Як правильно розтопити і очистити бджолиний віск?

Віск бджолиний — матеріал з якого бджоли будують соти. Будучи продуктом життєдіяльності бджіл, бджолиний віск є цінною харчовою добавкою в раціоні людини. Крім цього він використовується людиною для оздоровчих процедур, є матеріалом для творчості.

Застосовувати бджолиний віск у природному вигляді не представляється можливим, перед використанням необхідно позбавити його від домішок і залишків життєдіяльності бджіл, що часом є не надто простим завданням. Тим не менше вибір методів очищення воску колосальний, деякі з них, може не дуже ефективний, зате прості і цілком згодяться для домашніх умов.

Природне очищення воску від всіляких домішок

Як очистити і розтопити віск? Про це піде мова нижче. Сучасна наука і технологія пропонує багато способу обробки і очищення воску. Ми розглянемо лише основні методи, за допомогою яких можна привести віск бджолиний у відповідність з нормативними для застосування людиною, вимогами.

Найпоширенішими є фізичні методи очищення воску. Вони засновані на законах фізики і застосувати їх можна навіть не будучи професіоналом. Ніяких додаткових навичок, складних матеріалів, що такі способи не зажадають.

dac194cf05904b9b60c89fc560bff10d Як правильно розтопити і очистити бджолиний віск?

Найчастіше саме вони будуть продемонстровані Вам будь-пошукової системи по запиту: «як розтопити бджолиний віск в домашніх умовах відео» До фізичних способів очищення воску відносяться:

 • Фільтрація. В її основі — відділення сторонніх частинок з допомогою фільтрів. В якості фільтра можуть виступати підручні засоби (капрон, синтетичні тканини, марля). Метод недостатньо ефективний. Навіть спеціальні фільтри здатні очистити віск бджолиний на 100%. Слід підготуватися до того, що для досягнення результату, необхідно буде комбінувати методи очищення і фільтрація має стати одним з етапів.
 • Відстоювання. Метод заснований на різній щільності води, воску і домішок в ньому. Суть полягає у відправці цільного шматка воску для розпалювання в киплячу воду. Потім воду знімають з вогню, обгортають ємність, поміщають в тепле місце для більш тривалого підтримання температури. За підсумком більш щільні і важкі домішки осідають на дні, зверху поступово застигає очищений віск. Варто сказати, що і такий метод є неідеальним, цілком підходить для домашнього застосування, але викликає ряд питань щодо можливості використання такого воску у фармацевтичній і харчовій промисловостях. Залишилися дрібні частинки не дозволяють назвати його абсолютно чистим, що в свою чергу може несприятливо позначитися на здоров’ї людини. Залишкові домішки можуть призвести до того, що віск бджолиний викличе алергічні реакції, проблеми з шкірою. Тому в промисловості застосовуються більш ефективні, хімічні методи очищення.
 • Способи очищення бджолиного воску із застосуванням реагентів

  Основними хімічними реагентами для очищення бджолиного воску є сірчана і оцтова кислоти. Вони взаємодіють з домішками воску, при цьому є інертними по відношенню до основних з’єднанням воску. Такий метод схоже, розглянутому вище, відстоювання. Очищення воску за даною технологією виглядає наступним чином:

 • Розплавлення воску в глибокій ємності;
 • введення реагенту;
 • відстоювання в теплому місці;
 • витяг очищеного воску;
 • відправляють в тепле місце на кілька годин;
 • витягують очищений віск.
 • a8d1232f33800b9e126586e1091543bb Як правильно розтопити і очистити бджолиний віск?

  Такий очищення не цілком достатньо для харчової та фармацевтичної промисловості, а тим більше мистецтво висуває до бджолиного воску нові вимог, він повинен бути однорідним за кольором. Фарбувальні пігменти воску можуть негативно позначитися на здоров’ї. Саме тому наступним кроком професійної очищення воску є його освітлення.

  Першим ділом для цього застосовують адсорбцію. Найпоширенішим є адсорбентом відомий багатьом активоване вугілля. Його подрібнюють і додають у розплавлений віск, а потім вдаються до процедури фільтрації. При цьому видаляються пігментні речовини, але повної однорідності кольору все одно домогтися не вдається, тому в промислових масштабах, слідом за адсорбцією застосовують остаточне освітлення (відбілювання воску).

  Остаточне освітлення або відбілювання воску

  Віск бджолиний, очищений остаточно втрачає ряд корисних властивостей і природний аромат, тому в домашніх умовах застосування таких методів нераціонально. Але, з точки зору промисловості, з метою видалення всіх біологічно активних продуктів бджільництва, повне очищення воску, є необхідною. У тому числі віск необхідно піддати відбілювання.

  Відбілювання — обробка воску за допомогою кислот і лугів. Раніше, для того щоб відбілити віск бджолиний використовували хлор. Але і тут виникали питання. Хлор, сам по собі, є потужним алергеном і після відбілювання з’являється необхідність очищення воску вже від залишків хлору. Тому сучасна промисловість усе частіше віддає перевагу більш безпечним, обробляють віск пероксидом водню з лугами, кислотами з марганцем, спиртами з їдким калієм з подальшою нейтралізацією хім.реактивів.

  699f0da2cb31f58b7213a4b94a8fa8fd Як правильно розтопити і очистити бджолиний віск?

  Для домашнього використання, всі ці способи очистити віск бджолиний неактуальні, оскільки вимагають витрат, спеціальних навичок. Але існують ще й народні способи очищення воску, запропоновані бджолярами і просто вченими-ентузіастами. Вони Широко не застосовуються, але уваги, з точки зору розширення кругозору, заслуговують.

  Народні способи очищення бджолиного воску:

 • Віск бджолиний розтоплюється і відливається плоскими шарами і поміщається під відкриті сонячні промені і періодично повертається. Таким чином за допомогою ультрафіолету вдається домогтися досить ефективного освітлення меду. Крім цього віск бджолиний, після цього має підвищений поріг плавлення.
 • Віск бджолиний кілька разів заморожується і піддається температурній обробці. На думку деяких експертів кілька циклів заморожування/розморожування дозволяють очистити віск краще, ніж при використанні фільтрації.
 • Як бачимо, просто купити бджолиний віск — цього мало. Після покупки його необхідно ретельно підготувати до використання. Вибір методів, при цьому, залишається за вами.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради