Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовах

scindapsus: populyarnye raznovidnosti, ukhod i soderzhanie v domashnikh usloviyakh86 Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовахСциндапсус – ліана, в природних умовах карабкающаяся по стовбуру дерев до сонця. Різноманітність видів і невибагливість у змісті зробили рослина привабливим для квітникарів. У статті описані особливості догляду за тропічної красунею в домашніх умовах.

Що являє собою рослина

Сциндапсус – рід рослин із сімейства Ароїдні, що мешкають в теплих лісах Азії і Полінезії. Деяких представників ботаніки відносять до роду эпипремнум. Зростає ліана дуже швидко. За рік приріст становить більше 1 м. В домашніх умовах сциндапсус вирощують як ампельна рослина, пускають по мотузці на стіни, підв’язують на покриті мохом опори.

Виглядає рослина так:

 • Стебло гнучкий, в діаметрі до 0,5 див. В природі досягає довжини 15 м. В кімнатах любителів набагато менше – до 3 м.
 • Листя формою і розмірами нагадують пластини філодендрона. Але у сциндапсуса навіть на молодих примірниках присутній малюнок.
  scindapsus: populyarnye raznovidnosti, ukhod i soderzhanie v domashnikh usloviyakh87 Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовах
 • Квітки – непримітні, бліді колоски. В домашніх умовах суцвіття не утворюються.
 • Коренева система невеликих розмірів, знаходиться в поверхневому шарі ґрунту. По всій довжині стебла розташовані повітряні корінці. Сциндапсус використовує їх для додаткового поглинання вологи з навколишнього середовища.
 • Рада. Щоб ліана ветвилась і набула вигляду пишного кущика, необхідно зрізати верхівки стебел.

  Існує повір’я, що квітка здатна приносити в будинок сварки і суперечки. Деякі вірять, що рослина може вигнати з родини відвадити чоловіка або нареченого. Всі ці побоювання не що інше, як плід фантазії. Єдине, чим може зашкодити сциндапсус – сік, що містить отруйні речовини. При необережному поводженні рідина викликає роздратування шкіри.

  Популярні серед квітникарів різновиди

  У тропічних лісах зустрічається близько 25 видів строкатих ліан. У кімнатах вирощують тільки деякі з них. Як найпопулярніших виділяють:

  • Сциндапсус Пиктус. Шанувальники називають його плямистий або писаний. Найбільш відомий серед квітникарів представник роду. Стебло в кімнаті досягає 1 м в довжину. Листя округлі, темно-зелені. Зовнішня сторона пластини усипана світлими, виграють сріблом плямами. У квартирах часто вирощують 2 сорту: Trebi mosstok і Argyraeus.

  scindapsus: populyarnye raznovidnosti, ukhod i soderzhanie v domashnikh usloviyakh88 Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовахПиктус

  • Сциндапсус Золотистий. В деяких джерелах з новою класифікацією рослина іменують эпипремнум. Назва склалося завдяки рисунку на листках, при яскравому освітленні отливающем золотом. Різновид менш стійка до хвороб у порівнянні з іншими.
  • Сциндапсус Джой. Ліана з невеликого розміру листочками. Пластини покривають сіро-сріблясті плями, розташовані по краю.

  scindapsus: populyarnye raznovidnosti, ukhod i soderzhanie v domashnikh usloviyakh89 Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовахДжой

  • Сциндапсус Неон. Володіє яскравою листям салатового кольору. Різновид наділена швидким зростанням, тому верхівки слід часто обрізати.
  • Сциндапсус Мармурова королева. По периметру темно-зелених листочків розташовані сріблясті штрихи і точки. Невибаглива у догляді, тому часто зустрічається в кімнатах любителів.

  scindapsus: populyarnye raznovidnosti, ukhod i soderzhanie v domashnikh usloviyakh90 Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовахМармурова королева

  • Сциндапсус сіамський. Велика ліана з асиметричними листям. Поверхня пластин строката з основним салатовим кольором.

  Увага! При недостатній кількості світла листя рослини можуть повністю втратити малюнок.

  Правильний догляд

  Сциндапсуси невибагливі в утриманні, але для збереження декоративного вигляду вимагають певного догляду.

  Поливають рослину рясно. У теплу пору частіше (2 рази в тиждень), в холодну рідше (1 раз в 2 тижні). Щоб не відбувалося застою води, що супроводжується загниванням коренів, обов’язково облаштування дренажного шару в горщику. Рідина, що просочується в піддон після поливу, слід щоразу видаляти.

  Увага! Не можна розміщувати сциндапсус поруч з обігрівальними приладами. Гарячий, сухий повітря вб’є ліану.

  Підживлення проводять комплексом мінералів для кімнатних рослин з красивим листям. Навесні, влітку і ранньої осені це роблять 2 рази в місяць. Взимку квітка не підгодовують.

  Пересаджують сциндапсус по мірі підростання. Грунт використовують пухку, водо – і повітропроникну. Нові екземпляри вирощують допомогою вкорінення живців. Для цього використовують верхівки з 2-ма, 3-ма листочками або ділять стебло на рівні частини. Матеріал дезінфікують в розчині марганцівки або вмочують зрізи в попіл. Після антисептичної обробки нижню частину живця занурюють у відповідного складу грунт і накривають прозорим матеріалом, який утримує вологу.

  scindapsus: populyarnye raznovidnosti, ukhod i soderzhanie v domashnikh usloviyakh91 Сциндапсус: популярні різновиди, догляд та утримання в домашніх умовах

  Параметри змісту

  Тільки при підтримці необхідних параметрів сциндапсус буде добре рости і розвиватися в домашніх умовах.

  Насамперед слідкуйте за температурою в приміщенні. Тропічний гість не виносить холоду. Оптимальними показниками для квітки вважається +18..+22°C в теплу пору року і не нижче +16°C у холодну пору.

  В рідній місцевості сциндапсуси ростуть притінення дерев, тому найбільш підходяще освітлення – яскраве, розсіяне. При нестачі малюнок на листках темніє і рослина втрачає декоративність. Якщо світла занадто багато – пластини стають блідими і смугастість практично непомітна.

  Як будь-тропічна рослина, строкаті ліани люблять високу вологість навколишнього повітря. Наблизити параметр до природного можна за допомогою щоденних обприскувань з пульверизатора теплою, краще дощовою водою.

  Рада. Якщо вікна виходять на південь, додайте ліану в глибині кімнати. Так її не зашкодять пекучі промені.

  Сциндапсус – рослина, здатне стати основною декорацією як житлових, так і громадських приміщень. При мінімумі уваги строкаті листя довго не втратять виду і будуть радувати незвичайної зеленню.

  А які ліани вирощуєте ви вдома?

  Орхідея в будинку: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради