Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Здрастуйте, шановні читачі мого блогу! Квітень для землеробів, як аврал на морському судні. Головне — не пропустити строки посіву зернових і садіння овочів. Мудре народне прислів’я говорить: «Посієш в грязь – будеш князь!» Сьогодні будемо садити картоплю!

Картопля (лат. Solanum tuberosum) – багаторічна клубненосное рослина з сімейства пасльонових. Батьківщиною його є Південна Америка, де і в даний час зустрічається це рослина в дикому вигляді. Окультурили його аж 7 тис. років тому індіанські племена, що живуть в Західних і Східних Андах. Вони вживали його в їжу і навіть поклонялися йому, як одушевленному суті.

В Європу він був завезений з Перу іспанцями в 1551 році. В Росії він з’явився лише до кінця 17 століття. У 1995 році він став першим овочем, вирощеним в космосі. Це універсальна рослина не раз рятувала світ від голоду. Виведено безліч сортів цього овоча.

128e09559de64908a88ec18415f79ad7 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

А хімічний склад його залежить від погодних умов, типу грунту, сорти, добрив і ін В середньому в ньому міститься 75% води і 25% сухої речовини, до складу якого входять:

 • вітаміни (А, В1, В2, В6, В9, С, Е, К, РР);
 • макроелементи (калій, фосфор, магній, кальцій);
 • мікроелементи (залізо, цинк, йод, хром, фтор, марганець, мідь, кобальт);
 • органічні кислоти та ін

Так що це важливий харчовий продукт і по праву носить назву «другого хліба». Пропоную найкращі способи вирощування овочів. Нагадаю, що саме час садити укропчик і огірочки до молодої картопельки.

Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті навесні

Картопля вважається однієї із самих невибагливих культур. Однак щоб виростити хороший урожай, бажано дотримуватись правил агротехніки посадки та догляду за цією цінною для нас овочевою культурою.

79aa4eca299e237aae3c541d3694fb62 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Основні рекомендації по підготовці ділянки:

 • Восени потрібно вибрати освітлюваний сонцем ділянку для посадки навесні.
 • При цьому обов’язково дотримуватися сівозміни. Кращими попередниками для цього овочу є: буряк, огірки, капуста, салати, седераты.
 • Восени потрібно удобрити ділянку перегноєм або компостом (приблизно 3 кг на 1 квадратний метр) та перекопати на глибину 25-30 див Ранньою весною, з метою збереження вологи в грунті, ділянка необхідно розпушити граблями.

Картоплю можна вирощувати насінням, але це важкий процес, яким в основному займаються фахівці-городники. Простіше садити його перевіреним, випробуваним і надійним шляхом – бульбами.

4d6f9ec1c28ea96598f4cb306adbc714 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Посівний матеріал готують восени при збиранні врожаю. Для цього відбирають середні за розміром бульби (вагою близько 100 г) з найкращих і здорових кущів та прозеленяют їх на сонці.

Дуже важливо зберігати окремо кожен сорт. З безлічі сортів картоплі краще вибирати районовані. Найпоширеніші сорти:

 • надранні, термін вирощування до 40 днів (Аріель, Рівєра, Миневра, Беллароза);
 • ранні, дозрівають за 50-60 днів (Ред Скарлетт, Імпала, Розалінд, Дніпрянка і ін);
 • середньоранні сорти займають до 80 днів вирощування (Невський, Забава, Синьоока, Мрія та ін);
 • середньостиглі сорти термін зростання до 95 днів (Загадка Пітера, Санте, Пікассо);
 • середньопізні зріють все літо і займають до 110 днів (Здабытак, Дезіре, Курода);
 • пізні сорти можуть визрівати більше 110 днів (Орбіта, Кардинал, Зірниця).

Посадка пророщеного картоплі у відкритий грунт проводиться в залежності від погодних умов з середини квітня або на початку травня.

Народні прикмети: коли листя берези досягнуть розміру дрібної монети або перед цвітінням черемхи. Грунт на глибині 10 см повинна прогрітися до 10*С.

Існують різні (залежно від ґрунту) методи посадки картоплі:

— в гребінь висотою 15 см, ця голландська технологія доцільна, якщо грунтові води залягають близько до поверхні землі (грунт страждає від перезволоження) і на важких грунтах;

a2a9272850ac0a65260b3b742391fdf5 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

— в траншеях, коли грунт піщаний і погано утримує вологу;

477b27b6c947c1fa910b122d7224c169 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

— гладка посадка – «під лопату» найпоширеніший метод, особливо актуальний на схилах і там, де механізмам можна заїхати.

22ba3537452a3f283254432c8aea4788 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

При всіх методах посадки необхідно дотримуватися універсальні вимоги:

 1. Розміщувати рядки картоплі з Півдня на Північ, щоб рослини рівномірно висвітлювалися.
 2. Дотримуватися відстані між рядами 70 см, в ряду між бульбами 30-35 см. Глибина посадки на легких грунтах – до 12 см, на суглинках – до10 см, на глинистих грунтах – до 5 див.
 3. Якщо в грядку з осені не внесені добрива, то при посадці необхідно додати в кожну лунку трохи перегною і жменю деревної золи. Можна вносити й мінеральні добрива.

b2bbb00d67b0a6beb2dcbaf51640c656 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Цей популярний овоч потребує постійного догляду:

 • До сходів картоплі необхідно акуратно прибирати бур’яни і за допомогою грабель проводити поверхневе розпушування, не допускати утворення кірки на ґрунті після дощу.
 • Після сходів рослини необхідно прополювати, а при виникненні заморозків паростки необхідно підгортати грунтом «з головою».
 • Коли кущі зростуть до 14-16 см їх необхідно полити і підгорнути, підгрібаючи вологий грунт з міжрядь. Друге підгортання необхідно провести через 2-3 тижні перед початком цвітіння.
 • З початком фази бутонізації овоча грунт весь час треба тримати у вологому стані. Грунт перед поливом повинен просохнути на глибину 6-8 див Полив проводити ввечері під кожен кущ 2-3 л води від 3 до 5 разів на посушливе літо. Після поливу або дощу землю необхідно рихлити.

d470b28a02f2ae47291179ec4abed6b1 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Для боротьби з колорадським жуком рекомендують обробляти кущі хімічними препаратами: «Престиж», «Актара», «Конфідор» та ін. Використовують народні засоби: настій чистотілу, порошку гірчиці з милом, гіркого перцю цибулиння та ін. По периметру ділянки висаджують нагідки, чорнобривці, коріандр, запаху яких не любить жук. На своїй ділянці я просто збираю жуков, личинки струшую з кущів у відро і знищую.

У своїй практиці при вирощуванні овочів я не користуюся хімічними добривами. Вирощую картоплю на легких грунтах-супесках. Саджу під лопату, в кожну лунку додаю трохи перегною і жменю деревної золи. Протягом усього вегетаційного періоду картоплі я роблю одну підгодівлю в період утворення бутонів настоєм трав (кропиви і пирію) і більше нічим не удобрюю. Урожай — дуже хороший.

Нові способи посадки картоплі

Винахідливі, допитливі і енергійні овочівники постійно шукають незвичайні способи підвищення врожаю. Від безлічі експериментів вони здобувають новий досвід вирощування і дістають безліч нових вражень.

2fc5cdc2f1169b33dc8c01a12da51e57 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Кожен рік на дачі я вирощую картоплю, але відразу зізнаюся, що жодного разу не використовувала нетрадиційні способи. За своєю природою я – консерватор. Сусіди ж по дачі постійно застосовують різні нові методи вирощування. Вони в захваті від одержуваних врожаїв, постійно мені розповідають про нових технологіях і запрошують подивитися на результати їх праці.

Керуючись їх досвідом, пропоную нові випробувані способи садіння картоплі:

1. Посадка картоплі під чорну плівку або нетканий матеріал чорного кольору.

c4f54dd470b5e1f3d6e049e455ca9305 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

На попередньо перекопанном і удобренном ділянці розстелити чорну плівку або нетканий матеріал. Краї матеріалу надійно закріпити, щоб не здуло вітром.

Рядками чи в шаховому порядку зробити хрестоподібні надрізи. Під кожним надрізом вибрати грунт, утворюючи класичну лунку. Закласти в лунки пророслі бульби і засипати вийнятої грунтом. Ця технологія не передбачає ні прополки, ні підгортання.

Найкраще цей метод застосовний для вирощування ранньої картоплі. Для спекотних регіонів цей метод не підходить, так як земля перегріється і «спечеться».

2. Вирощування картоплі в бочках і мішках.

2ef88082f94edaa4bcb216befb502bb5 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

У бочці діаметром 50 см глибиною 60 см видаляють дно. Розміщують її на удобрений перегноєм і золою, зволожену і розпушування грунту в добре освітлюваному сонцем місці. Для доступу повітря в стінках бочки роблять багато отворів. У центрі бочки встановлюють трубу для крапельного поливу. В міру підсихання грунту в неї необхідно заливати воду.

На дно бочки викладають пророслі картоплини на відстані не менше 20 см одна від одної і засипають шаром родючої землі товщиною до 10 см Після появи паростків, стебла до перших листочків знову необхідно підсипати шаром землі до 10 див. Таким чином продовжувати підсипку поки бочка повністю не заповниться родючою землею.

Після дозрівання врожаю треба перекинути бочку – вас чекає не менш відра добірної картоплі.

4af5c6d210d25671bfc03767833658ad Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Такий спосіб вирощування застосовують там, де обмежені площі земельних ділянок.

Багато дачники замість бочок використовують целофанові або тканинні мішки. В такому випадку мішки встановлюють у неглибоку (приблизно 30см) ямку діаметром трохи більше діаметра мішка. По периметру мішка (трохи вище його дна) роблять проколи для контакту з землею. В мішок насипають шар родючої землі не менше 10 см, викладають на нього пророщені бульби і засипають землею шаром 5-6 див. Далі роблять підсипку по мірі проростання картоплі, як і в бочці. При помірному поливі виходить хороший урожай.

3. Посадка картоплі на конус.

На ділянку діаметром 2 метри внести 2-3 старого відра перегною і по склянці золи на один квадратний метр. Потім перекопати і зволожити землю. По периметру круглої грядки, трохи відступаючи від краю, розложить пророслі бульби на відстані 20-25 см один від одного. Потім прикрити їх 5-6 см шаром землі. По мірі проростання стебла треба підгортати, нагребая загальний пагорб висотою 40 див. На вершині цього пагорба зробити воронку глибиною близько 20 см, щоб вода мала всі рослини. Такий спосіб посадки дає потужний урожай.

4. Китайський метод посадки картоплі.

192e5e88ca76832dc9a9a8ce36a80b0d Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Спочатку необхідно викопати посадкову яму шириною 75 см, довжиною 2 м та глибиною 40-50 см (два багнети).

Для посадки вибрати бульби середнього розміру. Кожній бульбі «зробити тонку талію» тобто вирізати середину, залишаючи перемичку діаметром 1 див. Така обрізка сприяє збільшенню кількості очок у нижньої і верхньої половинки картоплі і підсилює їх ріст. Потім проростити підготовлені бульби.

На дно ями рівномірно насипати, відро перепрілого перегною, трохи золи і 30 г суперфосфату і добре перемішати із землею. Викласти бульби довжиною вздовж траншеї в рядок і засипати шаром землі товщиною 5-6 див Коли з’являться паростки і досягнуть висоти стебел 10 см необхідно, розкладаючи стебла куща в різні сторони (розвал) засипати їх землею до першого листочка. Так робити, поки яма повністю буде засипана грунтом. У кожну підсипку в грунт додавати старий перегній і золу. При правильному поливі з одного куща отримують 24 кг.

5. Посадка картоплі в короби.

bc4e3c1ab619ea15cd523f45ffedc99a Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Восени перекопати ділянку, на якому була посіяна гірчиця (седерат). Спорудити дерев’яні короби (без дна) заввишки 30 см, шириною 100-120 см і будь-якої довжини, яка буде для вас зручна. Залишити між ними проходи завширшки 70 див. На зиму заповнити короби на 1/3 органікою (бур’янами, травою, гичку з гарбуза, буряка, огірків та ін).

Навесні засипати перепревшую органіку шаром зволоженого землі (до 10 см) з додаванням старого гною та попелу. Викласти пророслі бульби в ряд, відступаючи 30-35 см один від одного, і присипати їх землею товщиною шару 5-6 див Коли паростки досягнуть 10-12 см замульчувати сіном або подрібненою соломою кущі вразвал до перших листочків. Робити помірний полив і продовжити додавати мульчу по мірі росту стебел до повного заповнення короби. Дачники стверджують, що збирають з трьох кущів відро великого і чистого картоплі.

Посадка картоплі по Митлайдеру

Всім городникам відомо, що надземна частина картоплі любить хорошу освітленість, а підземна – добрива, вологу і доступ кисню. Виходячи з цього постулату, американський агроном Д. Миттлайдер (1918-2006 р.) розробив методику, що дозволяє стабільно отримувати високі врожаї (300-500 кг з однієї сотки). Цей спосіб посадки називають способом вузьких грядок.

6f2fdcc93948416a71e696b5016bf48a Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

1. Розмітка гряд проводиться навесні. На ділянці висапують бур’яни і розрівнюють землю. Потім за допомогою 4 кілочків з натягнутими між ними мотузками відзначають смугу шириною 45 см і довжиною до 9 м. Для зручності по центру смуги (від одного торця до іншого) рекомендується натягнути ще одну мотузку.

d424f78e28f1a8888fb5eab277bba4c9 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

2. На грунт рівномірно вносять мінеральні добрива з розрахунку 100 г суміші на погонний метр. На кислих торф’яних і суглинних грунтах Миттлайдер радив збільшити кількість добрива до 130 г на погонний метр. Пропонована агрономом суміш мінеральних добрив складається з таких компонентів:

 • 1 кг сульфату або хлориду калію;
 • 1 кг сечовини (карбаміду);
 • 600 г амофосу (марки 12-50-0);
 • 400-450 г доломіту вапна;
 • 450 г сульфату магнію (гіркої солі);
 • 10-15 г будь-якого з’єднання молібдену;
 • 10-15 г борної кислоти або 25 г бури.

3. Потім грядку перекопують на глибину багнета лопати, закладаючи добрива в землю. Грунт добре розпушують, роблячи максимально розсипчастою.

4. Потім ґрунт вирівнюють граблями: акуратно проводять уздовж центрального шнура. Щоб волога і корисні речовини залишалися на грядці, по краях формують бортики висотою 10 см (ширина основи бортика – приблизно 5-7 см).

5. Таку грядку розмічають, відступивши від попередньої 90-100 див.

Обов’язкова умова для застосування методу Міттлайдера – гряди повинні бути рівними, горизонтальними (без нахилів), спрямованими з півночі на південь. В іншому випадку вода і добрива стануть накопичуватися з одного боку грядки, і рослини будуть розвиватися нерівномірно.

c4e51b9483aac64e53136748226abb8a Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

6. На підготовленій грядці необхідно розмістити два ряди картоплі таким чином, щоб відстань між ними було не менше 30 див. Відстань між кущами в ряду – 30 див. пробивають Лунки за допомогою маркера, в шаховому порядку, поруч з бортами гряди. Глибина лунки – 10 див. Бульби розкладати вгору паростками.

7. Уздовж центральної мотузки роблять неглибоку канавку, в яку здійснюється полив рослин і вносяться добрива три рази за сезон:

 • коли з’являться сходи;
 • коли пагони кущів досягнуть висоти 15-20 см;
 • під час цвітіння.

Суміш для підгодівлі:

 • 450 г сульфату або хлориду калію;
 • 675 г аміачної селітри;
 • 2,7 кг нітрофоски (марки 11-10-11);
 • 450 г вапна;
 • 450 г сульфату магнію;
 • 10-15 г будь-якого з’єднання молібдену;
 • 10-15 г борної кислоти або 25 г бури.

Вузькі гряди можна удобрювати і органікою. Тоді до перекопування гряди необхідно внести одне відро на 1 п. м. перепрілого перегною, а в лунки вносити золу, цибулиння, яєчну шкаралупу. Підживлення проводити настоєм кропиви, пташиного посліду, перегною.

Цей метод потребує частих поливах. При підсиханні грунту на 6-8 см потрібно зволоження (по центральній лінії) з розрахунку 1-2 відра води на 1 п. м.

Коли починають пророщувати картоплю для посадки?

Навесні, приблизно за 35-45 днів до посадки, насіннєву картоплю дістають з льоху, перебирають, відкидають пошкоджені бульби і бульби «без вічок, видаляють ниткоподібні паростки. Потім розкладають у невеликі ящики і поміщають у світле, тепле приміщення (12-15 градусів) для пророщування.

93aa9e3252c2f5cf03da1736e2546d9d Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Час початку пророщування бульб залежить від регіону і від сорту:

 • Ранні сорти пророщують за 30-35 днів до висадки
 • Більш пізні – за 40-45 днів.

Бульби готові до посадки, якщо на них утворилися товсті паростки довжиною 1-1,5 см. Якщо погода не дозволяє висаджування бульб, то ящики треба перенести в сухий підвал з температурою 3-10 град. Таким чином можна відсунути термін посадки пророслих бульб до 20 днів. Перед висаджуванням насіння можна обробити бордоською сумішшю — мідь запобігає розвиток фітофторозу.

Відео про те, як вирощувати картоплю у відкритому грунті без підгортання

Суть методики без підгортання полягає у створенні над посадженим і пророслим картоплею якогось покриття. Воно забезпечує утримання тепла і вологи, сприяють повноцінному росту і розвитку бульб.

В якості покриття використовують агроволокно чорного кольору, сіно, солому, свіжоскошену траву, бур’яни без насіння та ін.

Як садити картоплю під солому

Цьому способу посадки картоплі не менше 200 років і тільки нещодавно він придбав популярність. Особливо його застосовують на важких грунтах або на цілині. Ще з осені треба приготувати необхідну кількість соломи або сіна.

На кислих грунтах кращим укривним матеріалом є сіно, так як солома підвищує кислотність грунту.

На думку фахівців найкращий час висадки картоплі таким способом при настанні стабільної температури +8 градусів.

Переваги, які змушують мене в цьому році спробувати цей спосіб посадки:

 • немає бур’янів, нічого не потрібно прополювати, підгортати;
 • картопля чиста і вмита сама по собі, так як вона росте не в землі;
 • поливати майже не потрібно, солома тримає вологу;
 • солома поступово розкладається, а це значить там пояаляется багато черв’яків, які поліпшують ґрунт (а це важливо якщо на наступний рік ви хочете на це місце садити примхливі культури);
 • вуглекислий газ, який виділяється в процесі розпаду трави, дуже добре впливає на ріст і розвиток бульб;
 • загалом розкидав бульби, притрусив соломкою і лежиш на тапчані книгу читаєш.

21c54475dcc319cab0ac55da44981ce5 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Послідовність дій:

 • Спочатку необхідно зволожити грунт і розпушити на глибину 5 см (на цілині — перевернути пласт травою вниз).
 • Рядами під шнур укласти пророслі бульби на ґрунт на відстані 35 см в ряду і 65 см між рядами.

51a74110d57b045b5ccc5b84b9ab976a Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

 • Присипати картоплю землею з додаванням старого перегною і золи і рівномірно, не допускаючи просвітів
 • Закрити соломою або сіном шаром не менше 25 див.

44aedd1676297764fa178d49f7c0ee97 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

 • Коли над соломою з’являться паростки висотою 6-9 см необхідно додати навколо рослин шар соломи завтовшки 20 див.
 • При підростання стебел картоплі вище додавати солому можна в середину куща («в розвал»).
 • При посушливому кліматі досить поливати солому один раз в тиждень. Полив проводити під корінь, не заливаючи листя і стебла.

f307a58015a3f5361e7b18e22dc5736e Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Він виходить великим і чистим. Урожай легко прибирати просто граблями і руками.

Підживлення картоплі у відкритому грунті

При вирощуванні картоплі до його подкормам необхідно ставитися дуже виважено. Слід проаналізувати склад грунту, скільки внесено мінеральних добрив або органіки восени під перекопування, а також безпосередньо в лунку при посадці бульб. Необхідно враховувати й те, що кожен кущ протягом весни і літа поглинає 50-60 г азоту, 20-25 г фосфору, близько 100 г фосфору та ін. Обов’язково дотримуйтесь помірність в підгодівлі, так як надлишок добрив погіршує якість урожаю.

705848f751acff5ae56af694952b4419 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Фахівці рекомендують за вегетаційний період робити три підживлення мінеральними добривами (особливо на бідних грунтах):

 • першу – через місяць після посадки (азотовмісні добривами);
 • другу – при появі бутонів (фосфорно-калійні добрива);
 • третю – після цвітіння (фосфорно-калійними добривами).

Всі мінеральні добрива можна придбати в магазині «Насіння» з інструкціями по застосуванню.

Підживлення можна робити і органічними матеріалами:

 • Гній (перегній) найважливіше органічне добриво. В його складі містяться всі живильні речовини, необхідні рослинам (азот, калій, фосфор, кальцій та ін)
 • Курячий послід, за змістом корисних речовин, перевершує навіть гній.
 • Деревна зола є не тільки прекрасним добривом, але і чудовим розкислювачі грунту. В золі містяться такі корисні речовини: фосфор, калій, кальцій, магній, залізо, марганець, бор, сірка, кремній.
 • З трав (кропиви, пирію), роблять настої. Потім додають по 1 л на 10 л води і підгодовують картопля по 0,5 л на кожен кущ. Пам’ятаєте, я писала докладно про зеленому добриві в бочках — дуже хороше для всіх культур.

Особливості посадки і догляду за картоплею в Підмосков’ї

Підмосков’ям називають всю територію Московської області – це регіони, що з’єднують Москву з сусідніми областями. Ця територія знаходиться переважно в Середній смузі.

Клімат в цьому регіоні не схильний до тривалого теплового періоду. На території поширені переважно підзолисті з підвищеною кислотністю грунти, які не відрізняються високою родючістю. Ці фактори вимагають деяких особливостей посадки та догляду за картоплею.

aded0fb989f6755f262f959b09b5d7de Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

В умовах цього регіону можна вирощувати тільки ранні та середні сорти картоплі.

Правильний вибір районованого сорту має одне з ключових значень у питанні отримання хорошого врожаю. До районованим раннім сортам відносяться: Жуковський, Весна, Удача, Синьоока, Беллароза, Єлизавета, Альвара, Тімо Ханккиян та ін. До середнім – Кондор, Невський, Романо, Луговський, Гала, Сантэ, Домодедовский та ін.

124fb7a24f420d7ac4e8978f1d912d83 Картопля: посадка і догляд у відкритому грунті + нові способи посадки

Поради по посадці в Підмосков’ї:

 • Для посадки картоплі треба вибрати добре освітлюється сонцем ділянку.
 • Грунт треба готувати восени. На один квадратний метр внести 10 кг перегною, 1 л деревної золи і перекопати. Навесні перед посадкою розпушити грунт на глибину 15 див.
 • Насіннєві бульби розміром з куряче яйце обов’язково треба проростити і прозеленить. Спосіб посадки вибирають в залежності від грунту, її вологості і зручності для городника.
 • Прополку і полив проводити за необхідності. Підгодівлю робити 2 рази до цвітіння.
 • Підгортати рослини в період утворення бутонів. Боротьбу з шкідниками краще проводити біологічними препаратами типу «Актофіт».

Доброго вам здоров’я і супер-хороших врожаїв! Дякую за увагу! До нових цікавих і корисних зустрічей!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради