Як часто проводиться генеральне прибирання в магазині

Підприємства торгівлі – найбільш відвідувані місця як у мегаполісах, так і в невеликих населених пунктах. Гігієнічна чистота приміщень, призначених для зберігання і продажу різних товарів народного споживання, що є одним з основних в переліку загальних вимог, що пред’являються до їх стану. З метою підтримання її на високому рівні, поточне і генеральне прибирання в організаціях торгівлі повинна проводитися систематично, згідно із затвердженим графіком.

Алгоритм проведення прибирання

99a8d125cfbd8639a77d029e3f9c0756 Як часто проводиться генеральне прибирання в магазиніЧастота поточного прибирання залежить від часу року, погоди і типу приміщення

Покупці приходять у великі супермаркети і крамнички у вуличному взутті, в будь-яку погоду і в будь-який час року, приносячи із собою пісок, сніг і сльота, залишаючи всюди сліди рук і ніг. Крім того, в торгових залах, як і в кожному приміщенні, неминуче накопичується внутрішня бруд: пил, павутина і сміття. Також тут можуть заводитися комахи і гризуни, які псують товар і стають рознощиками небезпечних захворювань. Тому гігієнічні процедури в торгових приміщеннях повинні бути регулярними – їх проведення здійснюється за певним графіком і обслуговуючий персонал зобов’язаний стежити за його дотриманням. Прибирання основних залів від випадку до випадку недопустима.

Періодичність проведення санітарних заходів у магазинах залежить від їх виду. Виділяють наступні різновиди промислової прибирання:

 • поточну;
 • генеральну;
 • санітарний день.

Скільки разів в день магазину потрібно поточна санітарна обробка, залежить від виду товарів, що продаються, кількості покупців, і навіть від пори року і погодних умов: восени і взимку, коли на вулиці дощ і сніг, її доводиться робити частіше, ніж в жарку літню погоду. Але зазвичай вона проводиться 1-2 рази на добу: в обідню перерву (якщо в магазині є) і ввечері, по закінченні робочого дня.

Як часто проводиться генуборка приміщень, що представляє собою поглиблену поточну прибирання, визначається їх санітарним станом, а також тим, який саме товар продається. Наприклад, при торгівлі деякими видами сипучих будматеріалів (крейда, гіпс, цемент і т. д.) генеральне прибирання необхідно здійснювати не рідше, ніж в гастрономах, тобто один раз в тиждень.

Санітарний день – порівняно рідкісна, але більш тривала і поглиблена збиральна процедура: згідно з вимогами нормативної документації, вона здійснюється щомісяця, з застосуванням спеціальних засобів і закриттям торгівельного підприємства для відвідувачів на весь період проведення, тобто на всю зміну. При цьому передбачається проводити не тільки гігієнічні процедури, властиві поточного та генерального прибирання, але і дезінфекцію, дезінсекцію (знищення комах) і дератизацію (заходи по боротьбі з гризунами).

Норми і правила проведення прибирання

Стандартна операційна процедура (СОП генеральна і поточне прибирання магазинів) являє собою типовий документ, в якому відображені:

 • Санітарні вимоги до планування, внутрішній обробці торгових приміщень, їх обладнання.
 • Вимоги до санітарного стану приміщень, обладнання, інвентарю.
 • Перелік та опис дій, необхідних для того, щоб грамотно провести прибиральні роботи в торгових залах.

У деяких випадках СОП потребує адаптації під конкретні процедури, що проводяться в організації торгівлі тим чи іншим товаром: продуктами харчування, одягом і взуттям, меблями, будматеріалами і т. д. Ознайомлення з цим документом і дотримання вимог СОП персоналом під час прибирання обов’язково. Додатком до СОП є спеціальні журнали, у яких реєструються дати проведення поточних і генеральних прибирань, а також санітарних днів.

До поняття поточного щоденного прибирання торгових приміщень входять:

 • миття підлог гарячим лужним розчином;
 • видалення пилу та павутиння;
 • протирання вологою серветкою, змоченою в лужному розчині, дверей, стін та зовнішніх частин обладнання.

Для обробки підлоги, стін і торгового устаткування повинен використовуватися окремий інвентар, який неприпустимо змішувати. Генеральне прибирання передбачає санітарну обробку приміщень та обладнання, розташованих на внутрішній території торгового підприємства, а також вікон і освітлювальної апаратури. Така обробка повинна проводитися гарячим лужним розчином температурою близько 50 градусів, а потім всі поверхні протирають серветками, змоченими у 1-2-процентному розчині хлорного вапна.

Вирішувати, як часто повинна проводитися генеральне прибирання в магазинах, необхідно в залежності від їх торгового профілю і конкретного санітарного стану. У магазинах, що торгують продуктами харчування, її потрібно здійснювати не рідше, ніж 1 раз на тиждень, для промислових товарів цей термін може бути збільшений – від 10 днів до двох тижнів.

При проведенні поточного прибирання в магазинах, що торгують продуктами харчування, допускається їх ретельне укриття на робочих місцях. Якщо проводиться генеральне прибирання або санітарний день, на час проведення процедур всі продукти повинні бути видалені з оброблюваного приміщення.

Необхідні засоби і інструменти

1986912cb83628ac0b7823c599613772 Як часто проводиться генеральне прибирання в магазиніУ невеликому об’єкті можна використовувати ручний тип прибирання

Інструментарій, що використовується при уборочном процесі в торговому центрі, залежить від того типу прибирання:

 • суха;
 • волога;
 • ручна;
 • механізована.

На невеликих торгових площах, як правило, застосовується ручне прибирання. При її сухою різновиди використовується звичайний господарський віник або щітка-волоть на довгій ручці, і совок для збору часток сміття. Вологе прибирання проводиться за допомогою швабри – як мотузяній, так і дерев’яною, на яку намотується ганчірка з бавовняної мішковини. Часто використовуються вдосконалені швабри, робочий наконечник яких являє собою змінний валик з спеціальній пористої гуми.

Ганчірка або размочаленние мотузкові кінці змочуються в металевому або пластиковому відрі з миючим розчином. Найчастіше він готується з порошку хлорного вапна, оскільки це найбільш дешевий і досить ефективний засіб, одночасно володіє дезінфекційними властивостями. Потім ганчірка злегка вичавлюється вручну (для захисту шкіри рук від роздратування, на них повинні бути надіті гумові рукавички), після чого протирають поверхню підлоги. По мірі періодичного споліскування ганчірки в розчині, він забруднюється і замінюється на свіжий. Залежно від площі і ступеня забрудненості підлоги, таку заміну необхідно проводити від 3 до 6 разів за час однієї прибирання.

Якщо швабра забезпечена гумовим валиком, він віджимається за допомогою наявного на ній важеля. Механізм добре знімає з оброблюваної поверхні як пил, так і дрібне сміття, в той же час, не заливаючи її надмірною кількістю вологи.

При прибиранні великих торговельних площ у супермаркетах використовуються механічні прибиральні пристосування. До них відносяться підмітальні машини, які можуть пересуватися вручну за типом пилососа або працювати на двигуні внутрішнього згоряння і управлятися оператором.

Для вологого прибирання великих торгових площ використовуються парові электрошвабры, промислові миючі пилососи, ємності яких заправляються розчинами на основі різних спеціалізованих засобів побутової хімії.

Купуючи обладнання для використання на великих торгових площах, краще зупинити вибір на моделях, що працюють від акумулятора зарядного пристрою великої ємності, оскільки при роботі механізмів на довгому электрокабеле виникає ризик його частого заплутування, а короткий вимагає наявності великої кількості стаціонарних джерел електрики для зв’язку.

У неробочий час прибиральний інвентар повинен бути абсолютно чистим і зберігатися в спеціально виділеному для цієї мети приміщенні на території торгового закладу.

Послуги клінінгових компаній

Коли виникає необхідність проведення особливо ретельної генерального прибирання в магазині, яку рекомендується робити в середньому раз на півроку, сил постійного персоналу для цієї мети може не вистачити. Тоді керівництво приймає рішення запросити бригаду фахівців клінінгової компанії, що займається професійним прибиранням торгових приміщень.

Вартість подібних послуг в різних містах різниться, але в середньому мінімальна ціна генерального прибирання становить 60 рублів за квадратний метр. Перш ніж замовляти таку процедуру в тій чи іншій фірмі, рекомендується уважно розглянути розцінки і умови проведення, наявний у розпорядженні фірми інструментарій, а також звернути особливу увагу на стаж її роботи в даній сфері і відгуки попередніх клієнтів про якість виконання послуг.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради