Земляні бджоли — незвичайні представники сімейства перетинчастокрилих

Бджоли. Почувши це слово наша уява відразу малює невеликого розміру комаха жовто-чорного забарвлення, що добуває мед, живе великими колоніями в природних або штучно створених людиною умов (пасіка).

Проте в сімейство перетинчастокрилих входять і інші, найчастіше дикі породи бджіл. Зокрема такими є і земляні бджоли, види та характеристика породи яких будуть розглянуті нижче.

Основні характеристики земляних бджіл

Земляні бджоли — в основному дикі представники сімейства перетинчастокрилих, які, як і їх приручені людиною побратими збирають мед, при цьому мають зовсім інший уклад життя і спосіб зберігання продукту життєдіяльності.
Мешкають земляні бджоли практично повсюдно, мають оригінальний забарвлення.

Земляні бджоли фото, яких можна знайти в інтернеті зазвичай мають хутряний покрив сірого відтінку, тільце бджоли може мати самої різний колір. Самці від самок при розгляді під мікроскопом мають більш щільний волосяний покрив. Як і у звичайних бджіл основна роль турботи про потомство й продовження роду лежить на матці. Живуть земляні бджоли, як можна здогадатися з назви під землею, зазвичай селясь компактно невеликими колоніями.

00b97c2de527846f99e0bf2d1452f6c4 Земляні бджоли — незвичайні представники сімейства перетинчастокрилих

Характеристика земляний бджоли:

 • Розмір, як і у звичайної бджоли 1,6-1,8 сантиметрів.
 • колір — самий різний, волосяний покрив — сірий різного відтінку.
 • ареал проживання — весь світ, крім Океанії та Південної Америки.
 • спосіб життя — під землею колоніями.
 • основна діяльність — запилення рослин, виробництво меду.
 • Вивченням бджіл займаються вчені апиологи. В сферу компетенції входять і земляні бджоли, поширені види яких наведено нижче:

 • Андрена Кларкелла. Особливість — червоні задні лапки.
 • шаповал. Особливість — селиться в чужому житлі.
 • галикт сфекодекс. Самий дрібний і яскравий по забарвленню вигляд.
 • листорез. Використовують для облаштування житла листя рослин.
 • номада. Бджола-паразит.
 • Як же живуть земляні бджоли, види, яких ми вже розглянули, чи небезпечні вони для людини? Відповімо на ці питання далі.

  Земляні бджоли і людина: чи можливе мирне співіснування?

  Земляні бджоли живуть під землею, нерідко вибираючи місце для свого житла присадибні ділянки, особливо, якщо на них у великій кількості ростуть рослини — медоноси. В пріоритеті у них гречка, кріп, петрушка, селера соняшник. Якщо на вашій ділянці ростуть ці рослини, то цілком можливо земляні бджоли стануть вашими гостями. Втім, нічого страшного в цьому немає.

  По перше земляні бджоли селяться не сильно великими колоніями, щоб доставити істотний дискомфорт людині, а по-друге не агресивні, якщо їх не чіпати. Крім цього від такого сусідства можна витягти і вигоду, адже земляні бджоли — прекрасні запилювачі. Ну і для любителів екстриму, є можливість поласувати медом диких бджіл, при цьому варто враховувати великий ризик опинитися покусаним, земляні бджілки — не люблять непроханих гостей. Припустимо на вашій ділянці оселилися земляні бджоли, як добути мед запитаєте ви? Для цього варто розібратися в образі життя цієї комахи.

  Житло земляних бджіл — це ціла система підземних ходів і тунелів і тупиків, часто вони займають вже підготовлені іншими тваринами підземні сховища, рідше створюють власні. У процесі видобутку меду найголовніше — визначити де знаходяться тупики, які бджоли використовують для зберігання меду, попередньо підготувавши їх. Для цього в тунелі риється осередок, грунт в процесі обробляється слиною бджоли і зміцнюється секретом черевної залози.

  По суті вона є аналогом соти у звичайних бджіл, туди і збирається мед. Крім цього таким же чином готується місце для виведення потомства, аналогічну «стільника» залиту нектаром укладається яйце. Це варто враховувати при зборі меду, оскільки наближення до потомства може дуже розсердити бджолине сімейство.

  Резюмуючи головна мета, за збір меду диких бджіл — знайти місце його зберігання під землею, далі за допомогою лопати і інших підручних інструментів знайти «соти» диких бджіл і зібрати мед. При цьому варто дотримуватися особливих заходів обережності, оскільки, наприклад викурити з житла підземних бджіл, як у випадку із звичайними, навряд чи вдасться, зважаючи на великий розгалуженої підземної системі їх житла.

  a5f8d3e992a5e9d8a22763c222a930a8 Земляні бджоли — незвичайні представники сімейства перетинчастокрилих

  Зважаючи на складнощі і недоцільність збирання меду диких бджіл багато дачники воліють знищувати їх колонії на своїх ділянках. пошукові системи нерідко стикаються з запитом: земляні бджоли як знищити?. І зазвичай радять кілька традиційних методів:

 • перекопування городу, саду, де оселилися бджоли.
 • заливання виявлених норок водою і спеціальними речовинами.
 • затикання входів у житло бджіл ганчірками змочених дихлофосом, бензином і т. д.
 • розміщення на ділянці отруєних приманок.
 • Однак, перш, ніж скористатися одним з таких методів задумайтеся, чи потрібно це Вам. Земляні бджоли, як правило, нешкідливі, як вже говорилося вище, є прекрасними запилювачами рослин. До того ж деякі види занесені в Червону книгу.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради