Як почистити казан від нагару: засоби, рецепти

Їжа з старої чавунної начиння володіє особливим ароматом. Але очистити казан від нагару буває складно, особливо якщо приготування їжі відбувалося на відкритому вогні. Зробити це в домашніх умовах можливо, для цього потрібно підібрати спеціальний засіб. При цьому варто орієнтуватися на матеріал казанка, частіше зустрічається чавунний, але може бути і алюмінієвий. Альтернативою дорогій магазинної продукції виступають народні кошти. З їх допомогою досвідчені господині чистять казани від нагару зовні і бруду всередині безпечним методом.

kak pochistit kazan ot nagara: sredstva, recepty60 Як почистити казан від нагару: засоби, рецепти

kak pochistit kazan ot nagara: sredstva, recepty61 Як почистити казан від нагару: засоби, рецепти

kak pochistit kazan ot nagara: sredstva, recepty62 Як почистити казан від нагару: засоби, рецепти

Чавунні казани більш міцні, а для алюмінієвих виробів необхідні делікатні методи очищення без абразивних компонентів, а також не варто застосовувати високу температуру.

Спеціальні засоби

Після приготування плову, м’яса та інших смаколиків на стінках посуду залишається жир і нагар, тому потрібно ретельно мити казан. Для такої процедури слід підібрати миючу продукцію в господарському магазині. Варто розуміти, що забруднення на казанах вимагає зусиль, тому вибирати сильні речовини для видалення застарілого жиру. Чистити такий вид посуду потрібно правильно, щоб не пошкодити поверхню. При цьому варто дотримуватися правила:

 • Підбирати засіб індивідуально для кожного матеріалу.
 • Перед застосуванням уважно вивчити інструкцію.
 • Старі сліди погано відмиваються, тому можна обробити посуд і залишити на 15-20 хвилин, потім змити засіб.
 • Полоскати начиння кілька разів, щоб компоненти кошти не залишалися і не потрапляли в їжу. Проводити процедуру тільки в захисних рукавичках.

Народні рецепти

kak pochistit kazan ot nagara: sredstva, recepty63 Як почистити казан від нагару: засоби, рецептиДля мінімізації трудовитрат необхідно мити казан відразу після використання.

Почистити казан від нагару можна підручними засобами. Це буде значно дешевше, але доведеться докласти зусилля. Щоб легше було відмивати, приступати до чищення краще відразу після приготування, поки бруд не встигла присохнуть. А, щоб зовні не налипав великий шар нагару, варто після кожного застосування протирати ганчіркою і знімати кіптява. Найпоширеніший спосіб очищення казана — виварювання. Його потрібно опустити у велику ємність, залити повністю водою і прокип’ятити. Для складних забруднень застосовуються більш кардинальні методи.

Сода та оцет

З допомогою простих продуктів, які є на кожній кухні можна прибрати всі види забруднень з казанів. Чищення проводиться за методом виварювання, тільки засіб потрібно додавати у воду. Щоб провести процедуру, необхідно діяти за схемою:

 • Змішати склянку оцту, 50 г кухонної солі і 50 г харчової соди. Все ретельно перемішати і відправити в киплячу воду.
 • Через хвилину зменшити вогонь і залишити в такому положенні на годину.
 • Витягнути казан і очистити розм’якшений шар металевою щіткою.

Сода з оцтом безпечна для всіх видів матеріалу казанів.

Відчистити піском

kak pochistit kazan ot nagara: sredstva, recepty64 Як почистити казан від нагару: засоби, рецептиПосуд із чавуну часто очищають за допомогою річкового піску.

Щоб видалити застарілий нагар, недостатньо промити казан миючою рідиною. Очистити чавунний казан від іржі можна піском. Для алюмінію такий метод може бути небезпечним і пошкодити поверхню, чавун більш стійкий метал. Існує 2 способи, щоб почистити його піском:

 • Механічний. Поверхня казанка зволожується і покривається піском. Потім за допомогою металевої губки застарілі сліди видаляються.
 • Проколювання. Піском наповнюється казан і встановлюється на плитку. Включати потрібно мінімальний режим і гріти пісок мінімум 10 годин. При цьому буде виділятися специфічний запах, тому краще, щоб кімната провітрювалася.

Відмити клеєм

Винахідливі господині для чищення улюбленої начиння застосовують різні підручні засоби, головне, повернути нормальний вигляд казанку. Дбайливо очистити посуду всередині можна за допомогою клею. Можна використовувати силікатна або звичайний ПВА. На перший погляд, речовина абсолютно не підходить для очищення, але діє дуже ефективно. Процедура проходить наступним чином:

 • У відро налити води, додати туди повний тюбик клею і 300 г соди.
 • Перемішати і налити в казан доверху.
 • Поставити на вогонь, довести до кипіння і залишити на великому вогні на годину.
 • Вимкнути, не виливати розчин до повного охолодження.
 • Потім вилити воду з клеєм і ретельно вимити казан рідиною для посуду.
 • Пополоскати і витерти насухо.

Господарське мило

kak pochistit kazan ot nagara: sredstva, recepty65 Як почистити казан від нагару: засоби, рецептиДля прискорення процесу розчинення мило рекомендується подрібнити.

Для очищення потрібна штучка, натертий на дрібну тертку. Стружку насипати у велику ємність, залити водою і проварити. Можна використовувати господарське мило цілком, але тоді потрібно буде довго чекати, поки воно розчинитися. У кип’ячену воду поміщається брудний казан і залишають на 30 хвилин, якщо цього недостатньо, можна опустити начиння у воду ще раз. Після кип’ятіння зняти жорсткою щіткою нагар набагато простіше.

Для очищення складних забруднень, господарське мило використовується разом з кальцинованою содою, рідким склом або клеєм.

Прожарювання

Такий спосіб підходить для господинь, які не мають часу, щоб довго терти. Проколювання потрібно, щоб прибрати іржу і захистити казанок від корозії. Але застосовувати його можна лише для чавунних виробів. Існує 3 способи:

 • Розігріти казанок в духовій шафі. Вийняти поверхні і змастити маслом. Щоб не засмічувати духовку, ставити казан краще на старий деко. Помістити посуд назад і тримати при температурі 200 градусів поки не зникнуть сліди масла.
 • Наповнити сіллю і поставити на вогонь на 12 годин, періодично перемішуючи. Процедура припиняється, коли речовина стає темним.
 • Наповнити сухим піском. Потрібно діяти за тією ж схемою, що і з сіллю.

Лимонна кислота

Речовина дбайливо бореться з жировими відкладення всередині казана. Застосовується для всіх матеріалів, повністю безпечне. Щоб очистити, необхідно розвести кислоту у воді. Оптимальне співвідношення на 1 л рідини — 40 г лимонного порошку, але можна збільшити при інтенсивних забрудненнях. Поставити на вогонь і варити протягом 60 хвилин. Після лимонної кислоти казан стає чистим, крім того, речовина забезпечує дезінфекцію.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради