Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Різдво Христове – одне з головних свят, яке відзначають православні 7 січня за новим стилем.

Він встановлений на честь народження Ісуса Христа в образі людини від земної матері Діви Марії. Православні відзначають у ніч з 6 на 7 січня. День тижня змінюється, в залежності від року.

Головною стравою в цей вечір є кутя, але крім цього 12 страв прикрашають різдвяний стіл. Дуже важливо знати традиції і звичаї свята, пропоную про це поговорити детальніше.

c9fb7d1e9d30cf2c0e156b6a71e1530e Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Передує свято піст, який триває 40 днів – з 28 листопада по 6 січня.

Різдво Христове – історія свята

В цей день всі християни світу прославляють народження Спасителя, про що докладно написано в Євангелії від Луки та Матвія. Всі праведники, шанували Старий Завіт, чекали Месію і бачили пророцтва, що віщували його появу.

Рятівник повинен був позбавити людство від первородного гріха і примирити людей з Богом.

Вагітна Діва Марія зі своїм чоловіком Йосипом, який був обраний для збереження її чистоти, йшли в місто Віфлеєм. Вони зупинилися на ніч в печері, куди при негоді пастухи заганяли худобу.

Саме тут, в убожестве і без зручностей, народився Спаситель, а першою його ліжечком стала годівниця для овець.

016e05bf3fbdcdfcf88a2f0ff9ca7090 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Першими дізналися про народження Христа прості пастухи. Вони почули спів ангелів і прийшли в печеру, щоб поклонитися Месії. Слідом з’явилися волхви, які побачили на небі надзвичайно яскраву зірку і зрозуміли, що Велике Пророцтво здійснилося.

В цей час в Римі правив Ірод. Злий і недовірливий, він боявся пришестя Христа. Щоб не втратити влади, він задумав убити народженого Немовляти.

Спочатку Ірод викликав на допит мудреців, але ті були попереджені ангелами про задум правителя. Не дочекавшись волхвів, він наказав знищити всіх дітей в околицях Вифлеєма. Згідно Біблії, в ту ніч були вбиті 14000 немовлят у віці до 2 років.

66e3b445e40bd861d98ad5d8cd161d4f Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Чоловік Марії знав про підготовлюваний злочин і відвіз дружину з Ісусом у Єгипет. Після смерті Ірода повернулися вони у Назарет, де і пройшло дитинство Спасителя.

Довідка! На місці народження Месії була побудована одна з найстаріших діючих церков, яка отримала назву Базиліка Різдва Христового. Храм був закладений на початку III століття матір’ю імператора Костянтина Великого – Оленою.

Коли святкують Різдво 25 грудня або 7 січня?

До IV століття люди, які сповідують християнство, відзначали Різдво Христове 6 січня, разом із Хрещенням. В цей день згадували й інші великі події – мудреці зі Сходу.

Прийшли поклонитися немовляті Ісусу, Христос зробив перше чудо (зробив з води вино), Месія проявив свою силу і не дав людям померти від голоду, перетворивши малу кількість їжі велике.

e9aec4126461bd96db68828f94b29d39 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

З приводу започаткування свята існує кілька думок. Деякі вважають, що Різдво встановлено в один день з язичницьким святкуванням Дня Сонця в кінці II століття. За свідченнями інших вчених, свято з’явився під час правління Костянтина I на початку III століття.

Окремо від Хрещення Різдво почали святкувати в кінці IV ст. при імператорі Аркадії. Днем святкування стало 25 грудня. Але навіть у наші дні служіння на честь цих двох події схожі. Кожен з цих свят передує Святвечір, коли прийнято відмовлятися від їжі до появи першої зірки на небі.

4fa048c11ef745bf14def538fd3e8238 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Сьогодні католики та протестанти відзначають Різдво 25 грудня. Православні християни вшановують велику подію 7 січня. В Росії цей день є вихідним.

Історія свята-Різдво – коротко для дітей

Часто діти задають питання, а хто такий Ісус, де і як він народився? Ось невелика історія для загального розвитку і розуміння.

Ісус – це син Бога, який народився людиною на Землі і жив серед звичайних людей. Він був посланий, щоб врятувати людство від загибелі і позбавити від гріхів минулих і майбутніх. Свято Різдво Христове – це день народження сина Божого.

57ebad802c543b86428307302bf74090 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Земними батьками Христа були Йосип і Марія. Справжній батько Спасителя – Святий Дух, від якого зазнала Марія шляхом непорочного зачаття. А йосип був вдівцем. І було йому видіння, з якого він дізнався, що повинен виростити і виховати Ісуса.

Тепер, після знайомства з головними героями, можна розповісти історію народження Спасителя в печері і появу Віфлеємської зірки на небі, яка привела мудреців до Немовляти.

Це цікаво! Після народження Марія поклала дитину в ясла. Це годівниця для овець, наповнена сіном. На честь неї було названо ясла – дитячий заклад, куди ходять діти з півтора до 3 років.

Традиції і звичаї православного Різдва

У свята є символіка:

 • головний символ – це Різдвяна Ялинка, прикрашена зіркою;
 • великі дари – золото і біблійні аромати (ладан та смирну), саме їх волхви піднесли Немовляті Ісусу;
 • фігурки Ангелів і дзвіночки нагадують про те, як дізналися про народження пастухи;
 • свічки символізують сяйво радості.

c9b082a77f7cff6c4f1c18b8aee52e3f Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Різдву передує 40-денний піст. Це час духовного і фізичного очищення, підготовка до великих подій. 6 січня – Різдвяний Святвечір.

В цей день панує особливий настрій – очікування свята. Починаються Святки, які тривають до Хрещення.

dce3ee4c819d186646c5e3b7944ae23c Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Святвечір православні проводять у суворому пості. Прийнято відмовлятися від будь-якої їжі, поки на небі не з’явиться перша зірка. Ця традиція пов’язана з історією про Віфлеємську зірку, яка сповістила про народження Спасителя.

Всю ніч іде урочисте Богослужіння, яке транслюється по центральним каналам. Дзвін дзвонів розповідає про радість народження Ісуса. Воцерковлені говорять: «Христос народився!», а у відповідь потрібно сказати: «Славимо його!».

ac5cedd3ce9f91d8487bf4aaf1ae74f1 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Різдво християни проводять у вузькому колі – з родичами і самими близькими друзями. У цей день прийнято обмінюватися подарунками – в пам’ять про мудреців, обдарували Христа в ніч його народження.

В храмах і будинках встановлюють макети печери з фігурками Марії та Йосипа, Немовляти, сплячого в яслах. З кінця XIX століття з’явилася традиція надсилати один одному різдвяні листівки.

Різдвяний стіл – які традиційні страви готують?

Головна страва Святвечора – кутю. Готується із зерен пшениці, сухофруктів, меду і горіхів. У нас пшеницю давно замінили на рис, а страву називають кутею.

Друга по важливості – це узвар. Його готують із сушених фруктів, а замість цукру додають мед. Можна взяти трави – м’яту, материнку, чебрець, листя малини, смородини.

95dcfa7dbf391df33e35064ef9902628 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Їх заливають окропом і настоюють. Сочивом та узваром розговляються – це перше, що потрібно їсти після першої зірки.

3f3816d20d6b8246f07a9a5e775501d3 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Після куштування скоромної їжі подаються м’ясні страви, жирна риба, пироги і всілякі десерти. Добре, якщо на святковому столі буде 12 страв, що символізують Апостолів – учнів Христа.

3aa2013191dc800beefe1333842a8175 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

В якості основного блюда прийнято готувати гуску або індичку. Їх фарширують по своєму смаку і випікають в духовці. Обов’язково роблять холодець, ставлять на стіл домашні соління. На солодке печуть печиво у вигляді фігурок, пряники, кекси.

Які обряди і ритуали проводили на Русі?

У Святвечір на заході всі домочадці на чолі зі старшими починали молитися. Потім запалювали свічку і прикріплювали її до короваю хліба.

У передній кут під іконами укладали сіно або солому, застеляли білосніжною скатертиною, на яку ставили сніп пшениці й кутю. Після всіх приготувань відновлювали молитви, а по закінченні сідали за стіл.

573b056146e5aa9141b065370511a900 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Довідка! Всі ці предмети вважалися неодмінною атрибутикою Різдва. Солома і пшениця символізують пробудження сил Природи, сочиво означає родючість.

Перше куштування їжі після посту проходило в тиші. Але у селян було кілька обрядів:

 • ворожили на майбутній урожай, висмикуючи соломинки з снопа пшениці;
 • діти сиділи під столом і пищали, як курчата, щоб у сім’ї водилися кури.

Залишки куті роздавали сусідам, які жили в бідності. Після вечері починалися колядки. Молодь ходила по дворах, співали пісні, славили народження Христа, поздоровлення з великим святом. За це господарі будинку повинні дати гроші або почастувати колядників.

25cd287dd9a481a92e04dc4ecb367d45 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Ось кілька простих віршів для колядок, які можуть запам’ятати навіть діти:

 • Коляда, коляда, відкриваємо всі будинки, всі віконця, скриньки, даємо цукерок і пиріжки. Щоб було добре вам, скажи спасибі небес, Бог здоров’я всім нам дасть, адже на це він мастак.
 • Ми сьогодні у вашому будинку і станцюємо вам, і станцюємо! Всіх кличемо на наші Святки, на вас чекають ігри і загадки. Чекають ворожіння, танці, сміх, жарти тут вистачить на всіх!
 • Не даси мені ватрушки – отримаєш по маківці! Не даси пирога – виведу корову за роги!

ad7f246c6b53a69373f3a8bc8fc34554 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Господині тиждень після Святвечора не вимітають сміття з хати, а зібраний за цей час сміття потім спалюють на вулиці. В ніч на Різдво селяни виходили в поле і дивилися на небо. Вважалося, що віруючі могли побачити небесні краси.

Це цікаво! У нехристиян свято Різдва Христового пов’язаний з застіллям, даруванням різних подарунків і загадуванням бажань.

Ворожіння на Різдво з тлумаченням

З Різдва починаються Святки, коли прийнято ворожити на майбутнє, на судженого, на гроші. У давнину говорили, що передбачення у ніч напередодні 7 січня самі правдиві. Особливо популярні ворожіння на любов і майбутнє.

b48c40d7715b9eef36437d6a539b65e2 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Ворожіння на судженого з гребінцем

У переддень свята покладіть свою особисту гребінець під подушку. Вранці розчешіть волосся, а ті, які залишилися на гребінці, порахуйте. Як тлумачити результати за кількістю волосся:

 • ні одного – ворожіння не вийшло;
 • 1 – чекає близька зустріч з судженим;
 • 2 – скоро будуть новини про людину, який стане нареченим;
 • 3 – чекайте зради подруги;
 • 4 – станеться велика неприємність в поточному році;
 • 5 і більше – ворожіння краще повторити.

Можна використовувати інший варіант. Візьміть нову дерев’яну гребінець, у переддень Різдва один раз проведіть по волоссю.

0124edb59496990565ce4ad9c7f130fb Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Покладіть її під подушку, примовляючи: «Суджений мій, ти прийди до мене уві сні, та гребенем моїм розчешися. Амінь». Якщо на зорі виявиться волосся на гребінці, значить, скоро відбудеться зустріч з нареченим.

Ворожіння на воску

Приготуйте чашку з водою і запаліть свічку. Коли вона почне плавитися, нахиліть її над водою, щоб віск стікав у воду.

ead7f1d45b91e85e38f36b5f444a163d Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Коли він застигне, можна приступати до тлумачення по фігурам:

 • гриб – довге життя;
 • дракон – виконання бажань;
 • хрест – проблеми зі здоров’ям;
 • церква – великі неприємності;
 • квіти – щасливий шлюб або нова любов;
 • смуги – далека дорога, переїзд;
 • зірки – кар’єрне зростання;
 • людина – знайомство з новим другом;
 • яйце – удача в нових починаннях;
 • лист дерева – заздрість і інтриги.

199db70cd628f309f91342fe01803203 Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

Головне, під час тлумачення включити фантазію і уяву.

Ворожіння з чашками

Треба взяти 7 непрозорих чашок. Розкласти в них наступні предмети: перстень, хліб, монета, цукор, цибулю, сіль. В останню налити води.

Зав’язати очі тому, хто хоче дізнатися майбутнє, переставити чашки місцями і дати вибрати будь-яку з них.

Тепер тлумачення:

fddd3eca6ed735ea523774ade292fb8b Історія свята Різдво Христове — традиції і звичаї православного Різдва

 • кільце – до весілля;
 • хліб – символ добробуту;
 • монета – до достатку;
 • цукор – безтурботне життя;
 • цибуля – до сліз;
 • сіль віщує нещастя;
 • вода означає, що великих змін у поточному році не станеться.

Увага! Вважається, що ворожити на Різдво у високосний рік не можна!

Різдво Христове – велике церковне свято, коли згадують про появу на Землі Спасителя світу Ісуса. Цей день проводять у радості в колі близьких, а у храмах проходять всенічні богослужіння.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради