Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

У березні сонечко починає вже припікати по-весняному, а це значить, що пора готуватися до нового городнього сезону. Зараз у багатьох городників стоять теплиці з полікарбонату. Це дуже зручно і вони мають чимало переваг. Прозоре покриття добре пропускає сонячні промені, що вкрай важливо для фотосинтезу рослин. До того ж він добре зберігає всередині тепло, зберігаючи висаджену розсаду від поворотних заморозків, які часто зустрічаються в травні і навіть на початку червня.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu30 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Якщо навіть ви восени провели всі необхідні заходи з підготовки теплиці до зими, готуючись до нового сезону, необхідно провести ще ряд важливих справ у парнику. Все це буде тільки на користь і для збільшення вашого врожаю.

Коли починати ці роботи? Все залежить від того, в якому кліматичному поясі ви живете. Зрозуміло, що в південних районах країни вже в лютому не буває снігу. А на Уралі чи в Сибіру ще в кінці квітня лежить сніг на городі. Критерієм для початку робіт служить наявність у теплиці температури +20-25?С. Звичайно, до цього часу сама грунт ще не прогрілася, але провести обробку стін, підготувати грунт і ще інші справи — саме час.

Підготовка теплиці до нового сезону без заміни грунту – 5 простих правил

Підготовку до нового врожаю овочів в теплиці необхідно починати вже з осені. Це робиться перш за все з санітарних міркувань. До кінця сезону на грунті, металевих конструкціях каркаса, на робочих інструментах залишаються численні джерела хвороб рослин. Волога і тепла середовище як ніхто сприяє розмноженню різних вірусів, грибків, бактерій – джерел численних хвороб. Саме їх поява сприяє зниженню врожаю і збільшує часові витрати на їх лікування.

Існує 5 основних правил, на що слід звернути увагу при підготовці навесні городу під склом.

 1. Насамперед, прибирання залишків рослинного сміття, в тому числі і бур’янів;
 2. Обробка та дезінфекція внутрішньої поверхні полікарбонату, металевих конструкцій, інструментів, які використовували при роботі з землею;
 3. Накидання на грядки товстого шару снігу;
 4. Внесення біопрепаратів з корисними мікроорганізмами і посів сидератів для оздоровлення грунту;
 5. Профілактика можливих хвороб і поява шкідників.

Обробка теплиці з полікарбонату навесні – з чого почати?

Якщо зима вдалася сніжної, то першим ділом акуратно, щоб не пошкодити покриття, необхідно очистити теплицю від снігу. І не тільки прибрати його з даху, але й відгребти від стінок на відстані 1-2 метрів. Снігові замети зовні виконують роль холодильника, зберігаючи холод усередині парника. Прибравши сніг зовні, тим самим повітря всередині швидше прогріється.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu31 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Якщо восени ви закрили двері, за зиму в закритій непрацюючої теплиці грунт сильно підсихає. Вона сильно ущільнюється, стає непроникною для води, так і для повітря. Така жорстка і суха земля зовсім не підходить для молодої рослинності. Причому полив, навіть дуже рясний і посилене розпушування перед посадкою, не до кінця врятує ситуацію. У такому ґрунті насіння погано проростає, а розсада слабо приймається і може бути кволою і тонкою.

Тому насамперед необхідно накидати всередину сніг. Його накладають для того, щоб наситити грунт талою водою. В природних умовах або під відкритим небом рослини отримують дощову або талу воду з грунту, а ось у теплиці такої можливості у рослин немає. Бо сніг не тільки накидають на грядки, але і запасають її запас, наповнюючи снігом бочки та інші ємності.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu32 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Тала вода — це найкраща поливна вода, як і дощова. Вона дуже м’яка, не містить солей жестости, тому не защелачивает грунт. Сніг краще брати біля будинку або впав з даху. А ось з пристовбурних кіл дерев або під чагарниками краще не брати, так як їм самим вона буде дуже потрібна.

Як підготувати грунт у теплиці перед посадкою

Було б непогано, якщо ви з осені замульчировали землю в теплиці рослинними залишками. Тоді навесні їх залишиться подрібнити і перевернути лопатою землю.

Якщо з осені грядки були засіяні сидератами, тоді їх подрібнюють за допомогою лопати, а потім розпушують землю плоскорізом Фокіна на глибину 5-8 див Досвідчені городники відзначають, що глибше рихлити ґрунт на грядках не варто, щоб не порушувати мікрофлору поверхневого шару.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu33 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

До речі, родючості грунту багато в чому сприяють дощові черв’яки. Вони є важливою ланкою екосистеми, і навіть краще, ніж будь-які удобряющие суміші. А для того, щоб їх у ґрунті було досить, їм необхідно забезпечити хорошу вологість. І це ще один аргумент на користь весняного накидання снігу в парник.

Як і чим обробити теплицю з полікарбонату від хвороб

Наступним важливим кроком буде обробка (дезінфекція) критого городу від різноманітної патогенної мікрофлори, яка, найімовірніше, залишилася з минулого сезону. Після збирання врожаю, тепла осінь і висока вологість в парнику, дозволяє не тільки вижити, але і розмножитися різних мікробів. Причому вони можуть перебувати не тільки в грунті, а й на металевому каркасі, що залишилися мотузках для підв’язування або підпорах, а також на лопати, вила, граблі. І якщо їх не знищити, вони можуть стати джерелом появи хвороб вже в наступаючому городній сезоні. Тому приберіть всі непотрібні предмети з теплиці, а стіни обробити спеціальними засобами. Для обробки використовують

 • марганцівку,
 • мідний купорос,
 • Білизну,
 • бордоська рідина,
 • фітоспорин,
 • сірчані шашки.

Але перед знезараженням спочатку промийте внутрішні стінки пликарбоната мильним розчином, щоб змити пил і бруд.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu34 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Рідке мило з бактерицидним ефектом. 1-2 ст. л. будь-якого рідкого мила розведіть у 10 л води. Для посилення ефекту у воду можна додати 1 ст. л. нашатирного спирту. Отриманим розчином миють стіни і всі внутрішні конструкції, а потім змивають чистою водою з пульверизатора. Цей спосіб робить полікарбонат прозорим і доступним для проникнення сонячних променів.

Мило – найпростіше дезінфікуючий засіб, воно здатне змивати до 70-80% мікробів із забрудненою поверхні.

Розчин столової гірчиці. Сухий порошок розводять у воді в такій пропорції, щоб розчин вийшов з інтенсивним характерним запахом і кольором.

Марганцівка. У розбризкувач на 1 л води додають 2 пакетика марганцівки по 10 г, ємність струшують, щоб кристали добре розчинилися. Виходить досить концентрований розчин. Цим розчином обприскують внутрішні стінки теплиці і металеві конструкції. Рештою розчином можна обробити робочий інструмент. Марганцівка – активний окислювач. Вона діє на органіку подібно горінню, спалює і обвуглює її. Тому працювати з ним краще в рукавичках.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu35 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Мідний купорос є складовою частиною бордоської рідини, і використовується як антисептик і пестицид. При його застосуванні слід суворо дотримуватися запропонованих в інструкції концентрацій. Як правильно розводити бордоську рідину, прочитайте, пройшовши за посиланням.

І ще дуже важливо, при приготуванні бордоської рідини, мідний купорос вливають у рідину, а не навпаки!

Білизна використовується, як препарат, у складі якого є хлорне вапно. Вона має також згубним властивістю для багатьох бактерій. Щоб знищити грибки або віруси потрібно бпробільша концентрація. Проте слід врахувати, що хлор – це летюча речовина, і при роботі в них треба мати обережність і захищати свої дихальні шляхи, надягаючи захисну маску.

При обробці стін теплиці агресивними засобами, грунт краще всього прикрити, щоб залишки кошти не потрапили в поверхневий шар ґрунту і не порушили її мікрофлору, і не нашкодили згодом рослинам.

Підготовка грунту перед посадкою – обробка фитоспорином

Обробляючи землю знезаражувальними засобами, крім загибелі хвороботворних бактерій гинуть і корисні. Щоб відновити мікрофлору городники проливають грунт розчином фітоспорину. Однак, користуючись цим засобом багато з них допускають помилки, в результаті чого не отримують результату від застосування препарату.

Активним компонентом Фітоспорину є живі спорові бактерії. Вони здатні пригнічувати розмноження патогенної мікрофлори в грунті, тим сам її оздоровленні. Суперечки не втрачають своєї активності при температурі від -50 до +40?С. Однак при низькій температурі (нижче -14?С) вони втрачають свою активність, впадають в анабіоз і просто не працюють.

Коли краще всього обробляти ґрунт за допомогою біопрепаратів? Всі біопрепарати, в тому числі і Фітоспорин, відчувають себе краще і працюють в теплій ґрунті. І якщо повітря в теплиці прогрілося до +20-25?С, то це не говорить про те, що в березні і земля вже стала теплою. Тому оптимальний термін застосування біопрепаратів буде:

 • після знезараження грунту мінімум через тиждень,
 • коли грунт прогріється до +15-20?С,
 • не раніше 1-2 тижні до висадки розсади в теплицю.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu36 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Фітоспорин найзручніше купувати у вигляді пасти, в упаковці вагою в 200 р. Матковий розчин готується в пропорції 1:2, тобто 1 частина кошти розводиться в 2 частинах води. Засіб добре розмішують, щоб вийшов однорідний розчин. Матковий розчин може зберігатися необмежений час у підвалі, погреби, сараї аж до самої осені.

Для приготування робочого розчину 1 ст. л. маточного розводиться в 10 л води та цим розчином поливають з лійки грядку, попередньо розпушування плоскорізом. 10 л робочого розчину розливають на 2 кв. м.

Що посадити у теплиці перед посадкою розсади томатів і огірків

Теплицю найчастіше городники використовують для вирощування томатів, перців, баклажанів, огірків. Однак, їх розсаду висаджують не раніше середини-кінця травня. Майже більше місяця, після того, як розтане там сніг, земля буде пустувати. А адже цей час можна використати з користю.

По-перше, посійте сидерати. Це повноцінний замінник азотних добрив, при цьому рослини не жирують, як при передозуванні органічними добривами. Тому посіявши, наприклад, гірчицю, додаткові азотні підживлення не проводять. Того азоту, що залишиться після сидератів, цілком вистачить на перший час для молодих рослин. Пізніше, коли будете пересаджувати розсаду овочевих культур, потрібно ще раз розпушити землю з допомогою плоскоріза.

По-друге, щоб земля не пустувала, посійте швидкорослі холодоустойчивые культури: редис, кріп, листовий салат, цибуля на зелень. Їх можна посадити одночасно з сидератами, зробивши неглибокі борозенки. А насіння сидератів просто розкидати по землі і злегка боронувати граблями. До моменту висадки розсади, ці зеленні культури вже дадуть вам перший урожай.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu37 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Пробработка теплиці від шкідників сірчаної шашкою

Якщо для боротьби із збудниками хвороб у рослин застосовуються знезаражуючі засоби, то для боротьби з шкідниками вони не допоможуть. Для боротьби з ними та зимуючими в землі личинками допоможе впоратися димова сірчана шашка. Під час горіння вона виділяє речовини, які, навпаки, згубно діють на мікроби, і водночас допомагають боротися з личинками шкідників, що залишилися з осені в ґрунті. Користуватися шашкою просто, але є деякі особливості її застосування.

Дим, що виділяється при горінні, проникає навіть в самі вузькі щілини і верхній шар грунту, не залишаючи мікробам і шкідників ні єдиного шансу для виживання.

podgotovka teplicy iz polikarbonata vesnojj k novomu sezonu38 Підготовка теплиці з полікарбонату весною до нового сезону

Така дезінфекція та дезінсекція безпечна для людини за умови дотримання заходів безпеки. Перед застосуванням необхідно обов’язково ознайомитися з інструкцією по її застосуванню. Ось деякі важливі моменти з інструкції.

 • Виділяється при згорянні шашки сірчистий ангідрид дуже токсичний для людини і тварин. Тому після того, як підпалили шашку, необхідно залишити приміщення і герметично його закрити.
 • Не можна обробляти теплицю з підвищеною вологістю, тобто шашку застосовують після того, як на грядках в парнику стає сніг, і підсохне грунт.
 • Не рекомендується застосовувати шашку одночасно з іншими знезаражувальними засобами.
 • Не можна її зберігати в одному приміщенні з легкозаймистими предметами.
 • Для ефективної боротьби з мишами шашку краще поміщати безпосередньо в нірку гризуна.

Застосовуючи сірчану шашку, її використання може призвести до корозії металевих конструкцій.

На закінчення подивіться відео про те, як проводять обробку теплиці навесні досвідчені городники.

Дорогі читачі, підводячи підсумок всьому вищесказаному, якщо ви ще ніколи не готували теплицю таким чином навесні, зверніть увагу на ці поради. Виконуючи їх, я впевнена, що хороший урожай огірків, томатів і перців буде вам забезпечений. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради