Що сіяти в січні на розсаду – докладний список!

Не дарма в народі кажуть, що один день весь рік годує. І нехай за вікном зима, це не означає, що ще рано замислюватися про весняні турботи на городі. Адже роботи з підготовки розсади починаються вже в січні.

Вирощування овочевих культур через розсаду дозволяє зібрати ранній урожай. Поки сіяти насіння на городніх грядках не дозволяє погода, в теплицях і квартирах на підвіконнях вже підростають міцні здорові рослини, які чекають своєї години, щоб з першими стійкими теплими днями переміститися на грядки в городі. Таким чином, посіявши в січні на розсаду перці і помідори, баклажани і капусту, вже на початку літа можна отримати перші зрілі плоди.

chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 89 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

Що сіяти в січні на розсаду

Як правило, на пакетиках з насінням вказані оптимальні строки посіву насіння. Однак у різних регіонах кліматичні умови вносять свої корективи, і часом ці дати сильно різняться. Крім того, часто городники займаються збором власних насіння улюблених сортів. А на городі, як відомо, інструкція не додається. Тому корисно вміти самостійно вирахувати відповідні терміни. Для цього потрібно враховувати:

 • час проростання насіння;
 • тривалість вегетаційного періоду;
 • рекомендований вік розсади для висадки на постійне місце в захищений ґрунт або відкритий грунт;
 • вимоги рослини до освітленості і температурі повітря;
 • передбачуваний термін для збору врожаю певного сорту.

Беручи до уваги погодні умови свого регіону, а також наскільки скоростиглої є обрана культура, легко розрахувати формулу, за якою обчислюють оптимальний термін для посіву.

Культура Час проростання насіння (днів в середньому) Вік розсади для висадки в грунт (днів в середньому) Тривалість вегетаційного періоду (днів в середньому)
Помідори 5 50 90-130
Болгарський перець 12-14 55 100-130
Баклажани 7-9 50 120-140
Капуста білоголова 5 45 80-190

Відео — що сіяти в січні

Підготовка насіння до посіву

Важливий агрозахід перед посівом насіння на розсаду – підготовка до цього садивного матеріалу. Щоб з’явилися дружні сходи і розвивалися здорові рослини, насіння рекомендується пробудити і знезаразити від можливих причаїлися у них бактеріальних інфекцій.

Ефективні методи обробки насіння:

Замочування – насіння складають у полотняні або марлеві мішечки, кладуть їх на блюдце і зволожують водою. Стежать за тим, щоб тканина не пересихала. Капусті досить мокнути 15 годин, тривалість процедури для пасльонових (перцю, томату, баклажана) – не менше доби.

chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 90 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

Процес замочування насіння в марлевих мішечках

Бартботирование – пропускання насіння через бульбашки кисню у воді. Посівний матеріал поміщають в ємність з водою температурою близько +20°С, через яку продавлюють трубами повітря. Для цього можна пристосувати звичайний акваріумний компресор. Час процедури для більшості культур різне. Томату достатньо 15 годин, а перцю знадобитися не менше доби. Після цього насіння необхідно просохнути.

chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 91 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

Процес бартботирования насіння

Прогрівання – сприяє профілактиці вірусних інфекцій, підвищує врожайність. Коли в запасі перед посівом є кілька тижнів, виконують прогрівання насіння, повісивши їх в мішечку біля печі або радіатора опалення. В цей час температуру в приміщенні підтримують на рівні не менше ніж +20°С. Експрес-метод прогрівання полягає в прожарюванні посівного матеріалу в духовій шафі. Також можна прогріти насіння, поклавши їх на сито над електричною лампою й утепливши зверху вовняною хусткою.

Стратифікація – поєднує в собі функції загартовування і пророщування насіння. Посівний матеріал на тривалий час поміщають у вологе і холодне середовище. У природних умовах він проходить стратифікацію в ґрунті під товщею снігу. В квартирі це можна зробити штучним шляхом. З цією метою насіння кладуть на вологу марлеву серветку або мокрий пісок, потім поміщають в холодильник і на лід. У заміському будинку ємність з насінням можна помістити в плошці під сніг. Стежать за тим, щоб пісок або тканину були постійно вологими.

chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 92 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

Підготовка насіння до посіву

Протруювання насіння – здійснюють з метою знезараження рослин ще до того, як вони дадуть сходи. Для цього застосовують обробку фунгіцидами, ополіскування в слабкому розчині марганцівки. Хороші результати дає протруювання насіння в розбавленому водою соку алое.

chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 93 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

Сік алое чудово дезінфікує насіння і дає їм необхідні поживні речовини

Підготовка ємностей і субстрату для розсади

Розсада капусти, томатів, перцю потребує пікіровці. Спочатку насіння висівають в загальну неглибоку ємність з живильним почвосмесью, крізь товщу якій ніжні паростки мають достатній доступ до кисню, вода протікає добре і не застоюється, а маленьким сіянцям вистачає невеликої кількості поживних речовин.

По мірі зростання розсаді знадобиться пікіровка в окремі горщики. Для росту кореневої системи потрібно більше площі, інакше розсада почне затримуватися в розвитку, в’янути і бліднути.

chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 94 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

На фото зображені насіння розсаджені в невеликі горщики

Поживна ґрунтосуміш можна придбати в спеціалізованому магазині, але нескладно приготувати її і самостійно. Для цього:

 • Беруть перегній, пісок, дернову землю в співвідношенні 3:4:3.
 • Всі складові просіюють крізь сито, розтираючи грудки в однорідну дрібнозернисту суміш.
 • Інгредієнти дезінфікують, полив окропом або прокалив в духовій шафі. Можна обробити землю пором у звичайній пароварці.
 • Складові ретельно перемішують і дають постояти якийсь час, щоб після дезінфекції відновилася здорова природна мікрофлора грунту.
 • Отриманим поживним субстратом наповнюють приготовлені ємності, злегка ущільнюють грунт, притискаючи до дна.
 • chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 95 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

  Процес сіяння культур в січні

  З метою профілактики старі горщики та контейнери для розсади перед заповненням почвосмесью також необхідно продезінфікувати – вимити і обшпарити окропом або прополоскати розчином марганцівки.

  Посадка насіння на розсаду

  Перед посадкою насіння грунт в контейнері необхідно зволожити. Потім можна приступати до посіву:

 • В субстраті роблять рівні неглибокі борозенки. Це зручно виконувати плоскої гострої лопаткою, але підійде і широкий ніж.
 • Пінцетом укладають насіння отримані лунки на відстані близько 2 см один від одного.
 • Навпроти кожної борозенки встановлюють паличку з етикеткою, на якій вказано термін посіву і назва сорту.
 • Зверху укладають ще один шар субстрату товщиною близько 1 см.
 • Посіви зволожують водою кімнатної температури.
 • Контейнер вкривають прозорою плівкою або накривають склом.
 • Залишають в теплому темному місці до моменту появи сходів.
 • chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 96 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

  Процес посадки насіння на розсаду

  До появи сходів температуру підтримують на рівні +22…+25°С. Після стовпчик термометра повинен спуститися до позначки +15…+18°С. Це загартовує рослини і вони стають більш витривалими.

  Коли над землею здалися сіянці, плівку знімають, а контейнери переносять в добре освітлене місце, наприклад, на підвіконня. Якщо цього не зробити вчасно, розсада розвивається погано – вона витягується і блідне. Оптимальними умовами є 14-16 годин світлового дня. Тому взимку рослини потрібно досвічувати. Стежать за тим, щоб розсада не схилялася в напрямку до джерела світла, тому контейнер потрібно буде повертати.

  Сіянцям достатньо тих поживних речовин, які є в купленій або приготованої ґрунтосуміші. В цей період достатньо лише виконувати поливу рослин.

  Пікіровка і підживлення розсади

  Як тільки з’являться 2-3 справжніх листочки, приступають до пікіруванні розсади в окремі ємності.

  chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 97 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

  Процес пікірування розсади

  Перед пікіруванням розсаду поливають. В першу чергу для цієї процедури відбирають найбільш розвинені, сильні рослини. Дотримуються такої технології:

 • Грунт під рослиною злегка розпушують стерильної дерев’яною паличкою.
 • Сіянець обережно дістають з субстрату.
 • Виконують прищіпку кореня – цей прийом стимулює розвиток потужної кореневої системи.
 • Переносять розсаду в індивідуальну ємність, саджаючи в землю трохи глибше, ніж вона до цього зростала в контейнері.
 • Землю навколо розсади обережно ущільнюють.
 • chto seyat v yanvare na rassadu  podrobnyjj spisok 98 Що сіяти в січні на розсаду  докладний список!

  Січневі культури розсаджені

  Першу подкорму після пікіровки виконують через півтори-два тижні. Друга знадобиться ще через три тижні після першого. В цей час рослини потребують таких добривах як сульфат калію, суперфосфат, сечовина. Відразу після підживлення виконують полив і розпушування ґрунту.

  Ось і всі тонкощі, які необхідно знати, щоб виростити сильну, здорову розсаду. Правильно розрахувавши час, потрібний термін рослини будуть готові до висадки в грунт і підготовки до цвітіння і плодоношення.

  Відео — інформація про те насіння потрібно купувати і сіяти в січні

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради