Інструкція з прання спецодягу в домашніх умовах: Позбавляємося від плям мазуту

Щільні тканини, різкі запахи, важко виведені плями – це лише частина проблем, з якими може зіткнутися господиня, вимушена прати робочий костюм.

Згідно з правилами, прання спецодягу повинна проводитись підприємством, на якому працює співробітник, але далеко не всі компанії дотримуються ці умови.

Майстри ж, які працюють у приватних автомайстерень або інших подібних закладах, в будь-якому випадку змушені прати робу власноруч.

Щоб максимально ефективно провести чистку робочого костюма в домашніх умовах, потрібно знати, які засоби краще всього застосовувати для позбавлення від складних плям, як правильно прати і сушити виріб, щоб воно не втратило зовнішнього вигляду і властивостей.

Як часто прати спецодяг

Існує ряд постанов Міністерства праці, що регламентують процес надання, очищення, заміни спецодягу на підприємствах різних галузей промисловості.

У цих документах прописано, що остаточний графік прання робочого одягу розробляється і затверджується внутрішніми розпорядженнями керівництва підприємства, відповідно до умов праці і інтенсивності забруднень.

 • В загальних випадках, постанови рекомендують прати спецодяг один раз в 10 днів при помірних забрудненнях, і один раз в 6 днів, якщо забруднення сильні.
 • Для робочої форми працівників тваринницької сфери і напрямів, пов’язаних з каналізаційними роботами, рекомендована чищення спецодягу один раз в три дні.
 • Одяг працівників харчової сфери перуть щодня.
 • Важливо! На час проведення процедури, працівник повинен бути забезпечений змінним комплектом одягу.

  Санпін і домашня прання

  Згідно санітарним правилам і нормам, деякі види робочих спецівок і штанів дозволено прати тільки в спеціалізованих пралень.

  Пов’язано це з тим, що деякі види тканин просочені особливими захисними розчинами, які дозволяють спецодязі витримувати екстремально високі або низькі температури.

  Домашня прання спецодягу з таких тканин здатна позбавити їх захисного шару і в результаті стати причиною травми працівника, робочий одяг якого втратила свої головні властивості.

  Прання в пральних і хімчистка спецодягу, виготовленої із захисної тканини, повинна проводитися з подальшим відновленням захисного шару.

  Також заборонено прати в домашніх умовах робочий одяг працівників, професійна діяльність яких полягає в прямому взаємодії з хімікатами або отруйними речовинами.

  Таку спецодяг необхідно піддавати попередньої дезінфекції.

  Увага! Спецівки співробітників, що мають справу з ПММ, рекомендовано попередньо провітрювати протягом кількох годин.

  Правила і рекомендації з прання вивчаємо ярлик одягу

  Щоб ефективно і без втрат очистити забруднений робочий костюм в домашніх умовах, необхідно вивчити всі рекомендації по догляду за виробом, позначені на ярличку.

  Крім вивчення даних вкладки, необхідно здійснити ряд дій:

  • визначити склад тканини, з якої виготовлена спецодяг;
  • з’ясувати максимально допустиму температуру впливу на виріб;
  • ідентифікувати характер забруднень;
  • підібрати оптимальне пральний засіб.

  Деякі види робочого одягу вимагають особливої підготовки до процесу чищення, так речі, власник яких регулярно контактує з парами бензину, слід попередньо провітрити.

  При наявності сильних забруднень, можна попередньо замочити виріб у воді з додаванням прального порошку, господарського мила або скипидару.

  Порада: на той випадок, якщо ярлик зноситься і стане не читається, можна заздалегідь переписати інформацію, яка на ньому вказана, якщо відомості на ярлику вже не піддаються розшифровці, можна пошукати інструкцію по догляду в інтернеті.

  Підбираємо засоби для прання

  Для максимального видалення забруднень, необхідно правильно підібрати засіб для домашнього прання брудної спецодягу.

  Сучасна хімічна промисловість готова представити безліч різних засобів, які дозволяють відіпрати будь-які плями.

  Найбільш щадним способом можна визнати замочування і застирывание одягу за допомогою звичайного господарського мила, можливо, з додаванням соди.

  Для видалення стійких плям можна використовувати активні лугу, типу натру, але використовувати його потрібно дуже акуратно і в невеликих концентраціях, інакше можна пошкодити структуру тканини.

  Гідроокис натрію можна використовувати при кип’ятінні робочого одягу, якщо це допускає інструкція по догляду, в процесі кип’ятіння потрібно періодично перемішувати одяг, інакше вона може очиститися нерівномірно або пристати до дна каструлі.

  Щоб позбутися від маслянистих, жирних або нафтових плям, потрібно використовувати спеціальні засоби, розроблені на основі нафтопродуктів, також можуть допомогти засоби для миття посуду.

  Довідка: якісний спецодяг повинна безболісно переносити до 20 прань.

  Правила по замочуванню

  Щоб позбутися від основних забруднень, потрібно замочити робу на 2-3 години в теплій воді з додаванням господарського мила, яке потрібно натерти на тертці.

  Для посилення ефекту можна додати 2-3 ложки соди на 10 літрів води. Частина плям може піти вже після замочування.

  Якщо характер забруднень такий, що просте замочування результатів не принесе, можна натерти тканина скипидаром або господарським милом, а після залишити у воді на всю ніч.

  Після замочування виріб потрібно ретельно прополоскати і приступати до основного процесу прання ручним способом або за допомогою пральної машини.

  Важливо! Попереднє замочування спецодягу є необхідністю, бо як забруднення, на кшталт машинного масла, лакофарбових матеріалів, різних твердих частинок, можуть засмітити або пошкодити внутрішні частини пральної машини.

  Прання в машинці

  Перш ніж поміщати виріб в пральну машину, потрібно уважно вивчити інструкцію з прання окремо взятої спецодягу, можливо, що в ній передбачена лише ручне прання, або машинне, але на низьких температурах або без віджимання.

  Якщо рекомендації виробника дозволяють прати виріб в машинці, то необхідно дотримати всі умови, процес піде за таким алгоритмом:

  • вивчення рекомендацій виробника;
  • підготовка до прання робочого одягу;
  • вибір температурного режиму та режиму віджиму, згідно з позначеннями на ярлику;
  • додавання прального порошку і плямовивідника.

  Не має великого значення, яким саме пральним порошком або рідким СМС прати спецодяг, цілком підійде пральний засіб, який повсякденно використовується при пранні інших речей, краще, якщо воно буде з біодобавками.

  Замість порошку можна застосовувати гелі, призначені для очищення спортивного одягу, так як вони часто містять речовини, що сприяють розчиненню виділення потових, олій і солей, до того ж вони дбайливо впливають на тканини і повністю вимиваються з волокон.

  Порада: для виробів з кольорових тканин краще не застосовувати відбілюючі засоби.

  Стираємо вручну

  Якщо автоматичне прання заборонена виробником робочого одягу, слід зайнятися процесом вручну. Ручне прання після попереднього замочування в теплому мильно-содовому розчині полягає в тому, щоб постаратися відтерти найбільш стійкі плями.

  Сильні забруднення можна терти губкою або щіткою. Після завершення процедури, тканина потрібно ретельно прополоскати, так, щоб вода в підсумку залишалася чистою.

  Порада: перевертати речі, замочені у розчинах їдких, можна за допомогою додаткових інструментів, щоб кожен раз не надягати рукавички.

  Як боротися з мазутом

  Одними з найбільш важких плям є забруднення від мазуту, які найчастіше зустрічаються на одязі працівників, пов’язаних з різними механізмами.

  Відіпрати перемазанный мазутом комбінезон автослюсаря можна за допомогою цілого ряду засобів:

  • скипидар;
  • нашатир;
  • бензин;
  • ацетон;
  • розчинник;
  • сода;
  • спеціальні засоби

  Добре справляється з видаленням мазутних плям спеціальний засіб Биоклин-С, розроблений для прання промасленого спецодягу воно може використовуватися як самостійне СМС, або застосовуватися в якості добавки до порошків при ручного і машинного прання, засіб випускається в каністрах з мінімальною фасуванням по 5 літрів.

  Застосовувати його потрібно в чіткій відповідності з доданою інструкцією і з дотриманням всіх заходів безпеки.

  Процес позбавлення від мазутних плям на робочому одязі проходить наступним чином.

 • Необхідно вивчити інструкцію по догляду, щоб зрозуміти, чи можна застосовувати для очищення агресивні речовини.
 • Слід оцінити масштаб забруднень, якщо це поодинокі плями, загального замочування вироби не потрібно, а якщо виріб забруднено більш ніж на половину, то слід замочити його в розчині бензину на строк від трьох годин, після чого ретельно прополоскати і випрати з пральним засобом.
 • Невеликі плями на спецодязі можна обробити будь-яким з перерахованих вище речовин. Для нанесення засобу слід використовувати губку, оброблені плями залишити на годину, після чого виріб потрібно прополоскати і випрати в звичайному режимі.
 • У тому випадку, коли застосування агресивних сполук може призвести до псування тканини, слід скористатися одним з альтернативних методів:

 • Налити на пляму засіб для миття посуду, залишити на 10 – 15 хвилин, випрати в звичайному режимі;
 • Обробити пляму мазуту вершковим або ефірною олією, залишити на кілька хвилин, випрати стандартними способами;
 • Пропрасувати тканину з вивороту гарячою праскою, підклавши під пляму паперовий лист, після процедури більша частина мазуту вбереться в папір, залишки підуть в процесі подальшої прання.
 • Важливо: при роботі з агресивними засобами необхідно використовувати гумові рукавички для захисту дихальних шляхів можна використовувати респіратор.

  Після прання

  Коли спецодяг випрана, потрібно залишити її на деякий час у ванні або тазі, щоб надлишки води могли стекти.

  Після цього потрібно вивісити робочий одяг для просушування, бажано робити це на відкритому повітрі. Такий метод дозволить виробу повністю просохнути і позбутися від залишків різких запахів.

  Прання спецодягу в домашніх умовах можлива тільки в тому випадку, якщо це дозволено Санпін і не призведе до псування вироби і позбавлення його захисних властивостей, в іншому випадку, рекомендується доручити обробку робочого костюма професійним компаніям, що надають послуги хімчистки.

  Домашнє прання спецодягу необхідно проводити у відповідності з інструкцією по догляду за виробом і в умовах дотримання всіх заходів безпеки при роботі з агресивними речовинами.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради