Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкою

Клумба з щебеню своїми руками може бути організована на будь-якій ділянці. Квіти на ній ростуть і розвиваються краще з-за хорошого доступу до коріння кисню і вологи. Щоб правильно розбити гравійну клумбу, потрібно знати її пристрій, плюси і мінуси, а також правила догляду та висадки рослин.

Плюси і мінуси гравійних клумб

Прикрашена гравієм клумба не складно влаштована, але і простий її не можна назвати. Якщо з’явилося бажання проявити дизайнерське майстерність, потрібно розглянути всі її якості.

Плюси:

 1. Технологія дозволяє зробити клумбу з гравієм без трави, що спрощує догляд за нею. Ростуть квіти отримують більше кисню. На щебені не застоюється вода, а вбирається відразу до коріння.
 2. Можна робити висадку не лише кольорів, а й декоративних рослин, чагарників.
 3. Використання гравію різних кольорів дає можливість виявляти дизайнерські навички. Наприклад, красиво виглядає на фото щебінка на клумбах у вигляді триколора чи іншого малюнка.
  07e6e597a6552f1112d4a22f1ef2fe45 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюЗ різнобарвною щебеню можна викласти триколор або інший малюнок
 4. Гравій доступний за ціною.
 5. З матеріалом зручно працювати самостійно. Для складання візерунків не потрібні особливі навички.
  625662422f0891d8b1a14f1553dca596 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюПо ділянці складно пересуватися, якщо його велика частина засипана гравієм

Мінуси:

 1. По гравію некомфортно ходити босоніж і у взутті з тонкою підошвою. Навіть будучи в хороших черевиках ступня буксує по дрібних камінцях, ускладнюючи пересування.
 2. По насипу каменів незручно катати дитячу коляску, їхати велосипедом. Якщо весь двір буде оформлений своїми руками гравійної клумбою, доведеться забути про дитячі розваги на роликах, машинках.
 3. Восени суха трава та опале листя змішується з гравієм. Видаляти сміття складно. Те ж саме відбувається при стрижці газону.
 4. Взимку щебінка разом зі снігом знімається з клумби під час очищення території. Камені розкидаються по всьому двору. Навесні їх доведеться прибирати.
 5. Якщо на ділянці заведуться кроти, клумба буде зіпсована. Вони змішають гравій із землею.

Щоб не допустити виникнення проблем, потрібно заздалегідь продумати оптимальне місце для такої клумби.

Що таке кольоровий декоративний гравій для клумб

Декоративний гравій це спеціально підготовлений щебінь з розміром фракцій 10-15 мм. Камінню надають кубічну форму, фарбують кольоровими пігментами, нешкідливими для навколишнього середовища. Стійкий барвник не змінює колір від дії сонця, вологи та інших природних факторів. Після фарбування гравій не токсичний, нешкідливий контактирующему грунту і коріння рослин.

e0fe642dac15e0fda37e6e175dd1d43e Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюКольоровий щебінь нешкідливий для навколишнього середовища

Після фарбування декоративний щебінь для клумб залишається екологічно чистим матеріалом. Гравій без побоювання можна застосовувати для дизайну дитячих майданчиків, ділянок біля водойми. Різнокольоровими камінчиками викладають на землі написи, картини, обрамляють пам’ятники. Якщо на ділянці є ставок, щебенем блакитного кольору можна викласти яскраве дно. Берег оформляють жовтим гравієм, створюючи імітацію піску.

Важливо! Для побутового застосування використовують кольоровий щебінь тільки першого класу радіоактивності. Матеріал другого рівня призначений для будівельної галузі.

d149e201b94c8e521ef1d47aa60ae6d3 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюКольоровий щебінь зберігає всі якості природного матеріалу

Після фарбування щебінь зберігає всі якості природного матеріалу. Засипаний на клумбу гравій підтримує водний баланс в землі, не дає волозі випаровуватися. Використовуючи матеріал різних кольорів, територію можна прикрашати великими візерунками. Розглядаючи різні фото клумб з кольоровим щебенем, стиль за бажанням легко змінювати. Каміння збирають і переносять в інше місце, змінюють візерунок. Щоб це було доступно, дотримуються технології засипки щебеню. Вона не повинна змішуватися з землею. До того ж це економічно важливо. Кольоровий щебінь дорогою.

Дотримання технології укладання має ще один плюс. Так як під гравій підстилають геотекстиль, на клумбі не проростають бур’яни. Спрощується догляд за ділянкою.

Як пофарбувати щебінь самостійно

Пофарбований сипучий матеріал купувати не всім по кишені. Особливо дорого обійдеться засипати великий ділянку. Щоб дешевше оформити клумбу кольоровим щебенем, камені намагаються самостійно пофарбувати. Однак не кожен матеріал однаково добре бере пігментацію. У вільному доступі є три види щебеню: гранітний, мармур та вапняковий. Перші два види ідеально підходять для фарбування. У вапняній щебінці міститься багато домішки крейди, з-за чого камені набувають негарний колір.

70bd8f26b176bf663c732b0f0129d4ee Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюДля фарбування підходить гранітний і мармуровий щебінь

Перед закупівлею матеріалу потрібно розібратися у відмінностях щебеню від гравію. Обидва види каменю природного походження. Однак щебінь отримують шляхом дроблення великих гірських порід. Звідси у каменю гострі грані. Гравій у природі вже має невеликі розміри. Утворюється вона внаслідок природного руйнування гірських порід. Камінчики зазвичай округлі і плоскі з тупими гранями. Фарбування піддаються обидва виду матеріалу.

Камінь просівають крізь металеву сітку, встановлену під нахилом 60 о. Мета процедури відокремити велику щебінку від підходящої для фарбування фракції 10-15 мм. Точно підганяти за розміром гравій немає сенсу. Камені можуть бути трохи більше або менше норми. Головне, відсіяти занадто великі фракції.

cd07f5966e748b56b87762d0ca33740e Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюКлумби, прикрашені самостійно пофарбованим гравієм, виглядають не гірше, ніж при використанні щебеню з заводським забарвленням

Після просіву гравій добре промивають водою від пилу. Для цього камінь насипають на підвішену сітку, поливають зі шланга. В такому стані щебінка знаходиться, поки з неї вся вода стече. Потім її висипають на розстелену плівку, просушують на сонці і вітрі близько 1 години.

За цей час готують барвники. Підійдуть акрилові або водоемульсійні фарби. Для додання потрібного кольору додають колер. Потрібно бетономішалка. Без цього обладнання пофарбувати велика кількість гравію неможливо. Суть технології полягає в тому, що підготовлений гравій засипають порціями в бетономішалку, додають фарбу певного кольору. Обладнання включають. Бетономішалка працює до тих пір, поки всі камені забарвляться. Готову щебінку висипають на металеву сітку, де вона просихає. Стікаючу фарбу збирають на підстилали плівку, використовують повторно.

Важливо! Після застосування фарби кожного кольору бетономішалку вимивають водою.

Як зробити клумбу з гравієм: покрокова інструкція

Коли кольоровий щебінь куплений або самостійно пофарбований, можна приступати до облаштування клумби. Якщо є бажання використовувати гравій у природному кольорі, то з ним працювати ще простіше. Не доведеться розділяти ділянки бордюрними стрічками, щоб запобігти змішуванню каміння для збереження візерунка. Облаштування гравійної клумби покроково передбачає виконання кількох дій.

Підготовка грунту під гравій

Камені можна насипати просто так. Вони змішаються з землею, заростають травою. Через сезон від облаштованого ділянки не залишиться сліду. Щоб все зробити за правилами, спочатку підготовляють грунт.

d75f4dced1b222f5a108b74aa90b44c9 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюПісля розмітки ділянки лопатою знімають верхній шар землі

Щоб зробити зі щебенем клумбу своїми руками, за допомогою кілків і мотузки розмічають ділянку. Штиковою лопатою зрізають верхній шар землі. Поглиблення роблять близько 20-30 см. Цього вистачить для видалення коренів бур’янів.

Розчищений ділянку перекопують на глибину багнета з додаванням керамзиту або крупного піску. Вскопанный грунт утрамбовують катком. Доданий розпушувач зробить цей шар дренажним.

Після трамбування ділянку накривають геотекстилем. Смуги полотна укладають суцільно з перекриттям стиків близько 15 див. Окремі шматки з’єднують фіксаторами. На ділянках через кожні 3 м проколюють отвір для кращого стоку води. Зробити це можна відразу або вже після того, як буде засипано щебінь.

Підготовка місця для рослин

Лунки для рослин готують ще до того, як почнуть прикрашати щебінкою клумби, але спочатку вибирають схему. Важливо точно визначити, де і яка культура буде зростати. Під кожну рослину відзначають на геотекстиле маркером місце, прорізають ножем віконце.

Рада! Щоб краще уявити майбутній вигляд клумби, рослини розставляють по ній в контейнерах.

e6e4d37bf7f61c903315f1885b72fcff Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюВисадку рослин роблять до засипання каменем

У прорезанном віконці викопують лунку. Рослину висаджують в спеціальному контейнері. Він захищає коріння від пошкодження, відокремлює лунку від насипу щебеню.

Засипка щебенем

Зазвичай засипку роблять двома шарами. Після висадки всіх рослин насипають перший шар каменів. Зверху його накривають геотекстилем. Поверх полотна насипають другий шар каменів. Якщо роблять клумби з використанням щебеню кольорового, для створення візерунка кожен фрагмент відокремлюють бортиком. Його можна сформувати з того ж геотекстилю або використовувати бордюрную стрічку.

c406a886ee34d46125eb155f74130d47 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюКамені різного кольору відокремлюють бортиками

Посадка квітів

Якщо після засипки каменю виявилося, що не всі квіти посаджені, проблему легко виправити. У обраному місці розгрібають гравій, добираються до геотекстилю. Ножем роблять проріз під нову лунку. Краї геополотна не відрізають, а відгинають. У викопану ямку висаджують квітка, поливають. Гравій повертають на своє місце, маскуючи посадочне гніздо.

5da6a1c46477d838740f044c78550a83 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюДля висадки квітів на засипаному щебенем ділянці звільняють місце під лунку

Догляд за клумбами

Для підтримки декоративності квітника потрібно організувати належний догляд. Щоб менше було клопоту, треба спочатку вибрати сонячне місце, де нема застою вологи. В іншому випадку буде рости мох.

b877154f89cecbb8c411f62c0ffb7508 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюЩоб не ріс по камінню мох, вибирають під квітник сонячний ділянку

Догляд складається з наступних дій:

 1. Якщо ділянка вологий і мох все ж став проростати, камені періодично промивають біоцидами. Розчини містять речовини, що знищують мох і зелені водорості.
 2. Опале листя видувають повітродувкою. Органіку залишати не можна, інакше вона почне перепревать
 3. При появі бур’яну його негайно знищують, щоб він не розсіяв доспілі насіння.

Інші дії залежать від потреби рослин. Їх своєчасно поливають, підживлюють, обприскують від шкідників. Камені періодично розрівнюють граблями.

Рада! Щоб красу не зіпсували кроти та інші гризуни, облаштовують клумбу з щебеню і сітки, яку укладають ще при закладці під геотекстиль.

Фото гравійних клумб в ландшафті

29b8b6f5c53dcbff91ed5bcc51da191e Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюОптимально коли колір каменів поєднується з колірною гамою рослин і розташованих поблизу об’єктів 3931114fd992b7c3b190bf13fc8bb87d Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюСимпатично виглядають альпінарії і розарії з одноколірного каменю 2653dd16a903cd7a6106be48339c1794 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюБілим мармуром можна викласти імітацію засніжених ділянок з проталинами d16653ff6572e384d42bf6f6578429a3 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюШматки плоского шиферу послужать хорошим матеріалом для красивої окантовки 8a0886a59c839fee6484b963b9eab2f9 Клумба з щебеню своїми руками: фото, оформлення гравієм і засипати кольоровий щебінкоюНа клумбі з кам’яної засипанням красиво виглядають хвойні рослини, весняні квіти, кущова зелень

Висновок

Клумба з щебеню своїми руками повинна закладатися з дотриманням всіх правил. Допущені помилки призведуть до того, що камені доведеться вибирати із землі. А коли змішається гравій різних кольорів, розсортувати його ще складніше.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради