Вулик лежак

Вулик лежак відрізняється від інших тим, що він має горизонтальне на нарощування обсягу, у той час як у інших, обсяг нарощуватися вгору. Їх розмір може бути абсолютно будь-який. Але насправді за цією назвою закріпилися кілька певних конструкцій, які відрізняються своєю місткістю.

Креслення і розміри, виготовлення своїми руками, все це є у вільному доступі в інтернеті, тут ви дізнаєтеся про декілька виглядом.

Лежак на 20 рамок

Всередині він повинен мати такі розміри: ширина 810мм, довжина 450мм і висота 400мм, товщина передніх і задніх стін 40мм, а бічних 30мм. Для основного матеріалу краще всього використовувати дерево. Він розрахований на 20 рамок, але якщо ви розширите його, то зможете поставити і більше. Так само у вулику повинно бути не семное дно, як це можна зробити в деяких інших дах з невеликим нахилом.

df31cea61429dc6c8b14ee7539d388ba Вулик лежакДаний тип не зручний для переміщення, тому краще використовувати його для стаціонарної пасіки. Найбільше поширений у країнах середньої Азії, Україні і Кавказі.

Читайте також: Дадановский вулик своїми руками — креслення та особливості

Лежак на 16 рамок

Він відрізняється від 20 рамкової, за кількома параметрами. По-перше, в ньому є піддашок, Роблять такий з «шалівки» товщиною 25мм. Дах повинна бути захищена від атмосферної вологи, кращим виходом буде покрити її листом сталі, але так що б він трохи виступав за межі вулика. Так само в ній не рідко роблять отвори для вентиляції вулика.

Підходить для утримання великих і сильних бджолиних сімей. Вони зможуть жити в ньому в будь-яку погоду, але в сильні морози, все ж краще утеплювати стіни. Розрахований він на 16 рамок, як і з попереднім варіантом, при невеликій зміні розміру, можна вставити більше, хоча найкращим варіантом буде зробити 2 вулика.

23e29b36c00fdfcc3d0167cb5f8de79c Вулик лежакУтеплений варіант такого вулика підійде для місцевостей з холодним кліматом. У ньому так само використовується шалівка, але тут вона буде і для стін. Бічні стіни краще всього буде зробити завтовшки 15-20мм, а основні 25-30мм. В основних стінах важливо зробити 2 шари, в яких буде проміжок 25-27мм.

В ці дірки запихають утеплюючий матеріал. На відміну від першого варіанту, тут до дна прибивають ще 2 бруска, які служать підставкою. Стеля зроблена з дощок товщиною 10мм, вони повинні лежати на фальцах. Краще всього використовувати в ньому повнорозмірні дадановские рамки, в основному корпусі. А для магазину підійдуть і половинні.

Читайте також: Як зробити вулик для бджіл? Поради початківцям бджолярам, інструкції та наочні посібники

Український

Цей тип, як можна зрозуміти з назви широко використовується в Україні, іноді його можуть називати польським. Розрахований на 20 рамок. Значних переваг перед іншими видами не має. В основному він придатний для зимівлі бджіл.

a344e4f0f4b8b552f2b62fcd3b7ce9d0 Вулик лежакМабуть самим значним мінусом даного типу є те, що в ньому не передбачений магазин. Один час намагалися його прилаштувати до рамки або ж всередині вулика, але на н практиці вони зараз не використовуються. В українських лежаках прийнято використовувати високі і вузькі рамки.

Читайте також: Будиночок для бджіл своїми руками

Володимирський

Цікавіший, ніж Український. Розміри можуть відрізнятися в залежності від креслення, але прийнятий стандарт це 435мм в ширину, і 450мм в довжину. Вони дозволяють вставити в нього до 32 рамок. Підходить здебільшого для середньоросійської породи бджіл. Він каркасний. Роблять його з 2-3 шарів фанери, проміжки заповнюють пінопластом, що взимку не було холодно. На даху встановлені завіси, що дозволяє легко її відкривати. У ньому використовується так званий метод «перегородок».

a7d3555a5d029b75d1772db9db96d057 Вулик лежакРозміри будинку дозволяють утримувати в ньому відразу кілька сімей бджіл, все завдяки перегородкам, які легко можна пересунути по потребі. Але, як і в усьому, тут є свої недоліки. А саме рамки. Вони мають не зовсім стандартний розмір, тому відкачування меду буде ускладнена, в медогонку вставити ви її не зможете, все доводиться робити вручну.

Читайте також: Як підсадити матку у вулик: прямі і непрямі способи

Кенійський

Один з найбільш великих і легких в конструкції вуликів. Має аж 40 рамок. Він простий у виготовленні і обслуговуванні і зробити його зможе абсолютно кожний. Виготовлення не зажадає від вас якихось особливих навичок. Він являє собою довгий ящик (за формою дуже нагадує корито) в який можна вставити до 40 рамок. Правда це не зовсім рамки. Це більше дерев’яні планки з валиком. У них не використовують вощину, а бджоли самі роблять у них стільники. Форма не дозволяє прикріпити межі до дна і стін.

Кріплять їх виключно на стельовому бруску. Бджільництво з них максимально спрощене, все що від вас потрібно це переселити туди рій бджіл і відбирати заповнені медом соти, або ж просто відбудовані. Більше робити нічого не треба, все дуже просто. Так само завжди можна зробити спрощений варіант і побудувати кенійський вулик лежак на 24 рамки, своїми руками, просто потрібно трохи зменшити габарити будинку.

В основному матеріалами для побудови такого типу додому є дерево. Воно звичайно не таке легке як пінопласт, який використовують в основному для будівництва стояків, але це не велика проблема, якщо не доводиться їх піднімати або перевозити з місця на місце. Але велика вага компенсується хорошим терміном служби. Такі вулики міцні і витримають будь-яку негоду. Так само пінопласт можна використовувати для їх утеплення, але я рекомендую пошукати інший, більш щільний матеріал, а пінопласт використовувати тільки для перегородок.

Є характерна різниця між стояками і лежаками. Наприклад, розмір. Лежаки набагато більше, тому робити їх самому іноді буває складно. Але великі розміри дають нам великий обсяг і кількість рамок, який ми зможемо вставити. Але і в цьому є недоліки. Не рідко буває таке, що рамки заповнені не тільки медом. Міцність, завдяки матеріалам і особливості конструкції їх досить складно зруйнувати. Але і матеріалу на такий вулик піде більше, ніж на стояк.

Перевага їх у тому, що вони можуть вміщати в себе велику кількість сімей і відмінно підходять для бджолярів любителів або ж пенсіонерів. Бджолам в них комфортно і це на пряму впливає на кількість одержаного меду.

З-за труднощів з переміщенням, краще всього використовувати на невеликих пасіках, але якщо ви хочете почати інтенсивно ці займатися, варто віддати перевагу стояковым конструкція.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради