Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

Всі ми вивчали в школі основи біології і знаємо, що бджола — комаха, що відноситься до загону перетинчастокрилих, що дає людині мед, вироблений шляхом особливої переробки пилку і нектару рослин-медоносів. На цьому наші пізнання про бджіл найчастіше закінчуються. Ми приділяли багато уваги вивченню меду і його властивостей, супутніх продуктах бджільництва. Сьогодні пропонуємо поговорити про «виновницах торжества» — бджіл, дізнатися як влаштовані ці комахи всередині і зовні, вивчити особливості їх будови в силу яких вони дають нам мед.

Ротовий апарат

Ротовий апарат — найважливіша складова тіла бджоли. З його допомогою комахи виконують безліч функцій, основна з яких — це звичайно паркан нектару. До речі саме особливостями будови ротового апарату визначається придатність тієї чи іншої породи до збору нектару і пилку. Крім цього, за допомогою рота бджоли:

 • гризуть дерево (особливо актуально для бджіл-плотніков);
 • розширюють льоток;
 • пережовують віск.
 • Так з чого ж складається ротовий апарат і яка його будова. Знаходиться він усередині голови, що має щільний хітиновий покрив, не тільки зовні, але і всередині, власне внутрішній шар хітину утворює особливу освіта — тенторіум, що забезпечує надійну опору голови і ротового апарату.

  a551ddcca1b3b87f929b91920c440de1 Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

  Сам же ротової апарат складається з 4 щелеп з рухливими губами (верхня і нижня) і хоботка. Під нижньою губою є особлива платівка — эпифаринкс, що прикриває щілину, в момент, коли частини хоботка збираються в єдиній ціле. Хоботок бджіл складається з:

 • Перетинки підстави;
 • сочленика для підвіски;
 • підборіддя;
 • підвіски;
 • вуздечки;
 • нижнегубных і максилярных щупиков;
 • приязычника;
 • мандибулы з зовнішньої лопаттю;
 • ложечки;
 • мови.
 • Всі ці складові збираються, як конструктор в одне ціле в момент, коли бджолі необхідно висмоктують нектар. Розміри зібраного хоботка можуть істотно варіюватися. Рекорд за розмірами зараз належить сірої гірської кавказької бджолі. Її хоботок досягає в довжину 7,2 мм. Це дозволяє добувати нектар навіть з квітів трубчастої форми.

  Зір бджоли

  Продовжуючи розглядати внутрішню будову медоносної бджоли та його особливості, не можна не приділити увагу зоровій системі цієї комахи. Отже, чи знаєте ви, скільки очей у бджоли? Багато хто помилково вважають, що їх два. Насправді це далеко не так, пчелоносная бджола має 5 очей (3 оцели і 2 фасеточних).

  Оцели, за своєю будовою нагадують прообраз очі людини, фасеточні влаштовано особливим чином і визначають можливість бджоли бачити під час польоту. По суті Фасеточні очі бджоли — маса шестикутних призм з трубочками (омматидий), зі світлочутливим елементом на дні. Таких омматидий у бджіл близько 5 тисяч штук, а у трутня може бути і вдвічі більше, адже йому потрібно в польоті контролювати матку.

  b08f41e9dcc4d667910e31a4bf54cc46 Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

  Така будова зорової системи допомагає бджолам безпомилково повертатися додому після обльоту бджіл, а найчастіше вони збирають нектар кілометрах від пасіки, запам’ятати свій шлях і передати його іншим (при необхідності) за допомогою танцю.

  Особливості зору бджіл полягають у тому, що вони бачать картинку шматочками. Схема нагадує пазл з окремих елементів комахи складають цілі картинки. Щодо кольору, то воно у бджіл зрушено в бік коротких хвиль. Так вони не розрізняють червоний колір, зате бачать ултрафиолетовый. Саме ця особливість відіграє роль при фарбуванні вуликів. Жоден досвідчений пасічник не фарбуватиме їх в червоний колір, зазвичай використовується синій, жовтий або зелений.

  Крила бджоли

  Якщо розглядати зовнішню будову медоносної бджоли, то особливу увагу слід приділити крил. Їх у бджіл 4 — пара великих передніх і пара задніх. Передні в стані спокою лежать на задніх. В польоті задні і передні крила зчіплюються спеціальними зачепами і утворюють дві площини.

  046c7a1cd6003ee9960d8b89b22112fb Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

  Самі крила складаються з хітинових жилок і перемичок між ними, досить щільні, але з часом зношуються, оскільки комаха активно працюючи ними, роблячи в польоті до 200 помахів/секунду. Чим старше бджола, тим складніше їй літати. Середня швидкість бджоли — 60 км/ч.

  Особливості травної системи

  Основною складовою травної системи бджіл є зоб. Він служить для перенесення і переробки нектару. Його обсяг може становити до 90мл, залежно від породи бджіл, при цьому середній показник становить приблизно вдвічі менше, що все одно досить багато, враховуючи, що загальна вага бджоли ледве перевищує 110 мг. Зоб розташований за ротом, перед шлунком. Між ним і шлунком є односторонній клапан (провентрикулюс).

  741b35ab096b709c39975200d4406707 Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

  В зобі і шлунку під впливом спеціальних ферментів і відбувається розщеплення складних цукрів на прості — проводиться мед. Крім цих ферментів, особливі ректальні залози, які знаходяться біля основи прямої кишки, виробляють антисептичний фермент. Пов’язано це з тим, що залишкові продукти життєдіяльності бджоли не виводяться з її організму, а накопичуються в прямій кишці. З метою запобігання гниття і інших несприятливих процесів і виділяються вищеназвані ферменти. До речі саме з порушенням функції ректальних залоз, пов’язано багато захворювання бджіл.

  Особливості опорного апарату

  Опорний апарат бджоли складається з 3 пар ніжок — звичайна пара і особливі передні і задні. У загальному вигляді ніжки бджоли складаються з:

 • тазика;
 • вертлюга;
 • стегна;
 • гомілки;
 • лапки з п’ятьма члениками;
 • кігтики;
 • подушечка.
 • Останні два компоненти допомагають бджолі без зусиль пересуватися по шорсткій і гладкої поверхні.

  c3263a8f2d62458f068076f5d5edc2c4 Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

  Особливість передніх лапок в тому, що вони є робочими, мають більший діапазон згину, за рахунок чого застосовується бджолою для проведення різних робіт. Зокрема з допомогою напівкруглого вирізу в п’яті і рухомого відростка гомілки бджола очищає вусики — органи нюху.

  Задня пара ніжок також специфічна. Вона має особливе пристосування для перенесення пилку (корзиночка), яку бджола час від часу шкрябає з волосків на тілі. Бачити цю особливість будови опорного апарату бджоли можна коли бджола повертається у вулик. Грудки різного кольору на задніх лапках — це і буде кошик.

  Будова і функції жала

  Жало — елемент будови бджоли, властивий для самок. Основна функція цього органу бджоли — захист потомства і житла. До складу жала входять:

 • Резервуар з отрутою;
 • трубочка для впорскування.
 • Отрута — густа рідина гірка на смак, жовтуватого відтінку з неприємні запахом. Трубочка — дві рухливі санчата з щербинами з нахилом. Така будова визначає неможливість висмикнути жало зі шкіри людини, тому весь апарат, при укусі, відривається з кінчиком черевця і комаха гине. У разі укусу інших комах-бджола залишається жива за рахунок того, що отвір у хітині не затискає санчата.

  b3d3329e726b2f083c806383a0a4a13d Як влаштовані бджоли: скільки око, крил, шлунків, ніг

  Укус бджоли для людини хоч і не смертельний, але досить небезпечний, чреватий розвитком алергічних реакцій. Перша допомога при укусі зводиться до видалення жала, а це справа не з простих. Натискати на ємність жала не можна, бо це призведе до різкого впорскуванню отрути під шкіру, необхідно акуратно видалити відірвану частину бджоли, до моменту, коли вся отрута виявиться в організмі.

  Будова бджоли може незначно відрізнятися від породи. Крім цього бджоли і трутні мають відмінності в будові. У трутнів немає жала, зоб і глоткова заліза практично не розвинуті. Це пов’язано з відсутністю необхідності переробки і перенесення нектару.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради