Бджола листорез — тупикова гілка еволюції бджіл чи все-таки цінний вид?

Бджола листорез (люцернова бджола) вид бджіл з сімейства Megachilidae (підрід Eutricharaea). Незвичайне комаха, занесена в Червону Книгу. Навряд чи його можна розглядати поряд із звичайними бджолами.

По-перше, цього не варто робити, хоча б тому, що листорез не продукує мед. Так чому ж він цінний для людини, яку роль відіграє в природних процесах, де проживає і які особливості має ця комаха? Давайте розбиратися.

Бджола листорез: особливості, різновиди та переваги

Бджола листорез — комаха досить цікаве. Поширена повсюдно в Європі, Африці, Америці. У Росії найчастіше зустрічається в Сибіру. Від звичайної бджоли його можна відрізнити за кольором.

Листорез буває чорним, зеленим, навіть синім, залежно від різновиду, але не будемо заглиблюватися в нетрі. Як і звичайна бджола, листорез має тіло завдовжки трохи більше 1см. Сім’я для листореза, на відміну від звичайних бджіл не важлива, колоній такі бджоли не утворюють, воліючи жити поодинці. Матка (королева сім’ї) відсутня. Є тільки самки і трутні.

bba852374e3b30f0973906b49b345ecc Бджола листорез — тупикова гілка еволюції бджіл чи все таки цінний вид?

Примітно, що ні ті, ні інші мед не продукують. Функція самця-оплолотворение самки, після чого він практично відразу гине. Самка за одну яйцекладку відкладає кілька десятків яєць. З запліднених на світ з’являються самки, з незапліднених-самці.

Тривалість життя самки — до 8 тижнів, самці — до 4 тижнів Незважаючи, на те, що мед дана бджола не виробляє, вона занесена в Червону книгу і охороняється законом. Пояснення такого стану справ є те, що листорез — стратегічно важливий запилювач такого медоносу, як люцерна, крім цього він опыляет баштанні культури.

Особливості

Як вже було сказано вище бджола листорез, зовні відрізняється від своїх побратимів, хіба що кольором. При розгляді тільця листореза під мікроскопом, можна побачити деякі особливість будови — велике, округлене черевце і велика голова. Крім цього вона відрізняється довгим, вузьким язиком і сильними щелепами, особливий пристрій очей, що дозволяє її бачити ультрафіолетове випромінювання.

Неозброєним оком, такі особливості не видно. Втім, це і не важливо, бджола нешкідливо для людини, вести з нею боротьбу немає ніякої необхідності. Живиться листорез пилком люцерни, троянд, гвоздики, шавлії та інших рослин, таким чином здійснюючи їх запилення, при чому з неймовірною швидкістю.

51b61645be09f44bd93f18db1ce63beb Бджола листорез — тупикова гілка еволюції бджіл чи все таки цінний вид?

Поспостерігати як працює бджола листорез, швидко і хаотично перемахивая з квітки на квітку, можна протягом усього періоду цвітіння медоносів. У цьому й полягає господарська цінність даного виду для людини і природи.

Багато хто вже встигли задатися питанням, а чому ця бджола називається саме листорез? Відповідь проста — для облаштування свого житла вони використовують листя рослин, вигризаючи її маленькими шматочками. При цьому, шкода рослини не наноситься, ну якщо виключити їх естетичний вигляд.

Гніздяться зазвичай в старих трухлявих деревах, пнях. Для цього зносять туди вирізані з листя кружечки, згортають їх у трубочку-це аналог сот у звичайних бджіл. Саме в цю листя самка листореза відкладає яйця, попередньо зробивши там запас поживних речовин. Для закриття цієї саморобної «колиски» використовуються більш жорсткі листя (наприклад, виноград). Окукливаясь личинка, яка виділяє клейку речовину і розірвати склеїлися листи стає майже неможливо, з допомогою цього механізму бджола листорез захищається від людини та інших комах.

Різновиди

Різновиди бджоли листореза класифікуються в залежності від виду рослини, яке вони використовують для будівництва житла. Найпоширенішими є:

 • сріблястий листорез. Любить листя бузку, троянди, винограду, кизилу, ожини;
 • зайцегоний листорез Використовує ті ж рослини, що й перший вид. Крім цього обожнює акацію, вишню і айву;
 • срібляста бджола листорез вибирає переважно листя бузку, троянди, а також винограду, кизилу, ожини;
 • белокаемчатый листорез воліє білу акацію, виноград, очерет;
 • верхівкова бджола листорез віддає перевагу шипшині і боярышнику;
 • шовковистий листорез мегахила також не має нічого проти глоду, але при цьому використовує ще й виноград, іргу, дуб.
 • Переваги і недоліки

  Переваги і недоліки бджоли листореза ретельно вивчені вченими апиологами. До переваг відносять:

 • високу швидкість запилення (до 20 квіток в хвилину);
 • здатність до запиленню в умовах закритої теплиці;
 • стійкість до несприятливих погодних умов, хвороб;
 • відсутність шкоди з боку листореза, для людини.
 • На цьому тлі недоліки даної бджоли виглядають досить скромно:

 • псування зовнішнього вигляду рослини, що може бути неприємно фермеру, готує рослина на продаж;
 • відсутність здатності до продукування меду;
 • короткий термін життя.
 • 97762c7dc482da09f19537f52ee0484b Бджола листорез — тупикова гілка еволюції бджіл чи все таки цінний вид?

  Таким чином, можна зробити висновок, що бджола листорез більш корисна людині, чим шкодить йому, виконує дуже важливі в природному процесі функції запилення рослин, там, де звичайні бджоли з якихось причин не справляються (частково або повністю) з цим завданням.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради