Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

Скоро настане час висадки розсади в теплиці і відкритий грунт. У південних регіонах висадкою займаються в квітні–травні, в більш північних регіонах – в травні – початку червня. Але погода зараз настільки непередбачувана, що зворотні весняні заморозки можуть нагрянути абсолютно раптово, буквально після, начебто сталою, теплої погоди. І як буває прикро, що вирощена з такою любов’ю і турботою здорова і міцна розсада після похолодань поникла або загинула.

kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 279 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

Деякі культури можуть витримати зниження температури до -1-7ºС (петрушка, морква, селера, кріп, шпинат, цибуля). Але такі теплолюбні овочі, як огірки, кабачки, гарбуз, які ростуть близько до поверхні землі, дуже швидко реагують на температуру -1-2ºС. Також небезпечні весняні похолодання для незагартованих або погано укорінених томатів, перців і баклажанів. Незначне зниження температури рослини можуть і не погубити, але надалі вони будуть відставати в рості і плодоношення у них затримається на 2-3 тижні.

Що ж робити, можна захистити рослини від заморозків, які існують способи? А якщо вже рослини підмерзли, можливо їх реанімувати? Адже іноді вирощуються елітні дорогі сорти овочів, які просто шкода викинути. Щоб відповісти на ці питання, давайте спочатку з’ясуємо, чому відбувається замерзання рослин при зниженні температури до мінусових значень.

З уроків ботаніки у школі всі знають, що будь-яка рослина складається з клітин. У клітинах міститься клітинний сік, який, як будь-яка інша рідина, при температурі від 0 º с і нижче кристалізується, тобто замерзає. Замерзлий клітинний сік за рахунок кристалів, що утворюються всередині клітини, розриває тоненькі мікрокристалічні оболонки лктки. Тургор (тиск, яке є всередині клітини) порушується і відбувається той стан, коли листочки знічуються, опадають вниз і ми бачимо вбите морозом рослина.

Зміст

 • 1 Як врятувати розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату
 • 2 Який укривний матеріал рятує розсаду від похолодань без теплиці (відкритому ґрунті) в травні-червні
 • 3 Як захистити рослини від заморозків поливом
 • 4 Як уберегти рослини від весняних заморозків димом
 • 5 Як реанімувати розсаду влітку після заморозків
  • 5.1 Обприскування водою
  • 5.2 Обприскування антидепресантами
  • 5.3 Мінеральні добрива

Як врятувати розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату

Вже в першій декаді травня багато городників висаджують розсаду помідорів, перців, баклажанів, огірків у теплицю. Але цей період дуже небезпечний поворотними заморозками, і досить сильними, коли температура може знижуватися до -5-7ºС на ґрунті. Саме після висадки розсади, необхідно бути дуже пильними і уважно стежити за прогнозом погоди.

Деякі теплиці, особливо з полікарбонату, можуть тримати температуру до -4С. Якщо температура опускається нижче, рослини можуть померзнути. Тоді як захистити рослини в теплиці від можливого зниження температури? Є кілька способів.

Побажання спокійної ночі хлопцеві: як побажати красиво і оригінально

Укриття спанбондом. Над грядками встановлюються дуги, які зверху прикривають спанбондом. Кількість шарів залежить від товщини спанбонду. Якщо тонкий, то доведеться зробити 2-3 шари. Приїжджаючи на дачу тільки на вихідні, цей спосіб найбільш зручний. Укривний матеріал добре пропускає повітря і світло, в той же час не дає сильно випаровуватися волозі. Рослини під таким укриттям відчувають себе комфортно.

kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 280 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

Пляшки з водою. Заздалегідь приготуйте пластикові темні пляшки, зазвичай в таких продають квас, пиво. Наповніть їх водою і розкладіть по можливості їх більше як на грядах в теплиці. За день вода у пляшках нагріється, а вночі тепло від пляшок буде поступово зігрівати повітря в теплиці. Навіть перепад температури на 0,5-1 градус буде грати позитивну користь і не дасть замерзнути розсаді.

Бочка з водою. Не пошкодуйте простору в теплиці і поставте там велику залізну бочку, бажано темного кольору. Вода в бочці за день нагріється, а вночі від бочки повітря в теплиці будуть нагріватися. До того ж, тепла вода в бочці знадобиться для поливу рослин.

Також можна скористатися сучасними технологіями, якщо

 • повісити інфрачервоні лампи,
 • поставити звичайний електричний обігрівач.

Звичайно, мінус цих способів буде у великому споживанні електроенергії, але ж заморозки не вічні, і користуватися цими технологіями доведеться недовго. Якщо немає можливості поставити обігрівач або повісити лампу, можна просто занести у теплицю відро чи мангал з гарячими вугіллями.

Ще один спосіб зберегти розсаду у теплиці від низьких температур. Можна розсаду з ящиків поки не висаджувати, а залишити її ближче до землі, від землі йде тепло, рослини в цьому випадку не замерзнуть. Або просто на ніч забирати ящики назад в приміщення.

kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 281 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

Який укривний матеріал рятує розсаду від похолодань без теплиці (відкритому ґрунті) в травні-червні

Але не тільки у теплицю висаджуємо розсаду. Коли розсади багато, все одно її частина доводиться висаджувати на грядку у відкритий грунт. Якщо в обмеженому просторі теплиці можна скористатися обігрівачами, або ємностями з теплою водою, то на грядках такі способи не працюють.

Орієнтуватися тільки на прогноз погоди, коли у вас на грядках ростуть теплолюбні рослини, все-таки не варто. Якщо ви все-таки дотримуєтеся прогнозу, то дивіться його в кількох джерелах. Причому прогноз зазвичай дається по регіону, а не з конкретного дачній ділянці. Буває так, що на сусідній ділянці все померзло, а на вашому немає. Багато що залежить в цьому випадку від рельєфу місцевості, місцезнаходження дільниці в низині або поруч з водоймою і т. д. В будь-якому випадку орієнтуйтеся на власний досвід, а також на народні прикмети, вони рідко кого підводять.

 • Якщо ввечері в травні-червні стовпчик термометра опускається до +1-2ºС, цілком можливо, що вночі температура опуститься ще нижче.
 • Стихший вітер, що настало затишшя, відсутність на небі хмар та припинення опадів говорить про те, що скоро похолодає.
 • Починає цвісти черемха, а вона завжди цвіте до похолодання.
Вірші на 23 лютого для дітей. Добірка дитячих віршів до Дня Захисника Вітчизни

Якщо ви спостерігаєте щось з цих прикмет, це сигнал про те, що треба іти в город і зробити щось для захисту посадок. Мабуть, самим вірним рішенням буде укриття посадок.

kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 282 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

 • Укривний матеріал. На грядки з теплолюбними культурами, як кабачки, гарбузи, патисони, помідори і т. д., ставляться дуги, які зверху закривають спанбондом. При його відсутності дуги прикривають звичайними простирадлами, половиками.
 • Укриття пляшками. Якщо розсада невелика, то кожна рослина прикривають пластиковими пляшками, перевернутими відрами, мішками з крафт-паперу.
 • Підгортання. Цей спосіб більше підходить для картоплі. Оскільки до цього часу він тільки сходить, невеликі його сходи підгортають, тобто повністю рослина заривають землею. Так молоденька бадилля у картоплі не замерзне, а по мірі паростка зелень знову проб’ється назовні.
 • Як захистити рослини від заморозків поливом

  Захистити рослини від майбутніх заморозків можна шляхом поливу (дощування). Полив проводиться ввечері, по мірі випаровування води утворюється пара буде захищати рослини від низької температури. Водяна пара володіє більшою теплоємністю і не пропускає до землі потоки холодного повітря, а рослини безболісно перенесуть короткочасні низькі температури.

  З цією метою на поливальний шланг надівається дрібний розпилювач. Вода з нього має випливати дрібними краплями. Полийте рослини повністю зверху, а також полийте їх під корінь. Способом дощування можна захистити рослини в теплиці, чагарники і невеликі дерева до -5ºС, але тільки в безвітряну погоду.

  kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 283 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

  Як уберегти рослини від весняних заморозків димом

  Задимлення також вважається досить ефективним методом і застосовується не тільки в теплицях, але і для захисту кущів та плодових дерев.

  У теплиці зазвичай використовують для задимлення тютюнову шашку, вона не небезпечна ні для рослин, ні для металевих конструкцій теплиці. Шашку поміщають в металеве відро і підпалюють ближче до ночі, коли з’являється ймовірність заморожування. І залишають її горіти аж до самого ранку.

  Для захисту плодових дерев і чагарників у період, коли вони починають цвісти, влаштовують задимлення, розвівши поруч з кущами або під деревами вогнище. В якості палива використовують вологі тирсу, солому, опале торішнє листя, картоплиння і т. д. Головна умова: необхідно, щоб вогнище не горів, а повільно тлів, виділяючи при цьому велику кількість диму. Одного вогнища розміром 1-1,5 м і висотою до 1 м вистачить для задимлення 1 сотки землі.

  Вогнище підпалюють також ближче до ночі, коли температура повітря опускається до нульової позначки. І горіння його має тривати аж до ранку, покриваючи густим димом весь ділянку.

  kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 284 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

  Незважаючи на простоту, цей спосіб має недоліки.

  • Багаття розводять тільки в безвітряну погоду, в іншому випадку це може привести до пожежі.
  • З іншого боку, для підтримки горіння необхідний невеликий вітерець, інакше багаття погасне або дим просто буде йти в небо.
  • При спалюванні рослинних залишків завжди присутній специфічний запах.

  Як реанімувати розсаду влітку після заморозків

  Якщо заморозки все-таки погубили ваші рослини, то не поспішайте їх викидати. Є кілька ефективних способів, які допоможуть вам реанімувати підмерзлі рослини.

  • Обприскування звичайною холодною водою;
  • Застосування антидепресантів через обприскування;
  • Використання мінеральних добрив.
  Чудо світу – лимон, то томат, з першого погляду не всі визначать. Опис та відгуки про дивовижну культуру

  Як правильно реанімувати рослини цими способами, розповім детальніше.

  kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 285 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

  Обприскування водою

  Якщо ваші рослини потрапили вночі під заморозки, рано-вранці до прогрівання сонцем, тобто до того моменту, поки клітинний сік знаходиться у стані кристалів, обов’язково включіть шланг з дрібним розпилювачем і полийте листочки зверху і знизу. Потім притените рослини газетою або картоном. Таким чином буде проходити повільне відтавання клітинного соку від льоду, що утворився при мінусовій температурі.

  Обприскування антидепресантами

  Епін-Екстра – це штучний аналог природного стимулятора росту. Він активізує захисні властивості рослин і надає сприятливу дію, яку необхідно внаслідок впливу низьких температур. Для цього потрібно обприскати ввечері в ніч передбачуваних заморозків або рано вранці. Майте на увазі, що речовини, що входять до складу засобу при сонячному світлі втрачають свою властивість. Попереднє обприскування допоможе рослинам впоратися зі стресом. Розведіть 1 ампулу кошти (1мл) в 5 л і обприскуйте розчином рослини зверху і знизу листя.

  Важливо! Не розчиняйте Епін-Екстра у воді з-під крана. Водопровідна вода, як правило, має лужну реакцію, що знижує дію засобу. Тому перш, ніж розчинити засіб у воді, спочатку додайте 1 ч. л. оцту або ж стільки ж борної кислоти, або кілька кристаликів лимонної кислоти. Тільки після нейтралізації, можна розводити Епін.

  Епін засвоюється рослинами 2-3 дні, тому їм не можна користуватися перед дощем або після цього поливати водою.

  Циркон. Якщо, приїхавши на дачу, бачите, що всі ваші помідори померзли, то це не привід піддаватися відчаю. Врятувати розсаду томатів допоможе Циркон, навіть якщо заморозки були досить сильними. Це альтернативний розчин на подобу Епін-Екстра і відноситься до стимуляторів росту.

  Що робити? Зрізайте всю надземну частину рослини, залишивши тільки непошкоджений пеньок стебла висотою в 3 см від землі. А потім полийте розчином Циркону, розвівши ампулу в 8 л води. Через деякий час ви помітите, що від пенька з’являться нові пагони. Результат трохи забариться, тим не менш на кущі все одно будуть помідори.

  kak uberech i spasti rassadu ot zamorozkov v teplice iz polikarbonata i v otkrytom grunte 286 Як уберегти і зберегти розсаду від заморозків в теплиці з полікарбонату і у відкритому грунті?

  Фітоспорін – натуральний препарат нового покоління, однак він не лише допомагає боротися з хворобами, він чудово захищає рослини від різних стресів, одним з яких і є заморозки. Препарат діє на клітинному рівні, а що містяться в препараті гумінові речовини стимулюють ріст та підвищують імунітет ослаблених рослин до хвороб.

  Правильно розведіть засіб і обприскати розсаду перед зниженням температури повітря або рано вранці до того, як сонце прогріє теплицю.

  Мінеральні добрива

  Це своєрідна підживлення. Якщо пошкоджена верхня вегетативна частина, то підгодуйте мінеральними добривами частину і кореневу систему. Після цього рослина дасть нову поросль пагонів.

  Овочі підгодовують комплексними добривами або сумішшю (5 г фосфорних + 3 г азотних) мінеральних добрив, розводять в 10 л води, поливають з розрахунку на 1 кв. м.

  Можна використовувати слабкий розчин курячого посліду (1 частина посліду на 20 частин води).

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!