Деревна зола, як добриво для городу

Не всім нам подобається дим, який з’являється від спалювання багать. Однак, крім неприємного запаху з допомогою вогнищ ми можемо безкоштовно отримати цінне добриво для наших городів і ділянок. Зола — це вогнетривких залишок, що утворюється з мінеральних домішок рослинних залишків при їх повному згорянні. Вона добре заповнює брак важливих мінералів у ґрунті, особливо фосфору і калію, що в подальшому позитивно позначається на врожаї.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda Деревна зола, як добриво для городу

Сірий порошок здатний творити чудеса на городі. Це натуральне комплексне добриво, яким городники користуються дуже давно. Причому воно дістається нам абсолютно безкоштовно і цілком може цілком замінити сучасні мінеральні добрива, які ми купуємо в магазині. Так 1 кг її замінює 220 г суперфосфату, 240 г хлористого калію,500 г вапна.

Але не всяка зола придатна в якості добрива. Корисною буде лише та, яка отримана шляхом спалювання рослинних залишків – від картопляної або соняшникового бадилля, соломи, гілок дерев або від дров, наприклад, після приготування шашлику або топлення печі дровами. Також можна використовувати залишки після спалювання рослинних відходів. Не можна використовувати на городі залишки після спалювання вугілля, побутового сміття, гумових, пластмасових і синтетичних матеріалів.

Що містить деревна зола, як добриво (склад)

Багато читають золу органічним добривом. Насправді ж це мінеральне добриво, причому безпечне та екологічно чисте. Вчені виявили, що в ній міститься більше половини всіх елементів таблиці Менделєєва, але найбільше тут фосфору, кальцію, калію і магнію. Саме того, що потрібно рослинам. Звичайно, тут багато й інших мінералів і мікроелементів, які також важливі в період вегетації рослин, які також вкрай необхідні для росту і розвитку рослин – залізо, цинк, бор, сірка та багато інших. Все це говорить про те, що це дуже цінний продукт на городі і в саду.

Мінеральний склад її багато в чому залежить від тих продуктів, які спалювалися. У таблиці наочно видно середній вміст основних елементів живлення для рослин залежно від спалюваного сировини.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda1 Деревна зола, як добриво для городу

В картоплинні, яку часто спалюють після прибирання, калію міститься до 40%.

Зола і її корисні властивості

Такий різноманітний, але корисний для рослин склад говорить про те, що це дуже цінне добриво.

Калій, що отримується з золи, легко розчиняється у воді і доступний для засвоєння рослинами. Він дозволяє рослинам економічніше і продуктивніше використовувати воду, посилює пересування поживних речовин і сприяє розвитку кореневої системи. Крім того, він підвищує кількість цукру і вітамінів, такі овочі та фрукти смачніше, довше зберігаються, а дерева краще переносять суворі зими.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda2 Деревна зола, як добриво для городу

У фосфору кілька функцій. Він необхідний рослинам для розвитку кореневої системи, підвищує стійкість до несприятливих погодних умов, але найголовніше, він стимулює цвітіння, а значить підвищує врожайність. Роль кальцію полягає в участі в метаболічних процесах, що відбуваються всередині клітин рослини. Він потрібен для правильного зростання і розвитку під час усього періоду вегетації, але особливо на початку росту.

Однак, крім поживних властивостей, у золі фактично немає азоту, а він дуже потрібний рослинам, особливо на початку вегетації. І звідси висновок сам напрошується, що її потрібно застосовувати разом з азотними добривами. Однак, цього робити не варто. При такому спільному використанні азот швидко перетворюється в аміак і випаровується. Тому не можна змішувати її з гноєм або пташиним послідом – це призводить до втрати азоту.

Точно також не варто використовувати разом з фосфорними добривами, тому що і так в ній міститься достатня кількість фосфору. А вона дає лужну реакцію, тому фосфор в такому випадку просто не буде засвоюватися.

Для яких культур можна вносити деревну золу на городі

Ще одним плюсом є те, що в ній не міститься хлор. А це означає, що золу можна використовувати для тих культур, які чутливі до хлору. Це картопля, огірки, кабачки, морква, капуста, цибуля, полуниця, малина.

При її внесення, як добрива, пам’ятайте, що деякі рослини, особливо хвойні, не люблять такі підживлення, так як вони добре ростуть на кислих грунтах. До них можна ще віднести азалію, гортензію, рододендрон та ін А ось такі культури, як кавун, редис, щавель, лохина воліють рости на кислих ґрунтах, тому від удобрення сірим порошком можуть навіть загинути.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda3 Деревна зола, як добриво для городу

Застосування золи на городі

Мало хто знає, що зола — це не тільки добриво на городі і в саду. Її можна використовувати в багатьох інших випадках.

 • Внесення сухого порошку в грунт, покращує її структуру, розпушуючи її. На важких грунтах краще вносити восени під перекопування, а на легких – при весняній перекопуванні. І в обох випадках її потрібно закладати в грунт на глибину 10 див. Якщо розсипати на поверхні, то утворюється кірка.
 • Зола володіє лужною реакцією і зменшує кислотність ґрунту. Норми внесення залежать від складу грунту і від того, як часто і скільки ви використовуєте органічні добрива. На торф’яних ґрунтах і суглинках рекомендується вносити по 0,7-1,5 кг на 1 кв. м. При спалюванні соломи потрібно вносити в 2 рази більше, тобто до 3 кг на 1 кв. м.;
 • У період вегетації корисно вносити рідку підгодівлю. Для цього 1 склянка сухого порошку розведіть у 10 л води, розмішуєте і таким розчином поливаєте рослини під корінь протягом всієї вегетації;

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda4 Деревна зола, як добриво для городу

 • Надлишки сірого порошку додайте в компостну купу, так органіка швидше розкладеться;
 • Зола, змішана в рівних кількостях з тютюном, та господарським милом, допомагає боротися з борошнистою росою та попелиць.
 • Це ефективний засіб у боротьбі з шкідниками. Для цього просійте порошок через сито і опудрите, попередньо политі рослини. А якщо розсипати його між рядками полуниці або капусти, тим самим збережете їх від хрестоцвітної блішки, слимаків та равликів.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda5 Деревна зола, як добриво для городу

Застосування добрива з золи для розсади перців і помідорів

Проста, натуральна підживлення золою творить неймовірні чудеса з розсадою томатів, перців і баклажанів. У ній міститься більше 30 мікроелементів, які вкрай потрібні в період росту рослин. У даному випадку вона виконує роль фосфорно-калійного добрива. Фосфор міститься в тій формі, в якій рослина найкраще його засвоює. Завдяки тим речовинам, що знаходяться в ній, розсада починає стрімко набирати зелену масу, нарощувати кореневу систему, що в підсумку позначається на гарному врожаї.

Для підгодівлі служить час, коли ви пикируете розсаду. Відразу ж після пікіровки відраховуєте тиждень, і після цього можна приступати до підгодівлі розсади. Якщо пікіровка не передбачена, то орієнтуйтеся на появу другої пари справжніх листочків. Розсаду з семидольными листочками підгодовувати рано — можна обпалити ніжні стебельця.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda6 Деревна зола, як добриво для городу

 • Перед підгодівлею грунт в розсадних склянках або ящиках добре зволожують,
 • потім біля кожного саджанця по краю присипають золу, з розрахунку ? частина чайної ложки на один саджанець.
 • Поверх неї насипається шар сухого грунту. Це дозволить грунті залишитися повітропроникною і не розвинеться чорна ніжка.
 • Після цього поставте розсаду на найсвітліше місце на підвіконні.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda7 Деревна зола, як добриво для городу

Якщо в процесі підгодівлі на листочки розсади потрапила зола, струсіть або здміть її, інакше під впливом сонця, або вологи можуть утворитися опіки на ніжною листі.

Таким чином можна підгодувати розсаду не тільки помідорів, але і перцю і баклажанів. Таких підживлень для розсади можна провести до висадки їх на постійне місце 2 або 3 рази.

Як застосовувати деревну золу для огірків

Огірки досить вибагливі до навколишнього клімату і якості грунту рослини. Тому питання про їх підгодівлі завжди актуальне. Їх треба проводити буквально з перших днів життя рослини. Але якщо на перших порах йому потрібні лише азотні добрива, то з початком цвітіння і плодоношення рослина дуже потребує фосфорно-калійних добривах. І повноцінним добривом під час плодоношення буде зола. В цьому випадку її можна розглядати, як комплексне мінеральне добриво, що містить багато важливих мікроелементів.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda8 Деревна зола, як добриво для городу

Підживлення огірків зольним розчином забезпечує рослину необхідними для росту і формування врожаю мікроелементами. Це дозволить плодам стати великими і хрусткими, а також корисними і смачними. Під час плодоношення підживлення сприяють збільшенню кількості зав’язей, покращують якість плодів. Позитивним моментів ще є відсутність в ній хлору.

Однак не варто забувати, що необхідні корисні речовини потрібні рослині протягом усього періоду розвитку. Тобто за сезон можна провести до 4 таких підживлень. Причому удобрювати огірки часом життєво важливо, коли спостерігається

 • уповільнений ріст рослини,
 • уповільнений розвиток листового апарату,
 • мала кількість квітів на кущі.

Це все ознаки дефіциту корисних речовин у грунті.

Пам’ятайте, що одночасне внесення золи з азотними добривами може призвести до надмірного виділення аміаку, що несприятливо позначиться на рослинах.

Для приготування настою візьміть 1 склянку просіяного попелу і розчиніть у 10 літрах води, розмішайте і дайте настоятися 2 години. Після чого, безперервно помішуючи, полийте під корінь з розрахунку 1 л на одну рослину. Підгодовувати можна тільки під час теплої погоди і після поливу.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda9 Деревна зола, як добриво для городу

Такі підживлення огірків допоможуть запобігти появі кореневої гнилі, не дадуть листя жовтіти і сохнути, дадуть сили для рясного плодоношення.

Деревна зола, як добриво для лука

Ріпчаста цибуля – один з найважливіших овочів на нашому столі. Цей овоч дуже невибагливий у догляді. Розпушування, видалення бур’янів, своєчасний полив в суху погоду – запорука гарного врожаю. І гарна підгодівля теж не завадить розвитку коренеплоду.

Зола – відмінне добриво для лука. Використовують її в якості підживлення у вигляді настою. Для його приготування беруть 2 склянки просіяного порошку і заливають окропом. Залишають настоюватися на кілька годин до повного охолодження розчину. Потім розчин доводять водою до об’єму 10 літрів.

Поливають цибулю настоєм під корінь приблизно по склянці під одну рослину. Підгодівлю проводять після поливу або після дощу, тобто по вологій землі, краще у вечірній час або в похмуру погоду. Підживлення можна проводити не один раз за сезон, з інтервалом не менше тижня.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda10 Деревна зола, як добриво для городу

Корисні властивості деревної золи для полуниці

Полуниця під час цвітіння особливо потребує підгодівлях. Приблизно в середині травня, коли полуниця починає цвісти, проводять другу підгодівлю. І найкраще для цієї мети підійде деревна зола. Після такого підживлення ягоди будуть більшими і солодше. Та й їх кількість на кущі буде помітно більше.

Для підгодівлі роблять настій. Для цього на 10 л води беруть 1 склянку просіяного порошку і добре перемішують. Залишають на добу для настоювання. Перед підгодівлею полийте водою грядку з полуницею, а потім під кожен кущик налийте приблизно по 0,5 л настою. Після підгодівлі грунт під кущиками взрыхлите.

Можна поспати золу по вологій землі між кущиками, а потім добре подрихліть грунт, закладаючи тим самим її в землю.

При необхідності підживлення можна повторити через 1-2 тижні.

drevesnaya zola, kak udobrenie dlya ogoroda11 Деревна зола, як добриво для городу

Деревна зола, як добриво для винограду

Деревна зола – відмінне добриво і для винограду. Підгодівлю проводять, коли наближається фаза дозрівання ягід у винограду, і в цей час вони особливо потребують додаткового підживлення фосфором і азотом.

Як наводити матковий і робочий розчин, детально розказано в цьому відео.


На закінчення скажу, що золу потрібно зберігати в сухому місці в щільно закритих мішках. Інакше вона, увібравши в себе вологу, втратить всі свої корисні якості. А в сухому вигляді вона може зберігатися досить тривалий час.

Ще про деревну золу можна прочитати тут. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради