Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Осінні роботи в саду по важливості не знають собі рівних. Це і внесення добрива в землю, і утеплення кущів, дерев, посадка озимих, а часом, навіть повна перепланеровка ділянки з пересадкою рослин і розбивкою нових клумб/грядок і т. д. і т. д. і т. д. Одним словом – спекотна пора. І ми починаємо цю пору з того, що розглянемо, як висаджувати цибулю-сіянку. Я постараюся показати принцип посадки і покажу, як він працює у різних регіонах країни.

Найкращий ріпчасту цибулю виростає, як правило, з сіянки першої категорії. Осінні посадки мають ряд переваг перед весняними. Треба тільки враховувати, що не всі сорти слід використовувати. Рослина без втрат перезимує якщо встигне добре вкоренитися. Для вкорінення потрібно близько трьох тижнів. Оптимальний термін посадки — за 20 днів до настання морозів. Якщо посадити раніше, головки встигнуть прорости і взимку вимерзнуть. У середній смузі його садять приблизно в середині жовтня.

Про посадку часнику ми вже говорили, якщо пропустили, читайте тут.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu407 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Коли садити цибулю севок восени під зиму

Відразу ж оголошу терміни, а потім трохи поговоримо про плюси і мінуси осінньої посадки овсюжки (або «дрібниці» – ще одні назви сіянки) і як це зробити.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu408 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Назву загальні строки посадки, у всіх регіонах країни. Дивіться, укорінення садивного матеріалу відбувається за 3 тижні (ок. 20 днів). Але після того, як луковичка пустить корінці, вона швидко йде в зростання. І тоді виникне небезпека, що при настанні холодив севок вимерзне*. Враховуючи цей факт, орієнтуємося на прогноз погоди і вираховуємо самостійно: до початку холодів має залишатися близько 3 тижнів. Приблизно це – з початку до середини жовтня (дивлячись на місцевий клімат).

Один момент! Проростання на 1-2 див. – це норма. Небезпека виникає, коли перо довше 5 див. Якщо все ж, залишаються побоювання, можна утеплити місце посадки.

Осіння посадка цибулі сіянки за місячним календарем в 2020 році

Ми з вами вже орієнтуємося на жовтень, приблизно з 5 по 20 числа. Але за місячним календарем актуальними в 2020 році будуть не тільки ці числа.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu409 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Сприятливі дні

Вересень – 17-19, 26, 27, 30.

Жовтень – 4-7, 15-17, 19-21, 23-25, 27.

Несприятливі дні

Вересень – 10, 11, 14, 28.

Жовтень – 7-9, 14, 28.

Орієнтуючись по цих днях, можна вибрати оптимальні строки посадки в своєму регіоні.

Коли садити цибулю севок у відкритий грунт в Підмосков’ї

Температура середньої смуги Росії дозволяє мати великі терміни посадки сіянки: з початку жовтня до 20-их чисел. Залишається тільки дочекатися невеликого похолодання, при якому температура навіть вночі не опускається нижче -5?. Коли така погода стабілізується (немає різких перепадів в температурному режимі), можна зайнятися цибульними посадками.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu410 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Строки садіння цибулі сіянки в Сибіру

Давайте я продовжу список сприятливих і несприятливих днів за місячним календарем. Але ці дати вже названі конкретно для Сибіру.

Сприятливі дні

Вересень – вечір 17, 18, 19, з полудня 22, до вечора 23 і 24.

Жовтень – 15, 16, з вечора 19, 20, 21.

Несприятливі дні

Вересень – 10, 11, до вечора 12, з півдня 13, 14, до півдня 15, 28, 29.

Жовтень – з обіду 7, 8, 9, з ранку 27, 28.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu411 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Ці дні орієнтують на час посадки. Але більш точні числа важливо звіряти з календарем:

 • Ми вже говорили про трьох тижнів до морозів. У Сибіру, з її морозами, краще залишати 30-40 днів до настання стійких заморозків. Як бачите, терміни зміщуються на середину-кінець вересня, можливо, початку жовтня.
 • Температурний режим: вночі – -5-0?; вдень — +5.

Звіривши ці показники з місячним календарем, можна підібрати найкращий час посадки сєвка; орієнтовно це – 25 вересня по 10 жовтня.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu412 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

В яких числах садити сіянку на Уралі

Принцип посадки ми вже вловили: до стабільних заморозків повинно залишитися 20-40 днів. Тепер подивимося, коли можна починати висаджувати шалот на Уралі. Це, приблизно на межі вересня і жовтня, +-10 днів. Тобто, з 20 вересня до 10 жовтня.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu413 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Кажучи про різних регіонах, я орієнтувала вас на клімат і прогноз погоди. Але варто ще й серйозно подумати про вибір відповідного сорти цибулі!!! Це важливий момент!

Коли краще садити цибулю на голівку восени або навесні

Ви хочете виростити великі здорові головки? Коли це краще зробити: восени чи взимку? Тут ми поговоримо про принципи, за якими кожен сам визначає, коли йому краще садити сіянку, щоб отримати великі цибулини.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu414 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Переваги і недоліки осінньої посадки сіянки.

Плюси:

 • Осіння пора дуже завантажена різними роботами на ділянці. Однак, згадайте, коли ви більше працюєте на грядках: восени чи навесні? Здається, що навесні потрібно все і відразу, і ще б встигнути до дощів і до ярого спеки. Восени можна все спокійно розмежувати і все робити за своїми термінами.
 • А тепер додайте до цього, що не потрібно боротися з бур’янами та шкідниками: посадив, при необхідності утеплив, полив пару-трійку раз і… забув до весни! Краса!
 • До цього віднесемо й те, що хвороби для культур, посаджених на зиму, не настільки небезпечні.
 • Догляд за цибулею мінімальний. Всю необхідну вологу овочі отримують з дощами (яких ранньою весною в достатку) і з таявшим снігом. А прополювати і зовсім не потрібно.
 • А тепер про результати. Озимий і виростає раніше. Ви отримаєте урожай на 2-3 тижні раніше ярого.
 • Що стосується розмірів і якості врожаю? Озимий більш здоровий, а цибулини більше, ніж у весняних посадок завдяки великій кількості вологи і відсутності негативних явищ (хвороби, шкідники, бур’яни).

Для такого аргументу, як «стрілкування озимої культури» є контраргумент. Вибирайте більш дрібний цибулька, овсюжок. На ньому можна не допустити появи стрілок.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu415 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Мінуси:

 • Один з основних мінусів, який визначає вибір багатьох городників – зберігання. Озима цибуля відмінно зберігається, але ярої краще за рахунок того, що він суші.
 • Ще один істотний недолік – кількість посадки варто збільшити на 10-15% через ймовірних втрат посівного матеріалу (морози, надмірна волога).
 • На самому початку ми намагалися визначити, коли садити севок. Точного терміну немає і багато чого залежить не від нас (погода, температура тощо). Така неконкретність лякає недосвідчених городників.
 • Можливі передчасні заморозки. І до цього бути готовим не вийде. А діяти доведеться швидко. Потрібно буде в недалекому порядку накрити посадки будь-яким утеплюючим матеріалом, який у вас заготовлений або доступний.

Підсумую! Озимі врожаї дають кращі результати. Але зберігати їх довго не вийде. І це варто врахувати!

Увага! Для підзимового посадки в північних регіонах придатні сорти, які вирощують на Півдні і навпаки.

Кращі сорти озимої цибулі: штутгартер Різен, Шекспір, Сеншуй, Арзамаський, Бессонівський, Даниловський, Ред барон, Стригуновский, Еллан.

Після якої культури садити цибулю

Чому важливо дотримуватися правила сівозміни і висаджувати одну культуру після іншого? Щоб не розвинулися в ґрунті несприятливі для даної культури хвороби і шкідники. Наприклад, не бажано висаджувати цибулю на одному місці більше 2 (максимум 3) років! А перерва між посадками цієї культури на одній і тій же грядці не повинен становити менше 4 (а то і 5) років!

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu416 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Але не тільки безперервне висаджування на одному місці однієї культури шкодить їй. Небезпеку складають і інші рослини. Наприклад, небажано вирощувати культуру після:

 • Картопля,
 • Часник,
 • Редиска і редька,
 • Червона конюшина,
 • Петрушка,
 • Люцерна,
 • Пастернак,
 • Морква,
 • Селера.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu417 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Які попередники бажані для лука:

 • Квасоля,
 • Огірки,
 • Помідори,
 • Горох,
 • Зернові,
 • Гарбуз,
 • Буряк,
 • Салати,
 • Ріпак,
 • Квасоля,
 • Гірчиця.

Ці культури удобрялись органічними добривами, що створювали сприятливу мікрофлору для вирощування якісного врожаю.

Як підготувати і підгодувати грядку під цибулю для посадки восени

Для підготовки грядки на цибулю-сіянку варто відвести певний час, 2-3 тижні.

Підготовка грядки:

 • На грядці видаляється весь бур’ян (з корінням)
 • Бажано рівень землі підняти і зробити високу грядку. Тоді весняне підтоплення врожаю буде не страшно.
 • Грунт спушують.
 • Вводиться в грунт мульча.
 • Грядка удобрюється.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu418 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Грядку для посадки вибирають в добре освітленому місці. Важливо, щоб на ній не застоювалася дощова вода і волога після танення снігу.

Для захисту від хвороб і шкідників грунт дезінфікують розчином мідного купоросу (1 ст. л на 10 л води). Поливають з розрахунку 2 л на 1 кв. м.

Потім вносять добрива.

Підживлення грунту:

 • Ввести в ґрунт, перегній, на 1 кв. м. 3-4 кг. і 5 кг торфу
 • Рівномірно розподілити по грядці сульфат калію і суперфосфат (на 1 кв. м. потрібно: сульфат калію – 14 гр., суперфосфат – 23 гр.).
 • Якщо грунт кисла, вводиться зола (10 гр. на 1 кв. м.).

Грунт перекопується на глибину близько 20 см. А через тиждень-два можна висаджувати сіянку.

Як правильно посадити зимовий цибулю восени – покрокова інструкція

Відібраний севок сортують за розміром на три групи: цибулинки до 1 см в діаметрі (овсюжка), від 1 до 3 см в діаметрі (сіянка) і більше 3 см в діаметрі (вибірка). Сіянка з першої і другої групи садять для вирощування культури, вибірка добре підходить для посадки на зелень.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu419 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Ми підготували ґрунт заздалегідь. Тепер варто землю на грядці розрівняти і приступати до посадки цибулі-сіянки.

Як висаджувати:

 • Готуємо борозенки на відстані 15-20 см один від одного.
 • Глибина борозенки – 5 див.
 • Відстань між сіянкою – 7-8 див.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu420 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Посадки прикопують, злегка утрамбовували і поливаються. А при бажанні їх можна відразу замульчивать (але краще покрити мульчею при настанні морозів, тоді цибуля не сопреет).

Навесні, після появи сходів, посадки проріджують. Між рослинами залишають 5-6 див. Висмикнутий цибульку можна спожити в їжу.

Як садити цибулю севок під зиму, щоб був великий

Для отримання великої ріпки та посадковий матеріал потрібен відповідний, і його ще потрібно підготувати:

 • Відбираємо саме овсюжку (1, максимум 1,5 див. розміром).
 • Цибулинка повинна бути без псування, а на дотик тверда.
 • Сіянка можна очистити, але обрізати у нього шийку категорично не можна, якщо не хочете отримати перо.
 • Сіянка протравливаем в сольовому розчині 3 години (на 1 л води – 1 ст. л. солі). А потім тримаємо посадковий матеріал у насиченій марганцового розчині ще 3 години. Після чого тиждень висушуємо головки, перевертаючи їх.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu421 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

У цьому випадку севок може дати великий здоровий урожай.

Важливою умовою є і глибина посадки. Для дрібної овсюжки не потрібно робити борозенки глибше, ніж на 3 див., інакше цибулинки просто не проб’ються крізь грунт. А ось ширину між сіянкою потрібно збільшити до 10 див.

kogda i kak sazhat luk sevok osenyu pod zimu v 2019 godu422 Коли і як садити цибулю севок восени під зиму в 2020 році

Сподіваюся, всіх нас чекають відмінні врожаї! Діліться результатами і залишайте відгуки про те, який зібрали цибулю на своїй ділянці. Але це – навесні. А поки можете розповісти про статті в соцмережах. Друзі оцінять ваше бажання допомогти виростити їм хороший урожай!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради