Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Багато садівники вирощують на своїх ділянках півонії. Завдяки своїй красі і пишності цвітіння вони здатні прикрасити будь присадибна ділянка. Але для того, щоб рослина радувало вас без частих пересадок, необхідно правильно за ним доглядати, особливо у весняний період. Важливою частиною догляду є підживлення не тільки навесні і влітку, але і після того, як квіти відцвіли.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya78 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Невибаглива рослина має сильну кореневу систему, в якій накопичуються мікроелементи і волога. Якщо їх буде недостатньо, губляться декоративні властивості квітки. Буде менше зав’язуватися бутонів, а фарби будуть недостатньо насичені. У цьому випадку на допомогу садівникам приходять різні добрива для підживлення рослин. Причому використовуються не тільки комплексні мінеральні сполуки та органіка, але і різні народні засоби.

Півонія — багатолітня декоративна рослина, він може рости на одному місці до 20 років. З кожним роком він стає все пишніше і дає все більше зав’язей бутонів. Щоб кожен рік рослина радувало пишним цвітінням, необхідно за сезон провести не менше трьох підживлень.

 • Перша підгодівля проводиться, коли починає танути сніг;
 • Другу підгодівлю проводять у період формування бутонів;
 • Третя підгодівля буде доречною через 2 тижні після завершення цвітіння з метою закладки життєздатних нирок.

Чим і як забезпечити повноцінне харчування довгожителів саду, про це докладно буде розказано в цій статті.

Підгодівля і догляд за півоніями ранньою весною

Як тільки починає танути сніг, з землі проклюнуться товсті червоні паростки. Це означає, починають прокидатися півонії. І це час, коли треба звернути на них особливу увагу.

Насамперед необхідно прибрати залишилися листочки і висохлі стебла рослини. Навколо куща прополюють проклюнулися бур’яни. З допомогою плоскоріза розпушують грунт, але не глибоко, щоб не пошкодити коріння. Розпушування проводиться для того, щоб розбити земляну кірку і забезпечити вільний доступ кисню до коренів.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya79 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Півонії люблять вологу. І чим старше рослина, тим більше вологи йому потрібно. Інакше зростаючі пагони не зав’яжуть бутони. Чим жирніше і товщі буде стебло, тим краще вони зав’яжуться.

Буде корисно обприскати рослину 1% розчином бордоської рідини. Купіть в магазині готову упаковку, де вже відміряно 100 г мідного купоросу і 200 г гашеного вапна. Цієї кількості вистачить для розчинення в 10 л води. Отриманим розчином обприскати рослини, це захистить їх від різних грибкових хвороб і гниття коренів.

Підгодівля півоній сечовини (карбаміду) і аміачної селітрою

На самому початку вегетації багаторічники дуже потребу в азотних добривах, щоб наростити зелену масу і зав’язати бутони. Для цього у відро води (10 літрів) розчиняють сірникову коробку сечовини (карбаміду) або аміачної селітри, розмішують і поливають під кущ.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya80 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Навколо кущика після розпушування землі роблять борозенку на відстані приблизно 30 см від куща на глибину 10 див. На одну рослину витрачають не менше 10 л розчину азотного добрива. Після цього борозенку загортають землею і розрівнюють її.

Щоб сечовина добре засвоїлася корінням, підгодовують півонії тільки по вологій землі, тобто після рясного поливу чи тривалого дощу. Вода сприяє розчиненню мікроелементів, які через всмоктуючі корінці розносяться по всьому рослині і живлять його.

Можна просто розсипати сечовину або аміачну селітру під кущиком і закрити потім в землю. Але оскільки коренева система у многолетника потужна і йде глибоко в землю, зробіть в землі 3-4 лунки (отвори) зворотною стороною держака від лопати або плоскоріза. У підготовлені лунки насипте по половині чайної ложки добрива і засипте лунки назад землею.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya81 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Весняна підгодівля півоній хлібом для пишного цвітіння

Хлібна підживлення – дуже корисне добриво, головний компонент якого дріжджі. Це стимулятор росту. В складі міститься багато різних корисних речовин, завдяки чому

 • підвищується опірність до несприятливих погодних умов та різних хвороб;
 • швидше розвивається і зміцнюється коренева система;
 • збільшується зелена маса і формуються зав’язування бутонів;
 • рослина пишно і тривало цвіте.

Для хлібної підживлення підходить тільки хліб, у складі якого є дріжджі. Бездріжджовий хліб або з барвниками для цієї мети не підійдуть.

Хлібну підгодівлю проводите тоді, коли червоні бутончики будуть тільки-тільки прокльовується із землі. Для підгодівлі 3-4 кущів наріжте невеликими шматочками половину буханця хліба. Складіть їх в миску і залийте водою кімнатної температури. Залиште на добу.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya82 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Після набряклі шматочки хліба розімніть руками до однорідної маси

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya83 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

і вилийте в 10-літрове відро з водою, розмішайте. Добрива готовий для застосування. Набираючи розчин для поливу, кожен раз рідина розмішуйте, щоб хлібні крихти не осідали на дні ємності.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya84 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Дріжджова підживлення навесні півоній

Дуже добре реагують півонії на дріжджову підгодівлю. Найпростіші одноклітинні гриби в своєму складі містять всі корисні мікроелементи, так важливі для нормального розвитку рослин. Гриби, потрапивши в грунт, переробляють органічні залишки. Завдяки цьому залишки швидше і якісніше розкладаються, при цьому виділяючи в ґрунт велику кількість азоту і фосфору.

Така підгодівля чудово поліпшує склад ґрунту, збагачуючи її мікроорганізмами. Корисні мікроелементи стимулює ріст кореневої системи, з-за чого швидко нарощується вегетативна маса і утворюються бутони.

Підгодівлю проводять не більше 2 разів за сезон, причому першу проводять відразу після танення снігу на ранній стадії вегетації. Саме в цей час рослині необхідні поживні речовини для нарощування кореневої системи. Півонії після цього будуть виглядати міцніше і здоровіше. Другу підгодівлю проводять 2 тижні після першого. Пізніше її проводити не доцільно, оскільки рослині надалі буде більше необхідний фосфор і калій, а не азот. Після застосування результат підживлення можна помітити вже через кілька днів: рослини швидко оживуть і зазеленіють.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya85 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Спочатку готують маточний розчин. Для його приготування 1 пачку (100 г) пресованих дріжджів розводять у невеликій кількості теплої води. Додають туди ж 3 ст. л. цукру, розмішують, щоб вийшла однорідна рідина.

Залишають в теплому місці на добу, щоб дріжджові гриби прокинулися і активізувалися. Потім цей об’єм доводять до 10 л, додаючи закваску в теплу воду.

Якщо використовуєте сухі дріжджі, тоді 1 пакетик сухих дріжджів (10 г) розведіть в 0,5 л теплої води з додаванням 2-3 ст. л. цукру. Розмішайте і приберіть на ніч у тепле місце, щоб закваска забродила. Вранці додайте забродившую закваску в 10 л теплої води. І вже з маточного розчину готують робочий. Для цього в 1 л маточного розчину розводять в 5 л теплої води і поливають по 1 л на 1 рослину. Але перш, ніж підгодувати багаторічник, добре полийте грунт біля куща водою, щоб поживні речовини швидше засвоїлися корінням.

Чим підживити півонії влітку в період бутонізації

У період, коли починаються зав’язуватися бутончики, півонії особливо потребують додаткового харчування. Адже для зав’язування великої кількості зав’язей і пишного цвітіння рослину дуже потребує калій і фосфор. Звичайно, і азот теж потрібен, але в меншій кількості.

Для того, щоб рослина краще засвоював мінеральні добрива, добре також пролити рослина настоєм будь-якого органічного добрива. Це може бути

 • курячий послід,
 • настій коров’яку,
 • трав’яний настій і т. д.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya86 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Комплексні мінеральні добрива

З цією метою застосовують комплексні мінеральні добрива, наприклад, нітроамофоску. До його складу входять азот, фосфор і калій в рівних кількостях. Нітроамофоску краще спочатку розчинити у невеликій кількості гарячої води. На 1 л води додайте 1 ст. л. нітроамофоски, розмішайте, щоб вона добре розчинилася. Після цього розчин переливають в лійку з водою (10 літрів). Поливають рослини в похмуру погоду. І перед тим, як внести нітроамофоску, взрыхлите грунт біля куща і на відстані 30 см від куща зробіть борозенку.

Потім рясно полийте багаторічник, виливши в борозенку в кілька прийомів 3-4 відра води. Після того, як вода вбереться в грунт, налийте в борозенку з лійки розчин нітроамофоски. Як тільки рідина повністю вбереться, закладіть борозенку землею.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya87 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Комплексне добриво можна «зібрати» самостійно. Для цього змішайте 10 г сечовини, 20 г суперфосфату і 20 г калійної солі. Перемішайте і закладіть гранули в добре пролиту водою грунт на глибину 10-15 см з 2-3 ст. л. на одну рослину. Хоча можна використовувати вже готові комплексні склади – Фертика, Кеміра Універсал або Весняне від фірми «Фаско» і т. д.

Курячий послід

Його можна використовувати як з особистого підсобного господарства, або ж купити гранульований в садівничих магазинах. При його застосуванні вже через кілька днів помітний результат. Багаторічники починають швидше рости, спостерігається рясне утворення зав’язей. А надалі буде пишне цвітіння. Причому, внесене добриво має свій живильний ефект протягом трьох років.

Для приготування маточного розчину ємність на 2/3 наповнюють курячим послідом і заливають теплою водою. Залишають для настоювання на 5 днів. Після чого настій готовий для використання. Для приготування робочого матковий розчин розводять у пропорції 0,5 л на 10 л води.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya88 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Якщо ви використовуєте сухий гранульований курячий послід, то в якості сухої підгодівлі його просто розсипають близько куща в борозенки з розрахунку 150 г на 1 кв. м, а потім загортають у грунт. Стежте, щоб гранули не стикалися з коренями півонії, оскільки вони дуже концентровані. Тому краще використовувати рідку підгодівлю.

Для приготування рідкого добрива 1 кг гранул заливають 3 л води, залишають на добу для набухання. Через добу отриманий розчин розводять в 20 л води і поливають в борозенки близько куща по 0,5-1 л в залежності від віку многолетника.

Настій коров’яку

Коров’як – це рідкий гній від великої рогатої худоби без елементів підстилки, найпопулярніше і універсальне добриво у городників і садівників, причому екологічно чисте. Його перевага в тому, що у своєму складі він містить всі необхідні макро – і мікроелементи, яких часом в інших не буває.

Для підгодівлі теж спочатку роблять матковий настій. Для цього ємність наполовину заповнюють гноєм, а потім доливають ємність водою. Перемішують і дають настоятися кілька годин. Для підгодівлі матковий розчин розводять у співвідношенні 1:10.

Трав’яний настій

Безкоштовне унікальне добриво, яке можна приготувати в буквальному сенсі з того, що росте під ногами. Це прекрасна азотна підгодівля, допомагає нарощувати зелену масу і зміцнюємо рослина. Калій і фосфор, містяться в настої, необхідні для нормального розвитку кореневої системи, зав’язування бутонів і дружного цвітіння. Настій можна готувати з скошеної трави та бур’янів, виполотих. І готується він дуже просто.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya89 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Наповніть ємність на 2/3 об’єму травою, залийте доверху водою, перемішайте. При бажанні у настій можна додати деревну золу, суперфосфат або коров’ячу корж. Залиште настоюватися на 5-7 днів. Для підгодівлі роблять робочий розчин у співвідношенні 1:10. Вносять настій, як правило, попередньо пролиту землю в борозенку біля куща.

Байкал

Півонії люблять такі «ласощі», як мульчу з додаванням добрива «Байкал». Це підвищує родючість ґрунту і позитивно позначається на інтенсивності цвітіння та яскравістю фарб. Змішайте компост для мульчування із засобом «Байкал» і розкладіть мульчу під кущами товщиною в 10 див.

Суперфосфат для добрива півоній

В період формування бутонів дуже добре підгодувати півонії суперфосфатом. Це комплексне добриво, в склад якого входить фосфор. У простому суперфосфаті його міститься до 20 %, у подвійному – до 50%. У його складі є азот, сірка, бор, молібден, сульфат кальцію. Такий багатий склад сприяє кращому розвитку кореневої системи, продовжується розпускання бутонів. Стебла стають більш пружними, а квіти мають яскраво насичені фарби.

Фосфор погано засвоюється при низьких температурах, тому для підгодівлі його краще використовувати, коли будуть вже зав’язуватися бутони. Крім того, фосфор краще засвоюється, коли поруч є присутнім азот. Але врахуйте, подвійний суперфосфат роскисляє грунт, а простий, навпаки, підвищує кислотність.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya90 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Оскільки суперфосфат погано розчиняється у воді, його вносять шляхом закладення в грунт або готують витяг з нього. Для приготування витяжки беруть 3 ч. л. подвійного суперфосфату і заливають 0,5 л окропу, розчин перемішують і залишають на 6-8 годин. Потім банки зливається верхня рідка частина, а половину злитою витяжки розводять у відрі води і проводять підгодівлю, як при інших добривах.

Суворо дотримуйтеся дозування. При її збільшенні можна підучити зворотний ефект, рослина просто висохне.

Як підгодувати півонії кісткової борошном

Готову кісткове борошно можна купити в садівничих магазинах. Кісткове борошно розкладається у ґрунті поступово і її дії від 6 місяців до 3-х років. Тому її доцільно вносити в грунт восени. Зате до весни швидше зміцниться коренева система, рослина швидше зміцніє, більше з’явиться пагонів з бутонами, покращиться цвітіння.

Таке позитивний вплив на рослину надає високий вміст фосфору (29-34%) і кальцію (до 45%). Навіть невелика кількість азоту (всього 1%) і широкий спектр мікроелементів сприяє швидкому зростанню і бурхливому розпускання бутонів. Але зате немає калію, тому при підгодівлі слід в грунт додавати деревну золу.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya91 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Вносять кісткове борошно у вигляді порошку восени під перекопування або розпушуванні навесні. Досить посипати порошок в прикореневій коло по 2-3 жмені на 1 рослину з наступною заробкою в грунт. Або зробіть витяжку. Для цього 50 г порошку розводять в 1 л гарячої воли, перемішують і залишають настоятися кілька годин. Періодично перемішуйте. Готовий настій потім розводять на 20 л води і поливають рослини.

Подібним пролонгованою дією володіє і фосфоритне борошно. Її, як і кісткове борошно, вносять у грунт у поєднанні з азотними і калійними добривами.

Народні засоби для підживлення півоній

Деревна зола – відмінний джерело калію. Вона стимулює обмінні процеси у рослині та сприяє нарощування вегетативної маси. Кущі виростають після такого підживлення сильними з міцними стеблами. Застосування золи робить суцвіття з більш насиченими відтінками.

Багато калію також містять такі добрива, як калімагнезія, хлористий калій, сірчанокислий калій, гумат калію.

Золу можна розсипати на танучий сніг біля кущів або зробити зольний витяжку. Для витяжки 1 склянку просіяного попелу розмішайте в 5 л води і залиште настоятися на 5-7 днів. А потім процідженим розчином полийте грунт в прикореневому колі.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya92 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Борна кислота здатна допомогти уникнути кисневого голодування, особливо в посушливу погоду. Розчинений порошок поліпшує обмін речовин, сприяє утворенню хлорофілу, допомагає дихати коріння. Підгодівлю проводять перед цвітінням. Розведіть 5 г порошку в 1 л гарячої води, розмішайте, а потім обсяг води доведіть до 10 л і обприскати рослини. Витрата 1 л на 10 кв. м.

Також борна кислота допоможе впоратися з садовими мурахами. Для цього порошок борної кислоти змішайте з яєчними жовтками і розкладіть під кущами.

Яєчна шкаралупа. У складі шкаралупи міститься багато солей кальцію, фосфор, сірка і т. д. (всього 27 мікроелементів). Добриво добре стимулює розпускання зав’язей. Підгодовувати півонії можна протягом всього вегетаційного періоду. Для підгодівлі 10 шкарлупок яєць заливають 1 л теплої води і залишають на 2 тижні. До кінця другого тижня від настою з’явиться неприємний запах сірководню, значить настій готовий. Для застосування настій розводять в 10 л води і поливають землю біля кущів.

podkormka pionov vesnojj i letom dlya pyshnogo cveteniya93 Підгодівля півоній навесні і влітку для пишного цвітіння

Для регулярного поливу роблять кальцієву воду. У відро теплої води киньте шкарлупки від 20 яєць, залиште на 3-4 дні, а потім отриманим настоєм поливайте рослини.

Нашатирний спирт. Застосовується в якості азотної підгодівлі, а також для боротьби з шкідниками. У садівництві та городництві застосовують 10% розчин аміаку. Це покращує ріст зеленої маси і провокує інтенсивне цвітіння. В якості підживлення застосовують рано навесні для поліпшення росту. Флакон ємністю 25 мл 10% розчину розводять в 10 л води, а потім поливають землю біля куща.

При роботі з нашатирем дотримуйтеся обережності. Працювати з ним краще на відкритому повітрі і подалі від відкритих джерел вогню.

Висновок

Насамкінець зауважу, що досить часто, незважаючи на відхід і всілякі підживлення, півонії не цвітуть. Це може бути з кількох причин.

 • Молоде рослина. На новому місці багаторічник може зацвісти тільки через 2-3 роки.
 • Невідповідне місце для посадки. Вони люблять рости на добре освітленому сонячному місці з гарним дренажем.
 • Півонії не люблять часту пересадку, коренева система не встигає адаптуватися до нових умов, починає загнивати.
 • Рослина не любить глибоку і дрібну посадку. У першому випадку рослина довше проростає, а в іншому – може загинути взимку при сильних морозах.
 • Використовуєте занадто багато азотних добрив і недостатня кількість калійних і фосфорних. Рослини починають жирувати, все харчування йде на зростання гички.
 • Недолік вологи. Бутони з’являються, але їм не вистачає живлення, щоб налитися і розкритися. Поживні речовини з-за малої кількості води просто не доходять до бутонів.
 • Нестача харчування. Це можна виправити за допомогою різних підживлень, про які розповіла в цій статті.

Дорогі читачі, сподіваюся, що, прочитавши цю збірку, ви знайшли для себе потрібну інформацію, яка допоможе зробити красивим і приємним ваш сад. Нехай ваші квіти радують вас як можна довше своїм яскравим і рясним цвітінням.

Всього доброго!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради