Обрізка смородини. Коли і як її краще проводити

obrezka smorodiny kogda i kak ee luchshe provodit42 Обрізка смородини. Коли і як її краще проводити

Ви стали помічати, що сильно розрослися кущі смородини, а от урожай з кожним роком знижується. Зрозуміло, що врятує тільки обрізка смородини, бо плодові бруньки утворюються тільки на молодих пагонах. Щоб омолодити кущ, підвищити врожай ягід необхідно позбутися не тільки від старих гілок. Для початківців дачників, і не тільки, я розповім, як правильно і покроково проводять процедуру обрізання смородини.

Головна причина для обрізки – усунути недолік припливу поживних речовин до молодим паросткам, так як старі всі їх забирають на себе. З-за цього на молодих пагонах утворюється менше плодових бруньок. Проведена правильно обрізка на зиму дозволяє:

 • Направити поживні речовини до новим паросткам;
 • Продовжити період цвітіння і плодоносіння;
 • Підвищити врожайність на майбутній рік;
 • Поліпшити смак ягід, отримуючи більше поживних речовин вони стають солодшими.

Є правило: гілки старше 5 років підлягають видаленню. До чотирьох років гілки нарощують урожай з кожним роком, а пізніше він починає різко падати.

Коли проводять обрізку

Зазвичай обрізають смородину пізно, десь в кінці осені. Оптимальні терміни – кінець вересня – початок жовтня. Можна, звичайно, обрізку відкласти до весни. Але тоді навесні треба встигнути це зробити до сокоруху. Оскільки смородина прокидається рано, як тільки зійде сніг, не завжди вдається її провести вчасно. Восени простіше знайти час для проведення цих робіт.

Правильна обрізка смородини

Приготуйте інструменти: 2 сучкорізи (великий і поменше), секатор, граблі, невелику ножівку.

 • Починаємо з прибирання опалого листя з-під куща, тому що в листі залишаються на зимівлю комахи-шкідники і суперечки грибкових захворювань, листя прибирають в компостну купу або спалюють;
 • Потім розпушують грунт неглибоко, так як корені знаходяться близько;
 • Приступає до обрізку гілок, в першу чергу видаляють засохлі, зламані, старі.
 • Відмінність старих і нових гілок: нові прирости мають ніжну шкірку світло-зеленого (оливкової) кольору. Гілки старшого віку темно-коричневі, темні з грубою корою.

  obrezka smorodiny kogda i kak ee luchshe provodit43 Обрізка смородини. Коли і як її краще проводити

  Які гілки обрізають?

  Обрізають гілки, які ні в якому разі не можна залишати.

  • Старі з темною корою та товщиною більше 3 см;
  • Лежать на землі, як правило, урожай на них дуже скромний, незважаючи на вік, їх видаляють;
  • Уражені стеклянницей – комахами, які спеціалізується на смородині. На зрізі можна помітити в середині темний отвір. Такі гілки видаляють до самої підстави;
  • Молоді пагони, що йдуть з центру куща, але з малим приростом, як не перспективні. Висота хороших молодих приростков не менше 80 див. Маленький приріст говорить про затененности куща або йому не вистачає живлення;
  • Переплетені між собою гілки, залишають більше молоді. Сильно загущений кущ легко уражається борошнистою росою, тут селяться різні шкідники, ягоди не такі солодкі.
  • Іноді на старому росте новий пагін. Не варто сподіватися на хороший урожай. Через якийсь час гілка все одно засохне, її видаляють разом зі старою, не шкодуючи;
  • Нульові пагони, що виросли в цьому році, світло-коричневого кольору з плодовими нирками. Гарні пагони йдуть від кореня, для їх росту необхідне місце. При його відсутності, пагони виростають на вже утворилися гілках, проте вони хорошого врожаю не дадуть. Залишають 3-4 пагони, що виросли з центру куща;
  • Відростки, різко спрямовані вгору. Хоча на них будуть ягоди, але вони проживуть не більше двох років;
  • Викривлені пагони на верхівках гілок. Зазвичай вони уражаються попелиць, борошнистою росою, кліщовий ниркою. Тут вже відкладені їх яйця і з настанням теплої погоди гілки покриються комахами. Тому зрізають гілку нижче викривлення і спалюють.

  Як збільшити врожай на смородині

  Кількість урожаю залежить не від кількості гілок, а від кількості плодових бруньок. Іноді буває, гілка дає гарний приріст, але на ній мало нирок. Тоді ту частину пагона, де менше нирок вкорочують, щоб не було голих частини.

  Як правильно це роблять? Зріз робиться вище бруньки на 5 мм під кутом 45?. Якщо обрізати вище, то відросток засохне або ранка буде довго гоїтися. Зріз краще робити на зовнішню сторону, щоб не загущался кущ.

  Якщо хочете омолодити старий кущ, привести його в порядок, обрізання роблять у кілька прийомів. Спочатку восени вирізують всі старі гілки, а навесні вже дивляться, скільки гілок залишити і роблять обрізку другий раз.

  Кількість залишених гілок (молодих і старих), має бути не більше 15. Коли обрізаються всі непотрібні, кущ залишиться не загущене. Найголовніше, середина куща відкриється і кожна гілка буде освітлюватися сонцем, отримувати більше поживних речовин і, відповідно, врожай ягід на майбутній рік буде хорошим.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради