Вулик лежак

Вулик лежак відрізняється від інших тим, що він має горизонтальне на нарощування обсягу, у той час як у інших, обсяг нарощуватися вгору. Їх розмір може бути абсолютно будь-який. Але насправді за цією назвою закріпилися кілька певних конструкцій, які відрізняються своєю місткістю.

Креслення і розміри, виготовлення своїми руками, все це є у вільному доступі в інтернеті, тут ви дізнаєтеся про декілька виглядом.

Лежак на 20 рамок

Всередині він повинен мати такі розміри: ширина 810мм, довжина 450мм і висота 400мм, товщина передніх і задніх стін 40мм, а бічних 30мм. Для основного матеріалу краще всього використовувати дерево. Він розрахований на 20 рамок, але якщо ви розширите його, то зможете поставити і більше. Так само у вулику повинно бути не семное дно, як це можна зробити в деяких інших дах з невеликим нахилом.

df31cea61429dc6c8b14ee7539d388ba Вулик лежакДаний тип не зручний для переміщення, тому краще використовувати його для стаціонарної пасіки. Найбільше поширений у країнах середньої Азії, Україні і Кавказі.

Читайте також: Дадановский вулик своїми руками — креслення та особливості

Лежак на 16 рамок

Він відрізняється від 20 рамкової, за кількома параметрами. По-перше, в ньому є піддашок, Роблять такий з «шалівки» товщиною 25мм. Дах повинна бути захищена від атмосферної вологи, кращим виходом буде покрити її листом сталі, але так що б він трохи виступав за межі вулика. Так само в ній не рідко роблять отвори для вентиляції вулика.

Підходить для утримання великих і сильних бджолиних сімей. Вони зможуть жити в ньому в будь-яку погоду, але в сильні морози, все ж краще утеплювати стіни. Розрахований він на 16 рамок, як і з попереднім варіантом, при невеликій зміні розміру, можна вставити більше, хоча найкращим варіантом буде зробити 2 вулика.

23e29b36c00fdfcc3d0167cb5f8de79c Вулик лежакУтеплений варіант такого вулика підійде для місцевостей з холодним кліматом. У ньому так само використовується шалівка, але тут вона буде і для стін. Бічні стіни краще всього буде зробити завтовшки 15-20мм, а основні 25-30мм. В основних стінах важливо зробити 2 шари, в яких буде проміжок 25-27мм.

В ці дірки запихають утеплюючий матеріал. На відміну від першого варіанту, тут до дна прибивають ще 2 бруска, які служать підставкою. Стеля зроблена з дощок товщиною 10мм, вони повинні лежати на фальцах. Краще всього використовувати в ньому повнорозмірні дадановские рамки, в основному корпусі. А для магазину підійдуть і половинні.

Читайте також: Як зробити вулик для бджіл? Поради початківцям бджолярам, інструкції та наочні посібники

Український

Цей тип, як можна зрозуміти з назви широко використовується в Україні, іноді його можуть називати польським. Розрахований на 20 рамок. Значних переваг перед іншими видами не має. В основному він придатний для зимівлі бджіл.

a344e4f0f4b8b552f2b62fcd3b7ce9d0 Вулик лежакМабуть самим значним мінусом даного типу є те, що в ньому не передбачений магазин. Один час намагалися його прилаштувати до рамки або ж всередині вулика, але на н практиці вони зараз не використовуються. В українських лежаках прийнято використовувати високі і вузькі рамки.

Читайте також: Будиночок для бджіл своїми руками

Володимирський

Цікавіший, ніж Український. Розміри можуть відрізнятися в залежності від креслення, але прийнятий стандарт це 435мм в ширину, і 450мм в довжину. Вони дозволяють вставити в нього до 32 рамок. Підходить здебільшого для середньоросійської породи бджіл. Він каркасний. Роблять його з 2-3 шарів фанери, проміжки заповнюють пінопластом, що взимку не було холодно. На даху встановлені завіси, що дозволяє легко її відкривати. У ньому використовується так званий метод «перегородок».

a7d3555a5d029b75d1772db9db96d057 Вулик лежакРозміри будинку дозволяють утримувати в ньому відразу кілька сімей бджіл, все завдяки перегородкам, які легко можна пересунути по потребі. Але, як і в усьому, тут є свої недоліки. А саме рамки. Вони мають не зовсім стандартний розмір, тому відкачування меду буде ускладнена, в медогонку вставити ви її не зможете, все доводиться робити вручну.

Читайте також: Як підсадити матку у вулик: прямі і непрямі способи

Кенійський

Один з найбільш великих і легких в конструкції вуликів. Має аж 40 рамок. Він простий у виготовленні і обслуговуванні і зробити його зможе абсолютно кожний. Виготовлення не зажадає від вас якихось особливих навичок. Він являє собою довгий ящик (за формою дуже нагадує корито) в який можна вставити до 40 рамок. Правда це не зовсім рамки. Це більше дерев’яні планки з валиком. У них не використовують вощину, а бджоли самі роблять у них стільники. Форма не дозволяє прикріпити межі до дна і стін.

Кріплять їх виключно на стельовому бруску. Бджільництво з них максимально спрощене, все що від вас потрібно це переселити туди рій бджіл і відбирати заповнені медом соти, або ж просто відбудовані. Більше робити нічого не треба, все дуже просто. Так само завжди можна зробити спрощений варіант і побудувати кенійський вулик лежак на 24 рамки, своїми руками, просто потрібно трохи зменшити габарити будинку.

В основному матеріалами для побудови такого типу додому є дерево. Воно звичайно не таке легке як пінопласт, який використовують в основному для будівництва стояків, але це не велика проблема, якщо не доводиться їх піднімати або перевозити з місця на місце. Але велика вага компенсується хорошим терміном служби. Такі вулики міцні і витримають будь-яку негоду. Так само пінопласт можна використовувати для їх утеплення, але я рекомендую пошукати інший, більш щільний матеріал, а пінопласт використовувати тільки для перегородок.

Є характерна різниця між стояками і лежаками. Наприклад, розмір. Лежаки набагато більше, тому робити їх самому іноді буває складно. Але великі розміри дають нам великий обсяг і кількість рамок, який ми зможемо вставити. Але і в цьому є недоліки. Не рідко буває таке, що рамки заповнені не тільки медом. Міцність, завдяки матеріалам і особливості конструкції їх досить складно зруйнувати. Але і матеріалу на такий вулик піде більше, ніж на стояк.

Перевага їх у тому, що вони можуть вміщати в себе велику кількість сімей і відмінно підходять для бджолярів любителів або ж пенсіонерів. Бджолам в них комфортно і це на пряму впливає на кількість одержаного меду.

З-за труднощів з переміщенням, краще всього використовувати на невеликих пасіках, але якщо ви хочете почати інтенсивно ці займатися, варто віддати перевагу стояковым конструкція.

pinit fg en rect red 28 Вулик лежак

Знайшли помилку? Виділіть текст мишкою і натисніть: ctrl + enter

Дякуємо!
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: