Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Коли проходиш повз квітучих гортензій, мимоволі зупиняєшся і захоплюєшся їх пишним цвітінням. Пишні суцвіття викликають бажання прикрасити ними свій сад і посадити такий же кущ у себе на ділянці. Однак не всім це вдається відразу. Справа в тому, що це така рослина, яка вимагає певних умов для вирощування. А не знаючи їх, можна отримати лише негативний досвід.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Я теж одного разу вирішила посадити кущ гортензії на своїй ділянці і, звичайно, мене спіткала невдача. По недосвідченості я послухала лише рекомендації продавця, який теж, мабуть, ніколи не займався посадкою цих красивих кущів, і дав мені неправильну інформацію про вирощування цієї красуні. Тепер же, коли я вивчила технологію посадки, я можу й з вами нею поділитися.

Гортензія (гидрангия – «посудина з водою») – багаторічна чагарникова рослина висотою до 3-х метрів. В даний час існує більше 70 видів. Деякі види ростуть деревами або ліанами, що огортає стовбури дерев і досягають довжини до 30 метрів. Рослина цвіте з весни до пізньої осені пишними кулястими суцвіттями. У переважній більшості суцвіття мають біле забарвлення. Але вони можуть бути і синіми, і рожевими. Все залежить від кислотності грунту. Так, на кислих грунтах суцвіття мають синє забарвлення, в нейтральних – світло-бежеву, в лужних -рожеву або бузкову.

Коли садити гортензію саджанцями — навесні або восени

Багато садівники-початківці, які бажають посадити у себе в саду гортензію, запитують: коли ж краще її посадити – навесні чи восени? Садити можна і навесні, і восени. І краще це робити в травні або у вересні.

У холодному кліматі посадка проводиться ранньою весною, де грунт прогрівається повільно і швидко наступають холоди. У цьому випадку саджанці висаджують бажано відразу після зими, але дочекатися, поки не прогріється грунт.

Важливо визначити час посадки. Якщо ви садите рослина з листочками, завжди орієнтуйтеся на інші рослини у вашому саду. Якщо інші кущі ще сплять і на них не набубнявіли бруньки, то значить саджанці з листочками ще рано висаджувати. З’явилися бруньки – це сигнал про те, що пора висаджувати саджанці гортензії.

Купуючи саджанці, пам’ятайте, що вони до цього росли в умовах теплиці бувають зніжені. Тому висаджуючи їх у холодну пору року, рослини можуть померзнути під час поворотних заморозків або похолодання. Щоб цього не сталося, висаджують саджанці тільки тоді, коли мине загроза заморозків.

Влітку або восени посадити або пересаджувати кущ можна вже без остраху, що вони можуть загинути при похолоданні. Але тут виникають інші проблеми. Рослина може загинути із-за сильного сонця або від зневоднення. Цього можна уникнути, знаючи особливості рослини.

Що стосується пересадки рослини, коли спочатку було неправильно вибране місце. Пересаджують до набрякання бруньок, коли вже зігрілася земля. Таку пересадку рослина перенесе безболісно. При цьому викопують кущ з великою грудкою землі і переміщують на нове місце.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu1 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Посадка гортензії для пишного цвітіння

Способи висаджування саджанців, вибір місця і підготовка посадкової ями не залежить від того, коли ви буде займатися посадкою. Робиться все однаково, що навесні, восени.

Щоб гортезия надалі пишно цвіла, вибір місця має важливе значення. Найчастіше продавці при продажу саджанців кажуть, що рослина любить відкрите сонячне місце. Але це трохи не так. Сказу потрібно пояснити, що таке тінь і півтінь.

Тінь, коли рослина освітлено сонцем менше 3 годин в день, півтінь – рослина освітлено сонцем 4-5 годин на добу.

Волотисте, вирощувану в південних регіонах, краще висаджувати в півтінь. Тобто кращими місцями будуть затінені ділянки між деревами або чагарниками. Деревовидну (садові) теж краще садити в півтінь, тобто опівдні сонце повинно освітлювати рослина по мінімуму. Однак у північних регіонах країни, в ленінградській області і ще північніше, можна знехтувати цим правилом, так як сонячних днів в цих місцевостях буває мало.

Крупнолисту — садять в потутень, так як посадивши на сонечку, листочки у неї опаде. А з заходом сонця будуть довго підніматися, і буде від цього страждати. Інші види: пильчатая, дуболистная – висаджують тільки в тіні.

Пам’ятаєте! Чим більше сонця, тим суцвіття будуть менше. Тим більше доведеться поливати рослини, інакше рослини швидше закінчать цикл цвітіння.

Якщо при посадці не вдається створити тінь або півтінь, тоді притените його якимось захисним екраном.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu2 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Як садити саджанці гортензії у відкритий грунт

Незалежно від сорту і виду, грунт і посадкову яму готують однаково. Але грунт в лунці для посадки повинен бути легким і родючим, щоб рослині вистачило сил і харчування на багато років, так як кущ буде рости на цьому місці довго. Якщо на ділянці грунт родючий, то при викопуванні лунки верхній родючий шар відкладається в сторону, він ще пізніше стане в нагоді. Лунку викопують невелику, розміром 30 х 30 см і глибиною на штик лопати. Навіть якщо саджанець невеликий, то все одно яма повинна бути набагато глибше, ніж висота горщика.

Якщо грунт важкий, то на дно лунки спочатку насипають дренаж (керамзит або бита цегла). Якщо ж грунт легкий, піщаний, тоді всю землю з ямки виймають, а туди потім засипають живильний грунт з невеликою кількістю грунту з цієї ж ділянки.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu3 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Дно лунки заповнюють поживним складом:

 • Хвойний або листяний опад – 3 великі жмені (його можна принести з лісу),

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu4 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

 • Торф – 3 жмені,

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu5 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

 • Суперфосфат – 50-70 г (приблизно 2 жмені),

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu6 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

 • Сірчанокислий калій — 2 ст. л.

Торф і сірчанокислий калій додають кислотності грунту. Пам’ятайте, то від кислотності грунту залежить цвітіння чагарнику.

Лунку присипають невеликою кількістю родючого ґрунту, який зняли з верху лунки. Весь вміст лунки добре перемішують. Далі додаємо сечовину 1,5 ст. л., вона не тільки дає зелену масу, але ще теж збільшує кислотність грунту. А потім додаємо гранульований кінський або пташиний послід, можна замінити їх гостю перепрілого гною. Все знову добре перемішуємо і присипаємо зверху рештою поживним ґрунтом, який відклали раніше.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu7 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Для чого треба готувати ґрунт перед посадкою? Справа в тому, що вже через 3 роки, кислотність ґрунту за рахунок дощів і снігу знизиться. Для хорошого і пишного цвітіння гортензії необхідно постійно підтримувати кислотність грунту pH більше 5,0-5,5.

Саджанці гортензії частіше дають про в маленьких горщиках з грудкою землі. Перед посадкою шляхом перевалки дістаємо саджанець разом із землею. Якщо коренева система на земляному комі сильно закручена, то корінці обережно розправляємо, щоб вони звисали вниз. Загнили корінці прибирають.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu8 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Після цього ставимо саджанець у ямку і починаємо підсипати землю: шар родючої землі, шар торфу, наливаємо в лунку води.

Коли вода вбереться знову насипаємо шар землі і торфу. Засипавши до кінця лунку, слідкуємо щоб коренева шийка була над рівнем землі, землю утрамбовуємо рукою. Робимо навколо саджанця поливальну борозенку, добре ще раз поливаємо.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu9 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Потім мульчуємо грунт під посадженим саджанцем хвойним опадом, торфом або перегноєм. Важливо, мульчу кладуть, відступаючи від стовбура 3-4 див. Шар мульчі повинен бути – 6-8 див. Саме такий товстий шар не дозволить випаровуванню води і заростати грунті бур’янами.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu10 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

У завершенні модно полити саджанець стимуляторами росту: корневином, эутороксином, цирконом і ін. Полив цими препаратами сприятиме швидкому укоріненню саджанця, особливо при пересадці.

Розмноження гортензії

Гортензію можна розмножувати наступними способами:

Живцями – коли з молодого куща зрізають облистнені частину стебла з однією або кількома нирками. Зрізану частину відразу ж ставимо в воду в тінь і зразу ж обрізаємо верхню частину пагона з бутоном, а на нижній залишаємо 2-3 пари листків. Потім нижні листя повністю видаляються, верхні коротшають наполовину. Держак ставимо в який-небудь стимулятор росту, уникаючи потрапляння листя в розчин. Коли на ньому з’являться корінці, живець можна пересаджувати в грунт.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu11 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Відводками – це нагадує розмноження відводками смородини. Для цього спочатку землю під кущем розпушують, роблять борозенку глибиною 1,5-2 см, і в неї укладають нижні гілки від куща. Відводки пришпилюють, щоб вони добре трималися землі, і присипають поживним грунтом. Відсадки краще робити навесні. Влітку від них в місці прикріплення підуть молоді пагони. Коли пагони досягнуть висоти в 20 см, їх потрібно підгорнути. Підгортання повторюємо кожні 7-10 днів, поки пагони не підростуть до 50 см. А вже восени відводки відокремлюємо і пересаджуємо на постійне місце.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu12 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Нащадки – це молода поросль від дорослого куща. Для відділення нащадків. Верхню частину грунту дуже обережно знімають, щоб не пошкодити коріння маточного куща. Втеча відокремлюємо і садимо його на грядку. Залежно від стану саджанця дорощують на грядці протягом року -двох. Лише потім пересаджують на постійне місце.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu13 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Поділ куща використовують, коли пересаджують великий кущ. Цей спосіб застосовується для всіх видів гортензії, крім волотисте. Ранньою весною, до розпускання бруньок та коли прогріється земля. Перед пересадкою кущ добре проливають водою, і лише після цього викопують кущ, відмивають коріння від землі і ділять його на кілька частин. У кожній частині трохи підрізають корінець і садять на постійне місце.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu14 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Для розмноження насінням знадобиться більше часу і терпіння. Насіння можна придбати в будь-якому садівничому магазині або замовити їх через інтернет з спеціалізованих розплідників. Покупні насіння – темно-коричневого кольору, довгастої форми. При купівлі дивіться, щоб насіння були без ознак псування і цвілі.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu15 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Гортензія – посадка й догляд в домашніх умовах в горщику

Найкраще в домашніх умовах розмноження гортензії проводити посівом насіння на розсаду. Насіння готують наступним чином.

 • Висипають насіння на блюдце. Заливають їх водою. Спливли наверх насіння, прибираю, вони не сходження.
 • На блюдце розкладають марлевий шматок, заливають невеликою кількістю води, зверху нова прикривають марлевим відрізком. Залишають блюдце з насінням в теплі до того часу, поки насіння не проклюнуться. Блюдце модно прикрити пластмасовою кришкою або харчовою плівкою, так насіння швидше проклюнуться.

Насіння не забувайте перевіряти. Якщо на них з’явилася слиз, їх обережно промивають знову залишають для пророщування.

Щоб посадити проклюнулися насіння, необхідно підготувати для них грунт. Беруть по 1 частини торфу, піску, перегною і по 2 частини дернової і соснової землі.

Грунт перемішують, висипають по горщикам, роблять у середині неглибоку ямку, куди кладуть пророщене насіннячко, але землею не закладають. Ємність прикривають склом або поліетиленовою плівкою. Сходи з’являються через 20 днів. Періодично ємність відкриваємо, дивимося, щоб земля була волога, але уникаємо вогкості. Сіянці вирощуємо в горщику 2-3 рік. Коли вони досягнуть ви соти 20-30 см, тільки тоді висаджуємо їх на постійне місце в саду.

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu16 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння саду

Як зберегти саджанці гортензії до посадки в грунт навесні

Купивши саджанці ранньою весною або отримавши їх поштою з розплідників, не завжди виходить їх посадити відразу. Причиною може стати пізня весна, коли грунт довго не відтає. Це відео для новачків, які вперше, можливо зіткнулися з подібною проблемою. Як вчинити в цьому випадку розповість кандидат сільськогосподарських наук Октябрина Ганичкина.

Догляд за гортензією у відкритому грунті

Гортензія – теплолюбна рослина. Вона потребує родючому грунті достатньої кількості вологи і боїться протягів. Любить добре освітлене місце, але більше любить півтінь. Особливо їй необхідно сонячне освітлення до полудня, тому її краще висаджувати з східної сторони будівель, чому з західної.

Догляд за кущами зводиться до регулярного поливу, особливо в посушливу погоду, підкормкам, обрізанні і підготовки до зими.

Полив. Для заповнення вологи в листі і квітах потрібно проводити постійний полив рослин, особливо в жарку і посушливу погоду. У спекотні дні полив проводять 2 рази в день. До відома, гортензія не любить полив жорсткою водою з надмірним вмістом солей кальцію і магнію.

 

kak posadit gortenziyu v otkrytyjj grunt dlya pyshnogo cveteniya v sadu17 Як посадити гортензію у відкритий ґрунт для пишного цвітіння садуОбрізка гортензії

Обрізку проводять тричі: навесні, влітку і восени. Навесні у березні — початку квітня видаляють невелику частину підмерзлих пагонів. Влітку обрізають відцвілі суцвіття трохи вище верхніх листків, або відступаючи від верхівки 10 див. Восени проводять інтенсивну обрізку. При цьому обрізають нижні гілки зі слабо вираженими або недорозвиненими нирками. У дворічних пагонів обрізують тонкі і недорозвинені пагони.

Підживлення. Рослина дуже чуйна на добрива, тому підживлення проводять кожні 2 тижні сумішшю суперфосфату, сульфату калію і амонію. У період, коли починають зав’язуватися квіткові бруньки, перевагу віддають добрив з перевагою калію і фосфору. Крім того, з часом кислотність грунту знижується, тому важливо підгодувати рослини розчином кефіру або слабким розчином марганцівки.

Гортензія не любить свіжі органічні добрива. Якщо ви все-таки вирішили підгодувати ними, вони повинні бути добре перепревшими. Або віддають перевагу гранульованих органічних добрив, що продаються в спеціалізованих магазинах.

А як підготувати і вкрити гортензію до зими подивіться це відео.

Прочитавши цю статтю до кінця, ви тепер знаєте, як посадити гортензію і доглядати за нею. Я сподіваюся, що тепер у вас виросте гарний чагарник, який буде радувати вас красивим цвітінням все літо. Удачі вам!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради