Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинку

Плюси і мінуси діагонального підключення радіаторів опалення треба знати, якщо при монтажі обрана саме така схема. У багатьох випадках вона виправдовує себе, а іноді малоефективна. В першу чергу враховують тип житла: приватний будинок або квартира у багатоповерховому будинку.

Плюси і мінуси діагонального підключення радіаторів опалення

Відмінною особливістю діагональної схеми є підведення трубопроводу до радіаторів. Щоб опалення було максимально ефективне, потрібно ознайомитися з позитивними і негативними сторонами такого підключення.

1055e11b6c5cfa8460b56b7d80d82ee7 Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуДіагональна схема відрізняється особливим підведенням трубопроводу до радіаторів

Плюси:

 1. Схема володіє високою ефективністю, вважається оптимальним вибором для приватного будинку. ККД опалення перевищує 90%.
 2. При діагональному способі підключення можна встановлювати на опалювальному приладі обігріву велику кількість секцій – оптимально до 24 штук.
 3. Під час циркуляції теплоносія по секціях утворюється контур градієнта.

Мінуси:

 1. Ефективність опалення досягається, коли підключення способом по діагоналі виконано в двотрубної системі. Для однотрубної схеми такий варіант погано підходить.
 2. Підведення двох труб до опалювального приладу обігріву з різних сторін не естетично виглядає всередині приміщення.
 3. При діагональною схемою патрубків підведення до приладу обігріву відбувається з двох сторін. В майбутньому, якщо треба додати або зменшити кількість секцій, трубопровід доведеться розрізати.
 4. Для квартир діагональна схема використовується рідко, а в деяких випадках зовсім не доступна.
 5. Монтаж опалювального контуру з діагональною схемою витратний, так як вимагає більше матеріалів і роботи.

Щоб мати чітке уявлення про діагональному способі приєднання, треба розібратися з його особливостями і нюансами.

Особливості підключення радіатора по діагоналі

Завдяки підключенню вхідних патрубків з двох сторін, нагрітий теплоносій рівномірно розподіляється по всіх секціях. Найефективнішою вважається схема, коли подача приєднана вгорі, а відтік – внизу. Адже за законами фізики гаряча рідина завжди розташовується вище холодною. Однак буває діагональне підключення радіаторів опалення з нижньою подачею теплоносія. ККД такої системи менше. Пов’язано це з тим, що по тим же законам фізики остигаючої теплоносія в нижній частині секцій складніше спрямовуватися вгору до відводить трубопроводу.

a6c14e6bda38c3f9a7a2f0826379bfe9 Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуВеликим ККД має система, у якій подає труба підключена до верхнього колектора опалювального приладу

Збільшена кількість трубних ліній псує зовнішній вигляд, але в приватному будинку естетика йде на задній план. Підключення приладів обігріву по діагоналі з верхньою подачею володіє великим ККД, і це головне для споживача.

Схема комплектації опалювального приладу при діагональному способі приєднання теж відрізняється. Батарею обов’язково обладнують краном Маєвського. Встановлюють його на вільному від трубопроводу верхньому колекторі. Кран допомагає стравлювати повітря, інакше при завоздушивании частина секцій не прогріється.

Важливо! Конструкція кранів Маєвського різноманітна. Існують моделі з важелями, рукоятки, під викрутку або ключ.

Незалежно від того, що у діагонального підключення радіаторів подача знизу або зверху, відводить труба завжди підходить. Зняти при необхідності батарею неможливо без розрізання трубопроводу. Щоб уникнути таких незручностей, підключення виконують роз’ємними муфтами. Раніше використовувалися так звані різьбові втулки. Їх недолік в тому, що метал швидко піддається корозії. Через пару років розкрутити такий згін складно. У сучасному опаленні ставлять «американки». Муфта складається з двох частин, між якими розташована ущільнювальне кільце. «Американка» легко розкручується ключами, після чого можна вільно демонтувати пристрій обігріву.

Разом з «американками» на кожен патрубок ставлять запірну арматуру. Якщо радіатор взимку потік, його кранами перекривають і демонтують для ремонту. Інша система продовжує функціонувати.

В опаленні з діагональним способом приєднання важливо правильно розташувати на стіні радіатор. За встановленими нормами дотримуються наступне відстань:

 • від нижньої поверхні підвіконня до верхньої частини секцій 5-10 см;
 • від підлоги до нижньої частини секцій 8-12 см;
 • від стіни до секцій тильної сторони опалювального приладу 2-5 див.

Дотримання зазорів забезпечує оптимальні умови для конвекції повітряних мас навколо батареї.

Важливо! Радіатори встановлюють строго горизонтально по рівню, щоб зменшити ймовірність завоздушивания секцій і освіти кальцієвого осаду.

Види діагонального підключення батареї

Існує кілька видів схем, за якими відбувається діагональне під’єднання приладів обігріву в системі опалення. Спільне в них те, що в будь-якому варіанті підведення трубопроводу здійснюється з двох сторін. При двосторонньому приєднання ККД радіатора більше, ніж при односторонньому підключенні.

3a71a07e50251869e7f3f242682b5aea Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуДвостороннє приєднання труб сприяє підвищенню тепловіддачі порівняно з одностороннім зв’язком

Важливою відмінністю у діагональної системи є підведення подаючої і відвідної труби. Ефективною вважається схема, де подача підключена до верхнього колектора батареї, а обратка – підходить знизу. Такий варіант підходить для самопливних систем автономного опалення, де не передбачено циркуляційний насос. При зворотному підводі (подача знизу, а обратка зверху), ККД зменшується. Схема підходить для закритого типу опалення, де перекачуванням теплоносія займається циркуляційний насос.

Ще однією відмінністю є те, що підключення приладів обігріву по діагоналі можна виконувати в однотрубному і двотрубному опалювальному контурі.

Діагональне підключення радіатора опалення при однотрубній системі

Схема передбачає використання в контурі однієї труби. З неї сформовано кільце. Іншими словами, закільцьований одна лінія виконує роль подачі і обратки. До неї відводять патрубками по діагоналі підведена батарея.

Діагональне підключення радіаторів у двотрубній системі опалення

У двотрубної системи аналогічно контур виконаний кільцем, але труби йде дві. З подавального трубопроводу подається нагріте котлом теплоносій. По зворотній трубі (обратке) теплоносій відводиться від радіаторів і направляється в котел для прогріву. Обігрівальний прилад у двотрубної системи підключають відводять патрубками до обох лініях загального контуру.

Де розміщувати діагональну систему підключення радіатора

Систему використовують в автономному та централізованому опаленні. Більше вона підходить для приватних будинків, ніж квартир. Автономне опалення буває відкритого і закритого типу.

6ad6e5acf6ddfbc1d7c598f98b906e30 Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуУ відкритого типу опалення циркуляція теплоносія відбувається самопливом

Якщо приєднання по діагоналі вибрано для самопливної системи, трубопровід укладають під ухилом. Подача завжди йде на піднесення, а обратка – на зниження. Відсутність циркуляційного насоса не дозволяє рівномірно розподіляти теплоносій. Далекі по кільцю радіатори завжди будуть холодніше тих, які розташовані ближче до котла. Проблему вирішують паралельним двухтрубным підключенням. Подає труба від котла і розширювального бака підходить патрубками до верхнього колектора кожної батареї. Аналогічно від нижнього колектора кожного приладу обігріву відходить патрубок до зворотного трубі, приєднаної до нижньої частини котла. Сам опалювальний прилад встановлюють у приямку, щоб основний контур був вище за рівнем.

Важливо! Самотечную систему можна встановлювати в приміщенні максимум з двома поверхами. Додатково обмежується довжина контуру, кількість батарей. Недоліком є неможливість підключити «тепла підлога».

922fbaf66ef3505a40b5c72c32afe1e1 Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуПримусове опалення оснащене циркуляційним насосом

Централізоване автономне опалення закритого типу передбачає використання циркуляційного насоса. Теплоносій подається під тиском. Відпадає необхідність дотримання ухилів, виведення розширювального бака великого обсягу в верхню точку. У примусовому опаленні діагональ підходить для однотрубної і двотрубної системи. До того ж подаючий трубопровід можна підвести до верхнього або нижнього колектору приладу обігріву.

На відео більше інформації про підключення радіаторів:

Схеми діагонального підключення радіаторів опалення

Найефективнішою і правильною вважається двотрубна схема, коли справа стосується діагонального способу підключення. Подає гілку краще підводити до верхнього колектора з одного боку, а обратку – до нижнього колектору з іншого боку радіатора. Двотрубна схема відмінно працює в самопливної та примусовій системі. Однак важливо правильно розташувати подає відводить лінію.

3bc488876e0338a800a46fd77d9c072f Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуЯкщо примусова циркуляція, дві труби можна розташовувати знизу радіатора

Так як при примусовій циркуляції теплоносій подається під тиском, подає й зворотну лінію можна розташувати по підлозі нижче батареї. Схема виграє в естетичності, так як на стіні видно тільки відповідні до колектора патрубки.

693f9e24c8ce918e80d4deb058f16e78 Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуЯкщо природна циркуляція, подає трубу розташовують вище приладів обігріву

При природній циркуляції двотрубна схема виглядає не естетично, так як вище радіаторів по стіні пролягає подає гілка. Від неї йдуть відвідні патрубки до верхніх колекторів кожної батареї. Зворотна лінія пролягає по підлозі. Як і раніше, вона залишається менш помітною.

249b6027050c54c87e03a173de926aea Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуОднотрубна схема передбачає прокладання по підлозі тільки однієї труби, від якої патрубки підводять до нижнього і протилежного верхнього колектора

По ефективності однотрубна схема програє в усьому, але є один плюс. При нижній розводці діагональний спосіб підключення дозволяє збільшити теплообмін на 15%, ніж в інших систем, наприклад, «ленінградки», де обидва вхідних патрубки від однієї труби підключені тільки до пробок нижніх протилежно розташованих колекторів.

Як діагонально встановити радіатор

Перш ніж приступити до монтажу, необхідно точно визначитися зі схемою. Вона буде відрізнятися в залежності від виду опалення. Важливим нюансом є тип житла: приватний будинок або квартира у багатоповерховому будинку.

Діагональне підключення радіаторів опалення в квартирі

Для квартир рідко прийнято підключати батареї по діагоналі. У багатоквартирних будинках частіше зустрічається боковий підвід. Тобто, в однотрубній і двотрубної системі відводять патрубки від стояків під’єднують до верхнього і нижнього колектору з одного боку.

c75e5a93a52093fc1c9b81039c7994f4 Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуДля квартир прийнятний боковий підвід від стояків

Недоліком є неможливість прогріву довгих батарей. Якщо набрано від 12 і більше секцій, то кожен наступний елемент буде холодніше попереднього. Тільки з цієї причини діагональне підключення радіаторів опалення в багатоквартирному будинку фахівці рекомендують використовувати. Навіть якщо у батареї більше 12 секцій, теплоносій рівномірно буде циркулювати по кожній з них.

Діагональне підключення радіаторів опалення в приватному будинку

Зовсім інакше йдуть справи з приватним будинком. Опалювальний контур тут зазвичай невеликий. Теплоносій відмінно циркулює по всіх секціях в однотрубній і двотрубною схемою. Однак оптимально віддати перевагу другому варіанту.

f9b43abbc2bb8f6c448bd10f1349199c Діагональне підключення радіаторів опалення: плюси і мінуси, схеми для квартири, приватного будинкуТехнологія монтажу вимагає використання додаткових деталей

Монтаж відбувається в наступному порядку:

 1. На стіни наносять розмітку, монтують кронштейни. Ділянка стіни, що прилягає до тильним секціях, обклеюють фольгованим матеріалом. Відображає екран збільшить тепловіддачу опалювального приладу на 30%.
 2. Наступним етапом комплектують батарею. На один верхній колектор ставлять кран Маєвського. До протилежного верхнього колектора буде підходити подає труба. Тут ставлять «американку» і запірний кран. Аналогічний комплект ставлять на нижній колектор з протилежного боку. Тут буде підходити обратка. Залишився вільний другий колектор знизу закривають заглушкою.
 3. Укомплектовану батарею навішують на кронштейни, під’єднують до загального контуру. Спосіб під’єднання залежить від вибраних труб (пластик, метал).

За аналогічним принципом монтують всі радіатори. По закінченні робіт закачують теплоносій, перевіряють відсутність протікання.

Поради професіоналів

Кілька корисних рекомендацій, які допоможуть точніше визначитися з вибором схеми:

 • для квартир підключення по діагоналі вигідно, якщо у приладу обігріву 12 і більше секцій;
 • оптимально віддати перевагу діагоналі, якщо розводка двотрубна;
 • подачу завжди треба намагатися підводити до верхнього колектора, а обратку – до нижнього.

Опалення з примусовою циркуляцією можна віддати перевагу діагоналі при однотрубній системі, а подає трубу підводити до нижнього колектору. Однак ефективність обігріву знижується.

Висновок

Плюси і мінуси діагонального підключення радіаторів опалення краще пізнати можна тільки на практиці. Щоб не допустити помилки, при виборі схеми бажано проконсультуватися у фахівців. Вони підкажуть всі нюанси з урахуванням конкретної ситуації.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради