Коли можна ходити на цвинтар, як часто, відвідування після похорону

У багатьох країнах прийнято відвідувати кладовища, щоб вшанувати пам’ять і віддати данину поваги покійним. У російського народу відношення до місць поховання близьких дуже трепетне. Відвідування могил припускає дотримання традицій і ритуалів, які накладають деякі обмеження на віруючої людини.

Православною церквою встановлені спеціальні поминальні дні, під час яких відвідати спочилих можна і навіть необхідно. Але іноді від таких візитів краще утриматися.

d1f8088a543bf6c34127cacd0b747438 Коли можна ходити на цвинтар, як часто, відвідування після похорону

Коли ходять на кладовище

Здавна з місцем спочинку пов’язано безліч прикмет, повір’їв та забобонів. В народі вважали, що навідуватися на могили близьких потрібно до полудня, щоб не турбувати душі померлих, які після 12 отримують можливість залишати могили. Приймати всерйоз таке твердження або ігнорувати — індивідуальний вибір кожного. Але навіть в діях віруючої людини часто вимальовуються язичницькі корені.

Вранці

В народі вірять, що в цей час Господь відпускає душі для побачення з рідними.

У священнослужителів з цього приводу інша думка. Православ’я не схвалює забобони і закликає віруючих відмовитися від них. Йти на кладовище можна в будь-який час, адже душі покійних завжди відкриті для спілкування. Але прийшовши вранці, можна пом’янути покійних, прочитати молитву і навести порядок на місці поховання до настання сутінків.

Вдень

На жаль, не завжди вдається сходити на могили до рідних до полудня. Якщо людина не забобонний, він може без побоювань йти на кладовище днем.

Вразливим людям і тим, хто серйозно ставиться до прикмет, провідуємо покійних після обіду краще відкласти. На думку медіумів, в цей час виникає потужний енергообмін між нашим і потойбічним світом, здатний нашкодити здоров’ю.

Ввечері

Багато людей запитують у священнослужителів і езотериків, можна ввечері ходити на цвинтар. Перші не вважають такий візит шкідливим чи гріховним. Парапсихологи впевнені, що після обіду душі померлих стають більш неспокійними. Побачивши живу людину, вони можуть забрати його душу з собою в потойбічний світ.

Вночі

Екстрасенси рекомендують залишити територію кладовища, не чекаючи заходу сонця. Причина та ж: до 6 ранку на цвинтарі відбувається енергообмін, який негативно впливає на стан здоров’я.

Існує більш вагома підстава скоріше повернутися додому. Як показує практика, боятися треба не мертвих, а живих. Вночі на кладовищі можна наткнутися на вандалів, сатаністів чи наркоманів. Зустріч з такими людьми загрожує завершитися плачевно.

Не варто випускати з уваги і бродячих собак, які вдаються в нічний час поласувати приношеннями, залишеними на могилах. Зголоднілі і озлоблені тварини нападають на затрималися відвідувачів, захищаючи свою територію.

5971be89abb8103db64a52726d08d20c Коли можна ходити на цвинтар, як часто, відвідування після похорону

Що робити, якщо немає можливості відвідати могилу в першій половині дня

Не всі мають у своєму розпорядженні часом, щоб провідати родича або друга до обіду. У кожного свої причини: робота, навчання або особисті проблеми. Православна церква допускає відвідування кладовища після 12, але бажано залишити його до заходу сонця. І справа не в потойбічному силі і нечисті. Залишаючись на місці поховання у темний час доби, ви ризикуєте зустрітися з алкоголіками, наркоманами і злочинцями.

Тлумачення по днях тижня

Крім часу доби, потрібно враховувати, у які дні краще відвідувати покійних. Віруючі люди узгодять дату візиту з церковним календарем, щоб вибрати день, не порушує релігійні канони.

Понеділок і вівторок

Відповідні дні, щоб ходити на могили до рідних. На дев’ятий день після Великодня, у вівторок, православні відзначають Радоницу. Родичі розділяють радість світлого свята з покинули світ живих, а правляться заупокійні служби.

Середа

Здавна наші язичницькі пращури вірили, що по середах душі покійних повстають з могил. Вони вважали, що якщо у цей день опинитися на цвинтарної землі, душі мертвих заберуть непроханого гостя з собою. Церква в цьому питанні дотримується зворотної думки.

Священнослужителі допускають відвідування кладовища в будь-який день тижня. Тим більше не прийти на похорон через забобони — неприпустимо. Церква завжди виступала проти вірувань в прикмети.

Четвер і п’ятниця

Відвідувати кладовище дозволяється для проведення похорону та прибирання могил. Але похід на місце поховання, запланований у Страсну п’ятницю, краще перенести і присвятити час молитвам.

Субота

У суботні дні в церкві проходять богослужіння. Під час молитов згадуються імена покійних, а після закінчення служби, ходять на кладовище. За церковним традиціям на деякі суботи випадають особливі дати, коли бажано вшанувати пам’ять залишили світ живих.

Неділя

Про те, чи ходять на кладовище в неділю, більш докладно пояснюють священнослужителі. Цей день ще називають малою Великоднем, він є нагадуванням про воскресіння Спасителя. У православній релігії основний зміст відводиться молитовного поминання покійного людини. Порівняно з піднесенням молитви до Бога за упокій душі, всі інші прояви нашої пам’яті і любові до померлим (поминальний обід, відвідування кладовища) є другорядними, хоча важливими і повчальними для інших родичів.

Тому церква не рекомендує планувати візит на цвинтар на неділю. Крім випадків, коли на цей день припадає дата смерті. Хоча в деяких регіонах прийнято провідувати померлих родичів саме в неділю — через тиждень після Великодня.

Їздять взимку на кладовищі

Православні не обмежені щодо часу відвідування покійних родичів. Якщо виникло бажання вшанувати пам’ять померлого взимку, можна спокійно це зробити. Православ’я позбавило людей від прикмет, пов’язаних з цією темою.

a41b3a7d06df9a823e09647635660a49 Коли можна ходити на цвинтар, як часто, відвідування після похорону

Причина, по якій слід утриматися від відвідування кладовища взимку, проста — у цю пору холодно, дороги заметені. Спеціальні служби розчищають від снігу головні алеї і відгалуження, куди може проїхати техніка. Але між могил доведеться прокладати шлях самостійно. Пробираючись таким чином, можна зачепитися за коріння дерев під снігом або повалений хрест, отримати травму, а то й провалитися в яму. Оскільки людей взимку трохи, то допомога доведеться чекати довго.

Гострої необхідності їздити на кладовищі в зимову пору немає, тільки якщо це не похорон. Якщо потрібно відвідати могилу покійного родича, дотримуються нескладних рекомендацій і прикмет, які закликають до розважливості:

 • Перед відвідуванням кладовища і під час поїздки моліться.
 • Не вживайте спиртне. По-перше, це загрожує переохолодженням, по-друге, може розсердити» покійних.
 • Одягайте теплий одяг і зручне взуття, що відповідає сезону.
 • По можливості візьміть із собою лопату, щоб розгребти снігові замети.
 • Точно розрахуйте тривалість відвідування, тому що взимку рано темніє.
 • Не йдіть на кладовищі в поодинці, оскільки там можна зустріти людей, які ведуть антисоціальний спосіб життя.

Коли відвідують цвинтарі після похорону

Після смерті людини відвідування кладовища для його близьких стає обов’язковим ритуалом. Особливо в перший час, коли біль від втрати відчувається набагато гостріше. Православні вірять в безсмертя душі і не припускають, що після зупинки серця людина назавжди і безслідно зникає.

Ранок наступного дня

Відвідування кладовища після похорону проходить найближчим ранок, щоб принести сніданок небіжчикові. Вважається, що на цьому етапі загробного життя душа померлого ще блукає по землі. Близькі покійного приносять сніданок в надії, що той розділить з ними трапезу.

Відвідування могили на наступний день після похорону — давня традиція слов’ян.

Церква негативно ставиться до марновірств та обрядів, вважаючи їх відлунням язичницького минулого. Священики просять вірних не влаштовувати поминки на могилах з рясними випивкою. Набагато корисніше для душі покійного молитви про упокоєння. Незайвим буде в цей день роздавати дітям та малозабезпеченим їжу, гроші і одяг. Незважаючи на те, яким був за життя, слід згадувати його тільки гарними словами.

Поминальні дні

Строгих догматів про етапи на шляху до Всевишнього у православ’ї немає. Однак традиційно в якості особливих днів виділяють 3-й, 9-й і 40-й після смерті:

 • Третій. В цей день поминання покійного здійснюється в честь Ісуса Христа, який прийняв болісну смерть на хресті в п’ятницю і воскрес у неділю.
 • Дев’ятий. Померлого поминають на честь дев’яти чинів ангельських, які клопочуть перед Богом про прощення гріхів людини, кончившего земне існування.
 • Сороковий. У цей день душа підноситься до Господа, щоб визначилося її майбутнє. За земним справам їй відводиться місце, де вона буде перебувати до Страшного суду.

67fc43a140d5ac9012d07c125e6ddc70 Коли можна ходити на цвинтар, як часто, відвідування після похорону

Інші дні

Дні особливого поминання померлих вважається перша і подальша річниці його смерті. Крім цього, у православних існують особливі дати, в які віруючі згадують померлих, — Батьківські суботи:

 1. Вселенська м’ясопусна субота — зазначається за 8 діб до початку Великого посту.
 2. 2-я, 3-я і 4-я суботи під час Великого посту.
 3. Троїцька субота — поминають покійних перед святом Святої Трійці.
 4. Дмитрівська — перша субота листопада.

Можна відвідувати могилу частіше

Необов’язково приходити на кладовище, після похорон виключно в зазначені дні. Точної відповіді, наскільки часто можна провідувати померлих, немає. Такі візити мають відбуватися за велінням серця, а не у примусовому порядку або під впливом страху порушити встановлені церквою канонів.

Господь простить, якщо ви пропустити одну з Батьківських субот. Куди важливіше молитися про покійних близьких, згадувати про них з добром і любов’ю.

У перший час у родичів пробуджується бажання якомога частіше відвідувати померлого. Цього їм ніхто не вправі заборонити. Тим не менше не можна ходити на цвинтар занадто часто і проливати сльози на могилі.

Як правильно вести себе біля могили

Відвідування кладовища вимагає виконання деяких правил:

 • Запланувавши провідати померлих, одягайтеся речі непомітних тонів. Ідеальний варіант — чорний або білий колір. Жінкам слід прикрити ноги довгою спідницею або джинсами. Взуття краще підібрати закритого типу.
 • Під час перебування на кладовищі ведіть себе спокійно, не виявляючи зайвої емоційності. Заборонено лихословити і голосно сміятися.
 • Відвідавши могилу, правильно буде запалити лампаду і згадати покійного людини.
 • Відмовтесь від вживання алкогольних напоїв біля могили. Поминальний обід краще організувати вдома.
 • Не наступайте і не стрибайте через надгробки.

І церква, і езотерики сходяться на думці, що відвідування кладовища краще планувати на першу половину дня. Це дозволить завершити візит до заходу сонця. Найбільш бажані дні — субота, понеділок і вівторок.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради