Застосування суперфосфату восени на городі. Куди вносити, дозування

primenenie superfosfata osenyu na ogorode kuda vnosit, dozirovka38 Застосування суперфосфату восени на городі. Куди вносити, дозування

Суперфосфат – популярний добриво у багатьох дачників і городників. Його роль важко переоцінити, так як застосовується для багатьох сільськогосподарських культур і на всіх видах грунтів. Фосфор вкрай необхідний не тільки для рослин. Адже вживаючи овочі або фрукти в їжу людина отримує цей мікроелемент. Він вкрай необхідний, як і кальцій, для нормального стану кісток, зубної емалі, служить захистом від стресу, розвитку остеопорозу і т. д. Однак, купивши пачку добрива, багато хто просто насипають без міри в лунку, що в корені неправильно. А як ним користуватися, що необхідно враховувати, працюючи з ним?

Ознаки дефіциту фосфору у рослин

Нестача фосфору в ґрунті відразу позначається на зовнішньому вигляді і врожайності овочів. Дефіцит мінералу можна помітити за такими ознаками:

 • Стебла і листки набувають синьо-зелений, червоний або фіолетовий відтінок;
 • На нижніх листках з’являються вогнища некрозу у вигляді рудих плям;
 • Коренева система за своєю недорозвиненості не справляється зі своїми функціями, тому рослини відстають у рості, листя скручуються, деформуються, опадають;
 • Рослини більш схильні до грибкових захворювань;
 • При нормальному цвітінні погано утворяться зав’язі, плоди дрібні, обсипаються, повністю не визрівають.

primenenie superfosfata osenyu na ogorode kuda vnosit, dozirovka39 Застосування суперфосфату восени на городі. Куди вносити, дозування

Корисні властивості суперфосфату для рослин

 • Розвиває потужну кореневу систему;
 • Забезпечує здоровий ріст і розвиток;
 • Збільшує продуктивність культур;
 • Покращує якість продукції;
 • Збільшує вміст білка в зерні, олії в насінні;
 • Не викликає постійного підкислення грунту.

Застосовується для основного передпосівного внесення при посіві, в якості підгодівлі. Добрива краще вносити під оранку, тому що усі фосфорні добрива погано розчиняються у воді. При внесенні його в сухому вигляді в грунт має тривалий термін дії, починає працювати тільки на 2-3-й рік.

Достатня кількість фосфору в ґрунті підвищує імунітет рослин до грибкових хвороб та погодних стресів. Здорові рослини краще цвітуть, зав’язуються, відрізняються кращим смаком.

Види суперфосфату

Суперфосфат – загальна назва групи фосфорних добрив. Головною його складовою є фосфор. В залежності від складу добрива його кількість варіює від 20 до 50%.

По розчинності підрозділяють на 3 групи:

 • Водорозчинні – суперфосфат, подвійний суперфосфат і складні – аммофоска, діамофоска;
 • Не розчинні у воді, але розчинні в лимонної кислоти – преципітат, томасшлак;
 • Важкорозчинні – фосфорна і кісткове борошно.
 • Практично усі фосфорні добрива отримують з природних матеріалів з відходів металургійної промисловості (преципітат, томасшлак). У вільному вигляді фосфор у природі практично не зустрічається, в основному він знаходиться у вигляді оксидів в органічних речовин і мінералів.

  Відомий академік А. Е. Ферсман назвав фосфор як «біогенний механізм життя і думки». Адже атоми фосфору, нарівні з іншими найважливішими компонентами, постійно присутні в світовому кругообігу речовин у природі.

  Склад і застосування фосфорних добрив

  Фосфор краще засвоюється, якщо поруч є азот. Тому яке б не взяли фосфорне добриво в кожному з них є до 8-10% азоту. У продажу зараз є велика кількість фосфорних добрив з різними добавками: Борофоска (з додаванням бору), аммофоска, гідрофосфат амонію (діамофоска). У аммонизированных добривах міститься велика кількість сірки та сульфату калію, а такий склад прекрасно діє на хрестоцвіті рослини. Іншими найбільш популярними фосфорно-калійними добривами є нітрофоска, нітроамофоска, нитрофос.
  primenenie superfosfata osenyu na ogorode kuda vnosit, dozirovka40 Застосування суперфосфату восени на городі. Куди вносити, дозування

  Простий суперфосфат

  Водорозчинне добриво світло-сіруватого кольору, містить домішки гіпсу, фосфати заліза, алюмінію, фтору і інші. У складі є до 20% фосфору. Випускають в гранулах і порошку. Готують добриво їх фосфоритів і апатиту. Це кисле добриво, але на кислотність ґрунту навіть при тривалому його застосуванні, практично не впливає, тому застосовують його на всіх грунтах. В якості підгодівлі добре на нього відгукуються картопля, буряк, морква, бобові, злакові, хрестоцвіті, цибулинні рослини.

  Як застосовувати:

  • В якості основного добрива вносять навесні (квітень) або восени (вересень) при перекопуванні грунту. Коріння надалі самі візьмуть стільки фосфору, скільки потрібно.
  • Додаючи в лунку при посадці томатів, перцю, огірків. Старатися не потрібно, достатньо покласти в лунку половину чайної ложки гранул (3-4 м).
  • В якості підгодівлі водним розчином в літній час.

  Суперфосфат небажано вносити в грунт одночасно з сечовиною, вапном, доломітового борошном і аміачною селітрою. Після застосування цих добрив, підгодовувати рослини суперфосфатом можна не раніше, ніж через тиждень.

  primenenie superfosfata osenyu na ogorode kuda vnosit, dozirovka41 Застосування суперфосфату восени на городі. Куди вносити, дозування

  Подвійний суперфосфат

  Концентроване водорозчинне добриво. Головною відмінністю від простого є велика концентрація головної складової – легкозасвоюваного фосфору (до 50%). Крім того, у подвійному суперфосфаті відсутні добавки у вигляді гіпсу.

  Завдяки високому вмісту легкозасвоюваних фосфатів, подвійний суперфосфат досить часто використовують, як швидку допомогу для багатьох культур. При ознаках нестачі фосфору, рослини поливають 1-2 рази за сезон водним розчином.

  Добриво застосовують аналогічно простого суперфосфату. Вноситься під перекопування восени або навесні. А перед тим, як висаджувати у теплицю помідори і перці, обов’язково полийте грунт розчином подвійного суперфосфату. Дозування: 100 г гранул розчинити в невеликій кількості окропу, і розчинений потім додати відро води і полити землю з лійки.

  В результаті рослини будуть червоніти вже на корені, стануть трохи солодший. В добавок розкислює грунт, а простий, навпаки, закислює грунт. Фосфор позитивно впливає на кореневу систему, а це безпосередньо працює на здоров’я всього рослини.

  Фосфор гірше засвоюється при низьких температурах, тому частіше від дефіциту цієї речовини страждає рано висаджена розсада.

  Витяжка з подвійного суперфосфату

  Усі фосфорні добрива досить важко розчиняються у воді. А для підживлення рослин необхідно застосовувати водний розчин. Як тоді розводити суперфосфат?

  3 ч. л. подвійного суперфосфату заливають 500 мл окропу, періодично перемішуючи розчин. Через 6-8 годин витяжка готова. З банки зливається верхня рідка частина. Розводять у відрі води половину отриманої витяжки. Для кращого ефекту при підгодівлі цибулинних культур додають 80 г сульфату калію.

  Будьте уважні з дозуванням. Якщо її збільшити вдвічі, то отримаєте абсолютно зворотний ефект, бадилля рослини усохне і всі соки підуть до голівці.

  Дозування суперфосфату для розведення

  Найімовірніше, придбавши упаковку добрива, насамперед ви дивитеся на звороті застосування та дозування. І бачите, що там написано кількість добрива в грамах на квадратний метр. Але не завжди є можливість робити певну кількість добрива, так і ваг може і не бути під рукою.

  Зазвичай при розведенні орієнтуються на кількість столових ложок. Так скільки в 1 столовій ложці міститься суперфосфату? 1 ст. л. дорівнює 25 г добрива, 2 ст. л. = 40 м і т. д.

  Скільки коштує суперфосфат

  Вартість добрива залежить від його складу, виробника і ваги упаковки. Так, ціна пачки простого суперфосфату вагою 1 кг коштує приблизно 50-70 рублів, подвійного суперфосфату такої ж ваги – 130-170 руб.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради