Підсвічування розсади в домашніх умовах

Традиційно в лютому-березня багато городники починають висаджувати розсаду. Але з появою сходів при похмурій погоді, що спостерігається в цей час року, молодим сіянцям явно не вистачає освітлення. Зазвичай світловий день в цей період дуже короткий і триває не більше 7-9 годин. Для нормального розвитку і росту рослинам потрібно освітлення не менше 11-13 годин на добу, а деяким з них і того більше. Наприклад, томатах – денне освітлення необхідно 15-17 годин. В даний час дефіцит освітлення можна заповнити за допомогою різних ламп, про яких і поговоримо.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh68 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Але перш, ніж говорити про недоліки або достоїнства тієї або іншої лампи, пригадаємо наступне. Усі рослини на Землі пристосовані до життя під сонцем. Інтенсивне освітлення рослинам необхідно на всьому протязі періоду вегетації для нормального процесу фотосинтезу. Без нього рослини будуть кволими, слабкими, вони витягуються, починають хворіти. Та й в подальшому чи ви дочекаєтеся хорошого врожаю. Тому, особливо в період вирощування розсади вдома на підвіконні, їй необхідно створити комфортні умови, в тому числі і досвечивание.

Сьогодні, на щастя, існує величезний асортимент ламп для підсвічування розсади. Це звичайні люмінесцентні лампи загального призначення різних розмірів, потужності і конфігурації, світлодіодні і натрієві, фитолампы і звичайні лампи розжарювання. Але що з величезної їх кількості можна використовувати для розсади, а що ні? І на користь чого краще зробити вибір?

Підсвічування розсади – коли і скільки потрібно досвічувати

Підсвічуючи рослини на підвіконні, важливо дотримуватися при цьому певні правила. Не виконуючи їх, навряд чи можна дочекатися позитивного результату. А деколи порушення цих правил може призвести до фатальних наслідків.

 • При величезному достатку ламп, які використовують для досвічування розсади, важливо розрахувати їх кількість. І для цього перш за все орієнтуються на потужність ламп. Наприклад, для сходів помідорів, баклажанів, перцю, огірків в середньому необхідно 200 v на 1 кв. м.

Наприклад, якщо у вас підвіконня площею приблизно 1 кв. м, то необхідно повісити 2 лампочки потужністю по 100 v.

 • Джерела світла повинні розташовуватися не ближче, ніж 20 см від самого верхнього листочка.

Зараз для повноцінного розвитку розсади у продажу є фитолампы, які випромінюють червоний і синій спектр променів. Саме при такому освітленні стимулюється процес обміну речовин, збільшується вироблення хлорофілу і прискорюється фотосинтез. У люмінесцентних ламп спектр променів більш великий, але є нюанси при виборі ламп. Яку вибрати, докладніше буде розказано далі в статті. А ось звичайними лампами розжарювання, які ще подекуди є, краще не користуватися. У них велика тепловіддача, і це підвищує ризик опіку листя і спричинює висушування ґрунту.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh69 Підсвічування розсади в домашніх умовах

По тривалості діють 2 правила.

 • Цілодобово висвітлювати сіянці не варто, так як обов’язково треба дотримуватися період «день-ніч». Можна дозволити цілодобову підсвічування протягом двох тижнів після появи сходів. Але пізніше світловий день повинен бути не більше 8-12 годин. Виняток становлять туговсхожие насіння (цибулю-порей, селера та ін), їм досвечивание потрібно до 16 годин на добу.
 • Короткі зимові дні зазвичай бувають похмурі, тому лампи доведеться включати навіть в самий світлий час доби.
 • Незалежно від того, подсвечиваете ви розсаду чи ні, найкращим варіантом розміщення ящиків буде на південних вікнах.

Як користуватися фитолампами в домашніх умовах

Усі рослини на Землі пристосовані для життя під сонцем. Сонце випускає весь спектр променів (червоний, помаранчевий, жовтий і т. д. – згадайте приказку про мисливця), тобто всі видимі промені. При цьому, щоб запустити процес фотосинтезу і рослини почали використовувати ці промені, рослини повинні бути опромінені фотонами червоного і синього спектру. На цьому факті виробники і випускають фитолампы.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh70 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Сьогодні виробники пропонують 2 види ламп:

 • круглі – в вигляді диска з вбудованими по всьому діаметру світлодіодами;
 • лінійні – у вигляді трубчастої лампи з елементами підсвічування всередині.

Фитолампы випромінюють промені в діапазоні необхідному для рослини, не витрачаючи при цьому енергію на вироблення світла в «непотрібної» частини спектру. У них переважає червоний і синій спектр променів, як раз те, що потрібно рослинам. Вони зручні для освітлення розсади, яка стоїть на столі або на підвіконні. Краще використовувати фитолампы зі спектром Біколор, тобто з поєднанням червоних і синіх променів, воно оптимальне для молодих рослин. А спектр Флокс-2 досить білий, і він більше підійде для кімнатних рослин.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh71 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Найпоширеніший варіант фитоламп той, який розрахований під звичайний патрон. Її можна підвісити за пришепку до полиці стелажа, на гачок або кронштейн. Відстань від лампи до рослин не повинно бути більше 70 см – 1 м. Чим вище піднімаємо лампу, тим більше буде радіус освітлення, але при цьому концентрація світла буде менше. Фитолампу встановлюють так, щоб всі промені від неї падали тільки на рослини, і не тікали вниз, на підлогу. Хоча, якщо зняти з лампи лінзи, то радіус освітлення з 60? збільшиться до 120 ?, таку лампу можна підвісити вже вище.

Для освітлення розсади на стелажах така лампа не годиться. В такому випадку краще придбати лінійні лампи, в яких розташовано до 24 світлодіодів потужністю 50-75 v.

Досвечивание розсади люмінесцентними лампами

Підсвічування розсади можна проводити і звичайними люмінесцентними лампами, вони менш ненажерливі в плані споживання електроенергії, не висушують грунт в ящиках, відносно дешеві, так і прослужать довше. Лампи денного освітлення бувають лінійні трубчасті від 45 см до 1,5 м. Або компактні зі стандартним цоколем, які можна вкручувати у звичайний корпус світильника. Краще використовувати лампи Е27.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh72 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Спектр випромінювання променів у люмінесцентних набагато ширше, в ньому присутній білий спектр. Зверніть увагу на світлову температуру (цифри – тисячі), вона вказана на цоколі. Ці показники вказують, який спектр променів переважає в лампі. А ми пам’ятаємо, що для розсади важливий червоно-синій спектр. При установці зверніть увагу на наступні моменти.

 • Якщо цифри маленькі – 2500-2700, це дуже добре, спектр променів схиляться більше до червоного.
 • Цифри великі – 6300-6500 – це теж добре, спектр буде достатньо холодною, блакитним.
 • Найгірший варіант, коли написана цифра – 4000. Але навіть при такому показнику протягом 12 годин шкоди для рослин не буде.

Якщо ви вирішили скористатися люмінесцентними лампами, вибирайте з рожево-фіолетовим світлом.

Синій спектр стимулює поділ клітин в тканинах рослини, а червоний – активізує ріст і сприяє закладці квіткових бруньок.

Довгі люмінесцентні лампи дуже зручно використовувати для підсвічування розсади на стелажах. Багато городників, судячи з відгуків, звичайно вибирають ті, що подешевше.

Світлодіодні стрічки — як користуватися в домашніх умовах

Світлодіоди – сучасний матеріал, який зараз часто використовують у побуті і на виробництві для додаткового досвічування. Вони особливо ефективно застосовуються для освітлення стелажів, при цьому не нагріває повітря близько рослин. Їх можна купити в звичайному господарському магазині або замовити в інтернет-магазинах. Коштують вони не дорого, але з блоком живлення будуть трохи дорожче, але зате не буде проблем з його подцеплением.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh73 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Для оптимального освітлення розсади рекомендується чергування 2 червоних світлодіодів і 1 синього.

Переваги світлодіодної стрічки:

 • Вони недорогі, доступні за ціною, їх ціна швидко окупається.
 • Випромінюють червоний і синій спектр променів.
 • Споживають мінімальну кількість електроенергії.
 • Легко монтується.
 • Висвітлюють досить велику площу.
 • Не нагріваються.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh74 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Щоб зробити лампу, не потрібно якихось особливих знань. Її можна виготовити з алюмінієвого профілю, на який змійкою наклеюється стрічка, яка з одного боку має клеющуюся основу. У сумнівних випадках для міцності можна ще її приклеїти на клей Момент.

Що краще для підсвічування розсади – світильники або світлодіодні лампи

Які лампи краще вибирати для досвічування розсади? Тут необхідно порівнювати ефективність, тривалість роботи та ціну.

За ціною:

 • вартість фитолампы починається від 2-3 тис. рублів і більше, в залежності від виробника і модифікації.
 • Люмінесцентні лампи коштують від 50 рублів і вище.
 • Світлодіоди – від 33 рублів за 1 метр.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh75 Підсвічування розсади в домашніх умовах

Тривалість роботи:

 • Світлодіод, як запевняють продавці, може горіти вічно, поки не погасне зовсім. Але з часом він тьмяніє. Це пов’язано з наявністю в кристалі домішок, які з часом змінюють його структуру. Це призводить до того, що частина енергії перетворюється в тепло, а не світло. Тому термін служби стрічки прийнято вважати, коли вона потьмяніє на 30% від початкового стану.
 • Тривалість роботи фитолампы – до 3-х років. Індукційні лампи можуть служити до 15-20 років при 10-12-годинний режим роботи.
 • Люмінесцентні лампи. Резерв – 16 тис. годин, правда, до кінця цього терміну потужність помітно падає.

podsvetka rassady v domashnikh usloviyakh76 Підсвічування розсади в домашніх умовах

По ефективності всі лампи майже рівноцінні, тому вибираючи їх для підсвічування розсади, орієнтуйтеся на вищенаведені характеристики.

Звичайно, ніщо не замінить сонце. А щоб сонячними денечками ще більше дісталося рослинам сонечка, зробіть світловідбиваючі екрани з білого паперу, харчової фольги або фольгованого пінофол, який зазвичай використовується в якості утеплювача.

Як зробити підсвічування розсади своїми руками

Щоб забезпечити додаткове освітлення над розсадою, потрібна якась конструкція, до якої можна було підвісити або прикріпити прилади освітлення. У цьому відео показано, як з простих підручних матеріалом своїми руками можна зробити таку підставку.

Коли розсади багато, а вікон мало, або деякі з них холодні, як економії простору можна спорудити стелаж з підсвічуванням. Як це зробити, дивіться на відео.

Підводячи підсумок сказаному, слід зазначити, що зараз мало хто вирощує розсаду по-старому, просто розмістивши ящики на підвіконні. Досвідчені городники намагаються продовжити світловий день для рослин і використовують для цього різні лампи. Але від правильно підібраного освітлення, залежить і якість, і потенціал рослин. І якщо дотримуватися всіх правил, світлова підживлення послужить додатковою гарантією того, що розсада в підсумку зросте міцної, здорової і без проблем перенесе переселення на нове місце.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради