Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Щоб отримати перший урожай огірків на пару тижнів раніше, огірки вирощують через розсаду. Існує чимало ефективних способів вирощування огіркової розсади. На відміну від традиційного посіву огірків насінням у ґрунт, пропоновані варіанти мають чимало переваг. Розсада огірків краще приживається, оскільки висаджуючи на постійне місце, корінці не травмуються, не хворіють і відразу йдуть у ріст.

Чому досвідчені городники не рекомендують висаджувати насіння безпосередньо в грунт? Вся справа в тому, що розсада огірків погано переносить пересадку. Пересаджуючи на постійне місце розсаду, вирощену на землі, травмується половина її корінців, оскільки вони тонкі і крихкі. Надалі розсада погано приживається і часом гине.

Ще один момент потрібно врахувати прихильникам посіву насіння відразу в землю. Висаджуючи огірки насінням, ще до появи сходів, насіння стають здобиччю мурах і капустянки. Крім того, насіння, посаджені в холодну землю, загнивають і не сходить. Тому вирощування розсади огірків останнім часом набирає все більшу популярність. Пропоную кілька способів вирощування огірків у домашніх умовах через розсаду. А ви вибирайте, який вам краще підійде.

kak vyrastit rassadu ogurcov v domashnikh usloviyakh – 7 prostykh sposobov70 Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Насіння огірків вибрати?

Схожість насіння огірків залежить в першу чергу від віку самих насіння. Так, краще проростають насіння 2-3 річної давності. З них у рослин утворюється більше зав’язей, значить і урожай огірків буде більше. У насіння старше 5 років врожайність буває низькою. А у насіння першого року на огудині буде більше чоловічих квіток (пустоцветов), значить і приготований, зав’язей буде менше.

Щоб знати, коли були зібрані насіння, потрібно дивитися дату упаковки. Звичайно, не на всіх упаковках вказується час пакування (збору) насіння, але на деяких ця дата є, так що уважніше читайте інформацію на упаковці.

kak vyrastit rassadu ogurcov v domashnikh usloviyakh – 7 prostykh sposobov71 Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Вирощування розсади огірків в гарячих тирсі

Які плюси має цей спосіб?

 • Тирсу мають пухку і повітряну структуру;
 • 100% схожість насіння;
 • Розсада менше хворіє;
 • Тирсу краще, ніж земля, зберігають тепло;
 • Процес пророщування насіння плавно переходить у вирощування розсади, тобто насіння зайвий раз не травмуються;
 • Насіння, посаджені в тирсу на 1-2 дні прокльовується раніше, ніж посаджені в грунт.

Для посіву насіння, тирса, виберіть ємність, щоб вона не протікала.

Підготовка тирси

Готуючи тирса до посіву, ні в якому разі не використовуйте тирса від порізки ДСП і інших деревних плит. Вони в своєму складі мають клеючі речовини, шкідливі для рослин і людини теж. Тирса, придатні для пророщування, беріть тільки там, де розпилюють чисту деревину. І чим дрібніше будуть тирсу, тим краще буде огіркам, тому що більше нагадує грунт.

Перш, ніж покласти тирсу в контейнер, їх слід перш пролити окропом, щоб змити смолисті речовини. Тирсу кладуть у друшляк і 2-3 рази проливають окропом. Сама вологість тирси повинна така, щоб вони були досить вологими, але з них не стікала вода.

Потім ошпарені тирсу засипають на дно ємності шаром в 2-3 див. Пам’ятайте, вони повинні бути гарячими, саме це створює їм умови зі сприятливим мікрокліматом.

kak vyrastit rassadu ogurcov v domashnikh usloviyakh – 7 prostykh sposobov72 Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Посів насіння

Насіння розкладають по поверхні тирси кожні 2-3 см, не заглиблюючи. Після посіву насіння, їх присипають зверху такими ж, заздалегідь приготованими теплими тирсою шаром в 1-1,5 см. Контейнер з посадженими насінням закривають пакетом або плівкою і ставлять у тепле темне місце. Чекають, коли проклюнуться насіння. Звичайно, сходи з’являються на 3-й день.

Як тільки з’явилися сходи, пакет з контейнера знімають і переставляють на світле місце. Температуру можна трохи знижують, щоб уникнути витягування сіянців.

На 5-й день сходи стають міцними, а тирса можуть підсохнути. Полив проводять у міру їх висихання чистою і обов’язково теплою водою.

Розсада огірків в торф’яних таблетках

Один з найбільш продуманих способів вирощування розсади – вирощування в торф’яних таблетках. Цей варіант дуже підходить для огірка, так як у нього тонкі і крихкі корінці, легко ламаються при пікіруванні. З-за цього рослина потім на деякий час завмирає, замість того щоб активно рости. А висаджуючи огірочки в грунт разом з таблеткою, коренева система не страждає і рослина відразу йде в зростання.

Єдиний мінус цього способу, при великій кількості розсади буде витратно – таблетки коштують не дешево.

Посів насіння

Спочатку готують торф’яні таблетки, складають їх в ємність і заливають теплою водою. Через кілька хвилин таблетки набухають і стають товстими стовпчиками.

Перш ніж покласти насіннячко, у верхній частині таблетки роблять невелику, глибиною до 1 см, поглиблення – ложе для насіння, куди кладуть горизонтально насіннячко. Сильно вдавлювати насіння не потрібно. Присипають зверху торфом з самої таблетки. Поливати таблетку не потрібно, вона і так волога.

Ємність з таблетками прикривають пакетом (плівкою), ставлять у тепле місце. Перевіряють появу сходів. Як тільки з’явилися петельки, плівку знімають і контейнер ставлять на світло. Поливають сіянці у міру висихання грунту.

Висадка в грунт

Коли на сіянцях з’являться 1-2 справжні листочки, на таблетці розрізають сіточку, а саму таблетку з розсадою пересаджують разом з торф’яним стовпчиком в грунт на постійне місце. Витягнулися розсаду заглиблюють до сім’ядоль.

kak vyrastit rassadu ogurcov v domashnikh usloviyakh – 7 prostykh sposobov73 Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Огіркова розсада в яєчній шкаралупі

Огіркова розсада погано переносить пересадку, тоді у неї травмуються ніжні корінці. Вирощування розсади в яєчній шкаралупі – теж безпечний спосіб, оскільки висаджують розсаду в грунт разом зі шкаралупою.

Цей метод має також не мало позитивних моментів:

 • Шкаралупа складається з вапна, значить містить багато корисних мікроелементів – кальцій, калій, фосфор і навіть азот;
 • Яєчна шкаралупа покращує структуру і знижує кислотність ґрунту;
 • Підвищується ефективність мінеральних добрив.

Для висаджування насіння в яєчну шкаралупу заздалегідь приготуйте:

 • Яєчні контейнери,
 • Живильний грунт,
 • Ножиці,
 • Товсту голку,
 • Воду і, звичайно, яєчні шкарлупки.

Підберіть шкарлупки, які розбиті з одного кінця. Яєчну шкаралупу завчасно прокип’ятіть, смажте в духовці, з метою вбити патогенну мікрофлору.

Підготовка скорлупок

Перш ножицями вирівняйте гострі краї отвору, на іншій стороні яйця голкою роблять дірочку. Це буде дренажний отвір. Шкарлупки на 2/3 об’єму заповнюють грунтом і ставлять у контейнер з-під яєць. Укладають насіння і зверху злегка присипають грунтом.

Посадки поливають водою. Як зазвичай, контейнер поміщають в пакет і прибираємо в тепле місце. Сходи з’являються на 5-6 день, а через 2 тижні розсаду висаджують у відкритий грунт або теплицю.

Висаджуючи розсаду в грунт, шкаралупу стискають у кулаці і разом зі шкаралупою висаджують в землю. Шкаралупа надалі буде додатковим харчуванням рослині.

kak vyrastit rassadu ogurcov v domashnikh usloviyakh – 7 prostykh sposobov74 Як виростити розсаду огірків в домашніх умовах – 7 простих способів

Вирощування розсади огірків в вермикуліті

Не менш ефективний і легкий спосіб пророщування розсади, дає 100% схожість, має чимало позитивних властивостей. Сходи з’являються через 3 дні. Краще взяти вермикуліт дрібної фракції. Оскільки вермикуліт відносно дешевий, в цілях економії приготуйте дрібні миски висотою не більше 5 див.

 • Вермикуліт перед застосуванням промочите водою до такого стану, щоб він був мокрий, але з нього не виливалася вода.
 • Огіркове насіннячко гострим кінчиком встромляють в вермикуліт, злегка його присипають.
 • Миску з висіяним насінням поміщають в пакет і ставлять в тепло. Стежать, коли стануть прокльовуватися паростки. Як тільки вони з’явилися, знімають пакет миску і ставлять на світ трохи прохолодне місце, щоб сіянці не витягувалися.
 • Цей спосіб хороший ще тим, що сіянці при пікіровці дістаються з вермикуліту дуже легко, при цьому корінці рослини зовсім не травмуються. Тримають розсаду у вермикуліті не більше двох тижнів, потім її необхідно пересаджувати у відкритий грунт або в ємність більшого розміру, наприклад, в торф’яні стаканчики. Пересаджують рослини, коли на них виростуть 1-2 справжніх листочка.

  Вирощування розсади в кокосовому субстраті

  Про кокосовому субстраті я теж вже писала, прочитайте. Крім огірків в ньому можна вирощувати будь-які гарбузові культури кабачки, патисони, кавуни, дині.

  Перевагами вирощування розсади огірків в кокосовому субстраті є його гарна повітропроникність і здатність надовго утримувати вологу. Крім того, субстрат екологічно чистий матеріал, не містить у собі ніякої патогенної мікрофлори. Сходи в субстраті з’являються на 3 добу і тримають їх там до 10-14 днів. Після сіянці пересаджують в грунт або в стаканчики.

  Спочатку кокосовий субстрат заливають водою, через кілька хвилин грунт для посадки насіння готовий. В приготовлену ємність накладають субстрат й устромляють у нього огіркові насіння на відстані 3 див. Контейнер закривають плівкою і відправляють в тепло. Після появи сходів, укриття знімають. Догляд зводиться до поливу в разі висихання грунту.

  Відео «Вирощування розсади огірків у пелюшках»

  Вирощування огіркової розсади без землі

  Такий спосіб передбачає лише пророщування насіння до їх посадки в стаканчики або в грунт.

 • Спочатку необхідно приготувати, так звані, пелюшки. З цією метою розстеліть на столі двошаровий поліетиленовий пакет, розміром приблизно 12х21 див. На нього покладіть такої ж довжини 3 шари тонкої туалетного паперу. Кожен шар паперу зволожують водою з розпилювача або гумової груші.
 • Потім на пелюшки, відступаючи від верхнього краю 1-2 см, розкладають огіркові насіння гострим кінцем вниз, так як корінець піде донизу.
 • Акуратно скручують пелюшку у валик, закріплюють його аптекарській гумкою. Підписують маркером сорт і ставлять самокрутку у високий контейнер, стороною вгору, де посіяні насіння.
 • У контейнер на дно наливають трохи води – заввишки 1-1,5 см.
 • Контейнери поміщають в пакет, ставлять у світле місце, щоб уникнути витягування розсади.
 • Насіння на 3-4 день проклюнуться і дадуть сходи. У такий самокрутки сіянці можуть рости до 10 днів, потім їх пересаджують. Розгорнувши пакет, сіянці легко дістаються разом з клаптиком паперу, але корінці при цьому залишаються цілими. У такому вигляді, разом з папером, сходи пересаджують, папір в грунті розкладеться.

  Коли висаджувати розсаду в грунт

  Розсада, незалежно від того, в чому вона вирощується, не повинна перебувати там більше 2-х тижнів. Знаючи, коли потрібно висівати насіння на розсаду, легко вирахувати час висадки її в грунт. Знайте, що огірки – тропічна рослина і дуже любить тепло і вологість. Тому висаджують насіння тільки в добре прогрітий грунт.

  Щоб знати початок висадки насіння на розсаду, визначають куди саме, у відкритий грунт або теплицю, будете її висаджувати. Якщо у відкритий грунт, починають пророщувати насіння, коли нічна температура не опускається нижче -10 протягом тижня. Зазвичай це середина травня. Якщо в теплицю або на підвіконня, розсаду висаджують у другій половині квітня або початку травня. Щоб не помилитися, шляхом зворотного відліку віднімають приблизно 2 тижні.

  Висаджують розсаду, коли на ній є пара справжніх листочків, але не більш 5-6 листків. Переросла розсада пізніше погано приживається і навіть хворіє. І ще одна порада: висаджуйте розсаду ввечері або в похмуру погоду, огіркові корінці погано переносять сонячне світло.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради