Як росте брюссельська капуста, цікаві факти

В даній статті ми розглянемо цікаві факти про брюсельську капусту!

e48eb63443a9387fee37a6365f80a92e Як росте брюссельська капуста, цікаві факти

Брюссельська капуста з’явилася в нас вже в середині 19 століття, проте в той час не набула поширення, тому що клімат нашої країни не дуже добре підходив для її вирощування. Сьогодні виведені сорти цієї культури, які можуть успішно культивуватися в багатьох регіонах нашої країни, і рослинники стали все частіше садити її на своїх ділянках. Якщо ви теж хочете їсти мініатюрні качани зі свого городу, вам варто спочатку дізнатися, як зростає брюссельська капуста, якими особливостями володіє.

Ботанічний опис

Прародичем брюссельської капусти є капуста листова, яка в дикому вигляді зустрічається в Середземномор’ї. Але на свого предка вона не схожа, так само як і на інші види сімейства капустяні.

Брюссельська капуста є дворічною рослиною, росте вона у висоту.

У перший рік утворюється товсте стебло висотою 20-100 см, що має циліндричну форму. Тонкими черешками до нього кріпляться не дуже розвинені довгасті листя, за формою схожі на великі ложки. Розмір листя може досягати 40 см в довжину і 32 см в ширину, але зазвичай буває меншим. Особливо багато черешків з листям можна спостерігати на верхній частині стебла цвітної капусти, нагадує невеликий стовбур.

В пазухах листків і формуються маленькі качани, діаметр яких коливається в межах 1,5-4 см. Середніми вважаються качани розміром 2,5-3,5 см. За формою і будовою вони нагадують маленьку білокачанну капусту.

На одному стеблі брюссельської капусти може утворюватися від 20 до 90 качанів, але зазвичай їх число не перевищує 40.

Квітконосні пагони у брюссельської капусти розвиваються на другий рік. Квіти у рослини дрібні, мають жовтий колір, зібрані в суцвіття. Після цвітіння утворюються багатосім’яні стручки. У кожному стручку міститься від 100 до 200 насіння діаметром не більше 2 мм. З них можна виростити нову брюссельську капусту. Схожість вони зберігають до 5 років.

809cdfe9833d191e50ff8df7fbcdadd0 Як росте брюссельська капуста, цікаві факти

Основи вирощування брюссельської капусти

Вирощувати брюссельську капусту бажано через розсаду, хоча ця рослина і досить стійка до низьких температур. Дорослі рослини здатні пережити 5-градусні морози, а для розвитку їм досить 5-8 градусів вище нуля. Однак молоді паростки цієї культури набагато більш чутливі і здатні вижити при денній температурі не нижче 12-15 градусів, нічний – 8-10 градусів.

Посів насіння

Насіння брюссельської капусти на розсаду сіють в квітні. Чим тепліше клімат в регіоні, тим раніше потрібно посіяти насіння. Для середньої смуги посів насіння на розсаду доцільно здійснювати в середині квітня.

Насіння загортають на глибину 1-2 см, сходи з’являються через 3-4 дні.

Пересадка розсади у відкритий грунт

У відкритий грунт розсаду брюссельської капусти пересаджують в період з 15 травня по 5 червня в залежності від кліматичних умов регіону і погоди. Між ямками роблять відстань 70 см.

Вибір ділянки

Брюссельська капуста добре росте на окультурених грунтах, любить сонячні або злегка затінені ділянки. Віддає перевагу рослина слабокислому або нейтральному грунті.

При виборі місця під посадку брюссельської капусти, не можна забувати про правила сівозміни. Цю культуру можна вирощувати два сезони на одному місці, бажану перерву в 4-5 років.

Добрими попередниками для брюссельської капусти вважаються бобові культури, цибулю, помідори, огірки, картопля та інші коренеплідні овочеві культури (морква, буряк ).

Не можна садити брюссельську капусту на грядці, що раніше належала представникам сімейства капустяні. До нього відносяться білокачанна і кольорова капуста, редька, ріпа.

Підготовка ґрунту

Грядку під посадку капусти потрібно готувати заздалегідь. Восени її перекопують з внесенням добрива: 6 кг торфокомпосту, 30-40 г аміачної селітри і 20-25 г хлориду калію на квадратний метр землі. При необхідності грунт можна провапнити або удобрити деревною золою. Не зайвими будуть і добрива, що містять кальцій, так як брюссельська капуста в цьому елементі відчуває потребу.

Особливості догляду за брюссельською капустою

Доглядають за брюссельською капустою майже так само, як і за білокачанної. Її потрібно захищати від шкідників і хвороб, у міру необхідності поливати. Після поливу не завадить розпушити землю. Якщо грунт пухкий і піщаний, то його потрібно ще й замульчувати.

17c8603d33950a9a947ed901824e7b7d Як росте брюссельська капуста, цікаві факти

Підгортати брюссельську капусту потрібно не високо або навіть зовсім відмовитися від підгортання, так як нижні черешки з качанами розташовуються майже біля самої землі. Для того щоб вертикальне стебло брюссельської капусти було стійким без підгортання, його підв’язують до опори.

За 20-30 днів до збору врожаю (в серпні або вересні) не завадить прищипнуть верхівкову бруньку і видалити листя. Після цієї маніпуляції стебло перестане рости, і всі сили витрачаються на формування качанів, завдяки чому вони стають більшими і щільними. Однак робити так можна тільки з пізніми сортами капусти.

Збір і зберігання врожаю

Прибирати урожай брюссельської капусти зазвичай починають з жовтня. При цьому проводять збір качанів в 2 етапи. На першому етапі знімають тільки нижні качани. Верхні завдяки цьому продовжують рости з більшою інтенсивністю. Потім переходять до збирання качанів, розташованих вище.

Збиральну кампанію бажано завершити до початку листопада.

При остаточному збиранні врожаю зрізують стебла разом з качанами, так качани краще зберігаються. Якщо стебла з качанами покласти в пакет і тримати при температурі трохи вище нуля, то вони не зіпсуються протягом 2 місяців. Також качани брюссельської капусти можна заморожувати.

80a20db38fad4a0d56c6ceeb633e7996 Як росте брюссельська капуста, цікаві факти

Цікаві факти

  • Дикої брюссельської капусти в природі не існує. Вона створена бельгійськими вченими, тому її і називають брюссельською.
  • Німці називають цей овоч Rosenkohl, тобто «капуста-троянда», так як качани брюссельської капусти зовні схожі на бутони троянд.
  • У складі брюссельської капусти є речовина фенілтіокарбамід. Воно надає овочу гіркоту. Однак ця гіркота не відчувається людьми, у яких немає гена, здатного розпізнавати цю речовину, і таких людей більшість. Ті ж, у кого цей ген є, ніколи не вважатимуть брюссельську капусту смачною – нелюбов до цього овочу у них закладена на генному рівні.
  • Якщо брюссельська капуста підгорає, вона виділяє сірку, з цим пов’язана поява неприємного сірчаного запаху.
  • Брюссельська капуста допомагає поліпшити зір, знизити рівень холестерину, запобігти раку молочної залози.
  • Брюссельська капуста містить багато білка , і бульйон, приготований з неї, за поживністю майже не поступається курячому.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради