Хламідіоз: симптоми і лікування, як передається

Хламідіоз — це хвороба молодих, енергійних, які часто змінюють статевих партнерів людей. Перш за все, хвороба стрімко поширюється через падіння моральних цінностей. Також швидкому поширенню сприяє те, що збудник важко віднести до бактерій або вірусів. З-за цього симптоми не проявляються або проявляються дуже рідко. Тому до моменту діагностування може пройти від декількох місяців до декількох років. А за такий великий термін інфікована людина (носій) здатний передати його не одному своєму партнерові.

Збудник хламідіозу

Потрібно відзначити, що фахівці розрізняють два різновиди бактерій, які можуть викликати хламідіоз. Один з видів вражає тільки тварин, а ось Chlamidia trachomatis викликає захворювання людини. Існує 15 різновидів Chlamidia trachomatis, що вражають різні органи і системи. В якості прикладу можна виділити, наприклад, урогенітальний хламідіоз (сечостатева система) або венеричний лімфогрануломатоз. Хламідії — збудник хламідіозу — часто стають причиною серйозних захворювань.

Також варто відзначити досить маленькі розміри збудника (приблизно 300 нм).

Збудник хламідіозу лікарями визначено як проміжна ланка між бактеріями і вірусами. У нього присутні яскраві ознаки бактерій:

  • ДНК, РНК;
  • мурамовая кислота;
  • рибосоми.

Поділ відбувається бінарним способом; відзначається чутливість до деяких антибіотиків.

З іншого боку, якщо хламідію порівнювати з вірусом, то можна відзначити наявність зовнішньої оболонки (подібної елементарних мембран). Сучасні технології дозволили вченим вважати хламідії найдрібнішими бактеріями, внутрішньоклітинними паразитами (подібно риккетсиям).

Порядок розмноження

Потрібно знати! У хламідій порядок розмноження сильно відрізняється від циклу бактерій. Всі зміни відбуваються в цитоплазматичної вакуолі, всередині клітини людського організму.

На початковому етапі відбувається прикріплення хламідії до слизових оболонок лейкоцитів, моноцитів і т. д. Приблизно через чотири години бактерія проникає в клітину людини. Подібно до утворення колоній вірусів відбувається і утворення колоній хламідій. Потім відбувається пригнічення синтезу ДНК в заражених клітинах (приблизно 10 годин).

khlamidioz: simptomy i lechenie, kak peredaetsya5 Хламідіоз: симптоми і лікування, як передається

Після цього настає екліпс, або прихований період. В цей час інфекцію неможливо виявити, а тривалість його становить приблизно чотири години. Повне інфікування клітин організму і логічне завершення цього періоду відбувається, якщо легко переміщається генетичний матеріал хламідії зможе вийти з «сонного» стану.

За латентним (сплячим) етапом, як і у будь-яких вірусів, настає період швидкого зростання і дозрівання. Це час лікарі називають піком інфекційності, експоненційної фазою. Завершується він на етапі зменшення швидкості розмноження інфекції.

Якщо говорити простою мовою, на початку циклу розвитку і розмноження хламідії дуже схожі на віруси. А ось дещо пізніше з’являються перші відзнаки у вигляді збільшення нуклеїнових кислот (у хламідій — дві: ДНК і РНК, у вірусів — одна нуклеїнова кислота, зберігається до кінця всього циклу розмноження).

Як віруси, так і хламідії не виробляють власної енергії (АТФ) у силу відсутності у них мітохондрій, тому всі енергетичні процеси життєдіяльності здійснюють за рахунок клітин людини. Це паразитування їм доступний, так як вони повністю пригнічують клітинний синтез ДНК. Серед усіх негативних дій збудника є і позитивні якості, такі, як здатність залишати уражену клітину без її руйнування.

Патогенез

Як передається хламідіоз? Шлях передачі інфекції може бути статевим, побутовим або від матері до дитини (внутрішньоутробно або при проходженні через родові шляхи).

Потрапляючи в ослаблений організм, хламідії провокують величезний ряд проблем в органах малого тазу: цистит, куперит, уретрит, ерозія шийки матки та ін

Важливо. Джерелом інфікування у всіх цих випадках виступає носій інфекції, у якого хвороба протікає без симптомів. Поширюється вона зазвичай через кров, насіннєвий секрет.

Як проявляється

Лікарі виділяють дві форми прояву інфекції:

  • Гостра, при якій (вранці) з сечею виходять склоподібні елементи. Це перші симптоми хламідіозу. При цьому спостерігається невелика слабкість, інтоксикація, можливі підвищення температури, сверблячка, ріжучі болі при сечовипусканні. Але все перераховане може бути відсутнім.
  • По закінченні десяти днів усі симптоми цієї хвороби проходять самостійно, а через деякий час можуть періодично нагадувати про себе. Цей стан називається хронічним хламідіозом. На цій стадії розвитку хвороби в періоди її загострення в організмі можуть інфікуватися все більше органів і навіть систем. Ознаки хламідіозу ідентичні ознаками інших ІПСШ.

Як показує статистика, близько 60% інфікованих не відзначають ніяких симптомів. При цьому наслідки запущеного процесу плачевні. Наприклад, можуть проявитися ускладнення у вигляді простатиту, запалення придатків.

Важливо пам’ятати, що хронічна форма призводить як до жіночого, так і чоловічого безпліддя. При наявності цього захворювання у вагітної жінки можливі відхилення і патології розвитку малюка, викидні, передчасні пологи.

Потрібно знати! Навіть якщо вагітність пройшла відносно спокійно, то не можна виключати і зараження при проходженні через родові шляхи. Інфіковані малюки схильні до розвитку хламідіозної пневмонії. Менш жахливими ознаками хламідіозу є синдром Рейтера (уретрит, кон’юнктивіт, артрит).

Інфекцію прийнято більшою мірою розглядати як ЗПСШ (статевий хламідіоз), але спектр її руйнівної дії набагато більше. Передаватися повітряно-крапельним шляхом ця інфекція здатна, але ймовірність при цьому дуже маленька, так як хламідії довго перебувати у вільному стані (на повітрі) не можуть.

Важливо. Незважаючи на такі їх властивості, існує маленька ймовірність заразитися респіраторним хламідіозом. Це дуже рідкісна і специфічна хвороба, що вражає органи верхніх дихальних шляхів. Якщо хвороба неправильно або несвоєчасно діагностували, то можуть виникнути ускладнення у вигляді пневмонії.

Специфічність даного захворювання пов’язана не тільки зі способом зараження, але і з тим, що інфекцію можна «підхопити» від тварин і птахів (особливо диких). Тому найвірніший спосіб профілактики — обмежити своє спілкування з дикими тваринами і птахами, не потрібно ловити їх і брати в руки, і не підносити до обличчя, якщо вони не захищені. При хламідіозі у чоловіків може збільшитися передміхурова залоза.

Потрібно знати! Так як дане захворювання протікає спочатку безсимптомно, дуже часто відбувається так, що стан пацієнта відносять до зовсім інших хвороб. При виникненні цю серйозну хворобу страждають не тільки органи і системи, пов’язані з шляхом зараження (сечостатева або система верхніх дихальних шляхів), але і суглоби.

Першими страждають коліна, стопи, пальці. З’являється біль у суглобах вночі або вранці, а також відбувається набухання пальців і місць, прилеглих до суглобів. Цікаво, що при хламідіозі суглоби можуть турбувати постійно, без пікових станів, або з періодичними загостреннями. Біль в основному люди списують на величезний ряд суглобових захворювань, наприклад, на артрит. А стан суглобів при відсутності належного лікування вельми плачевно.

Можливі ускладнення

Як вже говорилося вище, інфекція завдає величезної шкоди молодим сім’ям у вигляді проблем з народженням дітей. При одночасному протіканні хвороби з іншими ЗПСШ виявляються складнощі у вигляді пієлонефриту, епідидиміту та інші.

Діагностика захворювання

Хламідії часто виявляються при діагностуванні простих (на перший погляд) захворювань сечостатевої системи (цистит, уретрит, ерозія). Наприклад:

  • у чоловіків — 40% випадків хламідіозу виявлено при негонококовых уретритах;
  • у жінок — 37% виявлено при ендоцервіциті;
  • 49% виявлено при ерозії шийки матки.

Методів діагностування у сучасній медицині досить багато. Розглянемо найбільш ефективні і часто вживані. Культуральний аналіз — це найбільш специфічний метод визначення хламідій. До того ж він дуже дорогий і тривалий. При цьому проводять посів на Мс-соу середу.

khlamidioz: simptomy i lechenie, kak peredaetsya6 Хламідіоз: симптоми і лікування, як передаєтьсяМетод молекулярного визначення вірусу, з допомогою виявлення рибосомной РНК інфекції в уретральних або эндоцервикальных зразках, з’явився порівняно недавно. Чутливість цього методу становить 99%. Але даний метод до кінця ще не вивчений і не впроваджений.

Також при визначенні хламідій в організмі можна скористатися імуноферментним аналізом або методом полімеразної ланцюгової реакції. До поява всіх вищеописаних лабораторних досліджень застосовувався метод забарвлення по Романовському-Гімзе. Чутливість цього методу становила лише 10%-15%. Тому вчені стали вдаватися до методу прямої імунофлюоресценції. Але навіть він не визначає повністю стану (життєздатності) знайдених мембран хламідій.

Лікування

Як і при лікуванні інших ЗПСШ, для кожного окремого випадку розробляється своя терапевтична стратегія. Зазвичай призначаються імуномодулятори та антибіотики (фторхінолони, макроліди, тетрацикліни). Оптимальним варіантом є проведення посіву та аналізу на чутливість бактерій до антибіотиків.

Крім того, пацієнтам призначаються вітаміни, пробіотики, гепатопротектори.

Лікування неускладненого хламідіозу нижніх відділів сечостатевих органів
Антибактеріальні препарати Спосіб застосування
Рекомендовані схеми:
1. Доксициклін 100 мг. всередину 2 рази на добу, 7-10 днів
2. Азитроміцин 1,0 р. всередину перший прийом, потім — 0,5 р. одноразово на добу протягом 4 днів.
3. Еритроміцин 500 мг. всередину 4 рази на добу, 10-14 днів.
Альтернативні схеми:
1. Офлоксацин 300 — 400 мг. всередину 2 рази на добу, 7-10 днів
2. Кларитроміцин 250 мг. всередину 2 рази на добу, 10 днів
3. Рокситромицин 150 мг. всередину 2 рази на добу, 10 днів
4. Спіраміцин 3 000 000 ОД всередину 3 рази на добу, 10 днів
5. Тетрациклін 500 мг. всередину 4 рази на добу, 7-10 днів
6. Пефлоксацин 400 мг. всередину 2 рази на добу, 7-10 днів
7. Ломефлоксацин 600 мг. всередину 1 раз на добу, 7-10 днів
Вся інформація носить ознайомчий характер

Стандартна схема лікування хламідіозу.

Потрібно знати! Дуже важливо проводити місцеве лікування у вигляді клізм, ванночок, ректальних свічок і т. д. Для того, щоб не завищувати дозу призначуваних антибіотиків, вдаються до ферментним препаратам, що позитивно впливає на інші органи і системи організму.

Розвиток сучасних лікарських розробок дозволило застосовувати і фізіотерапію (ультразвукові випромінювання, магнітні поля, струми змінної частоти і ін).

У разі змішаної інфекції підбирають препарати для одночасного лікування гарднереллеза, уреаплазмозу та ін.

Підсумком стає клініко-лабораторне обстеження через 25 днів після закінчення всього курсу лікування. Якщо при цьому знову виявилася інфекція, то лікування повторюють. Якщо аналіз показав хороші результати, то проводиться відстеження досягнутого результату (контрольний аналіз) через місяць. Повторюються контрольні аналізи двічі, тобто протягом 2-х місяців. Жінки складають такі аналізи до менструації або під час її.

Важливо! Лікування хламідіозу вважається завершеним при відсутності клінічних симптомів захворювання, нормалізації показників аналізу крові, при негативних результатах мікробіологічних досліджень.

Аналізи на хламідіоз призначають всім жінкам перед пологами та абортами, а також молодим парам, які хочуть завести дитину. При виявленні інфекції лікування проводиться для обох партнерів.

Профілактика

Перше правило профілактики хламідіозу — це розумне статеву поведінку. Про це розповідають ще в школі на уроках біології. При цьому необхідно пам’ятати про засоби контрацепції. Але важливо пам’ятати, що презервативи не дають абсолютної гарантії від зараження.

Друге правило — стежити за станом власного імунітету. Правильне харчування, дотримання режимів праці та відпочинку дозволяють підтримувати напруженість імунітету, що вважається профілактикою ЗПСШ.

Третє правило — профілактичне відвідування лікаря. Важливо мінімум 1 раз на рік проходити клініко-лабораторні дослідження на наявність інфекцій в організмі, в тому числі і на хламідії.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради