Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

В кінці червня, коли в південних регіонах викопані ранні сорти картоплі, звільняються грядки. І багато городників на це місце садять картоплю, щоб зняти восени другий урожай. Зазвичай до цього часу у насіннєвого матеріалу відростають довгі білі паростки. Подібна ситуація може трапитися ще ранньою весною, коли посадковий матеріал зберігався в теплих умовах. І навіть у більш північних регіонах до першої садінні бульб у травні теж може статися подібна ситуація. І закономірно у багатьох городників виникає питання: що робити в такій ситуації? Обривати чи ні довгі пагони? Давайте будемо розбиратися в цьому питанні.

dlinnye rostki u posadochnogo kartofelya  chto delat sovet professionala94 Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

Після прибирання перед тим, як покласти картоплю на зберігання в льох або інше сховище, картопля повинен пройти поступове охолодження. Обмінні процеси при температурі +2+4?С поступово починають завмирати. Біохімічні та фізіологічні процеси зупиняються. При такій температурі і вологості 85-90% бульби добре зберігаються до наступного сезону.

Перевищення цих показників призводить до втрати якості. Бульби не тільки стають в’ялими і несмачними, на них починають з’являтися паростки. І якщо не вжити ніяких заходів, то вони до початку посівного сезону можуть відрости на 10-20, а то і більше сантиметрів. Ідеальними для посадки вважається наявність пагонів довжиною 1-5 див.

Що робити з довгими паростками у посадкової (насіннєвий) картоплі?

Що робити, якщо вже в лютому-березні картопля «прокидається» і на ній починають з’являтися паростки? Якщо бульби починають інтенсивно проростати, насамперед необхідно знизити температуру в овочесховищі до +1+2?С і прибрати будь освітлення. Ці заходи сповільнять подальше проростання бруньок на очах.

dlinnye rostki u posadochnogo kartofelya  chto delat sovet professionala95 Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

Однак не завжди вдається знизити температуру в овочесховищі, і пагони у бульб до моменту посадки виростають досить довгими. Подібна проблема трапилася і в мене в цьому році. Причиною була досить тепла зима, тому і в підполі було досить тепло. Я шукала багато інформації в інтернеті і спеціальній літературі. Поради були різні. Хтось пропонував прибирати довгі паростки, хтось, навпаки, категорично не рекомендував цього робити.

І все-таки більшість досвідчених фахівців наполягають на тому, що обривати пагони на посадкової картоплі не слід. А рішення цієї проблеми залежить від їх довжини. Справа в тому, що у кожного вічка є кілька бруньок, і їх них проростає найсильніша. Якщо цей пагінчик обломити, активізуються інші нирки. Однак, вся енергія, витрачена бульбою на перший відросток, була втрачена. А щоб активізувалися інші нирки необхідна енергія. Щоб вона відновилася, необхідно час, не менше 20-25 днів.

dlinnye rostki u posadochnogo kartofelya  chto delat sovet professionala96 Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

І якщо у вас таке є, то обламувати пагони краще за місяць до передбачуваної посадки. Якщо цього немає, то обривати їх не слід. Однак професіонали попереджають, що обривання довгих пагонів знижує врожайність на 25-30%. І щоб швидше активізувати сплячі бруньки обприскати бульби розчином янтарної кислоти (1 таблетка на 1 л води). Активізації росту нових нирок допоможе зберігання картоплі перед посадкою при температурі не нижче +15?С.

Потрібно обривати довгі паростки у картоплі перед посадкою чи ні

В залежності від сорту насіннєвого матеріалу перед посадкою довжина пагонів повинна бути в межах 1-5 див. При цьому вони повинні бути товстими з темно-зеленим забарвленням на кінці. Але якщо вони відросли занадто довгими, як поступати в цій ситуації?

Обривати довгі пагони можна тільки в крайньому випадку, коли вони досягли довжини понад 20 см, переплелися і заважають посадці. Але враховуємо час до посадки, це можна зробити, коли є 3-4 тижні в запасі, щоб встигли сформуватися нові паростки.

dlinnye rostki u posadochnogo kartofelya  chto delat sovet professionala97 Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

Як варіант, можна обрізати (а не відламати!) довгі пагони. У цьому випадку на частині, що залишилася підуть бічні пагони, які можуть дати зав’язі майбутніх бульб.

Досвідчені городники рекомендують акуратно, щоб не відламати зачатки, обрізати гострим ножем, залишаючи пеньок в 1-2 див. Підготовлений таким чином насіннєвий матеріал укладають в ящики в 2 шари і витримують на світлі при температурі +15-17 градусів протягом 2 місяців. До кінця цього часу у підстави обрізаних пагонів з’являються горбки коренів і кілька товстих кремезних паростків.

Але навіть, посадивши одні паростки без бульб, вдається виростити на них картоплю. Згадайте, що так роблять, коли хочуть розмножити новий сорт, або не вистачає насіннєвого матеріалу.

Як садити картоплю з довгими пагонами

Якщо попередні варіанти не підходять, то при посадці картоплю необхідно розташовувати в лунці наступним чином.

 • Якщо довжина пагонів 5-15 см, картоплю садять у лунку, притискаючи паростки під кутом до землі. Після обережно присипаємо лунку землею, щоб не поламати ніжні зародки.

dlinnye rostki u posadochnogo kartofelya  chto delat sovet professionala98 Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

 • Довжина 20 см і більше. Бульби мають в ряду на відстані довжини паростка. Потім акуратно засипаємо землею, щоб пагони не відламалися під її вагою.

dlinnye rostki u posadochnogo kartofelya  chto delat sovet professionala99 Довгі паростки у садивної картоплі — що робити? Рада професіонала

Садити бульби з довгими пагонами в одному ряду з картоплею без паростків не можна. У цьому випадку картопля може задавити тендітні паростки, тобто бадилля буде багато, а бульб від них не буде.

Щоб сповільнити подальше зростання пагонів на картоплі, її виносять на світло за 1-2 тиждень перед посадкою і кожен день злегка обприскуйте її водою з пульверизатора.

Чи можна саджати картоплю з довгими білими паростками

З приводу того, чи можна саджати картоплю з довгими пагонами в інтернеті я знайшла різні думки. Ось що радять професіонали.

При уламку паростків, врожайність знижується на 20%. Просто обмотайте бульба пагонами (як клубок ниток для в’язання), і садіть. Я буває по 0,5 м скручую в клубок і саджу, але ніколи не обламываю. Вони дуже добре змотуються в клубок і не ламаються. І врожай виходить в 2 рази більше, ніж у тих, хто їх обламує.

Перш ніж обривати паростки, треба дізнатися який сорт, деякі сорти після їх видалення погано проростає або зовсім втрачає схожість. Більш того, їх видалення стимулює розвиток повноцінних нирок. А ось наші вітчизняні сорти не все добре реагують на це.

Нещодавно читала, що паростки можна обрізати на половину і викласти картоплю на світло. Зовсім не обривайте, можна залишитися без врожаю.

Паростки не слід обривати ні в якому разі, це може виявитися вашої вирішальною помилкою!!!! Необхідно їх підрізати, залишивши десь 3-4 см, присипати їх деревною золою і ящики з насінням поставити на світле місце (але не освітлюваної прямими сонячними променями) з температурою 2-5 градусів, ящики кожні кілька днів повертати по осі і міняти місцями верхні з нижніми, до утворення зелених листочків.

Мої батьки і їх батьки завжди обривали паростки, вважаючи, що найважливіше — це бульба, а ці пагони забирають у нього силу і якщо їх залишити, то толку з них все одно не буде. Я й сам так вважав, поки не почитав відповіді тут. Тепер вже не знаю, що й думати…

І ще одна порада від професіонала в цьому короткому відео.

Дорогі читачі, як бачите, думки різні. Але все-таки, підсумовуючи сказане, паростки обривають лише в тому разі, якщо є час до посадки мінімум 1 місяць. В інших випадках садіть картоплю з довгими пагонами, якої б довжини вони не були. А як це зробити, я вже вам розказала. Може бути, ви стикалися з подібною проблемою. Хотіла б дізнатися, як ви її вирішуєте? Можливо, у вас є інша думка або ви садіть картоплю з довгими пагонами іншим способом. Хотілося б дізнатися про це. Напишіть про це в коментарях. А я вам бажаю гарних врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради