Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Чистий (Великий четвер) – день, коли християни згадують значущі євангельські події. Мова йде про Таємну вечерю, Моління про чашу і поцілунку Юди. У храмах звершуються особливі Богослужіння, а всі віруючі готуються до Великодня.

Подія кожен рік припадає на різні числа. Воно шанувалося в четвер Страсного тижня Великого посту перед святкуванням Світлого Христового Воскресіння. У 2021 році – це 29 квітня.

Купання, умивання і, традиційні ритуал свята, перед цим потрібно промовити молитву, а обмивання зробити до схід сонця.

4d979b6f0e54b15cdabcb7ec1a8cd2df Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Історія свята Чистого четверга

Крайня тиждень найсуворішого церковного посту присвячена спогадам про останні миті життя Спасителя на землі, серед звичайних людей.

До Великого четверга приурочена Таємна вечеря, коли Месія на знак смирення омив ноги своїх учнів і запропонував їм вино і хліб. Так було встановлено священне дійство причастя, яке дає шанс з’єднатися з Богом.

В Чистий четвер на Літургії Єпископ омиває ноги 12 служителям церкви, які символізують Апостолів Христа. З’явилася традиція робити прибирання. Хоча спочатку суть події полягає в очищенні душі та приготування до Великодня.

Це цікаво! В цю ніч скоїв зраду Юда. Ісус був засуджений до смерті.

Традиції і звичаї в Чистий четвер

Відомо багато звичаїв і обрядів, приурочених до цієї події. Однак, більшість з них відносяться до язичницьких традицій. Ось найбільш популярні:

 1. Четверговая сіль. Звичайну кам’яну сіль обробляють особливим способом. З’єднують з м’якушкою чорного хліба, гартують на сковороді, потім подрібнюють в ступі і освячують на вівтарі. Цією сіллю солять великодні яйця, її приймають під час хвороби. Зберігають цілий рік, до наступного Великого четверга.
 2. Очисні обряди. Селяни проводили їх для очищення душі, будинки, їжі.
 3. Живий вогонь. З вечірньої Літургії додому приносили палаючу свічку. Їй запалювали лампадки та розводили домашній вогнище. Вогню в цей день приписується чарівна здатність, яка залучає удачу, достаток у дім і оберігає від нечисті.
 4. Нова вода. Народи Удмуртії до появи перших променів сонця набирали воду в джерелі. Її вважали святою і здатна оберігати від пристріту.
 5. Нитки на руку. Окремі народності збирали по сусідах нитки, які носили на зап’ясті до початку посівних робіт, а потім кидали в річку або озеро. Люди думали, що за течією з нитками спливають всі хвороби.

Церковні служителі кажуть, що православна людина має обов’язково брати участь у Богослужінні та з’єднатися з Господом через причастя.

Це день ще іменую «Великим четвергом», це особливе свято у християнстві. Однією з головних традицій вважається купання і прибирання в цей день.

Коли потрібно купатися (митися) у Чистий четвер: у скільки і для чого?

Важливо прокинутися до появи сонця. Потрібен правильний настрій перед купанням – відректися від усіх думок, побажати всім близьким благодаті, пробачити ворогам всі образи.

Це цікаво! У народі кажуть, що водні процедури позбавляють не тільки від тілесного бруду, але і гріховних вчинків, поганих помислів і думок.

42318595f3f3c3626fc17c6348c5d02e Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Кілька секретів:

 • після процедури купання потрібно облитися прохолодною водою, уявляючи, як вона знищує все погане і дарує любов;
 • можна сказати якісь слова, які йдуть з самого серця – попросити Господа про очищення, вберегти від зла і гріховних помислів;
 • якщо не виходить повністю скупатися, можна просто вмитися.

Ці переконання не належать церковним канонам. Священнослужителі називають звичай купатися у Чистий четвер народним переказом. Насправді неважливо, коли ви викупаєтеся. Основна мета цієї події – духовне очищення.

Що роблять у день Чистого четверга?

Зазвичай, у дні вшанування євангельських подій забороняється робити щось по дому. Але це правило не відноситься до Великого четверга. Ось основні справи:

 1. Купання. Символізує подію, коли Месія омив ноги своїм учням.
 2. Стрижка. Є думка, що разом з остриженными волоссям людини покидає негатив, поганий настрій, псування.
 3. Таїнство причастя і визнання гріхів. Це допомагає звільнитися від скоєних гріхів і внутрішніх страждань. Існує повір’я, що в Чистий четвер прощаються навіть найстрашніші гріхи.
 4. Прибирання. Люди викидають весь мотлох і непотрібні речі. Разом з мотлохом з дому йдуть хвороби, напасті та труднощі.
 5. Приготування великодніх страв. Люди роблять сирну паску, печуть паски і фарбують яйця. Все це супроводжується молитвами і світлими думками.

469e1d67b6c618789049bd7d43b5503e Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

У священиків є поправка на цей рахунок. Невірно припускати, що головне завдання – помитися і забратися в будинку. Звичайно, Велику Пасху слід святкувати в чистоті. Однак, понад усе участь у Літургії, усвідомлення святості Страсного тижня, спокій і лад у душі.

В цей день дозволено подавати до столу сирі овочі і фрукти, несдобный хліб, воду, сіль, мед, горіхи. Не можна веселитися, бажати один одному, тримати в будинку дебелий посуд і нестираное білизна.

Умивання з срібного посуду

Якщо використовувати срібну воду у Великий четвер, можна не боятися нечисті і ворогів. У ніч перед подією в чашу з водою клали предмет з чистого срібла, а вранці обмивали особа.

Люди похилого віку в селах говорили, що така традиція корисна для немовлят, які особливо потребують захисту.Вмиваючись, люди вимовляли фразу: «Змиваю те, що напустили на мене, то чим душа і тіло розуміється, все Чистим четвергом знімається».

Це цікаво! Багато народів вважають срібну воду не звичайної – вона довго не гасне, а їжа, приготована на ній, здається смачніше.

Прибирання в домі

Створювати чистоту перед Великоднем потрібно обов’язково. Згідно з традиціями, зайнятися цим потрібно відразу після пробудження. Найважливіше – встигнути помити вікна і підлогу до настання темряви. Можна почистити всю посуд, випрати білизну.

Кажуть, що, починаючи з п’ятого дня Страсної седмиці, не можна забиратися. Тому позбутися від безладу будинку і викинути весь непотріб потрібно якраз в четвер. Заведено допомагати з прибиранням своїм батькам.

Рада! Чистота повинна бути не тільки вдома, але і в душі. Не давайте порожніх обіцянок, не обманюйте рідних, робіть тільки добрі справи.

8215cd807d47e1b4255cdf48e0eae9f4 Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Ще наші бабусі дуже ретельно прибирали в будинку і у дворі, так як шанували ці традиції чистого четверга, і дуже вірили в них.

Випікання пасок

Вважається, що нести паски до церкви на освітлення потрібно повністю теплими. Тому потрібно заздалегідь подумати, коли їх піч.

Слушний час, коли можна без поспіху зайнятися приготуванням головного великодньої страви , але тільки після прибирання.

Деякі нюанси, які допоможуть у випіканні пасок:

 • вимішувати тісто потрібно акуратно і без поспіху;
 • не можна замішувати і тримати основу на протязі;
 • потрібна хороша борошно, яку необхідно просіяти 2 рази;
 • продукти для приготування тіста не повинні бути холодними;
 • якщо готуєте сирні паски, сир повинен бути однорідним, без грудочок;
 • родзинки і цукати перед додаванням в тісто потрібно посипати борошном для кращого розподілу;
 • форми для пасок рекомендується застелити пергаментом, змазаним олією;
 • у духовку одночасно потрібно ставити форми однакового обсягу, щоб паски підрум’янилися в один час;
 • якщо тісто в формочці сильно піднявся, потрібно накрити її фольгою або папером;
 • якщо підгоряють верхівки у пасок, можна накрити вологою тканиною або вниз духовки поставити ємність з водою;
 • готові паски потрібно повністю остудити і не прибирати в пакет.

dfd8ac59fc6df80250099f3229bdf46c Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Щоб зберегти випічку свіжої до неділі, можна поставити паски у хлібницю. Підійде каструля з кришкою. Головне, щоб посуд була чистою, без крихт і вологи. Можна загорнути паски в бавовняну або льняну тканину і поставити в прохолодне місце.

Змови і ритуали на гроші і багатство в Чистий четвер

Великий четвер вважають значущим навіть нерелігійні люди. Є думка, що пророблені в цей день таємні церемонії допоможуть уникнути грошових труднощів. Ось кілька заклинань, які можна вимовити:

 1. У воду для миття вікон киньте дрібниця і скажіть: «Грошики, водитесь – не переводитеся, ростіть – розмножуйтесь, ворогам не доставайтесь!». Коли закінчите, монетки треба покласти в потаємне місце, вимовити слова будь-якої відомої молитви, а воду вилити під дерево. Через тиждень гроші можна прибрати.
 2. Якщо четвер Страсного тижня збігся з повним місяцем, спробуйте наступне. У середу ввечері помістіть на вікно склянку з водою. Рівно через добу вмийтеся з склянки, шепочучи такі слова: «Як ти, місяць, був худий, а став повний, так і у мене все щоб було повно».
 3. Купіть в Чистий четвер відро і вимовить магічні слова: «Відру повного бути, а мені про всяку бідність забути».

Є ще кілька порад, дотримання яких допоможе повернути матеріальне благополуччя в сім’ю. Є думка, що не можна позичати великі суми грошей у цей день. Перестановка в будинку обіцяє фінансову стійкість на цілий рік.

Рада! Не піднімайте гроші на вулиці або в під’їзді на Чистий четвер. Вони можуть бути заговорены, і принесуть тільки неприємності.

Ритуали на кохання та заміжжя

Четвер Страсної седмиці ворожки вважають особливо сильним для проголошення заклинань на любов.

a961eb043b0df5f39735045601de5910 Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Ось кілька обрядів:

 1. Якщо вдома готові паски, візьміть один, прикладіть його до себе і вийдіть на вулицю. Побачивши першого зустрічного чоловіка, запитайте, як її звати. Вважається, що так можна дізнатися ім’я майбутнього чоловіка.
 2. На зорі йдіть у двір і обійміть паркан. Порахуйте, скільки дощок потрапило в обійми. Якщо парна кількість, в цьому році знайдете нареченого.
 3. Завидна помийте обличчя і промовте: «Як світлий і гарний Чистий четвер, так і я, раба (ім’я), для всіх буду найпрекраснішою. Амінь». Після перехрестіться 3 рази. Такий обряд допоможе притягнути увагу хлопців.
 4. Вмиваючись вранці, утріться новим рушником. Візьміть його з собою на свято Воскресіння Христового у храм і подайте разом з яйцями або паскою кожному з бідняків, які завжди просять милостиню біля входу в церкву. Такий ритуал допоможе жінці швидше обзавестися чоловіком.
 5. Купіть хороші чоловічі капці. Наговорите на них: «Суджений мій, ряджений, без шкідливих звичок, явися!». Можна додати від себе декілька пунктів, які важливі для вас (головне, не величезний список). Щоб шлюб був щасливим, а чоловік завжди був поруч, після виголошення змови носіть тапки деякий час з собою. Коли з’явиться відповідний чоловік, подаруйте йому цю взуття.

Важливе зауваження! Не можна проводити ритуали, якщо йдуть місячні.

Коли і скільки потрібно рахувати гроші на примноження?

Якщо в останній четвер Великого посту правильно порахувати гроші, весь рік провести в достатку. Краще всього, якщо це буде робити член сім’ї, який відповідає за фінанси.

Ще одне правило – ніхто не повинен знати про обряді, а рахувати треба всі паперові банкноти та монети в будинку.

Встаньте до півнів, зберіть всі гроші і сядьте в самоті. Підрахуйте їх один раз. Таку ж процедуру повторіть, коли сонце в зеніті і на заході.

Чистий четвер – винятковий день у році, коли можна вважати свої фінанси на заході сонця. В інший час цього робити не можна, інакше гроші будуть йти, як заходить сонце за горизонт.

376fdb8150d704055b697ce75a7f1ffd Чистий четвер — якого числа в 2021 році, традиції і звичаї, що потрібно робити в цей день

Що потрібно запам’ятати:

 • вважати всі гроші до останньої копійки;
 • ритуал повинен проходити в самоті і повній тиші;
 • процедуру потрібно повторити 3 рази в конкретний час.

Є й трохи інший ритуал. Деякі народи збирають всі гроші в будинку і вважають їх усією сім’єю.

Великий четвер пов’язаний з наближенням Великої Пасхи. Тримайте думки і наміри в чистоті, а ввечері попросіть Бога про відпущення гріхів і духовне очищення. Привітайте близьких з великим подією і починайте підготовку до Світлого Христового Воскресіння.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради