ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, дерев’яна підлога, по лагам

На ринку будівельних матеріалів і технологій постійно з’являються новинки. Не так давно з’явилися нові листові матеріали, один з них ГВЛ (гіпсоволокнисті листи). Основні його переваги — солідна міцність, невисока ціна, високий рівень вологостійкості. Як класти ГВЛ на підлогу, які використовувати технології, ніж різати і кріпити — про все це нижче.

Що таке ГВЛ: склад, область застосування

Абревіатура ГВЛ розшифровується як Гіпсо-Волокнистий Лист. Зустрічаються назви «гіпсоволокнисті/гіпсоволокнисті плити». Плитами, як правило, називають матеріали більшої товщини і меншого розміру, хоч і не факт. Іноді обидва терміна застосовують до одного і того ж матеріалу. Технічні характеристики та вимоги нормовані ГОСТ Р 51829-2001, так що матеріал офіційно визнаний. Згідно стандарту, він може застосовуватися при будівництві приватних, громадських і виробничих приміщень. Область застосування — обробка і підготовка під оздоблення стін, підлоги і стелі. Застосовується для попередньої обробки, замінюючи «мокрі» процеси — штукатурку, шпаклівку, заливку стяжки.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam4 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамПісля пресування лист сушать, доводять до нормальної вологості (1,5%)

Так що ГВЛ — це один з листових оздоблювальних матеріалів. До його складу входить розпушена на волокна целюлоза, деякі добавки, що додають матеріалу певні властивості (найчастіше застосовуються речовини, що підвищують водостійкість матеріалу). В якості сполучного застосовується гіпс. Компоненти змішують в сухому вигляді, в готову суміш додають воду. З тістоподібного розчину формують плити, які подають в прес. Після пресування лист доводиться до нормальної вологості (сушиться). Деякі фірми (наприклад, Кнауф) випускають шліфовані плити ГВЛ. Такий ГВЛ для підлоги занадто доріг, а для стін хороший тим, що його не треба шпаклювати перед фінішною обробкою.

Якщо говорити конкретно стосовно до підлоги, то ГВЛ використовують для вирівнювання під фінішні покриття для підлоги. Його можна класти на лаги, на чорнову підлогу (суцільною або з щілинами). При дотриманні певних умов можлива укладка на дерев’яні підлоги і на стяжку (вирівняна суха поверхня). Може бути використаний в багатошаровій плаваючої підлоги, як матеріал для сухої стяжки.

Види і властивості

За типом кромки гіпсоволокнисті плити бувають з прямою кромкою (у маркуванні ПК) або крівлі (ФК). Розміри фальца — ширина 2,8-3,2 мм, глибина 1,7-2,3 мм Для підлоги можна використовувати і той, і інший тип, але з фальцем не буде наскрізних швів. Це означає, що відпадає необхідність закладення стиків. Однак вартість такого матеріалу значно вище, тому частіше використовується ГВЛ з прямою кромкою.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam5 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамГВЛ з прямою і крівлі кромкою — два основних види

Як відомо, гіпс — гігроскопічна речовина. Тому звичайні ГВЛ в зонах підвищеної вологості не застосовують. Для цього є вологостійка модифікація. В абревіатурі додано попереду буква «В». Тобто ВГВЛ — це вологостійкий гіпсоволокнисті лист. Його можна застосовувати у ванних, душових і т. д. Зовні вони один від одного не відрізняються, тому орієнтуємося по маркуванню.

Є ще один різновид гіпсоволокнистих листів — підвищеної щільності. Випускається спеціально для підлоги, маркується ГВЛ ЕП (елемент підлоги). Такий підвид є у Knauf. Коштує багато, але і геометрія, і міцнісні характеристики на висоті. Коли використовують звичайний ГВЛ для підлоги, беруть, як правило, два листи, які укладають зі зміщенням швів. Це дає достатній рівень міцності. Як елементи підлоги, ГВЛ рекомендовано використовувати в один шар — їх міцності достатньо і в такому варіанті.

Розміри ГВЛ і маркування

Згідно ГОСТу, гіпсоволокнисті плити бувають наступних форматів:

 • ширина 500 мм, 1000 мм, 1200 мм;
 • довжина 1500 мм, 2000 мм, 2500 мм, 2700 мм і 3000 мм;
 • товщина 10 мм, 12,5 мм, 15 мм, 18 мм, 20 мм

Відхилення по ширині — не більш 3-4 мм, по довжині — 3 мм до 2,5 м і 4 мм для більш довгих плит. Відхилення по ширині — не більше 0,3 мм В плані повинен являти собою прямокутник. Допустима похибка (скіс сторін) — 4 мм.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam6 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамГіпсоволокниста плита: стандартні розміри

Маркування листів відображає всі дані — вологостійкість, тип кромки і розміри в міліметрах. Наприклад, ГВЛ-ПК 2000*1000*12,5 розшифровується як звичайна (невлагостойкая) гипсоволоконная плита з прямою кромкою. ВГЛВ-ФК — це означає, що матеріал вологостійкий і кромка фальцева.

Категорія горючості

Гіпсоволокнисті листи відносять до категорії важкогорючих матеріалів. Целюлоза знаходиться в гіпсі, який не горить і не запалюється. При знаходженні в полум’я горіння не підтримує. Класи за стандартами такі:

 • Негорючі (клас Г1) і незаймистого (В1).
 • При горінні дим не утворюють (Д1).

  gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam7 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамПожежно-технічна характеристика ГВЛ. Його відносять до вогнестійкими матеріалами

 • Малотоксичні (Т1). Присутні тільки природні радіонукліди.

Так що ГВЛ рекомендований для каркасного домобудівництва як матеріал для обшивки. Хороший він і для вирівнювання підлоги в дерев’яному будинку — де нездатність до горіння важлива.

Характеристики

Значна частина характеристик ГВЛ дана в рамках — «від і до». Це пов’язано з тим, що може використовуватися різна целюлоза, різний відсоток її змісту. Якщо ви шукаєте матеріал з певними характеристиками, переглядайте матеріали конкретно взятої партії. Кожна партія повинна бути протестована, всі показники вказані в супровідних документах. Характеристики ГВЛ мають непогані, що в поєднанні з невисокою ціною роблять їх популярними на ринку. Ось основні технічні характеристики:

 • Міцність і в’язкість, високі — не менше 1000 і не більше 1250 кг/м3. Це дозволяє вкручувати в ГВЛ кріплення. Питомий опір висмикування шурупів — 40-50 н/м. Це в два з половиною рази вище ніж у гіпсокартону. Але для ГВЛ потрібні спеціальні саморізи.
 • Хороші звукоізоляційні характеристики. Незважаючи на достатню щільність, звуки проходять погано. Ослаблення на 30-40 дБ, залежно від товщини листа. Є звукоізолюючі тришарові плити на базі ГВЛ.
 • Низький коефіцієнт теплопровідності 0,22?0,35 Вт/м*С (для порівняння у бетону 1.75 Вт/м*С). Використовуючи ГВЛ для підлоги ви знижуєте витрати на опалення.

  gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam8 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамПорівняльні характеристики ГВЛ з іншими типами листових оздоблювальних матеріалів

 • Міцність на вигин 5.5 мПа. Приблизно така характеристика у гіпсокартону. Але зігнути ГВЛ не вийде, так як він має велику товщину.
 • Міцність на внутрішнє розтягнення 0,29-0,3 МПа. Середній показник навантаження бажано рівномірні, на ударні реагує погано — може розколотися, якщо немає щільної основи знизу.
 • Модуль пружності — 2000-3000 МПа (ГКЛ 2000, у стекломагниевых листів 3000-4000).

ВГЛВ — один з найбільш стійких до підвищеної вологості матеріалів, який має невисоку вартість. При попаданні води або підвищенні вологості плита її вбирає. Після зниження рівня вологості волога випаровується. Це ніяк не відображається на зовнішньому вигляді. Тобто, це міцний вологостійкий матеріал і використовувати його можна для внутрішньої обробки, причому навіть для вологих приміщень.

Якщо говорити про конкретному застосуванні ГВЛ на підлогу, матеріал непоганий. Підходить для вирівнювання, для укладання по лагам, можна класти на пінополістирол, що підвищує теплоізоляційні характеристики. Це один із самих недорогих листових матеріалів, чим і пояснюється його популярність.

Загальні принципи монтажу

Використовувати ГВЛ на підлогу можна і потрібно, але необхідно суворо дотримуватися рекомендації. Взагалі, гіпсоволокнисті лист має не дуже високу міцність. Короткі целюлозні фрагменти до певної міри армують гіпс, але матеріал все одно залишається досить крихким. Правильно укладений, він витримує великі навантаження — до 2 тонн на квадратний метр. Але ключові слова — правильно укладений.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam9 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамВ один шар, а навантаження витримує неабияку

Вимоги до основи і особливості укладання

ГВЛ можна класти як на суцільне, так і на переривчасте основу. При укладанні на суцільне підставу, воно має бути ідеально рівним. Вимоги до основи — перепад не більше 2 мм на 2 метри довжини. На цьому наполягають виробники і, якщо є можливість, цю рекомендацію краще не порушувати.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam10 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамОдин з варіантів застосування

На практиці з’ясовано, що невеликі плавні нерівності — за площею в кілька квадратних сантиметрів, по глибині — кілька міліметрів, ще допустимі. Виробники не рекомендують, але на практиці доведено, що ГВЛ веде себе більш-менш нормально. Лист може прогнутися, повторивши форму виїмки. Якщо зверху лежить лінолеум, арт-вініл або інше м’яке покриття, все, чим це загрожує — поява невеликої нерівності. Під паркет або ламінат навіть такі поглиблення краще не залишати, так як можуть розходитися замки, може бути неприємний скрип.

І, навіть під м’яке покриття, нерівності можна залишати не скрізь. Якщо вони знаходяться в місці прикладання навантаження, краще їх усунути. Наприклад, на проході або там, де буде ніжка столу, комода, ліжка, шафи. Тут нерівностей бути не повинно.

Другий момент. При укладанні на сипке підставу або на лаги, ГВЛ на підлогу кладуть або підвищеної щільності (елементи підлоги), або вологостійкий в два шари. При укладанні в два шари листи викроюють так, щоб шви одного шару не збігалися зі швами іншого. Це принципово і рекомендацію порушувати категорично не слід.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam11 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамШви не повинні співпадати

Третій момент. При укладанні плит ГВЛ на жорсткий рівна підлога (бетон), торці проклеюють клеєм ПВА. При укладанні на підставу, яка не виключає зрушень (лаги, наприклад), для швів краще використовувати еластичний заповнювач. Один з варіантів — герметик, який залишається після висихання еластичним. Його наносять, відразу вирівнюють шар (можна пальцем у рукавичці, для кращого ефекту її можна змочити водою).

Ніж різати і кріпити

Різати ГВЛ можна ножівкою по металу, для більш швидких результатів — УШМ (болгаркою) з диском по дереву (? 125 мм). По прямій можна ламати так само як і гіпсокартон. Для цього по одній стороні (лицьового) лист надрезаете, під місце різу кладете правило, постукиваете долонею по висячої частини, ламаєте. Місце розлому далеко не ідеально рівна, так що різати ГВЛ на підлогу так навряд чи варто. Зріз доводиться рівняти, шліфувати і займає це часу не менше, а іноді і більше, ніж робота ножівкою.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam12 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамСамонарізи для ГВЛ потрібні особливі — з гострою конусної капелюшком

Кріплять ГВЛ на підлогу спеціальними саморезами. Вони так і називаються «за гипсоволокну». Відрізняються тим, що капелюшок має більш гострий конус. Така форма капелюшка дозволяє їй входити в цупкий без попереднього закручування. Довжина саморізи повинні бути не менш ніж у 3 рази більше товщини плити. Ось так і вибирайте.

Методика укладання на лаги ГВЛ

ГВЛ на підлогу по лагах беруть підвищеної щільності (у Кнауф це Супер Підлогу) або настилають два шари звичайного вологостійкого матеріалу вразбежку швів (зрушують щоб шви не співпадали). У будь-якому випадку, зробити підлогу з ГВЛ по лагах можна двома способами:

 • Класти гіпсоволокнисті листи відразу на лаги. Крок установки лаг залежить від товщини плит. Чим товще ГВЛ, тим більше крок у лад. Мінімальна відстань 30 см, максимальне 50-60 див.

  gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam13 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамРобимо основу з лаг

 • По лагах зробити чорнову підлогу (рівний), а на нього вже класти плити з гипсоволокна. Плюси цього варіанту — лаги можуть встановлюватися з кроком 60-80 см, що зменшує витрати на брус. Але потрібна статева дошка. І хоч чорнова підлога може бути несуцільним, дошка повинна бути сухою, рівною і струганою, так як основа повинна бути рівною.

При укладанні ГВЛ відразу на лаги, крок бруса і розміри листів повинні підбиратися так, щоб краї плит припадали на бруски. Їх кріплять саморізами, відступивши 1,5 см від краю. У проміжний брус (якщо під листом проходить опора) кріплення встановлюється з таким же кроком. При необхідності, проміжки між лагами заповнюються теплоізоляційними або звукоізоляційними матеріалами. В залежності від конструкції підлоги, вони або встановлюються враспор, або кладуться на вирівняну основу.

Суха стяжка листами ГВЛ

Цю методику розробила фірма Knauf, під неї розроблено шпунтованный ГВЛ підвищеної щільності. Цей матеріал має назву Супер Підлогу. Суть методу в тому, що на підставу (будь-який, будь-якого ступеня кривизни) насипається керамзит дрібної фракції (керамзитовий пісок). Керамзит вирівнюється в рівень, на нього кладуть елементи підлоги з ГВЛ. На це основа може укладатися фінішне покриття. Дуже швидко та зручно можна зробити собі утеплений підлогу. До того ж методика не створює значних навантажень на перекриття.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam14 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамГВЛ на підлогу: суха стяжка

Замість керамзитного піску можна використовувати звичайний будівельний сухий пісок. Змішувати різні матеріали або різні фракції не можна, так як рано чи пізно вони дадуть усадку. А при укладанні ГВЛ на підлогу потрібно рівну основу без провалів. Так що осідань краще не допускати.

ГВЛ на бетонну основу

Бетонна стяжка — це надійне підгрунтя, але холодне. Якщо не робити підігрів, підлога виходить дуже холодний. Це знають жителі перших поверхів багатоповерхівок і приватних будинків. Проблема вирішується за допомогою пристрою плаваючої підлоги з підвищеними теплоізоляційними характеристиками. Є традиційне рішення покласти шар утеплювача і залити зверху ще шар стяжки. Але це і вага занадто великий, і займе багато. Можна зробити суху стяжку — це швидше, простіше і дешевше.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam15 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамПорівняння звукоізоляційних характеристик різних матеріалів

Як роблять суху стяжку ГВЛ по бетонній основі? На бетон кладуть шар утеплювача, а зверху листовий матеріал. В якості утеплювача краще використовувати пінополіуретан або пінополістирол підвищеної щільності (не менше 35 кг/м3). Чому не мінеральну вату? Тому що її теплоізоляційних характеристики нижче в кілька разів. А це означає, що замість 3-5 см пінополіуретану знадобиться 15-20 см вати. Піднімати підлогу на таку висоту мало хто захоче.

Один з варіантів листового матеріалу для сухої стяжки підлоги — гіпсоволокнисті плити. ГВЛ для підлоги підходить ідеально, так як сам володіє підвищеними теплоізоляційними властивостями, а ще добре гасить звуки. Підлога з ГВЛ є хорошою основою під ламінат, лінолеум, ковролін і інші покриття.

Основні моменти за результатами практичного використання підлоги з ГВЛ по бетону

При укладанні ГВЛ на жорстку основу він повинен лягає щільно. Під ним не повинен бути пустот та виступів. То є бетонна основа повинна бути рівною і гладкою. ГВЛ укладають на бетон. Кріплять по периметру з кроком 50-60 см, ставлять фіксатори. Взагалі, можна використовувати складу типу Ротбанда на основі гіпсу. Він і заповнить/вирівняє дрібні нерівності, і буде тримати листи на місці.

Якщо потрібно поліпшити теплоізоляційні характеристики, на бетонну підлогу кладуть екструдований пінополістирол (ЕППС) або пінопласт. Його можна просто покласти без кріплення. Але щоб плити утеплювача не скрипіли, лежати вони повинні щільно. Якщо є невеликі нерівності, їх можна заповнити всі тим же клеєм. Його наносять під плиту, використовуючи зубчастий шпатель. Висота зуба залежить від нерівностей, які необхідно нівелювати.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam16 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамДва шари ГВЛ скріпити між собою

Товщина пінопласту вибирається виходять з вимог, структури пирога. Якщо шару виходить два, їх укладають із разбіжкою швів (щоб шви не співпадали). Щоб вони не терлися й не скрипіли, не з’їжджали зі своїх місць під час експлуатації, їх можна скріпити. Для цього використовують:

 • Клей для плитки. Наноситься тонкий шар, підрізається зубчастим шпателем (4 мм). Клей не для приклеювання, а для заповнення пустот, які утворюються із-за того, що ЕППС часто буває у вигляді «човники», тобто краю задерті, якщо порівнювати з серединою.
 • Монтажні парасольки. Такої довжини, щоб прихватились тільки листи пінопласту. Підлога повинна залишитися плаваючим. Фіксації до основи бути не повинно.
 • Двосторонній скотч.
 • Зв’язати шари монтажною піною. Непоганий варіант, який дозволяє нівелювати не ідеальність геометрії ЕППС. Але піну треба наносити зовсім невеликим шаром і вона повинна бути з невеликим розширенням.

Для підлоги зазвичай використовують ГВЛ в два шари. Кладуть їх з разбіжкою швів. Шари кріплять на саморізи. Товщина ГВЛ для підлоги залежить від планованого навантаження. Зазвичай використовують плити не менше 12,5 мм товщини. Якщо геометрія матеріалу не ідеальна і є перепади по висоті, щоб не шліфувати, можна використовувати все той же клей на основі гіпсу.

Укладання ГВЛ на дерев’яну підлогу

В принципі, все вже сказано вище. Якщо дерев’яна підлога рівна, можна класти ГВЛ без побоювань. Він нормально пропускає вологу, так що деревині загнивання не загрожує. Якщо ж підлога нерівна (що зазвичай і буває), краще всього його демонтувати і укласти ГВЛ по лагах. Або зробити чорнову підлогу. Якщо таке неможливо з якихось причин, ГВЛ на дерев’яну підлогу теж можна класти. Є можливість — усуньте нерівності рубанком, зашпаклюйте щілини. Якщо не вийде, є аварійний варіант.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam17 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамГіпсоволокнисті лист це допоможе вирівняти

Беремо ґрунтовку під гіпсові суміші, у кілька шарів покриваємо підлогу. Всі щілини пройти будівельною піною з гарним зчепленням, зрівняти з навколишнім рівнем підлоги. Гіпсову штукатурку хорошої якості розводимо як для штукатурки (густе тісто). Беремо широкий шпатель і рівняємо пів — наносимо штукатурку. Місцями — на сдир, місцями — до заповнення нерівностей. Беремо велику правило і вирівнюємо всі в один рівень. Коли висохне, кладемо два шари ГВЛ.

Як класти плитку на підлогу з ГВЛ

Щоб плитка на ГВЛ трималася добре і не з’явилося тріщин, основа під гипсоволокном повинно бути абсолютно рівним і міцним. Якщо це дошки — ніяких зазорів, щілин і прогинів. Якщо підлогу зроблено по лагам, товщина шарів повинна бути достатньою для того, щоб не було навіть найменших прогинів при навантаженні і ходьбі.

gvl dlya pola: kharakteristiki, sposoby ukladki na beton, derevyannyjj pol, po lagam18 ГВЛ для підлоги: характеристики, способи укладання на бетон, деревяна підлога, по лагамМонтаж ГВЛ на підлогу під плитку — можливий варіант

Так як плитка кладеться зазвичай у приміщеннях з підвищеною вологістю, вимагається додаткова гідроізоляція. Рекомендують користуватися КНАУФ-Флэхендихт або іншими мастиками, гумовими фарбами.

При укладанні керамічної плитки на ГВЛ, треба використовувати еластичний клей для нестабільних або складних підстав. Розкладку робіть так, щоб плитковий шов і стик аркушів не збігалися. Бажано, щоб стик плит припадав на середину плитки. При такому підході проблем і тріщин не виникає.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради