Догляд за смородиною навесні після зими – підгодівля та обрізка

ukhod za smorodinojj vesnojj posle zimy – podkormka i obrezka211 Догляд за смородиною навесні після зими – підгодівля та обрізка

Ранньою весною, як тільки розтане сніг, потрібно відразу ж приступати до підготовки смородини до літнього сезону. Насамперед необхідно почати з ретельного огляду кущів і з’ясувати, як смородина перезимувала, є на кущах ознаки хвороб і шкідників. Виходячи з підсумків огляду, визначаємо фронт робіт, який необхідний догляд за смородиною. Якщо запізнитися з проведенням цих робіт, то великого врожаю ягід на кущі можемо не отримати. Отже, визначаємо, що потрібно робити і приступаємо до роботи.

Прибирання біля кущів

Спочатку проводимо прибирання грунту під смородиною також, як і під іншими чагарниками на вашій ділянці. Прибираємо опале з осені листя, сміття, торішню мульчу. Це потрібно обов’язково зробити, тому що в опалому листі, старої мульчі можуть перебувати личинки та шкідливі комахи.

Після прибирання, пам’ятаючи, що коріння у смородини залягають поверхнево, рыхлим землю з особливою обережністю.

Санітарне обрізування куща

Обрізку гілок проводять ранньою весною до початку сокоруху. Спочатку ретельно огляньте кущ і видаліть секатором хворі, слабкі, підмерзлі, уражені шкідниками пагони. Обрізані гілки обов’язково спаліть.

Обрізаючи, одночасно формуємо кущ. Якщо ви не провели обрізку восени, то навесні до появи перших листочків, це необхідно зробити. На молодих кущах залишають 2-3 добре розвинених нульових пагонів, і видаляють стільки ж старих гілок.

Прибирайте гілки, розташовані на ґрунті під кутом 45?, це посилить зростання однорічних пагонів, які дадуть урожай вже в наступному році, зробить кущ прямостоячим. При огляді смородини зверніть увагу на роздулися круглі бруньки на гілках, що нагадують горошини. Саме там зимують шкідники, які з настанням тепла починають активно розмножуватися. Про боротьбу зі шкідниками поговоримо трохи пізніше.

ukhod za smorodinojj vesnojj posle zimy – podkormka i obrezka212 Догляд за смородиною навесні після зими – підгодівля та обрізка

Підживлення кущів

1-ю підгодівлю проводять ранньою весною. Під кожен кущ

 • насипають перегній,
 • поливають розчином сечовини (30 г на 10 л води), під кожен кущик виливають по 1 відру готового добрива,
 • підгодовують рідкими органічними добривами.

2-я підгодівля проводиться, коли починають зав’язуватися ягоди. На цьому етапі вносять фосфорно-калійні добрива (мінеральні чи органічні). Замість мінеральних компонентів можна використовувати приготовлені власноруч органічні підгодівлі. Найкраще підсипати деревну золу по 0,5-літровій банці під кожну рослину.

До речі, вносити золу треба не в центр куща, а по периметру крони і навіть далі на 20-25 см. Саме на цій відстані знаходяться маса сисних коренів чорної смородини.

ukhod za smorodinojj vesnojj posle zimy – podkormka i obrezka213 Догляд за смородиною навесні після зими – підгодівля та обрізка

Позакореневе підживлення

Збільшити майбутній врожай ягід можна, застосувавши позакореневе підживлення. У момент появи зав’язі, кущі обприскують живильним розчином. У 10 л води розводять 60 г сечовини і 150 г суперфосфату.

Після такого підживлення пагони стають міцними і навіть поліпшується смак ягід. Наступні підживлення проводяться вже після збору ягід і восени.

Полив

Не варто чекати великих ягід, якщо сама рослина не буде отримувати вологу в достатній кількості. Вода необхідна для нормального розвитку пагонів, цвітіння та наливу ягід.

 • Кратність – 1 раз в тиждень,
 • Об’єм води – по 3-5 л під кожен кущ,
 • Для поливу краще використовувати відстояну або дощову воду кімнатної температури.

На завершення весняної обробки під кущі розкладають темний матеріал – картон, руберойд, чорна плівка або спанбонд. Таким чином ми створимо шкідників, перезимовавшим в ґрунті, темряву, а отже продовжимо період сплячки. У підсумку, вони якийсь період не зможуть вилізти з землі. А коли прокинуться і вилізуть, термін розмноження буде пропущений.

Розклавши під смородиною чорний нетканий матеріал, його залишають під кусами на все літо. Він повітропроникний, під ним зберігається волога і поливати рослину можна за матеріалом. Крім того, не потрібна додаткова обробка, тобто під таким укриттям грунт завжди залишається вологою. Як ви, напевно, зрозуміли, укривний матеріал виконує роль мульчі.

Крім того, така мульча сприяє швидкому прогріванню ґрунту та швидкому пробудженню коренів.

ukhod za smorodinojj vesnojj posle zimy – podkormka i obrezka214 Догляд за смородиною навесні після зими – підгодівля та обрізка

Чим краще обробити смородину від шкідників і хвороб

Звичайно, кущі можна полити дуже гарячою водою – найбільш поширений народний спосіб обробки смородини. Досить простий, ефективний спосіб боротьби з хворобами і шкідниками. Але ефективність буде в тому випадку, якщо рослина буде полито ще до того, як набрякли і розпустилися бруньки.

У садівничих магазинах у продажу зараз є величезний перелік засобів для боротьби з шкідниками і хворобами рослин. Всі кошти поділяються на хімічні (хімічні) і біологічні (біопрепарати).

 • Фунгіциди – засоби для профілактики та боротьби із збудниками хвороб: 3% Бордоська суміш, мідний купорос, Тіовіт Джет, Фундазол, Топаз, Колоїдна сірка та ін;
 • Інсектициди – засоби для боротьби з шкідливими комахами: Актара, Іскра «Подвійний ефект», Інта-вир, Танрек та ін;
 • Біологічні фунгіциди проти грибкових захворювань: Фітоспорин, Пентафаг, Мікосан, Фарма Йод та ін;
 • Біопрепарати інсектицидної дії проти шкідників: Актофіт, Бітоксибацилін, Фітоверм, Лепідоцид, Аверсектін З та ін.;
 • Комбіновані препарати (бакові суміші), що включають функції фунгіцидів та інсектицидів.

На закінчення раджу подивитися відео, де розказано коли і як проводити обробку від хвороб і шкідників смородини.


Перелік засобів досить великий і постійно оновлюється. Купуючи засоби для обробки смородини, уважно читайте інструкцію по застосуванню препарату на звороті упаковок.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради