Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Перегородка з гипсокартона для зонування кімнати зовні нагадує монолітну стіну простої або складної форми, суцільну або не доходить по висоті до стелі. Але насправді вона набагато легше: складається з металевого (рідше — дерев’яного) каркаса і листів гіпсокартону, між якими зазвичай укладається тепло – і звукоізоляційний матеріал.

Вибравши потрібний варіант для зонування кімнати, таку перегородку можна встановити самостійно.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj400 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Для чого потрібні перегородки з гіпсокартону

Основне призначення перегородок з гіпсокартону — розмежування та зонування простору в квартирі. Необхідність у цьому може виникнути, якщо приміщення вже об’єднані, а також у разі дуже великих по площі кімнат або коридору. Тоді перегородка — це альтернатива глухій стіні, яка створює відчуття тісноти.

Крім того, вона виконує і декоративну функцію. Гіпсокартонні стіни можна вбудувати ніші для ваз з рослинами, додаткове освітлення, гарний книжковий шафа або стелаж. Тому декоративні перегородки в інтер’єрі можуть грати одну з головних ролей.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj401 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Переваги споруди

Перегородки можна влаштувати і в квартирі будинку нової споруди, де кухня часто вже об’єднана з вітальнею, і в перепланованої квартири.

Переваги їх спорудження очевидні в порівнянні з глухими стінами:

 • проникнення світла в розподілених приміщеннях краще, ніж при глухій стіні;
 • простота зведення;
 • більш легка конструкція, завдяки якій створюється менше навантаження на підлогу;
 • низька вартість;
 • різноманітність варіантів форм;
 • різні можливості дизайнерського оформлення.

Такий варіант краще пристосований до особливостей планування приміщення, сприяє виконанню різними зонами своїх функцій, а також більш естетичний.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj402 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Варіанти використання перегородки

З гіпсокартону може бути зведена і суцільна перегородка з дверима, яка володіє названими вище перевагами порівняно з глухою стіною з цегли або бетону. Таку споруду і перегородка не доходить до стелі, — трохи різні варіанти.

Міжкімнатна перегородка

У квартирі, де ізольованих кімнат недостатньо для виділення особистого простору кожного члена сім’ї, може бути зведена суцільна перегородка з дверима.

Якщо в одній із створених таким способом кімнат немає вікна, то для її природного освітлення доцільно зробити отвори в перегородці і встановити в них рами зі склом. Важливо визначити розміри дверного отвору так, щоб відкривання і закривання дверей не створювало дискомфорту.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj403 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Для зонування

Якщо немає бажання ділити простір так, щоб вийшло кілька окремих, але маленьких приміщень, можна розмежувати його на кілька функціональних зон.

Це робиться з допомогою перегородки, не доходить по висоті до стелі, і виконує не тільки розмежувальні, але і декоративні функції. У цьому випадку можна підібрати індивідуальну висоту і форму, а також додати додаткові функції, наприклад, у вигляді стелажа для книг, барної стійки, ніші для ваз і рослин.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj404 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Способи зонування

Названі вище варіанти перегородок для зонування кімнати — лише загальні позначення двох різних по конструкції споруд. З допомогою суцільної перегородки виконується закрите зонування, а за допомогою більш легкою — відкрите. Кожне з них може містити велику кількість нюансів індивідуального виконання і додаткових функціональних навантажень.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj405 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Відкрите

Свої особливості є у облаштування функціональних зон різних за призначенням приміщень квартири.

Вітальня

Сюди не тільки приходять гості, але і часто збираються всі члени сім’ї, щоб разом повечеряти і обговорити різні питання. В приміщенні можна розподілити не тільки зони для кухні і власне вітальні, але і столову зону, а також окремий куточок для відпочинку і теплих сімейних розмов.

Для такого більш детального розподілу дизайнери радять крім простої перегородки «без надмірностей» також встановити перегородку-стелаж, споруда з вбудованим акваріумом або місцем для ваз з рослинами. Можна зробити і ажурний кований декор.

Безліч можливостей індивідуального виконання містить і ідея пристрою додаткового освітлення у розмежувальної конструкції. З декоративного значенням вона може бути краще, ніж розсувна перегородка між кухнею і вітальнею.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj406 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій Житлова кімната

Якщо кімнат у квартирі небагато, то може скластися ситуація, коли спальня, робочий кабінет являють собою одне приміщення. Це може призвести до ситуації, коли вже неможливо повноцінно ні працювати, ні відпочивати. Вирішити цю проблему можна за допомогою перегородки або зовсім без дверей, або з легкими розсувними дверцятами.

Для таких функціональних зон особливо важливо подбати про проникнення природного освітлення. Тому можна розглянути варіанти створення прорізів зі скляними рамами, полицями (через них світло все ж проникає краще) або просто з більш широкими прорізами для входу-виходу. Вони можуть бути виконані у вигляді арки, і мати яку-небудь іншу форму.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj407 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій Дитяча

Для кращого розвитку дитини доцільно передбачити в дитячій кімнаті зони для відпочинку і сну, навчання й ігор. Такий поділ має тим перевагою, що деякий неминучий безлад в одній із зон не буде надмірно заважати повноцінному функціонуванню іншого.

Для дитячої особливо актуальні нестандартні форми отворів для входу-виходу і різні ніші в конструкції. Звичайно, якщо не хочеться створювати стаціонарні конструкції, то зонувати простір в дитячій допоможе і проста ширма.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj408 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Розглянуті варіанти зонування практично не вимагають глибокого проникнення в конструкції стін і підлоги, а значить, не викличуть їх часткового руйнування.

Закрите

Цей варіант означає поділ одного приміщення на два окремих. Коли в кожному з них можна влаштувати окремий вхід, кімнати виходять ізольованими, і легкий варіант стіни споруджується без дверних прорізів.

Якщо в однієї з новостворених кімнат немає вікна, в перегородці передбачаються отвори для природного освітлення через скло або інший светопроводящий матеріал.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj409 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Якщо одне з приміщень буде прохідним, то необхідно спорудити кімнатний дверний проріз. У нього не обов’язково вставляти двері. Але якщо така можливість є, можна виконати дизайн з максимальною індивідуальністю. Наприклад, спорудити арку, отвір неправильної форми з різними заокругленнями, різноманітні виступи.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj410 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Якщо все ж двері між кімнатами необхідна, то стійки дверної коробки споруджуються або повністю з дерева, або з застосуванням металевого профілю, доповненого дерев’яними брусками.

Для простих розсувних дверей встановлюється додатковий верхній брус. Розсувні двері можуть бути також касетними: вони рухаються всередині стіни. Конструкція стіни з гіпсокартону в даному випадку є найбільш вдалою.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj411 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Вимоги до каркаса перегородки

Звід правил СП 163.1325800.2014 «Конструкції із застосуванням гіпсокартонних і гіпсоволокнистих листів. Правила проектування і монтажу» передбачає ряд вимог до каркаса перегородки, виконаного з металу і дерева.

Для каркаса з металу вимоги наступні:

 1. На профілях можуть бути незначні (невидимі неозброєним оком) пошкодження цинкової поверхні в місцях вигинів — мікротріщини, а також подряпини — це правила допускають. Головне, щоб вони не порушували єдності покриття.
 2. Відхилення ширини та висоти перерізу профілів можуть відрізнятися від номінальних розмірів у велику або меншу сторону не більш ніж на 1 мм, довжини — на 3 мм.
 3. Профілі можуть бути трохи скручені навколо поздовжньої осі, що допустимо не більше ніж на один градус на 1 м довжини. Таке мінімальне скручування усувається при укладанні профілів на горизонтальну площину і при остаточному встановленні в конструкцію.
 4. Місцева кривизна. Допускається в розмірі не більше 2 мм на 1 м довжини профілю.
 5. Загальна кривизна. Щоб отримати її допустимі розміри, потрібно значення допустимої місцевої кривизни помножити на всю довжину профілю.
 6. Хвилястість на поверхні профілю. Її допустимий параметр — 2,5 мм, а довжина хвилі — не більше 150 мм.
 7. Задири, тріщини по металевій основі, глибокі подряпини на поверхні профілів не допускаються зовсім.
 8. Обов’язкова наявність можливості монтажу елементів інженерних комунікацій всередині каркаса. Для цього в стінках стоєчних профілів повинні бути зроблені технологічні отвори.

З конструктивної точки зору відмінності існують тільки в матеріалах, вживаних для виготовлення каркасу. Але є також деякі відмінності в способах з’єднання його конструктивних елементів.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj412 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Вимоги до дерев’яній перегородці обумовлені фізичними властивостями матеріалу.

Для каркаса із дерева вимоги наступні:

 1. При його виготовленні повинні бути використані пиломатеріали з хвойних порід не нижче 2-го сорту і лише з сосни, ялини, ялиці, модрини і кедра. Шорсткість поверхні не повинна перевищувати 1250 мкм у матеріалів добірного, першого і другого сортів.
 2. Якщо товщина пиломатеріалу становить 40 мм і більше (за винятком відбірного сорту), то в ньому допустимі довгасті і сшивные сучки. Їх розміри можуть бути по малій осі — до 6 мм, а глибина залягання — до 3 мм. По великій осі розміри не обмежені.
 3. Бруски для виготовлення каркаса слід обробити антипіренами і антисептиками.
 4. Вологість деревини — не більше 12 %.
 5. Перетин стійкового бруска — 50 ? 60 мм, направляючого — 40 ? 60.

Таким чином, всі вимоги незалежно від матеріалу виготовлення каркаса складені для запобігання його деформацій, які можуть викликати руйнування конструкції перегородки.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj413 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Як зробити перегородку своїми руками

Спорудити гіпсокартонну перегородку своїми руками не так вже й складно. Для цього потрібно придбати потрібні матеріали та інструменти, а також проявити акуратність при виконанні робіт.

Необхідні інструменти та матеріали

Головне для роботи — листи звичайного гіпсокартону товщиною 12 мм. Їх можна придбати за цілком доступною ціною.

Також знадобляться:

 1. Для використання в приміщенні кухні — вологостійкий гіпсокартон, поверхня якого має м’який зелений колір, щоб можна було відрізнити від звичайного.
 2. Металевий профіль або дерев’яні бруски для спорудження каркасу. Ширина виробів: 75 мм — для варіанта укладання між листами звукоізолюючого матеріалу, 50 мм — для прокладки між ними тонкого утеплювача або порожнього простору.
 3. Метр і рулетки — для точних вимірювань.
 4. Будівельний косинець. Потрібно на етапах проектування і монтажу. На першому — для розмітки, на другому — для перевірки правильності споруди.
 5. Будівельний рівень — для визначення горизонталі і вертикалі площин і стійок каркаса.
 6. Схил для проектування ідеальної вертикалі. Для цього певні точки на підлозі і стелі поєднуються.
 7. Олівець — для креслярських робіт при розмітці.
 8. Саморізи. Потрібні для роботи з деталями як з металу, так і з дерева.
 9. Сітка-серпянка скловолоконна — для армування стиків.
 10. Шпаклівка з гіпсової основою для закладення стиків і згладжування дефектів поверхні листів.
 11. Шуруповерт — для закручування саморезов.
 12. Ножиці по металу. Потрібні як для нарізання заготовок різних деталей, так і для проведення насічок на металевому профілі.
 13. Електричний лобзик — для підготовки заготовок з бруска і розкрою листів гіпсокартону.
 14. Шпатель — для закладення стиків.
 15. Наждачний папір — для вирівнювання шару шпаклівки.
 16. Грунтовка — для нанесення на поверхню перегородки перед фарбуванням.
 17. Будівельний ніж або пила-ножівка з дрібними зубами — для різних робіт з листами гіпсокартону.
 18. Рубанок зі скошеним лезом — для зрізання фаски.
 19. Електродриль і набір свердел. Для саморізів потрібно просвердлити отвори.
 20. Молоток — для забивання дюбелів.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj414 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Облаштування цільного каркаса і з отвором для дверей

Каркас споруджується відразу після виконання розмітки.

Порядок дій:

 1. Для монтажу профілю до стелі потрібно прикрутити напрямну фурнітуру.
 2. До підлоги прикріпити стієчний профіль, закріпити його з використанням дюбелів. Просвердлити отвори для дюбелів через направляючі, а потім їх зняти.
 3. В отвори забити дюбелі.
 4. Коли профіль на підлозі заставлений, з використанням схилу звірити розташування профілю з направляючою на стелі.
 5. По вертикальним розмічальних лініях встановити направляючі на стіни.
 6. Вертикальний профіль нижньою частиною вставити горизонтальну лінійку на підлозі.
 7. Закріпити напрямні на стелі тим же способом, що і на підлозі. Саморізи потрібно вкручувати на відстані 250-300 мм
 8. Якщо передбачається дверний отвір, з допомогою виска потрібно відзначити на стельовому профілі його розташування. Визначити і нанести позначки висоти для направляючих, що встановлюються з боків дверного отвору.
 9. Встановити ці напрямні та зміцнити їх дерев’яними брусками, прикрутити саморізами.
 10. Після вимірювання простору між дверним прорізом і стінами слід розрахувати кількість вертикальних стійок. Закріпити їх на відстані 300-600 мм один від одного.
 11. Нарізати заготовки потрібної довжини. Стійки встановити кінцями в напрямні на підлозі та стелі. Вирівняти по рівню.
 12. Саморізами скріпити профілі на стиках.

До цього слід додати наступний нюанс. Якщо стіни в приміщенні дерев’яні, то використовувати дюбелі немає необхідності. Можна вкручувати саморізи через направляючі безпосередньо до стіни.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj415 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Монтаж електропроводки

Виконується відразу після остаточної установки каркаса.

Для цього робиться наступне:

 1. Просвердлити в металевих профілях отвори для проводів.
 2. Протягнути через них дроти, оснащені ізолюючими трубками. Кінці залишити зовні.
 3. Коли проведена електропроводка, на одній стороні каркаса можна прикріплювати листи гіпсокартону.
 4. Для установки розеток і вимикачів в перегородці потрібно вирізати отвори і вивести в них дроти.

Розетки доцільно підключати і встановлювати після повного монтажу перегородки. Але якщо зручно, можна вставити коробки для них відразу ж після проведення електропроводки.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj416 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Обшивка каркаса ГКЛ

Обшивка гіпсокартонними листами (ГКЛ) остаточно виконується після укладання тепло – і шумоізоляції. Але перед цим оформляється одна із сторін каркаса.

Порядок дій:

 1. Розкроїти листи гіпсокартону.
 2. Обшити одну сторону перегородки. Прикріпити розкроєні листи до металевого профілю саморізами завдовжки більше 3 см Вкручувати їх на відстані 15-20 см один від одного.
 3. Після обшивки однієї сторони укласти тепло – і звукоізоляцію.
 4. Потім оформити другу сторону перегородки точно так само, як і першу.

Якщо передбачена двері, то після повної обшивки каркаса в перегородку монтується дверна коробка. Щоб її зміцнити, досить використовувати три або чотири саморіза.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj417 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Укладання тепло – і шумоізоляції

Виконується після монтажу ГКЛ на одну з сторін каркаса. Тепло – та шумоізоляційний матеріал укладається між напрямними. Для цього можна використовувати мінеральну вату, ізовер, пінополістирол.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj418 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Приховування швів між ГКЛ і фінішна обробка

Це завершальний етап роботи по створенню гіпсокартонної перегородки.

Порядок виконання робіт:

 1. Зміцнити на поверхні ГКЛ сітку-серпянку.
 2. Нанести шар грунтовки, потім на шви між листами — шпаклівку. Шари потрібно вирівняти.
 3. До висихання шпаклівки прикріпити поверх неї армуючу стрічку, яку втопити, використовуючи шпатель.

Якщо перегородку передбачається обклеювати шпалерами, то її поверхня потрібно шпаклювати повністю.

peregorodka iz gipsokartona dlya zonirovaniya komnaty: montazh dekorativnykh konstrukcijj419 Перегородка з гіпсокартона для зонування кімнати: монтаж декоративних конструкцій

Відео про підготовку до зведення перегородки

Підготуватися до зведення гіпсокартонних перегородок допоможе наступне відео.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради