Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Здрастуйте, дорогі городники! Сьогодні знову будемо говорити про город. А саме про пасинкування рослин томатів у теплиці. Але не думайте, що ці методи можна застосовувати на вулиці. Можна. Адже найголовніше зробити це. Інакше можна залишитися без врожаю або отримати дрібні плоди. Так їх може бути багато. Але толку від них не буде..

Зовсім недавно я писав про сорти насіння томатів, огірків, перців. Навіть описував, як їх посадити і доглядати за ними. Але про те, як пасинкувати я ніде не згадував. Хоча ця процедура дуже важлива. Знаю, що є сорти, рослини яких не пасынкуются. В основному це невеликі кущики детермінантного типу висотою не більше 50 див. І плоди у них не дуже великі. Тому з такими цю процедуру не проводять.

73a07f62f2848054b50145d7b9996476 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Чесно скажу, що не люблю таку метушню. Підв’язка, обривання пасинків і листя. Все це до такої міри клопітно, що волів би просто увіткнути зернятко в землю, а через якийсь період зібрати вже готовий урожай. Але таке буває тільки в казках і то не у всіх! Тому давайте розглянемо, як правильно це потрібно робити.

Як правильно пасинкувати помідори (томати) в теплиці

Для початку потрібно зрозуміти, що таке пасинкування? Можу сказати, що це процес, який спрямований на підвищення врожайності. Під час дій видаляються зайві гілки, які не плодоносять, але висмоктують з рослини велику кількість корисних речовин. За допомогою цієї процедури ви можете правильно сформувати кущ в один, два або три стебла. Але в тепличних умовах останній майже не використовується.

e444e79ee260ac7d21f2d3506d5553e9 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Коли я тільки починав садити сам город, то мені дуже подобався з добре розвиненою зеленою масою. Я вважав, що такий може дати відмінний урожай і тому від пасинкування відмовлявся. Тому врожаю у мене практично не було. Так як такі кущі віддають всі свої сили нарощування листя і пасинків, а не плоди.

Пам’ятайте, що городникові головне отримати відмінний урожай. Тому не варто шкодувати зайві відростки. Їх необхідно систематично і безжально видаляти!

Обривати пасинки починають через 2 – 2,5 тижні після посадки томатів у теплицю. Перші з них з’являється під першої квіткової гілкою. І з цього моменту починається огляд кущів і їх пасинкування 1 – 2 рази на тиждень. Так, непотрібні відростки ростуть дуже швидко! Оптимальна довжина зайвих гілочок при цьому становить 3 – 5 див. Допускати їх зростання в довжину більше 5 см не слід, так як вони встигнуть висмоктати з рослини величезна кількість поживних речовин. У рідкісних випадках пасинки можуть з’являтися навіть на помідорної розсаді. Їх потрібно видалити перед посадкою.

a498236ba850030e4f31d766018904f0 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

З усіма високорослими помідорами необхідно робити цю процедуру. До цим, так званим, индетерминантным, сортів відносяться помідори, зростання яких необмежений. Вони можуть досягати у висоту більше 2 м. Ця операція включає в себе наступні кроки:

1. Кількість стебел. Зазвичай високорослі, особливо великоплідні, у теплиці вирощують в одне стебло. Якщо сорт передбачає вирощування в два стебла і здатний витримати майбутній урожай, то у нього потрібно залишити один найпотужніший пасинок, який утворюється у першій плодоносної гілки.

Чим більше плодів на кущі, тим менше їх розмір.

2. Видалення нижніх пасинків. Видаляти з’являються пасинки під нижніми листами потрібно обов’язково. Врожаю вони не дадуть, але перешкоджають провітрюваність і проходження сонячних променів в теплиці.

3. Видалення пасинків у міру росту рослини. У період вегетації кущів томатів пасинки в пазухах листя будуть з’являтися постійно. Їх треба своєчасно обривати.

Низькорослі або детермінантні сорти мають обмежену точку росту. Це означає, що такі помідори виростають до певної довжини, після чого ріст стебла припиняється, а вся їх енергія йде на нарощування плодів. Висота середньорослих детермінантів зазвичай становить до 1,5 – 1,7 м, а низькорослих – до 80 див.

d1b23d8a85e4e3c71cff777a87f9aa31 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Детермінантів з середнім зростанням в теплиці вирощують в два стебла. При бажанні можна залишити і третій, не видаляючи пасинок у другій плодоносної гілки. Більша кількість стволів для цих сортів не рекомендується, так як страждає врожайність, адже плоди дрібнішають. Нижче наведена схема формування і якісь зайві відростки краще прибирати.

ba16fe03669c981f11eae1c05f921e6a Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Низькорослі кущі можна при необхідності пасинкувати, залишаючи від 4 до 5 стебел. Деякі садівники замість пасинкування вдаються до їх прищипыванию. Після того як на пасинках зав’яжуться по дві плодових кисті, їх потрібно обмежити зростання прищіпку.

У середньорослих сортів ці відростки потрібно прибрати, а от з низкоросликами чинять інакше: або їх просто залишають, або їх повільно відгинають, щоб не зламати, акуратно пришпилюють до землі і присипають зверху ґрунтом. Пасинки укорінятимуться і дадуть нові кущі. Цей прийом гарний у тому випадку, якщо було висаджено мало розсади. Нові кущики в тепличних умовах швидко виростуть і дадуть урожай трохи пізніше маткових. Такий прийом передбачає більш вільну схему посадки.

e32ab6f3c865ddaf618b5218c8528857 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Видалення з’являються пасинків. Як і в попередньому випадку всі зайві пагони у середньорослих відламують, а в низькорослих розлогих залишають, так як зайва формування негативно позначиться на їх врожайності.

Існує кілька простих загальних правил пасинкування, які допоможуть садівникові безболісно для кущів провести цю операцію:

  • Найчастіше пасинки відламують так, щоб залишався пеньок завдовжки 2 – 3 мм При такому віддаленні відростків знижується ризик їх повторної появи на тих же місцях. Прибирати пасинки у томатів потрібно з особливою акуратністю, намагаючись не пошкодити стебла, листя і сусідні пагони рослин.
  • Якщо посадки помідорів в теплиці запущені, то пасинки можуть виникати навіть на листі. Якщо процедура проводиться вкрай рідко, видаляти відростки потрібно поступово, так як рослини зазнають величезний стрес і навіть можуть захворіти.
  • Якщо все-таки гілочок вдалося розвинути товсті стебельця, і при їх видаленні відкрилися досить великі ранки на стеблах томатів, то їх потрібно відразу ж присипати деревною золою.
  • Кожен раз після закінчення формування оборвыши потрібно зібрати з тепличних грядок і викинути.

Які томати не потрібно пасинкувати

Щоб отримати великий урожай, городники формують кущ за допомогою пасинкування. Але для того, хто займається цим вперше, це досить складно, адже необхідні певні знання і досвід. Новачкові в цій справі весь процес здається досить не простим. Тому їм краще постаратися вибирати сорти томатів, які не вимагають цього дія.

В основному це помідори низькорослі. Вони не дають безліч відростків-стебел, але можуть показати високу врожайність. До того ж такі рослини простіше переносять перепади температури і недотримання режиму вологості повітря.

Але все-таки, вибираючи для своєї теплиці помідори без пасинкування, слід виходити з особливостей сорту та його можливості виростати саме у вашому регіоні. Перевагу краще віддати детерминантному сорту. Існують навіть томати з позначенням «супердетерминантные» види. Вони мають, як правило, більш ранній термін дозрівання. Висота таких рослин, як правило, не більше 30 см.

55354204cf79809b3f46a9aae7761750 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Рослини з високими кущами потребують підв’язування до заздалегідь встановленим опор. Також потрібно підв’язування томатів з підвищеною врожайністю і рясно плодоносними кущами, які можуть занадто низько пригнутися до землі, а в деяких випадках отримати надлом стебла.

Непасынкующиеся сорти помідор зазвичай ранньостиглі. Перші плоди у них дозрівають вже на 80-100 день після висадження в ґрунт. Такі сорти характеризуються дружним дозріванням плодів. Вага одного помідора коливається від 80 гр. до 1 кг.

Як пасинкувати помідори у відкритому грунті

Видаляють пасинки зазвичай руками без використання різального інструменту. Якщо застосовувати ножа, то з’являється ризик перенесення інфекції з одного куща на інший і появи рани на місці зрізу. Однак при великій кількості посадок у відкритому грунті обійтися без інструменту не вдається. В принципі, зрізати пасинки можна, але з дотриманням запобіжних заходів.

6ee5ef4d648e4165f6de5435c6b1a065 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Перед тим, як уберать відростки томатів у відкритому грунті або в теплиці шляхом зрізання, необхідно виконати наступні кроки:

1. Заточіть інструмент до стану гострої бритви.

2. Продезінфеціруйте ріжучу частину розчином хлорного вапна або марганцівки.

3. Швидким і точним рухом зріжте пасинок на відстані 10-15 мм від основи, не пошкоджуючи основну гілку.

4. Зрізаються всі пасинки на одному кущі, причому видалені стебла відразу складаються в ємність (відро). Це дозволить уникнути гниття і розповсюдження інфекції.

5. Дезінфекція інструменту перед кожним новим кущем.

6. При забезпеченні потрібного догляду за помідорами важливо чітко відрізняти пасинок від плодоносного стебла.

c09b2e30d1e3f5d91a03e7a2cfb9de60 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Пасинкування справедливо вважається важливим агротехнічним заходом при вирощуванні помідорів у відкритому грунті, так і в теплицях. Ця проста, але копітка робота вимагає граничної уважності та обережності, але зате очищений від непотрібної відросли томат дає рясний урожай і смачні, повноцінні плоди.

Сорти низькорослих томатів без пасинкування

Щоб полегшити собі завдання і не витрачати час на цю болісну процедуру, пропоную вам використовувати насіння низькорослих томатів. Як правило ця процедура їм абсолютно не потрібна, так як у них немає такої кількості відростків, щоб вони заважали росту плодів.

Домашній разносол. Середньоранній низькорослий сорт дуже урожайний сорт. Рослина детермінантні, компактна, висотою 40-50 див. Плоди червоні, округло-циліндричні, гладкі, щільні, з гарною лежкістю. Маса томатів 100-150 р. Смачні у свіжому вигляді, придатні для будь-яких видів домашньої переробки. Завдяки щільній консистенції м’якоті чудово підходять для цільноплідного консервування і засолювання. Добре транспортуються і зберігаються.

61f34ef56ec365f0ba37a95286f849a6 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Важкоатлет Сибіру. Ранньостиглий великоплідний сорт для відкритого грунту. Перевагою сорту є великоплідність в поєднанні з низькорослим типом куща (висотою 40-60 см). Плоди густо-рожевого кольору сплощено-серцеподібної форми, масою до 500 г Томати смачні, чудово підходять для салату і зимових заготовок. Можливо вирощування сорту без пасинкування, але для отримання більш великих плодів потрібно часткове пасинкування.

96bea4ce8d8b2675905a9da9924a8eab Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Канопус. Великоплідний, середньостиглий сорт сибірської селекції. Рослина низькоросла, висотою 55-60 см, вирощується у відкритому ґрунті (без пасинкування) і в плівкових теплицях (при формуванні куща в 2 стебла). Плоди овальної форми, великі (до 600 м), дуже лежкі. Використання універсальне. Більш дрібні плоди чудово підходять для цільноплідного консервування. Сорт досить стійкий до грибкових захворювань і несприятливих погодних умов.

a729fe450a3b48f804d9623e2ff0bf16 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Бурковський ранній. Рослина низькоросла, не потребує пасинкування. Плоди червоні, округлої форми, масою до 150 р., перші до 200гр, високих смакових якостей. До його незаперечних переваг відноситься також стабільно висока врожайність (до 3 кг з куща), кисті зав’язуються після кожного аркуша, починаючи з п’ятого, навіть при несприятливих погодних умовах.

024336964f0b515d6a02e257b61c6268 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Північна малятко. Детермінантний, низькорослий сорт для вирощування у відкритому грунті, висота рослин до 55см, ультраскоростиглий (80-95 днів), плодоношення дружне і рясне. Плоди округлі, яскраво-червоного кольору з масою 40 — 65г. Холодостійкий, детермінантний, не потребує пасинкування, за рахунок скоростиглості «йде» від ураження фітофторозом. Чудово підходить для вживання в ранні строки і консервування.

dc119d2c6afb1f287579ea07a98fb2c7 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Золоте руно. Ранньостиглий сорт для відкритого ґрунту і плівкових теплиць. Період від сходів до початку дозрівання 85-98 днів. Рослина висотою 45-55 див. Плоди видовжено-овальні, гладкі, помаранчеві. Маса 90-100 р. Цінується за стійкість рослин до комплексу хвороб, високу врожайність і товарність плодів. Сорт салатний і для цільноплідного консервування.

cf9dd27f094656a324a9650a119a1b72 Як пасинкувати помідори в теплиці. Схема й покроковий опис

Тепер ви знаєте, як робити пасинкування помідорів в теплиці, так і у відкритому грунті. Якщо не хочете цього робити , то придбайте насіння низькорослих томатів. А можна посадити і ті, і інші. Так у вас буде різноманітність плодів і ви точно будете знати, які вам найбільше сподобалися. А я з вами прощаюся, до зустрічі!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради