Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Навряд чи хто буде заперечувати той факт, що картопля є другим хлібом для більшості людей. Звичайно, першість по виробництву і споживанню тримає рис, так як його вживають жителі найбільш густонаселених країн Азії. Але у решти пасльоновий коренеплід практично кожен день присутній на столі в тому чи іншому блюді. Тому для тих, хто вирощує його на своїй ділянці, дуже важлива врожайність. А в зв’язку з тим, що з роками родючість грунту знижується, чим і коли удобрити посадки цього головного для нас овоча, є досить актуальною.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj77 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Досвідчені і не дуже городники, скажуть, що найкращі добрива — органічні. Почасти це так. Але якщо такого немає, то чим тоді можна скористатися? Адже багатьом відомо, що для кожного овоча в різний термін його вегетації потрібні абсолютно різні поживні добавки.

У цій статті постараємося розібратися, що потрібно коренеплоду в той чи інший період його вирощування, щоб восени при збиранні всі були задоволені урожаєм.

Які добрива для картоплі краще вносити перед посадкою

Зазвичай під картоплю на ділянках відводять одні і ті ж грядки, які займають більшу частину городу. Вирощуючи культуру на одному і тому ж місці кілька ряд поспіль, не дивуйтеся, що з роками врожайність падає. Причина в тому, що в процесі вегетації рослина забирає всі цінні поживні речовини, необхідні для росту та формування бульб.

Якщо ви посадили культуру на цілину або хоча б один рік не садили взагалі нічого на цю ділянку, додаткові підживлення добривами і не знадобляться. А ось, починаючи з наступного року, без них ніяк не обійтися. Тому їх дефіцит необхідно поновлювати щороку.

Для хорошого врожаю необхідно, щоб в ґрунті містилося достатня кількість азоту, калію, фосфору, магнію. Без таких мікроелементів, як марганець, бор, цинк і селен бульби не наберуть ні розміру, ні смаку.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj78 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Картопля потребує двох видах добрив:

 • Органічні – гній, перегній, компост, деревна зола, торф, сидерати. Вони екологічні і містять у своєму складі всі необхідні для росту і розвитку мікроелементи. Підходять для всіх ділянок, за винятком заражених нематодою, на яких краще використовувати тільки перегній або компост.
 • Мінеральні комплексні з певним вмістом азоту, калію, фосфору, магнію. Зазвичай їх використовують як заміну органічним при їх відсутності, а також для підгодівлі.

Підготовку грунту під культуру проводять 2 рази на рік – восени після збирання врожаю і навесні. В осінній період в грунт вносять свіжий гній, після чого його закладають, перекапывая грунт. Навесні вносять органіку, тільки минулий етап переробки корисними мікроорганізмами і дощовими черв’яками. Такі добрива – компост, перегній додадуть грунті рихлість, легкість і наситять її корисними речовинами.

Найкращі добрива перед посадкою картоплі навесні

Після того, як стає сніг на ділянці, вже варто задуматися про внесення поживних добавок під майбутні картопляні грядки. Для цієї мети можна використовувати органічні і мінеральні добрива. Трохи детальніше про кожного з них.

Гній

Хороший варіант внесення гною – кінського або коров’ячого. Але свіжий безпосередньо перед посадкою краще не використовувати, він може спалити ніжну кореневу систему. Крім того, він може стати причиною розвитку хвороб. Тому свіжий гній заготовлюйте з осені. Сгребите його в купу, прикрийте плівкою. Або ж перекладіть його в щільні поліетиленові мішки, щільно утрамбуйте. У такому вигляді він добре за зиму перепріє, а навесні у вас буде відмінне добриво у вигляді гарного перегною. Сечовина, в ньому міститься, перетвориться у легкозасвоювані рослинами сполуки азоту. Навесні його залишиться тільки розкидати на грядки і закласти в грунт при перекопуванні.

Гній багатий азотом, який необхідний для розвитку кореневої системи та нарощування зеленої маси. На ранніх етапах, коли розвивається коренева система, він допоможе перенести несприятливі погодні умови.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj79 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

На глинистих грунтах гній рекомендується вносити раз в 3-4 року, на легких піщаних – досить рази в 2 роки. Норма внесення гною залежить від його виду. На одну сотку потрібно

 • Коров’яку – до 50 кг,
 • Кінського, овечого, козячого – до 40 кг,
 • Свинячого — до 4 кг

Для профілактики фітофторозу кількість гною збільшують вдвічі.

Компост

Не у всіх є можливість придбати гній. Компост цілком можна приготувати своїми силами. Для цього потрібно виготовити короб, куди складаються всі рослинні залишки. Туди ж можна додавати прополотые бур’яни, бадилля.

Корисна органіка виходить в результаті розкладання органічних відходів рослинного походження. Біохімічні реакції відбуваються завдяки інтенсивного размножающимся бактеріям і дощовим черв’якам, збагачуючи органіку у великій кількості азотом, і вона стає по складу схожа перегною. Через 2-3 роки ви отримаєте відмінне повітряне добриво, багате всіма необхідними рослини поживними речовинами.

Норма внесення – до 120 кг на 100 кв. м. Щоб розсипаний компост не пересох на грядці, його вносять безпосередньо перед перекопуванням.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj80 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Деревна зола

Універсальне добриво, без якого важко отримати хороший урожай. Для розвитку гарної кореневої системи, поліпшення смаку бульб, якраз допоможе зола – джерело фосфору, калію і магнію та ін., всього в ній міститься 30 корисних мікроелементів. Удобрюючи нею грядки, можна підвищити врожайність до 15%, а крахмалістость бульб – на 1,5-2%.

Золу можна вносити з осені, але необхідно її заорати. Вона не тільки підживить грунт корисними мікроелементами, але і згубно вплине на личинки колорадського жука, які залишаються в грунті на зимівлю.

Перед посадкою золу розсипають по поверхні грядок з розрахунку 1,5-2 л на 2 кв. м. з подальшим зароблянням у ґрунт. Її застосування має чимало переваг, а саме:

 • Покращує смак бульб;
 • Допомагає раскислить грунт;
 • Сприяє знищенню дротяників.

Однак, її не варто використовувати, якщо на вашій ділянці картопля вражений паршею звичайною. Це бактеріальне захворювання, проти якого не діють фунгіциди. І воно розвивається тоді, коли ділянка незадовго до посадки раскисляли або удобрювали свіжим гноєм.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj81 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Золу можна використовувати будь-яку, навіть від спалювання бадилля, зараженої грибковими хворобами. Вугільний попіл на легких грунтах краще не використовувати, вона в своєму складі не має ніяких поживних речовин. Але на важких глинистих грунтах вона поліпшить її структуру і допоможе позбутися від дротяників.

Більш детально про корисні властивості і застосування деревної золи. Там розказано, що не рекомендується одночасне використання золи з будь-якими азотними добривами (гній, аміачна селітра, сульфат амонію). Азот, вступаючи в реакцію з вапном, яка міститься в золі, утворює газоподібний аміак, випаровується, збіднюючи тим самим грунт.

Пташиний послід

Якщо заражений ділянку нематодою, то відмінною заміною звичайного гною стане курячий послід. Але оскільки він дуже концентрований, в чистому вигляді його використовувати не рекомендується, інакше можна спалити рослини. Тому перед використанням його слід розводити. Натуральний послід необхідно розвести водою в пропорції не менше 1:3, дати настоятися протягом доби. Для приготування робочого розчину матковий настій розводять у співвідношенні 1:5, для підгодівлі матковий настій розводять 1:15.

Зараз у продажу є гранульований послід, як його написано на упаковці або в докладній інструкції по застосуванню.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj82 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Торф

Його рідко використовують, як самостійне добриво для картопляних грядок. Він має здатність поліпшувати структуру ґрунту та утримувати в ній корисні речовини протягом 2-3 років. У чистому вигляді його можна використовувати на ділянках з важким глинистим або виснаженим піщаним грунтом. Його можна восени після збирання врожаю розкидати по грядках, змішуючи з іншою органікою. На родючих ґрунтах його застосуванні марно.

Краще використовувати низинний торф, в ньому більше поживних речовин. Верхової позбавлений всіх цих властивостей. Свіжий торф також не рекомендується використовувати, в ньому міститься багато небезпечних речовин, які тільки згодом вивітрюються. Тому складіть торф в одну купу і залиште його в такому вигляді на рік, все непотрібне за цей час вивітриться.

Пам’ятайте, що торф сильно закислює грунт, тому після його застосування контролюйте її кислотність та своєчасно виправляйте цю проблему. Практичніше за все торф додавати в компост або змішати з гноєм в пропорції 1:1. Потім на 100 кг суміші додають 6 кг фосфорно-калійних добрив. Витрата по 20-30 кг на 1 сотку.

Сидерати

Посів сидератів восени дуже добре збагачує грунт азотом. Крім того, грунт стає більш родючим, поліпшується її структура. З цією метою сіють насіння гірчиці, озимого жита, вівса, льону, масляничной редьки.

Навесні між рядками картоплі садять горох, боби, кущову квасоля. Таким чином можна не тільки заощадити площу для інших культур на ділянці. Азот, що утворюється в клубеньках на корінцях бобових, збагачує грунт і захищає від колорадського жука, дротяників та інших шкідників.

Більш детально про сидератах.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj83 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Мінеральні добрива перед посадкою картоплі навесні

Зараз городники намагаються більше використовувати натуральні органічні добрива. Але і без мінеральних теж ніяк не обійтися. Тут важливо правильно розрахувати баланс присутніх в них важливих елементів, щоб виростити хороший урожай.

Мінеральні добрива досить концентровані, тому застосовуються строго в дозах, зазначених на упаковках. Перевищення дозувань може згубно позначитися на рослинах.

Мінеральні добавки можна змішувати між собою, але сипучі тільки з сипучими, а рідкі — тільки з рідкими. І обов’язково в рекомендованих пропорціях.

Азотні добрива

Азот сприяють швидкому розвитку кореневої системи та нарощування зеленої маси.

 • Аміачна селітра застосовується навесні перед посадкою по 300 г на сотку, для підгодівлі – по 100 р. Вона може трохи закислять ґрунт, тому її використовують на вапняних грунтах тільки навесні.
 • Сульфат амонію – максимальна доза внесення перед посадкою 500 г на сотку.

Аміачну селітру і сульфат амонію застосовують тільки навесні, їх не можна змішувати з доломітового борошном.

 • Сечовина (карбамід) – максимальна доза перед посадкою – 100 г на сотку, для підгодівлі 20 г на 10 л води. Можна її використовувати восени і навесні, не можна змішувати з суперфосфатом.

Застосовуючи азотні мінеральні добрива, ні в якому разі не можна перевищувати їх концентрацію, інакше можна спалити рослини, а грунт накопичить шкідливі для людини нітрати і нітрити.

Калійні добрива

Вони підвищують опірність до хвороб, зміцнюють кореневу систему. Крім того, достатню кількість калію в грунті робить бульби картоплі більш крахмалистыми і смачними. Їх вносить можна як восени, так і навесні перед перекопуванням. При купівлі добрив в магазині, купуйте ті, у яких міститься мінімум хлору. Надмірна кількість хлору в грунті сповільнює процес накопичення крохмалю в бульбах. На кислих грунтах рекомендується її попереднє розкислення.

 • Сульфат калію краще використовувати на сирих торф’яних грядках. Норма застосування перед посадкою – 250 г на сотку, для підгодівлі — 30 г на 10 л води.
 • Сульфат калію-магнію (калимагний) застосовують на бідних піщаних грунтах. Дозування така ж.
 • Гранульована цементний пил, крім калію містить важливі для картоплі мікроелементи – марганець і бор. Норма – 600-900 г на сотку.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj84 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Фосфорні добрива

Фосфор підвищує стійкість картоплі до фітофтори та інших грибкових хвороб. Їх можна вносити в грунт восени і навесні.

 • Фосфоритне борошно застосовується на кислих ґрунтах навесні і восени. Норма внесення – 400-700 г на сотку. Це нерозчинна добриво, тому її розсипають безпосередньо перед перекопуванням.
 • Простий суперфосфат – краще застосовується на кислих ґрунтах. Норма витрати під перекопування – 500 г на сотку, для підгодівлі – 20 г на 10 л води.
 • Подвійний суперфосфат більше підходить на нейтральних і лужних ґрунтах. Під перекопування норма – 300 г на сотку, для підгодівлі – 15 г на 10 л води.

Детальніше про суперфосфаті.

Магнієві добрива

Магній необхідний рослинам в процесі фотосинтезу, а також достатню його кількості в грунті роблять бульби більш смачними і крахмалистыми. Добрива з магнієм вносяться в грунт восени і навесні. Ефективність підвищиться, якщо їх змішати з перегноєм.

 • Сульфат магнію підходить для легких піщаних ґрунтів. Норма перед перекопуванням – 100 г на сотку, на піщаних ґрунтах можна збільшити до 130 р. Для підгодівлі – 15 г на 10 л води.
 • Доломітове борошно добре роскисляє грунт. Маючи це на увазі, норма внесення на слабокислих грунтах – 3,5 кг на сотку, на сильно закислених – до 5 кг. Для кращого засвоєння магнію при купівлі добрива в магазині вибирайте той, в якому є добавки мікроелементів міді та бору.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj85 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Добриво для картоплі при посадці в лунку

Якщо ви вважаєте, що грунт під картоплею має недостатньо поживних речовин, то перед тим, як покласти посадковий матеріал у лунку, туди можна додати ще добрива. Багато з них виконують не одну функцію. Крім харчування, вони відлякують комах-шкідників, а також є засобами для профілактики грибкових хвороб.

Перегній з деревною золою. У своєму складі поживна суміш містить всі необхідні для картоплі поживні речовини. Всі вони в комплексі в рази підвищують урожайність, добре розпушують ґрунт, перешкоджають її закислення. Крім того, насичують вуглекислим газом, підтримують нормальний повітряний, тепловий і водний баланс. В одну лунку вносять 0,5-1 л гною.

Додавання золи в лунку не тільки збагатить грунт калієм і магнієм, коренеплоди стають непривабливими для колорадського жука. Регулярне внесення золи роскисляє грунт, що допомагає позбутися ще й від дротяників.

Деревну золу обов’язково зберігають у сухому місці, так як вона добре вбирає вологу, а вода вилуговує із золи всі елементи живлення, і в першу чергу калій. І цінність її, як добрива знижується.

Норма внесення – 0,5 склянки, змішаної з перегноєм на одну лунку.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj86 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Тютюнова пил. Не завадить покласти в лунку і трохи тютюнової пилу. Зрозуміло, для цієї мети підійде лише в чистому вигляді. Зараз у продажу є тютюнова пил, змішана з попелом, або вапняними добривами, таку для картоплі краще не купувати. Поклавши в лунку трохи пилу (достатньо 1 чайної ложки в одну лунку) тим самим можна позбутися від нападів колорадського жука та допоможе уникнути ґрунтових шкідників, зразок дротяників.

Насіння льону. Не бійтеся насипати в лунку покласти не менше однієї чайної ложки насіння льону. Справа в тому, що насіння при розкладанні в землі виділяють речовини ціаністого характеру, які також згубно діють на багатьох шкідників. Лляні насіння можна посіяти на грядку вже після того, як посадили картоплю, але в тому випадку, якщо не використовували гербіциди. Забороните насіння в грунт, вони створять значну конкуренцію бур’янам.

А під час першого підгортання гинуть стеблинки льону стануть джерелом захисту від деяких хвороб і від комах-шкідників. Звичайно, на 100% вони не захистять від жука-смугастика, але його буде значно менше.

Сульфат амонію. Якщо перед перекопуванням не внесли це добриво, то його можна додати в лунку при посадці бульб, але не більше 1 чайної ложки.

Чим удобрити картоплю перед підгортанням

Перше підгортання проводиться, коли рослина досягне висоти 10-15 см. Воно сприяє появі нових корінців на стеблах, що підвищить більше засвоєння поживних речовин рослиною. Можливо, тих добрив, що внесли перед посадкою, не буде вистачати молодому рослині, і це буде помітно по зовнішньому вигляду. Такі рослини виглядають кволими, зі слабким забарвленням листя.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj87 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Перед першим підгортанням між рядками можна розсипати гранульовані або порошкові добрива, а потім їх закласти в грунт. Або після розпушування міжрядь провести рідку підгодівлю, а потім підгорнути добре рослини. Позакореневе підживлення ефективні і повинні проведені до початку цвітіння і цвітіння.

Що можна застосувати для підгодівлі?

 • Курячий послід. Матковий настій розводять у співвідношенні 1:10 і поливають міжряддя. Гранульований використовують згідно інструкції. Дозування слід суворо дотримуватися, щоб не спалити рослини.
 • Трав’яний настій. У бочку складають кропиву, выполотые бур’яни, скошену траву, заливають водою і залишають бродити на 5-7 днів. Через кілька днів настій забродить, значить він готовий для застосування. 1 л настою розводять у 10 л води і поливають між рядками.
 • Коров’як. На 20-літровий бачок покладіть до ? відра коров’яку, додайте жменю суперфосфату і 2 жмені золи. Розмішайте і залишіть на кілька днів. Потім 1 л настою розведіть у 10 л води і полийте землю між картоплею.
 • Аміачна селітра. Її можна розкидати по поверхні, а потім закласти в грунт при підгортанні. Або розведіть 20 г у відрі води і полийте міжряддя.
 • Сечовина. На відро води розчиніть 300 г сечовини. Такий розчин краще використовувати для позакореневого підживлення. Розчином обприскати рослини, з листочків добриво краще вбереться і швидше долине до кореневої системи.
 • Комплексні мінеральні добрива, які у своєму складі мають фосфор, калій, марганець і бор. Розчиніть їх згідно інструкції на пакеті і проведіть обприскування (позакореневе підживлення).
 • Гумати вносять по 3 л на сотку, як тільки листя сформують 5 листків.

Кореневі підгодівлі можна проводити в будь-який час доби, але з наступним зароблянням у ґрунт. Добре такі підживлення проводити перед дощем. А позакореневе підживлення (обприскування) проводять у вечірній час після заходу сонця або в похмуру погоду. При обприскуванні дотримуйте техніку безпеки, працюйте в захисному одязі.

udobrenie dlya kartofelya – kakoe luchshe primenyat pered posadkojj vesnojj88 Добриво для картоплі – яке краще застосовувати перед посадкою навесні

Добриво «Картопляна формула». Інструкція по застосуванню

На Російському ринку добрив з’явилося нове засіб для підвищення врожайності пасленовой культури. Це «Картопляна формула». Збалансований мінеральний склад не тільки підвищує врожайність культури на 50%, але володіє іншими привабливими властивостями. Такими як:

 • скорочує вегетаційний період,
 • покращує смакові якості і зовнішній вигляд бульб,
 • випускається в зручній для використання формі (гранульований або рідкий),
 • має тривалу дію,
 • підвищує стійкість до несприятливих погодних умов,
 • продається за доступною ціною.

Збалансований хімічний склад сприяє розвитку гарної кореневої системи, що в кінцевому підсумку виражається на кількості і якості бульб. Залежно від стану ґрунту залежить норма внесення. На добре окультурених ґрунтах норма становить 90-150 г на 1 кв. м., на більш бідних вносять по 60-120 г на 1 кв. м.

Добриво при перекопуванні грунту перед посадкою і восени вносять з розрахунку 60 г на 1 кв. м., або додають в лунки в момент посадки 15-20 р. У сухому вигляді його краще застосовувати перед дощем, але поливати спеціально не обов’язково.

Рідке добриво застосовується для підживлення картоплі через 10 днів після посадки (перед першим підгортанням), розсипаючи в міжряддя по 30-40 г на 1 кв. м., з подальшим закладаємо в землю. Через 2 тижні можна провести обприскування. Перед застосуванням розводять водою з розрахунку 25 мл на відро води. Витрата робочого розчину – 50-80 г на 1 кв. м. Обприскування проводять в похмуру погоду або ввечері після заходу сонця.

Відгуки про добриві «Картопляна формула»

Підготовляючи статтю, я вирішила пошукати будь-які відгуки про застосування «Картопляної формули». І знайшла тільки позитивні.

Аnastesiya, Новосибірськ

Картопляної формулою користуюся давно, але тільки зараз вирішила залишити відгук і поділитися з усіма гарним і недорогим засобом для удобрення картоплі. Дуже подобається результат від його застосування: дротяники майже не стало, картопля рівний, крупний, урожай збільшився в два рази, як мінімум. Мені навіть здається, що картопля став смачніше! Ще це добриво економічне, 5 кг пакету мені вистачає на 3 сотки. Картопляна формула повністю виправдовує свою вартість і радує отриманим результатом. Всім раджу!

Захар Фадєєв, Кіров

Застосовую на практиці, не тільки підвищує врожайність картоплі, але і впливає на шкідників, їх стало менше. Детальна інструкція, ефективність, компактні упаковки заслуговують.

Allekx, Іркутська область

Застосовую на практиці, не тільки підвищує врожайність картоплі, але і впливає на шкідників, їх стало менше. Детальна інструкція, ефективність, компактні упаковки заслуговують.

Дорогі читачі, сподіваюся, що ви знайшли щось нове для вирощування гарного врожаю картоплі. Я сама, готуючи матеріал, відкрила для себе деякі цікаві моменти, хоча вирощую цю культуру досить давно. Але як кажуть: «Вік живи — вік учись». Бажаю вам гарних врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради