Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Серед усіх мінеральних добрив, які тільки є, найбільш поширеною є група азотних добрив. Це пов’язано з тим, що в грунт азот вноситься в самих різних формах. І найпоширенішою є амонійна форма. Одним з представників цієї групи є сульфат амонію. Його можна часто зустріти на прилавках садівничих магазинів. Однак тієї інформації, що є на упаковці буває недостатньо. Тому мета цієї статті розповісти про його склад, дію на рослини і застосуванні докладніше.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Добриво має чимало переваг перед іншими азотовмісними засобами, наприклад, в порівнянні з сечовиною.

 • Не належить класу отруйних хімікатів і з ним можна працювати без захисних засобів.
 • Добриво зручно в застосуванні, його можна вносити в гранульованому вигляді ранньою весною під перекопування або проводити підживлення розчином в першій половині літа.
 • Добре розчиняється у воді при приготуванні розчинів.
 • Володіє малорухомістю, тому при внесенні в грунт в гранульованому вигляді відзначається більш тривалий термін його дії.
 • З’єднання, всходящие в склад, повністю засвоюються рослинами, при цьому не накопичуються в плодах і коренеплодах у вигляді нітратів.
 • У грунті препарат не вимивається з водою після дощів і поливів.
 • Застосування в якості добрива підвищує врожайність і покращує смакові якості овочів і плодів.
 • Низька вартість і зручність застосування.

Сульфат амонію – склад

Сульфат амонію — інакше це сірчанокислий амоній або сіль сірчаної кислоти. У садівничих магазинах продається у вигляді білих або світлих гранул. В добриві містяться два види елементів, які дуже важливі для розвитку рослин. Добриво містить у своєму складі 21% азоту і 24% сірки. Крім цього в складі є і інші корисні мікроелементи.

Для отримання хорошого врожаю культур на городі, у другій половині літа обов’язково треба вносити фосфорно-калійні добрива.

У чому полягає роль азоту та сірки, які входять до складу добрива?

Азот необхідний рослині для нарощування вегетативної маси. Без нього не можливий фотосинтез. Його біологічна роль полягає в тому, що він входить до складу багатьох фізіологічно активних органічних сполук – білків, ферментів, вітамінів, нуклеїнових кислот, флорофилла та інших речовин, без яких не відбуваються процеси обміну речовин в рослині. Нестача азоту виражається наступними ознаками:

 • Пагони не можуть наростити свою масу, вони відстають у рості і стають слабкими. Листя виростають набагато меншого розміру;
 • Забарвлення листя стає блідіший, змінюється з зеленого на жовту або з червонуватим відтінком;
 • Відсутні нижні листочки на стеблі;
 • Відзначається слабке і недостатнє цвітіння;
 • Плоди виростають дрібними, урожай в цілому набагато менше;
 • Рослини більше схильні до хвороб і шкідників.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache1 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Сірка – це четвертий за важливістю мікроелемент після азоту, фосфору і калію. Також, як і азот, вона необхідна для синтезу білків, хлорофілу, амінокислот, ферментів, ефірних масел. Вона відіграє важливу роль в окислювально-відновних процесах, бере участь в асиміляції нітратів рослинами. Сірка не тільки підтримує азотний баланс, але і сприяє ефективному засвоєнню калію і фосфору рослинами.

Недолік сірки зовні схожий на азотне голодування. При нестачі рослина відстає у рості, листя стає світло-жовтим або навіть зовсім світлими з червонуватим відтінком. Знижується стійкість до хвороб, несприятливих погодних умов (посухи, спеки, морозів). Все це призводить до зниження врожаю і його якості.

Нестача сірки в грунті провокує накопичення нітратів у грунті, погіршує смакові якості продукції. Сама рослина витягується, листя бліднуть, стають тонкими і слабкими.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache2 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Для чого застосовується навесні сульфат амонію на городі та дачі

Навесні частину поживних речовин у ґрунті вимивається і для майбутнього врожаю деколи не вистачає в достатній кількості поживних речовин. Особливо навесні й у першій половині літа рослинам вкрай необхідні ці два важливих елементи – азот і сірка. Сульфат амонію – як раз те добриво, яке їм необхідно. У результаті його застосування відбувається:

 • Активізація росту вегетативної маси рослин;
 • Поліпшення якості врожаю за рахунок переведення сполук на основі фосфорної в фосфати з легкою засвоюваністю;
 • Зниження випаровування й вимивання азоту з грунту;
 • Поліпшення процесу фотосинтезу;
 • Живильні речовини краще засвоюються рослиною;
 • Зниження до мінімуму ґрунтових хвороб і шкідників.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache3 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Як і всі інші азотні добрива, сірчанокислий амоній доцільно вносити в грунт, не пізніше першої половини липня.

Завдяки своєму хімічному складу сульфат амонію є цінним добривом: азот входить у з’єднання в легко засвоюваній рослинами формі, а сірка сприяє більш повному засвоєнню як азоту, так і інших мікро – і макроелементів.

Дозування і застосування сульфату амонію

В порівнянні з іншими азотними добривами, азоту у сульфате амонію в 2 рази менше, ніж у карбамід (сечовини). Тому його норма при приготуванні розчинів в 2 рази більше, ніж для робочого розчину сечовини. Зате в добриві є сірка, яка вкрай важлива для хорошого розвитку рослин. І це великий плюс.

Іншим важливим моментом, який необхідно враховувати, добриво закислює грунт. Тому на ґрунтах з кислотністю вище 6,0 добриво вносять після попереднього розкислення грунту з допомогою доломітового борошна або гашеного вапна. А ось для підгодівлі лохини, рододендронів, азалій, вересових культур, які воліють рости на кислих грунтах, це добриво можна використовувати аж до середини серпня.

Внесення сульфату амонію ранньою весною перед перекопуванням не вимагає точного дозування. Його розсипають по поверхні землі, а потім відразу закладається в грунт, щоб азот не вивітрювався.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache4 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

В інших випадках залежно від виду сільськогосподарських культур, добриво вносять не пізніше першої половини липня. Проводять підживлення робочим розчином, розчиняючи 1 ст. л. сульфату амонію на відро води (10 л). Для підгодівлі однієї рослини знадобиться 0,5 л робочого розчину. Якщо рослини ростуть густо, то тоді норма витрати – 10 л на 1 кв. м. Однак для різних культур норма може бути різною.

Картопля, морква, буряк – підживлення розчином, приготованого з розрахунку 25-30 г (1 ст. л. з гіркою) на 10 л. Або закладають в борозенки між рослинами на глибину 3 см з подальшим закладаємо в землю. За сезон проводять 2-3 підживлення до середини літа з інтервалом в 2-3 тижні. Внесення сульфату амонію дозволить зрости картоплі та буряках більш великими, з великою кількістю крохмалю в коренеплодах, а моркви – рівною.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache5 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Томати, огірки, перці, баклажани – підгодовують 2-3 рази, поливаючи робочий розчин під корінь, по 0,5-1 л на одну рослину. Так азот, сірка та інші мікроелементи краще засвоюються рослинами. Підгодівлі припиняють на 2-3 тижні до початку збору першого врожаю.

Білокачанна капуста, інші види капусти, редис та інші хрестоцвіті вимагають великої кількості азоту. Для цього робочий розчин добрива (1 ст. л. на відро води) вносять кожні 10 днів.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache6 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Плодові дерева, чагарники і їх саджанці поливають сумішшю робочого розчину сірчанокислого амонію, додаючи 1-2 склянки коров’яку до 10 л готового розчину. Після такого підживлення ріст рослин прискорюється, а достигли плоди і ягоди відрізняються бпробільшій розміром і соковитою м’якоттю.

Полуниця. Агрохімікат розсипають між кущиками з наступною заробкою в ґрунт з розрахунку 40 г на 1 кв. м. Проводячи підгодівлю розчиненим добривом, додайте до робочого розчину 1-2 склянки настою коров’яку. Поливають з розрахунку 1 л на 1 кущ.

Зеленні культури. Сульфат амонію можна вносити протягом всього вегетаційного періоду з розрахунку 20 г (1 ст. л.) на 1 в. м. Його можна вносити перед посівом насіння при перекопуванні грунту в гранульованому вигляді, або поливаючи робочим розчином (1 ст. л. на 10 л води) кожні 2-3 тижні.

Лохина. Сірчанокислий амоній є відмінним подкислителем грунту. Саме закисленные грунту добре позначаються на зростанні лохини, а також рододендронів, азалій, вересових і хвойних декоративних культур. Для цих культур підгодівлю проводять ранньою весною. Розсипте гранули навколо кущів з розрахунку 30 г на 1 кв. м., закладіть добриво в грунт. Повторну підгодівлю проводять вже розчином через 1-1,5 місяця.

sulfat ammoniya – primenenie udobreniya na ogorode i dache7 Сульфат амонію – застосування добрива на городі та дачі

Ціна та відгуки про застосування сульфату амонію

Сульфат амонію рекомендований для застосування у всіх кліматичних зонах. Особливо актуально його застосування на грунтах, слабо забезпечених сірої і для культур, чутливих до її нестачі.

Купити добриво можна в будь-якому садівничому магазині або через інтернет-магазин. Для застосування на городі чи на дачі краще купувати добриво в розфасуванні по 1 кг, хоча є пропозиції покупки в розфасуванні по 1 тонні. Але така велика розфасовка більш актуальна у великих агропромислових комплексах, ніж на дачі або городі. Ціна за 1 кг – від 40 до 80 рублів залежно від регіону.

Я вже багато років ранньою весною застосовую сульфат амонію на своєму городі, і він мене ще не підводив жодного разу. Всі культури швидко зеленіє, подаються в зростанні, стають зовні більш привабливими. Судячи з відгуків, добриво користується великим попитом також у друзів-городників, і у продавців в магазині. Значить добриво, дійсно, працює.

Дорогі читачі! Сульфатні підгодівлі, а в нашому випадку це підживлення сульфатом амонію, не тільки забезпечать додаткову надбавку врожаю. Але і стануть запорукою гарного смаку і аромату вирощених вами овочів, фруктів і ягід. Бажаю, щоб процес вирощування був сприятливим, а урожай радував вас!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради