочниці при вагітності в 1 триместрі є серйозним завданням.

Особливості лікування кандидозу при вагітності:

 • Здебільшого застосовуються препарати місцевої дії.
 • Пероральні ліки, що впливають на весь організм, призначаються гінекологом у важких ситуаціях для лікування молочниці при вагітності в 2 і в 3 триместрі.
 • Не рекомендовано спринцюватися агресивними речовинами.
 • Необхідно приймати лікарські засоби протягом усього призначеного терміну, навіть якщо клінічні прояви хвороби вже не турбують.
 • Як побічна дія, від застосування місцевих препаратів можуть виникати неприємні відчуття; тим не менш, відміняти лікування не можна, а дискомфорт зазвичай зникає в короткий термін.
 • Перед розродження слід ще раз профілактично пролікувати кандидоз.
 • Лікують обох батьків, так як чоловік може повторно передавати кандидоз вагітній жінці.
 • Якщо вагітній проводилася антибактеріальна терапія, їй необхідно зробити профілактику кандидозу.

Лікування від молочниці повинно проводитися для обох партнерів. Найчастіше на початковій стадії кандидоз відступає в результаті дотримання основних принципів індивідуальної гігієни та дієтичного харчування.

Рада. Для цього з раціону жінки необхідно повністю виключити будь-які солодощі, напої, що містять кефірну культуру. Крім того, жінка, чекаючи малюка, повинна носити білизну тільки з природних, «дихаючих» тканин, та використовувати спеціальні щоденні прокладки.

Необхідно також обмежити час перебування на вулиці в жарку погоду, мінімізувати важкі навантаження на організм, запобігти надмірне виділення поту, подразнюючу шкірні покриви і провокує виникнення попрілості в районі промежини. Це важливо, так як на пошкоджених ділянках легко розвивається кандидоз.

Також вагітна жінка повинна звести нанівець її оточують стресові ситуації, спокійніше ставитися до всього що відбувається, так як одним з факторів, що сприяють розвитку кандидозу, прийнято вважати саме стрес.

Важливо. Велике значення в лікуванні молочниці грає утримання від статевої близькості, запобігає повторне зараження.

Для лікування молочниці у жінок в положенні підійде використання гомеопатичних препаратів. Проте в кожному окремому випадку такі методи лікування повинні підбиратися в індивідуальному порядку досвідченим лікарем, а здоров’я пацієнтки повинно постійно контролюватися.

Народна медицина пропонує лікування шляхом введення в піхву крижинки на строк до 5 хвилин, що сприяє загибелі хвороботворних бактерій. Також сприятлива терапія з використанням шматочків вати, змочених у натуральному меді. Хороший ефект надає використання масла, що видобувається з чайного дерева.

Важливо знати! Яким би не було лікування, необхідно завжди пам’ятати, що молочниця — це не невинне захворювання, на яке можна закрити очі, трохи перетерпівши. Це ворог, який завжди нападає раптово і здатний завдати великої шкоди здоров’ю жінки та її малюка.

Профілактика

Щоб не допустити розвитку кандидозу при вагітності, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • Перед тим, як зважитися завести дитину, потрібно провести профілактичне лікування. Відповідь на питання, «чи можна завагітніти при молочниці?» позитивний, проте не бажано, щоб вагітність сталася під час загострення.
 • При будь-яких неприємних відчуттях в області промежини або появі інших симптомів своєчасно звертатися до гінеколога.
 • Правильно і повноцінно харчуватися.
 • Використовувати антибіотикотерапію лише після призначення лікарів спільно з пробіотиками.
 • Під час рецидивів користуватися презервативами при сексуальних контактах.
 • Використовувати зручне бавовняну нижню білизну.

Дотримання цих рекомендацій допоможе попередити зменшити частоту рецидивів захворювання і звести до мінімуму його неприємні наслідки.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради