Розведення бджіл для початківців: як і з чого почати

Багато людей вважають розведення бджіл дуже корисною справою, яким вони могли б займатися самостійно. Однак, щоб почати серйозно розводити медоносних комах, слід запастися певними вміннями, а також дізнатися про деякі особливості життя бджіл, можливих хвороб, шкідників та інших тонкощах. Ще одне важливе уточнення — щоб отримати хороший результат знадобиться вкладати в цю справу свої сили і засоби.

Велике значення несе організація пасіки та встановлення вуликів. Здорові бджолині сім’ї можна виростити тільки при використанні правил розведення бджіл.

Як підготуватися до розведення бджіл?

Для того щоб зрозуміти, з чого почати бджільництво, слід для початку об’єктивно оцінити можливості і недоліки цієї діяльності.

Розведення бджіл для початківців в домашніх умовах займає багато вільного часу, особливо в ранній період, до того ж, потрібно відпрацювати деякі навички знаходження поруч з комахами.

Порада для тих, хто вирішив стати бджолярем

Слід відразу підготуватися до можливих складнощів у цій справі. Для розведення бджіл потрібно починати не з однієї сім’ї, а з трьох або чотирьох відразу, що дозволить комах обмінюватися сотами.

3ee04c8b0b2a94a65f27da44c13a27c5 Розведення бджіл для початківців: як і з чого почати

Також, якщо раптом загине матка або не буде вистачати корму, можна буде взяти рамки з медом або бджолами з інших будиночків.

Початок розведення бджіл

Щоб самостійно покласти початок розведення бджіл, слід дотримуватися деякі інструкції, які допоможуть отримати добру пасіку зі здоровими бджолами. Ці правила звучать так:

 • Вулики повинні бути захищені від вітру, інакше бджоли можуть почати хворіти. Краще всього, щоб вітром перешкоджали дерева.
 • Розташування вуликів з урахуванням ухилу на південь забезпечить їм велику кількість світла.
 • Пасіку обов’язково потрібно захищати за допомогою огорожі, огорожі або частоколу висотою в 2 метри.
 • Не варто розводити комах поруч з трасами або будь-якими іншими джерелами шуму, так як такі умови надають негативно вплинути на стан бджіл.
 • Для пасіки не підходять низини або місця з великою вогкістю, інакше бджоли можуть постійно хворіти.
 • Де влаштовувати пасіку?

  Для того, щоб успішно розводити і містити медоносних підійдуть різні умови. Найголовніше – прийнятний для бджіл клімат.

  Краще всього, щоб місце, де планується розведення комах, було оточене медоносними рослинами, які цвітуть у різний час. Якщо таке місце, можна пересувати вулики в різні точки, де зараз відбувається цвітіння.

  Щоб така діяльність не була занадто складною, досвідчені бджолярі використовують спеціальні колісні павільйони завдяки яким можна перевозити комах на різні відстані. При цьому замість вуликів використовуються секції з фанери, що зменшує вагу конструкції. Фасади павільйонів фарбують за допомогою різнокольорових фарб, що дозволяє бджолам орієнтуватися і знаходити свої будиночки. Для утеплення конструкції робиться з мінерального волокна, що дозволяє розводити бджіл протягом будь-якого сезону. Мобільні павільйони такого типу вміщають від 15 до 30 бджолиних сімей, вони майже в три рази економічніші, ніж стаціонарні пасіки і окуповують свої витрати протягом двох-трьох років.

  Як починаючому пасічнику обладнати вулик

  Зробити це можна двома способами – побудувати самостійно або купити. Для того, щоб втілити в життя перший варіант, потрібно придбати деякі інструменти і хороші дерев’яні дошки з м’яких порід. Крім того, вулик потрібно робити, дотримуючись якісних креслень.

  Також важливо правильно пофарбувати споруду за допомогою лаку-фарби, який буде захищати волокна дерева від проникнення вологи, а також допоможе бджолам знаходити конкретно свій будиночок.

  f4c3c5f99efd570b2ead0cce1b01170d Розведення бджіл для початківців: як і з чого почати

  Важливо знати, що бджоли не здатні розрізнити червоний і чорний кольори, тому не потрібно їх використовувати.

  Корисно буде також відразу обзавестися потрібними інструментами, які допоможуть у розведенні бджіл. В їх число входять:

  • спеціальний одяг;
  • сітка для особи;
  • димар;
  • ніж і ін

  Не слід забувати про листи вощини. Вони використовуються разом з рамкою, що не дозволяє отримати в результаті браковані клітинки в сотах.

  Як захистити бджіл від шкідників?

  Медоносні комахи мають велику кількість різних ворогів, в число яких входять:

  • Моль. Боротися з нею можна лише таким методом – вмістом вулика в порядку і роботою над вирощуванням здорових бджіл. Якщо міль була виявлена, слід обкурити кожну з запасних рамок за допомогою сірчаного диму і помістити їх в незайняті будиночки. Повторити таку процедуру потрібно через тиждень, а потім ще через два тижні. Крім того, гарним рішенням буде використання хмелю, м’яти або горіхового листя, щоб встелити дно вулика.
  • Миші. Від них бджоли страждають переважно в холодну пору року. Миші гризуть стільники і пергу, їдять мед, а також можуть використовувати в їжу і самих бджіл. Комахи також не люблять рух і різкий запах, які видають гризуни. Щоб боротися з мишами, необхідно використовувати для підлоги зимівника бджіл суміш з глини і битого скла, а також не забувати про расставлении пасток.
  • Мурахи. Захистити медоносних бджіл від цих шкідників підставки вуликів обробляють спеціальним олівцем або роблять поруч антимуравьиный рів, який наповнюють водою. Якщо просто розмістити будиночки бджіл над землею, можна добитися хорошого результату в боротьбі з мурахами.
  • Птахи. Щоб захистити свою пасіку від бджіл в вуликах такі отвори, щоб крізь них одночасно могли пролетіти кілька бджіл, але птахи не могли засунути всередину голову.

  Трохи про витрати і окупності

  В середньому, для організації пасіки протягом першого року потрібно буде вкласти в це заняття близько 3700 доларів у розрахунку на 20 колекцій комах. У це число включено вартість самих бджіл, а також вуликів і обладнання.

  Підсумком такого вкладення стане близько 1300 кг меду, отриманого в перше літо, а також різну кількість воску, забрусу і пилку, якщо присутні пристосування для її збору. Дохід при цьому буде становити приблизно 440 доларів, що означає, що витрати на цю діяльність будуть окуплені протягом одного сезону, а після дохід буде збільшуватися.

  7cb34404ee1f347bd89bd282eff4c198 Розведення бджіл для початківців: як і з чого почати

  Дуже важливо при розведенні таких комах діяти акуратно і чітко дотримуватися тимчасові рамки при виконанні робіт на пасіці. Основна мета, яку потрібно переслідувати – вирощування здорових сімей бджіл, здатних до медозбору.

  Для знайомляться з пчеловодным справою найкраще ретельно ознайомитися з основами та порядком сезонних занять на пасіці, а також правильним доглядом за бджолами.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради