Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Ванна кімната є своєрідним індикатором стану домашнього мікроклімату — в ній збирається найбільша кількість вологи.

При погано працюючої вентиляційній системі волога утворює конденсат, що провокує появу грибка і цвілі. Це негативно позначається на здоров’ї сім’ї, стан побутової техніки і приміщення в цілому. Тому слід звернути особливу увагу на установку витяжного вентилятора у ванну кімнату.

55f6fb1e68a5bb2089d08bcff2ce331e Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Для чого потрібен вентилятор

Багато сучасні матеріали і технології володіють прекрасними теплоізоляційними властивостями. Це дозволяє утримувати тепло в будинку, однак порушує природну циркуляцію повітря в приміщеннях.

Відмовлятися від зручних нововведень не варто, але при цьому необхідно подбати про коректної роботи вентиляції. Оптимізувати її працездатність допоможе витяжка у ванній кімнаті і туалеті.

Вимоги до вентиляторів

У проекті будь-якої будівлі обов’язково присутні вентиляційні шахти, які забезпечують відтік повітря з приміщень. Приплив відбувається за допомогою провітрювання.

Повітрообмін приміщення має відповідати вимогам СНиП 41-01-2003 «Опалення, вентиляція і кондиціонування» і СНиП 2.08.01-89 «Житлові будівлі».

За цим нормам приплив повітря:

 • у житловій зоні повинен становити не менше 30 куб. м/год на людину;
 • у кухні максимальне значення цього показника — 90 куб. м/год;
 • у суміщеному санвузлі — не менше 50 куб. м/год.

Сума необхідного об’єму повітря, що надходить в будинок, повинна дорівнювати сумі обсягу виведеного. Відсутність цієї рівності сигналізує про порушення в роботі вентиляції. Звідси — утворення конденсату на вікнах і поява мікроорганізмів на стінах.

Необхідний сумарний обсяг виведеного повітря і є вираз необхідної продуктивної потужності витяжки в санвузлі.

З величини цих показників слід виходити при виборі електричного приладу.

c98cc58474d1cc86256d14500074f897 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Види витяжних вентиляторів

Вентиляція буває природною і примусовою. У приватних будинках димарі намагаються розташовувати, уникаючи крутих вигинів, щоб рух повітря відбувалося природним шляхом за рахунок зміни зон високого і низького тиску.

В багатоповерхових будівлях, де вентиляційна шахта — загальна на кілька квартир, облаштувати функціонування природної вентиляції набагато складніше. Занадто багато факторів перешкоджає її нормальної роботи. Тому вдаються до примусової вентиляції.

Щоб оптимізувати процес повітрообміну, вентиляційні люки ставлять витяжний вентилятор. Він нагнітає повітря у вентиляційну шахту, створюючи зону зниженого тиску в приміщенні, в яку прагне повітряний потік з вулиці.

Вентилятори бувають трьох видів.

fc570c2822c4c72bf6611d5be58b3e03 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Осьові

Пристрій являє собою лопаті, закріплені на осі електродвигуна, і ув’язнені в циліндричний корпус.

В залежності від кріплення вони бувають:

 1. Накладні, тобто розміщуються безпосередньо на виході вентиляції. Це найпопулярніша модель, оскільки такий електроприлад легко встановлювати і обслуговувати.
 2. Канальні. Можуть розташовуватися усередині вентиляційних труб або служити сполучною елементом системи. Важливо забезпечити вільний доступ до цієї частини вентиляції, оскільки будь-який пристрій потребує періодичного чищення і змащення.

Накладні вентилятори зручні в експлуатації, але видають більше шуму. Канальні — більш тихі; використовуються в розгалужених системах, що обслуговують приміщення площею понад 15 кв. м.

f17140a739b44b99b08263ce240a53a6 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Радіальні (відцентрові)

Лопаті радіального вентилятора розміщені на циліндрі, який обертається всередині циліндра більшого діаметра. При обертанні пристосування направляє потік повітря в центр системи, звідки він втягується в воздуховод.

У відцентрові вентилятори значення має спрямованість лопатей:

 • загнуті назад відрізняються тихою роботою, краще піддаються регулюванню, але створюють потік повітря з меншим напором;
 • загнуті вперед створюють більш потужний повітряний потік, проте видають більше шуму.

Відцентрові вентилятори можуть впоратися з великими обсягами воздухоотвода. Вони досить надійні і економічні в експлуатації.

6d84cdda7d092edc701c337f8dc2228d Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Дахові

Дахові пристрої призначені для розміщення на зовнішніх висновках вентиляційних шахт на даху будинку.

Вони складаються з:

 • вентилятора;
 • двигуна;
 • демпферної прокладки, що відповідає за віброізоляцію;
 • механізму авторегулювання повітряного потоку.

Найчастіше в них використовується радіальний вид вентилятора, оскільки такий пристрій більш невибаглива в експлуатації, має гарну продуктивною потужністю і споживає менше електроенергії.

7044329a5e99b68ee3ed0741ff9ec5fc Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Критерії вибору

Як вже було сказано, існують норми повітрообміну в приміщенні. Вибирати електроприлад для вентиляції у ванній кімнаті слід, враховуючи їхні вимоги.

Найчастіше у ванних кімнатах встановлюють накладні осьові або радіальні вентилятори.

Продуктивність

Продуктивність витяжки, що вимірюється в кількості кубічних метрів повітря, яке пристрій здатне вивести за годину з приміщення.

По Сніпам:

 1. Якщо санвузол суміщений, то як приплив, так і відтік повітряного потоку повинен становити 50 куб. м/год на людину.
 2. Якщо ні — у ванній кімнаті він повинен бути 25 куб. м/год.

Продуктивна потужність витяжки вказана в супровідних документах. Її потрібно порівняти з нормами для конкретного приміщення і вибрати оптимальний варіант.

dcdf80d15707f230219cada6792aa24f Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Безпека

Оскільки витяжка працює від електричної мережі, а ванна — місце підвищеної вологості, варто звернути увагу на безпеку конструкції.

Існує стандарт безпеки для електроприладів, що мають справу з вологим повітрям.

У паспорті пристрою він позначений як IP, далі слідують дві цифри:

 • перша — від 0 до 6 — ступінь захисту від різних сторонніх частинок, здатних проникнути в корпус разом з повітряним потоком;
 • друга — рівень захисту від вологи.

Електроприлади для ванної кімнати повинні мати захист не менше IP 34.

Рівень шуму

Цей параметр важливий при виборі пристрою. Звуки понад 35 дБ сприймаються людським вухом як дратівливий шум. Навіть якщо вентилятор працює не постійно, а включається час від часу, звук, видаваний їм, звертає на себе увагу.

Тому, чим тихіше працює електроприлад — тим краще. Обов’язково слід звернути увагу на відповідні характеристики в керівництві по експлуатації.

fa27f985229e689aff78de382570a41e Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Потужність

Від потужності пристрою залежить його продуктивність. Споживана потужність вказана в паспорті.

Оскільки витяжні вентилятори працюють не постійно, вони не дають велике навантаження на електричну проводку. Проте ознайомитися з кількістю споживаної ними електроенергії коштує.

Зазвичай витрати складають від 7 до 20 кВт на годину. Якщо пристрій оснащений додатковими функціями, витрата може збільшитися максимум на 10 % від цієї потужності.

Не слід вибирати дуже потужний пристрій. При цьому зростає і продуктивність, що підсилює потік виведеного повітря і створює протяг. Це інша крайність роботи вентиляційної системи. Тому бажано вибирати електроприлад, що відповідає потребам конкретного приміщення.

Додаткові функції

Для зручності роботи в деяких моделях передбачені додаткові функції.

Зазвичай це:

 1. Таймер. Дозволяє виставити час вмикання або вимикання пристрою, тим самим надаючи йому можливість успішно виконувати свої функції.
 2. Гігростат. Контролює стан повітря на предмет підвищеної вологості. Як тільки вологість починає перевищувати норму, автоматика включає витяжку. Вентилятор працює до тих пір, поки вміст вологи в повітрі не опуститься до допустимого рівня.

Є моделі, у яких присутні обидві функції. Це дозволяє підібрати оптимальний режим роботи.

419e592ca2e260d75d14d8fe41059a4a Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Як розрахувати потужність витяжки

Витяжка у ванній повинна справлятися зі своїм завданням у відповідності з встановленими нормами.

Щоб розрахувати її продуктивну потужність, треба:

 1. Звіритися з санітарними нормами і вибрати необхідне значення.
 2. Помножити норматив на кількість осіб, які проживають у будинку.

Наприклад: 3 ? 50 = 150 куб. м/год.

З цього випливає, що для суміщеною ванною кімнати, якою користується три людини, потрібно підібрати витяжний вентилятор з продуктивністю 150 куб. м/год.

Потрібен зворотний клапан

У більшості сучасних моделей витяжок для ванної кімнати встановлений зворотний клапан. Принцип його роботи простий: обмежувачі на корпусі дозволяють стулок клапана відкриватися, випускаючи повітря з приміщення, але перегороджують їм шлях у зворотній бік.

Є такі різновиди цього пристосування:

 1. Гравітаційний клапан. Його відкриття або закриття залежить цілком від інтенсивності повітряного потоку. Без тяги клапан під дією сили тяжіння закривається. Буває одностулковий і багатостулковий, схожий на жалюзі. Може працювати в природному вентиляційній системі.
 2. Двостулковий пружинний клапан з поворотним механізмом. Під тиском повітряного потоку стулки розкриваються. Захлопуються вони з допомогою пружин при відсутності тяги. Краще функціонує як компонент примусової вентиляції.
 3. Мембрана. Розташовується таким чином, що потік виведеного повітря піднімає її стулки. А зворотна тяга щільно притискає їх до корпусу. Якщо робота пристрою розрахована на сильний зворотний потік, мембрана може мати посилений ребрами конструкцію.

У багатоповерхових будинках, де вентиляційна шахта обслуговує кілька приміщень, питання встановлення зворотного клапана стоїть особливо гостро — клапан перекриває шлях стороннім запахам з сусідніх квартир.

Однак у більшості будівель робота вентиляції розрахована на природну тягу. Зворотний клапан може знижувати її ефективність.

Щоб система працювала коректно, потрібно уважно поставитися до вибору виду зворотного клапана і до експлуатаційних характеристик пристрою в цілому.

44ee77f9e9ec72c1ea576e418531be32 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Огляд кращих моделей і цін

В даний час магазини електротехніки надають широкий асортимент вентиляційних витяжок різних цінових категорій і можливостей.

В таблиці наведені основні характеристики популярних моделей, на які варто звернути увагу при виборі.

Модель

ERA DISC 5C

Ballu Fort Alfa FA–150

Soler&Palau SILENT 100CZ 12V

Electrolux EAF-1 5 0TH

Soler&Palau SILENT 200CHZ SILVER DESIGN 3C

Споживана потужність

20 Вт

20 Вт

13 Вт

2 5 Вт

16 Вт

Продуктивність

130 куб. м/ч

230 куб. м/ч

95 куб. м/ч

320 куб. м/год.

175 куб. м/ч

Рівень шуму

36 дБ

40 дБ

26 , 5 дБ

37 дБ

Діаметр

125 мм

152 мм

100 мм

150 мм

116 мм

Тип конструкції

осьовий

осьовий

осьовий

осьовий

осьовий

Зворотний клапан

є

є

є

є

є

Таймер

є

є

Гігростат

є

є

Клас безпеки

IP 24

IPX4

IPX4

IPX4

IP 45

Ціна

930 руб.

1 550 руб.

3 699 руб.

5 199 руб.

11 999 руб.

Приналежність пристрою популярного бренду і хороші відгуки покупців є запорукою якості продукції.

0b83c19b3475f66dbc68a08a6d2538c6 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Рекомендації по монтажу

Перш ніж приступити до монтажу витяжки в туалеті з вентилятором, необхідно перевірити працездатність всієї системи.

Вентиляційна система будь-якої будівлі планується на рівні проекту. У багатоповерхових будинках систему вентиляції можна тільки оптимізувати. У приватних — за потребою змінити і модернізувати.

Якщо проводиться заміна вентилятора, то слід:

 1. Вибрати місце його розташування. Зазвичай — навпроти дверей під стелею, що забезпечує оптимальний приплив повітря.
 2. Перевірити коректність роботи вентиляції з допомогою сірника або аркуша паперу.
 3. Очистити старий повітропровід від сміття і пилу або замінити його новим.
 4. Якщо змінюється розташування виходу вентиляції — прорубати нове вікно. Якщо ні — адаптувати старе для установки пристрою.

В розділених санвузлах витяжка з вентилятором встановлюється і в туалет і в ванну кімнату. Або ж використовується один канальний вентилятор, який розміщують після патрубка, що з’єднує повітроводи цих приміщень.

1f394795708f9ef475c5778bd62d9a04 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Як поставити вентилятор своїми руками

Простота конструкції накладного витяжного вентилятора дозволяє встановити його своїми руками.

Підготовка місця

Визначившись з місцем розташування електроприладу, варто подбати про деякі нюанси.

Слід звернути увагу на наступні моменти:

 1. Діаметр пристрою повинен підходити під розмір воздуховода. Якщо він не збігається, отвір слід розширити або, навпаки, зробити вже.
 2. Потрібно заздалегідь підвести дріт для підключення до електромережі, враховуючи схему самого підключення та особливості інтер’єру ванної. Робота проводиться з дотриманням усіх належних заходів безпеки при обов’язковому знеструмлення мережі.

Для підключення витяжки підійде трижильний мідний дріт з перетином 1,5 мм. В самому вентиляційному отворі він повинен бути упакований в гофровану трубу і розміщений таким чином, щоб не перекривати шлях потоку повітря.

b710081ba3dce975f30ddfea7a4afe27 Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Яку обрати схему підключення

Існує кілька схем підключення пристрою до електромережі. Вони залежать від способу управління електроприладом.

Витяжка може включатися:

 1. Пристроєм на корпусі, що не завжди зручно, оскільки вентилятори зазвичай розміщують під стелею або на стелі. Провід на підключення у цьому випадку відводять від розподільної коробки.
 2. Вимикач світла. Це не зовсім правильний, хоча і зручний варіант підключення. Після виходу з ванної світло вимикають і вентиляція перестає працювати, незалежно від того, чи впоралася вона з своїм завданням. Провід в цьому разі тягнуть до вентилятора від освітлювального приладу (лампочки).
 3. Окремим вимикачем. Більш прийнятний спосіб. Витяжка підключається до дроту, що йде від вимикача світла. При монтажі використовують двохклавішне пристрій, одна з клавіш якого буде відповідати за світло, інша — за вентиляцію.
 4. Автоматично. Якщо у витяжній вентиляторі є таймер, вентиляція вмикається і вимикається самостійно по заданих налаштувань часу. Підключення здійснюється через вимикач з допомогою чотирьохжильного дроти від розподільної коробки; керована фаза відводиться від вимикача.

Автоматичний варіант найбільш зручний при експлуатації: пристрій починає працювати після включення світла і продовжує після вимикання згідно виставленого часу.

Також часто вибирають тип підключення через окремий вимикач.

6175c2be0d154315723007cf08c0d96b Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Монтаж

Після завершення всіх підготовчих заходів можна приступати до установки самого вентилятора.

Для цього необхідно:

 1. Зняти декоративну панель.
 2. Встановити електроприлад в короб і зафіксувати найбільш прийнятним способом.
 3. Підключити прилад до знеструмленій заздалегідь електромережі. Дроти фіксують за допомогою клем і закривають кожухом, щоб створити найбільшу захист від вологи. Схема підключення зазвичай дається в інструкції по застосуванню.
 4. Повернути декоративну панель на місце.
 5. Перевірити роботу витяжки з допомогою аркуша паперу або запаленого сірника. Якщо вони потягнулися до грат, значить система функціонує правильно.

Для забезпечення притоку свіжого повітря в ванну в нижній частині дверей роблять проріз. З обох боків її закривають спеціально призначеними для вентиляції декоративними решітками. Таким чином досягається необхідний баланс повітрообміну у ванній, від якого залежить мікроклімат всього будинку.

a61837aa73fb742e79999bb7c27a4f1f Витяжний вентилятор у ванну кімнату і туалет: пристрій вентиляційної системи санвузла

Відео

У відеоогляді — різні моделі витяжок фірми Silent.

У наступному відеосюжеті дані рекомендації по установці витяжки у ванній кімнаті.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради