Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосування

Нічний кошмар кожного господаря — це потоп у ванні чи санвузлі. Що в приватному будинку, в квартирі наслідки малоприятны. Але вони можуть бути менш жахливими, якщо під плитку укласти гідроізоляцію.

Потрібна гідроізоляція під плитку у ванній

Керамічна, кахельна плитка, керамограніт — всі ці матеріали не вбирають воду. Закономірно виникає питання — якщо це покриття не пропускає воду, потрібна чи під ним гідроізоляція. Справа в тому, що шви між плиткою не є герметичними і через них вода може просочуватися, тому воліють робити гідроізоляцію.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie18 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняГідроізоляція в ванній потрібна, якщо не хочете робити ремонт

Є, звичайно, затірки з водовідштовхувальними властивостями, але навіть такий склад не є гарантією. Навіть якщо затірка полімерна, яка за визначенням воду не пропускає, не дає необхідну ступінь надійності — шви можуть потріскатися, розколотися і т. д. загалом, для запобігання протікання у вологих приміщеннях рекомендується нанесення гідроізоляції під плитку. Не такі це великі витрати. Ремонт сусідам знизу (і, можливо, не одним) обійдеться дорожче. Деякі для надійності воліють двошаровий захист, а ще системи для автоматичного відключення подачі води при аварії. Так що гідроізоляція ванної кімнати потрібна.

Технологія гідроізоляції підлоги

Взагалі, гідроізоляція ванної кімнати під плитку проходить у чотири етапи, але підготовка підстави може складатися з цілого комплексу робіт. Все залежить від того, в якому воно у вас стані. Адже плитку класти треба на рівну і чисту поверхню. Під керамічну плитку рівну основу — це 0,5-1 см на 2 метри довжини. Але чим менше криве підстава, тим менше витрата клею для плитки. А хороший склад ой який недешевий. Отже, технологія гідроізоляції підлоги у ванній кімнаті:

 • Підготовка підстави. Плитка укладається на рівну, чисту основу.
 • Нанесення гідроізоляції. Найбільш зручна — фарбувальна, зазвичай наносять в два шари з додатковою проклейкою стику підлоги і стіни спеціальною стрічкою.gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie19 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняМатеріали можуть бути різні. Важлива надійність
 • Укладання плитки на плитковий клей з гідрофобними добавками.
 • Затирка швів. Затирка використовується з водовідштовхувальними властивостями.

Цей комплекс заходів достатній для того, щоб не пропустити пролиту вологу. Але якщо потрібно зробити підлогу в душовій кабіні без піддону, застосовуються більш серйозні технології.

Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку

Яким би не був пиріг підлоги у ванній, дуже бажано, щоб він був трохи нижче рівня підлоги у всій решті квартирі або в будинку. Це буде гарантією того, що при аварії вода не розіллється. Якщо підлога у ванній виходить вище або на одному рівні, можна зробити поріжок. У будь-якому випадку, краще якщо вода виявиться замкненою в одному приміщенні. Адже гідроізоляція ванної кімнати в рази краще, ніж у тому ж коридорі, наприклад.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie20 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняКраще, щоб підлога у ванній був трохи нижче за рівнем

Підлога у ванній по бетонній плиті

Бетонне перекриття » в чистому» вигляді рівним назвати дуже складно. При загальній нерівній поверхні, можуть виявитися «заваленими» кути, буває нахил в одну із сторін. Для усунення всіх цих недоліків заливається вирівнююча стяжка. Якщо стяжку роблять в душовій, то має сенс використовувати бетон з підвищеною водостійкістю. Для цього існують гідрофобні добавки. У звичайній ванній кімнаті в цьому немає необхідності.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie21 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняГідроізоляцію можна укласти під стяжку
Звичайна схема

Якщо підлога у ванній — рівна стяжка, гідроізоляція під плитку дуже проста. Спочатку промазуємо, проклеюємо стики підлоги зі стінами спеціальною стрічкою або шматком рулонної гідроізоляції. Потім наносимо матеріал на підлогу, заводячи його на стіни на 15-20 см. Кількість шарів залежить від типу матеріалу і від того, наскільки вам важливо, щоб волога не текли. Найкраще — прочитати опис і рекомендації з нанесення і монтажу. Займе хвилин 5-10, а проблеми відпадуть самі собою.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie22 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняНа рівну стяжку просто наноситься гідроізоляція згідно рекомендацій виробника. Правда стики зі стіною потребують додаткового захисту, а також місця вводу комунікацій

Якщо заодно робите гідроізоляцію на стінах, то вона обов’язкова в так званих «мокрих зонах». Це там, де вода може потрапити на стіни — зона над ванною і 60 см навколо неї, такий же шматок близько раковини — по 50 см в обидві сторони і вгору, вниз до рівня підлоги.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie23 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняМісця підвищеного ризику потрапляння води

Герметизація стін ванної в цих зонах така ж, як і на підлозі. Нанесення аналогічно, зазвичай використовують ті ж матеріали. Також варто приділяти увагу кутах — їх додатково проклеюють.

Подвійний шар

Як уже говорили, нерівності бетонної плити вирівнюють стяжкою. Але класти гідроізоляцію під вирівнюючу стяжку у ванній потрібно не у всіх випадках. Подвійна гідроізоляція ванної кімнати під плитку потрібна:

 • Якщо робите водяний підігрів підлоги. Тут основне завдання не допустити проникнення вологи вниз, якщо раптом продірявиться труба. Тому на плиту під стяжку кладуть гідроізоляційний матеріал.

Важливий момент. У поданій нижче схемі, в якості теплоізоляції використовується екструдований пінополістирол. Він вбирає дуже мало вологи, так що сам є перешкодою для доступу води в нижні шари. Але стики його негерметичні, тому і потрібен шар гідроізоляції під утеплювачем. Якщо утеплювач з мінеральної вати (цей матеріал сам потребує захисту від вологи), додасться ще один шар — гідроізоляція поверх утеплювача. Але, щоб її не пошкодити при укладанні труб теплої підлоги, поверх неї заливають захисну стяжку. Тобто в схемі з водяним теплою підлогою і утеплювачем із мінеральної вати, додасться поверх неї шар гідроізоляції і шар армованої стяжки, а на них труби і плитка на клей.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie24 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняЯк зробити гідроізоляцію підлоги у ванній з водяним підігрівом

 • Якщо внизу вологе неопалюване приміщення, підвал, підпідлогу. У цьому випадку на бетонну плиту, під стяжку кладеться пароізоляція. Вона відсікає надходження вологи з більш холодного і вологого приміщення. Потім заливається стяжка, а на неї наноситься гідроізоляція під укладання плитки.

Зверніть увагу! Пароізоляція не пропускає вологу ні в якому вигляді — у вигляді рідини, ні у вигляді парів. Не всі гідроізоляційні матеріали є пароізоляцією.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie25 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняГідроізоляція під плитку, якщо внизу висока вологість

Якщо під вашим підлогою знаходиться опалювальне приміщення, під підлогову плитку у ванній за всіма технологіями гідроізоляційний матеріал укладається тільки поверх стяжки. Але якщо ви віддаєте перевагу перестрахуватися, можна між плитою і вирівнює стяжкою теж зробити захисний шар. Як у схемі вище. Гірше від цього не буде. Часу піде більше, зате гідроізоляція буде надійніше.

Готуємо дерев’яна підлога

Укладання плитки на дерев’яну підлогу має свої особливості та це окрема велика тема. Коротко скажемо, що можна залити стяжку, або вирівняти підлогу з деревини листовим матеріалом — фанерою, ОСП, стекломагнезитом, навіть азбоцементні листи використовують.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie26 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняДва варіанти гідроізоляції для дерев’яної підлоги

Власне, у будь-якому випадку, щоб не було проблем, дерев’яна підлога знизу повинен бути провітрюваним. Зверху під плиткою не повинна бути дуже хороша гідроізоляція. Зазвичай рекомендують два шари. Причому матеріал повинен вибиратися і укладатися з урахуванням того, що основа рухливе. Тобто, повинна бути або еластичність після висихання (для обмазувальної гідроізоляції), або висока стійкість на розрив (для рулонних матеріалів). Так що відразу скажемо, що руберойд не кращий вибір. Якщо хочете гарантій, краще рулонна гідроізоляція на основі поліестера. Дуже хороший, якісний матеріал, але ціна навіть вища, ніж у недешевих обмазувального матеріалів. Замінити його можна гідроізоляцією на основі склотканини. Менше міцність, але цілком достатня для звичайних сезонних розширень.

Типи матеріалів

Взагалі, способів захисту від проникнення води розроблено чимало. У приватному будівництві зазвичай використовуються три типи гідроізоляційних матеріалів:

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie27 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняОсновні види гідроізоляційних матеріалів

 • Рулонні, направляємі.
 • Фарбувальні (мастики чи праймери).
 • Проникаючі.

У кожній групі є різні матеріали, які відрізняються не тільки ціною. Ціна зазвичай не «просто так». Є якісь властивості, що її виправдовують. Найдешевші рулонні і то не всі. А ті, які мають саму низьку надійність/міцність. До того ж покриття виходить зі швами — це підвищує ризик протікання. Та ще й складності з нанесенням. Тому все частіше застосовують рідкі склади. Вони є на різній основі, з різними властивостями. Відрізняє їх одне — простота нанесення і відсутність швів.

Використання рулонних наплавляються матеріалів

Рулонна гідроізоляція всім відома. Але у ванній вона незручна: спробуй розвернися, так і наявність швів не вселяє довіри. Є такі типи рулонної гідроізоляції:

 • Бітумні. Укладаються при обробці з полум’ям пальника. У невеликому приміщенні дуже незручно, та й запах у квартирі або в будинку при напрямку той ще. Їх перевага — невисока ціна. Не більше 1,5$ за кілограм.
 • Бітумно-полімерні. Можуть наклеюватися, не гниють. Укладаються лише при температурі вище +5°C. також невисока Ціна — до 1,3$ за кілограм ваги.gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie28 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняЗвертатися з рулонними матеріалами теж треба вміти. Все є в рекомендаціях до кожного матеріалу. Треба тільки уважно прочитати
 • Полімерні. Наклеюються (праймер), не гниють, мають високу гнучкість. Стійкі до механічного впливу. Але ціна вже близько 5-5,5$ за кілограм.
 • На основі поліестера. Висока міцність на розрив. Стійкість до механічних пошкоджень, гнучкість, може наплавляться або приклеюватися. Ціна — близько 10$ за кілограм.
 • На основі склотканини. Міцність на розтяг нижче, ніж у поліестерних, але краще, ніж у інших. Ціна близько 5$ за кілограм.
 • Бітумно-каучукові. Висока вологостійкість, гнучкість, міцність. Стійкі до механічних впливів. Ціна в районі 5-5,5 $ за кг

Взагалі, останнім часом, матеріали на основі бітумних смол втрачають популярність. Вони залишаються, як і раніше, найбільш дешевими, але характерний запах і неекологічність призводять до зниження попиту. Нові матеріали більш дорогі, але й характеристики у них краще.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie29 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняПристрій гідроізоляції за допомогою наплавляються матеріалів

Гідроізоляція ванної кімнати матеріалами цієї групи вимагає ретельної підготовки поверхні — перепад не більше 2 мм на 2 метри, суху підставу без пилу і бруду. Також потрібна попередня обробка бітумним просоченням. При укладанні заводити матеріал на стіни на 15-20 см і там приклеювати. Стик стіни і підлоги краще попередньо пройти грунтовкою, на неї приварити розрізану смугу шириною не менше 30 см, щоб по 15 см припадали на стіни і на підлогу. А зверху вже наклеювати смуги матеріалу з заходом на стіни.

Фарбувальна гідроізоляція

Одні з найбільш простих у використанні матеріалів для гідроізоляції — фарбувальні. Є вони на основі бітумів, є на основі полімерів (на основі цементу і синтетичного латексу). Наносяться пензлем або валиком, заповнюють дрібні тріщини, утворюють водонепроникну (деякі типи і паронепроникну) плівку товщиною в кілька міліметрів. Наносяться в декілька шарів — від двох до шести.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie30 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняСамий зручний, мабуть, варіант

Фарбувальна гідроізоляція під плитку може бути:

 • На цементній основі. Універсальна, має невисоку ціну, паропроникна. Потребує підготовки поверхні (не повинно бути щілин — їх треба попередньо закрити), не обов’язково сушити. Ціна невисока — 2,5-3$ за кілограм.
 • Бітумна мастика. Наноситься на будь-які підстави, але горюча, не переносить заморожування. Вартість близько 3$ за кг

Є ще каучуково-бітумні і каучуково-смоляні. Але вони, по-перше, є тільки в спеціалізованих великих компаніях. По-друге, мають той же набір характеристик, а коштують більше.

Проникаюча або просочувальна

Проникаючі гідроізоляційні матеріали застосовуються на цементній стяжці, бетоні, асбоцементе. Для деревини та матеріалів з деревного волокна, тріски і т. д. вони не підходять. Ці склади на основі спеціальних видів цементу з полімерними добавками. Склад проникає в бетон, при контакті з водою утворюються нові солі, які блокують капіляри за яким проникає вода. Особливістю цих матеріалів є те, що не вступили в реакцію матеріали не втрачають своїх властивостей. При появі вологи, вони вступають у реакцію, заповнюючи нові пори і тріщини. Так що склад може «лікувати» бетон.

gidroizolyaciya pola v vannojj pod plitku: materialy i ikh primenenie31 Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали і їх застосуванняПроникаюча гідроізоляція — порівняння цін і заявленого витрати

Просочувальна гідроізоляція проникає в бетон на глибину до 60 см На поверхні після обробки залишається плівка товщиною 1-3 мм, Вона складається з залишків цементу, дрібного піску і полімерів. Витрата — 0,8 кілограм на метр, а ціни чималі. Але плюс цих матеріалів у тому, що вони можуть і повинні наноситися на вологу поверхню. Тобто, чекати поки стяжка висохне немає потреби. Проникаюча гідроізоляція ванної кімнати під плитку може наноситися відразу після того, як по стяжці можна ходити. Тобто, через 48 годин максимум.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради